Sobota, 25 Wrzesień
Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny -

Reklama


Reklama

Milczenie jest złotem...


...w odróżnieniu od mowy, która zaledwie jest srebrem. Tę maksymę najwyraźniej bardzo sobie do serca wzięli powiatowi radni. Ich aktywność w zakresie dostrzegania zbiorowych potrzeb i problemów mieszkańców wydaje się być bliska zeru.Jakiś czas temu ocenialiśmy aktywność radnych miejskich, biorąc za kryterium liczbę składanych przez nich interpelacji. Wydawało się wówczas, że nie jest ona – ta aktywność – nadmierna. Jednakże w porównaniu z radnymi powiatowymi ci miejscy są tytanami pracy. Bo podczas gdy w ciągu minionych dwóch lat rajcy miejscy zgłosili swych wniosków i interpelacji blisko 200, to ich powiatowi koledzy raptem... 12.


Reklama

 

Powiatowy rejestr interpelacji, wniosków i odpowiedzi, nie bez dłuższej chwili poszukiwań, można znaleźć – tak jak przepisy tego wymagają – na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (bip.powiatszczycienski.pl/10051/1169/Interpelacje_i_Zapytania_na_lata_2018-2023/). Nie jest on aż tak czytelny, przejrzysty i łatwy do analizy, jak ten miejski – kolejny plus, tym razem dla informatyków z pierwszego piętra ratusza. Ale może i nie ma takiej potrzeby, skoro nie bardzo jest co w tym rejestrze szukać, ani co czytać.

 

Dwanaście interpelacji w ciągu dwóch lat – to raczej nie jest powód do chluby. Natomiast starostowym urzędnikom oddać trzeba przynajmniej to (co pozytywne), że odpowiedzi są w miarę sensowne i wyczerpujące. Jeśli są... bo ostatnie trzy zarejestrowane interpelacje, dotyczące kwestii związanych z komunikacją i drogami, złożone w... sierpniu ubiegłego roku przez radną Agatę Wiśniewską, odpowiedzi nie doczekały się w ogóle, a może po prostu ktoś ich nie podpiął, bo też i trudno spodziewać się wielkiego zaangażowania przy prowadzeniu strony, która obrasta kurzem.

Reklama

 

Jest jednak na owej stronie, w tym rejestrze, jedna osobliwość. Otóż można się tam zapoznać z nieco szerszą korespondencją, dotyczącą jednej z interpelacji. Udzielona na nią odpowiedź doczekała... odpowiedzi na odpowiedź, pod nią zamieszczono... odpowiedź na odpowiedź na odpowiedź, a pod spodem jeszcze raz, tylko o jedną „odpowiedź na...” dłużej. Prawda, że brzmi zabawnie?

 

Interpelacyjna mizerota może mieć jednak też inne źródło, którym jest wymaganie od radnych zachowania wszelkich formalności. I tak, na przykład, interpelacje zgłaszane ustnie na sesjach (choć to też niezwykła rzadkość) nie są rozpatrywane, jeśli nie zostaną ponowione na piśmie.

 

Interpelacyjnym gigantem powiatowym jest radny Jarosław Czaplicki, autor (samodzielnie bądź zbiorowo) aż pięciu z grona tych dwunastu. Może nie w każdym przypadku składane przez niego pisma mieszczą się w pojęciu interpelacji (np. zapytanie o liczbę zatrudnionych pracowników w Starostwie czy też wniosek(?) o zgodę na to, by podczas sesji przemówić mogła przedstawicielka jednego z dźwierzuckich stowarzyszeń), ale przynajmniej te interpelacje pisze i składa.Komentarze do artykułu

Oj tam

Jaki sołtys , taki plac zabaw.

Łąka.

Plac zabaw zarośnięty trawą do kolan w m.Jurgi gm.Pasym , tak się wykazuje nagrodzony sołtys przez marszałka województwa którego nominował burmistrz. Zabrać fundusz sołecki , jak niewiedzą do czego służy on.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Najmądrzejsi ludzie w powiecie. Rozogi górą. Pozdrawiam Jurka W.- nie daj się oszukać.

  Siwy


  2021-09-22 20:37:54
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Brak jest polityki prozdrowotnej, bo szczepienia mogą na krótką metę pomóc, ale w dłuższej perspektywie osłabią zdrowie i odporność. To może mieć fatalne skutki o których się milczy. Ślepy upór w nakłanianiu do szczepień jest bardzo podejrzany, zwłaszcza gdy jest kilka leków, które skutecznie zwalczają covid-19.

  Adam


  2021-09-22 18:25:40