Wtorek, 30 Listopad
Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka -

Reklama


Reklama

Mazurskie skrzynie malowane - muzealne eksponaty


Niewiele wiadomo o wiejskich ośrodkach stolarskich, które zajmowały się wyrobem ludowych mebli na Mazurach. Wiadomo jednak, że ich szczytowy rozwój przypada na I poł. XIX w. Mazurskie skrzynie wyrabiano najczęściej z drewna sosnowego lub dębowego i bogato ozdabiano malowanymi ornamentami o motywach roślinnych lub figuralnych.Dawniej skrzynia była najważniejszym elementem posagu panny młodej. Skrzynie, zamykane na kuty zamek, oprócz odzieży świątecznej, bielizny pościelowej, kuchennej, zawierały też obrusy oraz inne tkaniny dekoracyjne. W górnej części ścianki bocznej znajdowała się mała skrzynka zamykana wieczkiem „przytworkiem”, w której trzymano cenne przedmioty np. pamiątki rodzinne, Kancjonał, dokumenty oraz pieniądze.

 

Dziewczęta pochodzące z biedniejszych rodzin wiejskich w trakcie pracy w gospodarstwach u okolicznych „majentkarzy” potocznie nazywanych „gburami” zbierały posag. Taki był zwyczaj, że nawet najbiedniejsza z dziewcząt, gdy chciała wyjść za mąż, musiała mieć coś własnego. Na jej skromne wiano, pozyskane podczas służby, składały się między innymi pióra na pierzynę i wsypę, lniane płótno na koszule, ręczniki, obrus oraz trochę pieniędzy.


Reklama

 

Prezentowana na zdjęciu mazurska skrzynia malowana z 1841 roku pochodzi z Szyman Dużych. Zrobiona jest z drewna sosnowego z łączeniami kątowymi w jaskółczy ogon. Lico skrzyni rozdzielone dwoma niebieskimi polami z rzadko spotykanym motywem figuralnym przedstawiającym dwie kobiety, otoczone wokół kwiatami na brązowym tle. Na wieku skrzyni powtórzony podział lica na dwa niebieskie pola otoczone motywem kwiatowym. Ten eksponat dowodzi dużych zdolności rzemieślniczych dawnych stolarzy.

 

U schyłku XIX w., moda na skrzynie malowane zaczęła mijać. Wówczas większą popularnością zaczęły się cieszyć skrzynie mazerowane oraz kufry.

Reklama

Mariusz Nowak

 

Eksponat jest do obejrzenia w Muzeum Mazurskim w Szczytnie.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze