Niedziela, 19 Wrzesień
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Mazurskie skrzynie malowane - muzealne eksponaty


Niewiele wiadomo o wiejskich ośrodkach stolarskich, które zajmowały się wyrobem ludowych mebli na Mazurach. Wiadomo jednak, że ich szczytowy rozwój przypada na I poł. XIX w. Mazurskie skrzynie wyrabiano najczęściej z drewna sosnowego lub dębowego i bogato ozdabiano malowanymi ornamentami o motywach roślinnych lub figuralnych.Dawniej skrzynia była najważniejszym elementem posagu panny młodej. Skrzynie, zamykane na kuty zamek, oprócz odzieży świątecznej, bielizny pościelowej, kuchennej, zawierały też obrusy oraz inne tkaniny dekoracyjne. W górnej części ścianki bocznej znajdowała się mała skrzynka zamykana wieczkiem „przytworkiem”, w której trzymano cenne przedmioty np. pamiątki rodzinne, Kancjonał, dokumenty oraz pieniądze.

 

Dziewczęta pochodzące z biedniejszych rodzin wiejskich w trakcie pracy w gospodarstwach u okolicznych „majentkarzy” potocznie nazywanych „gburami” zbierały posag. Taki był zwyczaj, że nawet najbiedniejsza z dziewcząt, gdy chciała wyjść za mąż, musiała mieć coś własnego. Na jej skromne wiano, pozyskane podczas służby, składały się między innymi pióra na pierzynę i wsypę, lniane płótno na koszule, ręczniki, obrus oraz trochę pieniędzy.


Reklama

 

Prezentowana na zdjęciu mazurska skrzynia malowana z 1841 roku pochodzi z Szyman Dużych. Zrobiona jest z drewna sosnowego z łączeniami kątowymi w jaskółczy ogon. Lico skrzyni rozdzielone dwoma niebieskimi polami z rzadko spotykanym motywem figuralnym przedstawiającym dwie kobiety, otoczone wokół kwiatami na brązowym tle. Na wieku skrzyni powtórzony podział lica na dwa niebieskie pola otoczone motywem kwiatowym. Ten eksponat dowodzi dużych zdolności rzemieślniczych dawnych stolarzy.

 

U schyłku XIX w., moda na skrzynie malowane zaczęła mijać. Wówczas większą popularnością zaczęły się cieszyć skrzynie mazerowane oraz kufry.

Reklama

Mariusz Nowak

 

Eksponat jest do obejrzenia w Muzeum Mazurskim w Szczytnie.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Będzie swoja woda
  Kiedy CAŁE JERUTKI dostąpią zaszczytu?

  Robert Częścik


  2021-09-19 13:26:06
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Bo Rozogi są gminą z najmniejszą ilością bezmyślnego inwentarza ... :) Brawo Rozogi!!! Ciekawe czy szanowny wójt naganiacz, weźmie odpowiedzialność za konsekwencje dobrowolnego poddania się eksperymentowi medycznemu....no, Panie Kudrzycki, podpiszesz Pan papier, że w razie śmierci po szczepieniu, oddasz pan swoje życie?....NIE ... nie podpiszesz, bo i niby czemu, skoro decydując się na wyszczepienie, każdy podpisuje świadomie dobrowolną zgodę na udział w eksperymencie medycznym, czym zdejmuje odpowiedzialność ze zbrodniarzy przymuszających do dobrowolnego okaleczenia się.

  XXX


  2021-09-19 11:39:24
 • Stan prac w nowym żłobku sprawdzili radni
  Żenada żłobek w szkole

  Andrzej


  2021-09-19 08:01:04
 • Znamy oficjalne wyniki budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?
  13 głosów na ławeczki fotowoltaiczne za 250 tysięcy ??!! Hahaha kpina jakaś! Szczytno ma taką potężną infrastrukture, że trzeba miasteczko rowerowe budować, zeby dzieci umialy po chodniku jechac ? Miałabyć rozbudowa SKATEPARKU ile było głosów pytam sie ? Ile lat jeszcze będziemy czekać na przeszkody, które były w projekcie uwzględnione 7 lat temu ??!! Przeszkoda co została postawiona już jest rozklepana jak schabowy za rok będzie sie nadawać tylko na opał jak legendarna rampa co siekierami rozebrana została a trzeba było tylko 2 deski na górze wymienić :) POZDRAWIAM

  Potężny LegwanZORD


  2021-09-18 23:07:50
 • Zbadali bagna georadarem, szukali zatopionego wozu bojowego (zdjęcia)
  W Dzwierzutach był kiedyś staw na środku miejscowosci z opowiesci dziadka prawdopodobnie ruscy żołnierze w zime chcieli czołgiem przejechać po lodzie i w efekcie lód pękł a czolg poszedl na dno teraz jest pod ziemia a jakies 30 lat temu niby bylo widac kawalek lufy tez można bylo by takim georadarem poszukać...

  Ms


  2021-09-18 07:55:41
 • 111 lat Banku Spółdzielczego w Szczytnie (zdjęcia)
  celebryci na pierwszym planie...

  gość


  2021-09-18 06:21:39
 • Będzie krócej i szybciej do Olszyna? Coraz bliżej przebudowy drogi (zdjęcia)
  Za 100 lat ????????????

  Follower


  2021-09-17 19:38:00
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Bo byłoby trudno biegać w habicie czy innej kiecce od szczęki po dolne paznokcie. Na szczęście Szczytno to nie Kabul (jeszcze).

  massakra


  2021-09-17 15:28:24
 • Filmowcy z Niemiec kręcą film w murach byłego kolegium nauczycielskiego
  W tym filme ta Niemka jedzie w brudnym starym pociągu do Pasymia. Wyrzuca z przedziału Polaka, który grzecznie wychodzi. Z Pasymia widać tylko zrujnowaną szopę jako dworzec i chuliganów na rynku. Komenda policji w Olsztynie wieczorem jest \"o tej porze już nie osiągalna\". Polska policjanta na wodok córki staje śię mamuśką i praca przestaje być ważna (Niemka patrzy na nią z pohardą). Typowa obraz Polski w ZDF. Nie da śię tego oglądać. Że Polacy w tym u cuestniczą?

  Telewidz


  2021-09-16 14:40:50
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Dlaczego te dziewczyn muszą biegać w majtkach i pokazywać gołe brzuchy? Kto chce je tak oglądać? Ze sortem nie ma to nic do czynienia

  Nick


  2021-09-16 14:30:24

Reklama