Reklama


Reklama

Mańkowski: Wybory w takich warunkach to absurd i niebezpieczeństwo dla mieszkańców Szczytna


Zamknięty kraj, Polacy w domach na kwarantannie, tysiące zakażonych i rosnąca liczba zmarłych. A mimo to, wszystko wskazuje, że wybory prezydenckie odbędą się już 10 maja. Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna, wyjaśnia jak organizacja wyborów będzie wyglądała w praktyce, dlaczego to niebezpieczne dla mieszkańców i czemu jedynym rozsądnym wyjściem jest ich przełożenie.Panie Burmistrzu, sytuacja jest naprawdę dynamiczna. Czy mieszkańcy Szczytna będą mogli iść na wybory prezydenckie 10 maja?

 

A myśli Pan, że w obecnej sytuacji ktokolwiek trzeźwo myślący uważa, że wybory powinny się odbyć w tym terminie? Chyba tylko rządzący, ale jak patrzę na ich ostatnie decyzje, to mam wątpliwości, co do ich rozsądku. To pytanie należałoby skierować przede wszystkim do nich, bo finalnie to władze kraju podejmą decyzję, a my jako samorządowcy musimy się dostosować i zorganizować je na poziomie lokalnym.

 

Ale właśnie na tym poziomie lokalnym organizacja w dużej mierze spoczywa na Panu. Coraz więcej samorządowców z Polski mówi wprost, że wybory nie powinny się odbyć
w tym terminie.

 

I słusznie. Nie trzeba być epidemiologiem, by widzieć, że zrobienie wyborów w sytuacji ogólnoświatowej pandemii jest niebezpieczne i skrajnie nieodpowiedzialne. Nie mam pojęcia w co grają politycy „na górze”, ale wygląda to na całkowite porzucenie rozsądku i zignorowanie nastrojów społecznych. To nie są już prawne czy socjalne przepychanki, to igranie ze zdrowiem i życiem Polaków. Sympatie czy antypatie polityczne nie mają tutaj nic do rzeczy. Właśnie o to chodzi, żeby w takiej sytuacji stanąć ponad podziałami i partyjnymi interesami. Wie Pan, w ilu krajach już odwołano wybory?

 

 

W ilu?

 

Na tę chwilę w 20! To wyliczenia Forum Obywatelskiego Rozwoju. Dwadzieścia państw potrafiło pójść po rozum do głowy i podjąć decyzję o ich przełożeniu. Były to zarówno wybory lokalne, regionalne, uzupełniające, prawybory prezydenckie, wybory parlamentarne. Od Austrii czy Francji, przez Stany Zjednoczone po Serbię, RPA czy nawet Brazylię. A co się dzieje w Polsce? W Polsce o czwartej nad ranem w ostatniej chwili większość parlamentarna przegłosowuje poprawki, by osoby starsze oraz te w kwarantannie mogły głosować korespondencyjnie. A co z resztą Polaków? Kto będzie chciał ryzykować pójście do lokali wyborczych, frekwencja będzie na żenująco niskim poziomie. Dziwię się, że prezydent Duda chce startować w takich okolicznościach. Wszyscy kandydaci zawiesili swoje kampanie w Polsce, a nasza głowa państwa buduje sobie poparcie na koronawirusie. Można wygrać, ale co to za zwycięstwo.


Reklama

 

 

Jak wyglądają zgłoszenia do komisji wyborczych?

 

Szczerze? Nie wyglądają. Wybory w teorii powinny odbyć się za nieco ponad miesiąc, a nie mamy jeszcze żadnego zgłoszenia od komitetów wyborczych. I wcale się nie dziwię, bo kto będzie ryzykował zdrowiem swoim i swoich bliskich. To członkowie komisji będą najbardziej narażeni, bo przez cały dzień będą wystawieni na kontakt z każdym, kto pojawi się w lokalu. Wybory, jeśli do nich dojdzie, powinny zostać przeprowadzone z zachowaniem ekstremalnych środków ostrożności. A to kosztuje.

 

 

Ile?

 

Niech się Pan teraz trzyma. Jako miasto na organizację wyborów prezydenckich otrzymaliśmy 37 tysięcy złotych. Tymczasem z kalkulacji urzędu miasta wynika, że potrzebujemy łącznie ponad 140 tysięcy złotych. Poza standardowymi kosztami trzeba doliczyć chociażby dezynfekcję wszystkich pomieszczeń po wyborach, w żadnym z tych miejsc nie będzie można potem pracować przez 1-3 dni, a najczęściej lokale wyborcze to szkoły i przedszkola. Podobnie trzeba zdezynfekować cały sprzęt, stoły, urny, krzesła, osłonki, obrusy, komputery, telefony komórkowe. Musielibyśmy kupić jednorazowe długopisy dla każdego wyborcy i przede wszystkim środki bezpieczeństwa dla członków komisji i głosujących mieszkańców Szczytna tj. maseczki, rękawiczki, żel dezynfekujący. Tak to wygląda w praktyce.

 

 

Przygnębiająca perspektywa.

 

W decyzjach naszego rządu przeraża brak konsekwencji i ślepe parcie do wyborów. Z jednej strony słyszymy od prezydenta i premiera, że w kraju musimy wprowadzić stan epidemii. Zamyka się granice kraju, sklepy, centra handlowe, kina, teatry, szkoły, uczelnie, parki i lasy. Zakazuje się publicznych spotkań w grupach większych niż dwie osoby. Ludzie siedzą
w domach na dobrowolnej lub przymusowej kwarantannie. Posiedzenia Sejmu są przeprowadzane w różnych salach w karkołomnych warunkach, odwołuje się radę gabinetową. I to wszystko tylko po to, by z drugiej strony chwilę później powiedzieć Polakom „ale tak właściwie to spoko, zapomnijcie o tym wszystkim, nic się nie stało, na wybory można iść, akurat tam będzie bezpiecznie”. Kto w to uwierzy? Niech w ten sposób zarazi się
i zginie chociażby jedna osoba, a opcja rządząca będzie miała ją na sumieniu.

Reklama

 

 

Z Pana wypowiedzi przebija się sporo rozgoryczenia.

 

Jasne, że tak. Władzom łatwo mówić wszystko z bezpiecznej perspektywy na kolejnych konferencjach prasowych transmitowanych w telewizji. To teoria. Praktyka to takie codzienne działania tu na miejscu. Mieszkańcy o tym rozmawiają, pytają, oczekują, zastanawiają się, jak to będzie wyglądać. A my jako samorządowcy będziemy musieli zrealizować coś, co wiemy, że nie ma szans na sensowne powodzenie. Obecnie ważniejsze jest dla mnie dobro mieszkańców i pomoc im zarówno od strony zdrowotnej, jak i społeczno-ekonomicznej, a nie organizowanie na siłę wyborów.Komentarze do artykułu

Pat

A mógł błysnąć. Pokazać że jest za mieszkańcami - a nie trzęsie się o stołek. Przy tej ilości sprzeciwów dot. organizacji wyborów w innych samorządach - wszędzie nie wprowadziliby komisarzy. Pozostały puste słowa o odwadze i nieuleganiu groźbom człowieka będącego całe życie na \"budżetowym\" utrzymaniu! A do tej pory cóż takiego zrobił? Ławki w parku odwrócił i serce na nakrętki przeniósł z Wagnera pod MDK. Jedno i drugie - rękami innych. Takie sukcesy to na poziomie kierownika w ZGK. A kadencja biegnie...

SzachMat

No i Panie Makowski - wybory się odbędą korespondencyjnie dla wszystkich. Czyli koniec napinania się.

maksio

Mańkowski mówi o podejmowaniu działań ponad podziałami. A to można się uśmiać, słysząc to z ust człowieka, który cały czas szczuje na rządzących. Ciekawe, od kiedy tak mu zależy na dobru mieszkańców?

WCpiker

A ja gdzieś przeczytałem (nie wiem czy to prawda), że przyczyna nie wprowadzania stanu wyjątkowego (a co za tym idzie zmiana daty wyborów) jest bardzo prosta. Stan wyjątkowy w swoim założeniu przewiduje utrzymanie kadencji wszystkich \"ważnych osób w państwie\". Taką \"ważną osobą\" (choć obecnej władzy absolutnej nie na rękę) jest Pani Prezes Sądu Najwyższego, której to kadencja kończy się 30 kwietnia. Podsumowując: 1 lub 2 maja prezydent du.a mianuje nowego prezesa i wtedy stan wyjątkowy. Można odwlec wszystko co tylko się chce, z wyborami włącznie. Po co komu wybory jeśli mamy już tv, sejm, sądy wszelakie, itp. Jeśli ktoś się bardziej zna lub ma więcej czasu może sprawdzić, czy takie rozwiązanie jest faktycznie możliwe. Uczciwie powiem, że tylko opisałem coś, co gdzieś, kiedyś przeczytałem.

Do \"Do Pana Wyborca\"

Czytanie ze zrozumieniem, Kolego, czytanie ze zrozumieniem. To osiąga się w szkole podstawowej. Jak widać nie u wszystkich. W poprzednim tekście nie było słowa o zgodzie na PRZEPROWADZENIE wyborów-bo to nie należy do burmistrza. Jednak przy wyborach szereg czynności (ich organizacja) pozostaje do wykonania samorządom, które - kierując się troską o dobro mieszkańców - mogą podjąć decyzję aby ich odmówić. Nie wyborów, a ICH ORGANIZACJI. Tak postąpiło bardzo dużo samorządów w Polsce. Jak widać, niektórzy tylko MÓWIĄ, że nikt ich straszyć nie będzie. Że nie lubią ulegać groźbom!!! I ZAMILKLI ;-)

Śmieszek

Mieszkańcu szczytna - radzę zapoznać się z kalendarzem wyborczym opublikowanym na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, na mocy postanowienia Marszałka Sejmu RP. Bardzo mnie interesuje w tym kalendarzu wyznaczanie obwodów wyborczych, np. w szpitalach - do 6 kwietnia. Następnie do 10 kwietnia mają być zgłoszeni kandydaci na członków obwodowych komisji wyborczych, do tej daty mają być ogłoszone wszelkie dane o obwodach wyborczych i to kto może głosować korespondencyjnie, no a w ogóle to MIESZKAŃCU SZCZYTNA poczytaj sobie o tym wszystkim sam pod adresem: https://wybory.gov.pl/prezydent2020/pl/kalendarz

Mieszkaniec Szczytna

Słowa Mańkowskiego to jak zbiór bredni z postkomunistycznych mediów typu GW czy TVN. Pod pretekstem troski o obywateli chcą przełożyć wybory, licząc, że w dłuższej perspektywie uda się zmienić ich wynik. Totalna opozycja cieszy się na myśl o nadchodzącym kryzysie, bo to ich jedyna szansa na uniknięcie totalnej porażki, a może wręcz kompromitacji. A żeby było bardziej żenująco, ich wywody oparte są na kłamstwie, bo nikt z rządzących nie stwierdził, że wybory się odbędą jedynie czeka się na podjęcie ostatecznej decyzji, co jest zrozumiałe gdyż mamy do czynienia z sytuacją bardzo dynamiczną. Więcej, Prezydent Duda sam stwierdził, że jeśli sytuacja będzie zła te wybory się nie odbędą. Tak, więc tacy lokalni \"bohaterzy gorszego sortu\" jak Mańkowski, podjudzają ludzi do buntu, mając nadzieję, że może uda się uciec przed pisowskim walcem, który dociera coraz dalej, lecz płonne to nadzieje gdyż dojście PiSu do władzy choćby w Szczytnie, to tylko kwestia czasu. I to nie ze względu na wprowadzenie komisarza. Wystarczy dać porządzić takim Mańkowskim - leniom i nieudacznikom , a sami się załatwią. Póki co, rząd chce zorganizować głosowanie korespondencyjne, a więc dochować terminu przy zapewnieniu bezpieczeństwa w trakcie głosowania, czyli rozwiązanie optymalne. Brawo PiS, tak trzymać!

Rafi

Krzysiu, 37 tys starczy jak kolegów i koleżanki ze szkół i urzędu zmobilizujesz nie do pierdzenia w stołki a do pracy i przygotowań wyborów.

Do Pana Wyborca

Kompetencje, kolego kompetencje. Burmistrz nie decyduje o tym czy wybory będą czy nie żeby to wiedzieć wiele tej inteligencji nie potrzeba, a widać że jednak jej brak. A może lepiej by było gdyby PiS jednak uparł się na wybory żeby Burmistrz zadbał wu sposób maksymalny o tych którzy udział w nich by wzięli. Burmistrz ma być włodarzem wszystkich mieszkańców nie tylko członków Razem dla.... Tak jak Rząd czy Prezydent tylko PiS. Dla jasności dla mnie wybory teraz to totalna głupota, chciałbym żeby PiS (jego decydenci) za takie decyzje kiedyś odpowiedzieli.

Do Wyborca

Przykro mi, że z 19 wersów tekstu zrozumiałeś tylko ten \"z jajami\" - będącego, nota bene, alegorią. Nie świadczy to o Twojej wysokiej inteligencji. Ponieważ mało rozumiesz, streszczę Ci resztę. To nawiązanie do ślubowania składanego przez Burmistrza cyt. \"powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta\". Jak można mówić o pomyślności mieszkańców i - w trosce o nich - braku zgody (na szczeblu samorządowym) na organizację wyborów, jak się ma na przeciwwadze jedynie słowne zapewnia o swojej \"odwadze\"!!!

Jestem przeciw wyborom

Tu po tych niektórych komentarzach widzę, że nie zdają sobie sobie sprawy z tego do czego te wybory w okresie panującej zarazy mogą doprowadzić. Teraz z wieży Ratusz za pomocą głośników jest głoszone - NIE WYCHODZ Z DOMU. A oni widzę, że chętnie by to ostrzeżenie zamienili na - JDZ NA WYBORY. Żeby być takim usłużnym władzy rządzącej - to wielka przesada !!!

Wyborca

A co ten z Kęt ma do powiedzenia, nie on decyduje czy wybory będą czy nie. Jak będą się miały rzeczywiście odbyć to zorganizuje je kto inny. a Jajami to gość w sypialni może się chwalić, tu trzeba być cwanym politykiem nie dającym się PISowi wciągnąć w głupią gierkę. A wyborcy no cóż, mądry zostanie i tak w domu a inni pójdą.

Do Pana Wyborca

Widać, że magisterka i doktorat to za mało. To nie Burmistrz decyduje czy wybory się odbędą, to czy on czy kto inny je zorganizuje. Problemem są Ci którzy wodzą nas za nos chcąc podstępem (może nocą) przejąć władzę w samorządach w których przegrali i TEMU właśnie powinniśmy się przeciwstawić. Wyborów i tak nie będzie bo nie ma ich gdzie przeprowadzić i nie ma ludzi do komisji. Teraz tylko wszystko rozgrywa się o to czy my mieszkańcy oddajemy władzę w miescie PIS czy nie. Ja wspieram Mańkowskiego, niech nie da się Pan podpuścić marnymi gadkami.

Pana Wyborca

Oddając na Pana swój głos liczyłem, że stawiam na \"chłopa z jajami\". Komentować to co robi rząd mógł Pan w MOS-ie. Od Burmistrza oczekuje się decyzji, które w chwili kryzysu są i tak o kilka dni spóźnione. A niektórzy samorządowcy mają \"jaja\": Pan Burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar do Ryszarda Terleckiego : \"(...) jasno odniosę się tu do słów Wicemarszałka Sejmu, który stwierdził, że samorządowcy - tacy jak ja - mają się liczyć ze stratą stanowisk. Szanowny Panie, może Pan tego nie rozumie, ale są w życiu sprawy ważniejsze niż STANOWISKA. Burmistrzem się bywa, człowiekiem się jest. Nie Pan dał mi stanowisko i nie Pan mi je odbierze. W ostatnich wyborach zaufało mi ponad 78 % głosujących Mieszkańców Gminy Kęty, to Im ślubowałem służyć, nie STANOWISKU czy Panu Marszałkowi. Mam mnóstwo wad, ale jestem uczciwy. Nie narażę zdrowia i życia moich Pracowników i Mieszkańców. Ludziom, którzy mnie wybrali pozostanę wierny. W temacie komisarza odpowiem krótko, cytatem, który od lat jest dla mnie drogowskazem: \"Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie można pokonać\". Urzędnik może wstawić Komisarza. Burmistrza wybrać i odwołać mogą tylko Obywatele. Dodam też, że nie martwię się o siebie. Poza magisterką i doktoratem mam jeszcze 3 hektary ziemi i dwie silne ręce. Nie boję się pracy, Dziadek i Ojciec mnie jej nauczyli. Na chleb dla rodziny zarobię. Stając w obronie zdrowia Obywateli nie łamię prawa. Do takiej postawy obliguje mnie nie tylko elementarna ludzka przyzwoitość, ale też kluczowe zapisy Konstytucji RP(...)\"

Mieszkaniec

Jak Makowski nie zorganizuje to zrobi to pisowski komisarz który przejmie stery w mieście już na stałe im właśnie o to chodzi. Sami odwołaja wybory dzień przed (w nocy) ale samorządy przejmą. Trzeba zorganizować te wybory a miasta im nie oddać. Mądrzy ludzie i tak na nie nie pójdą. A Duda będzie tylko prezydentem pisu, nikt na świecie nie będzie miał do niego szacunku i nie będzie go traktował poważnie. Zresztą tak jak jest i teraz.

Mieszkaniec

Tak jak napisano wyżej, niech Pan Burmistrz zacznie działać a nie komentować obecną sytuację. Każdy zdrowy myślący człowiek wie że w tej chwili wybory nie powinny się odbyć ale niech burmistrz działa albo zaniecha działania m.in poprzez odmowę przeprowadzenia wyborów na terenie miasta licząc się z konsekwencjami. Tak jak inni włodarze w Polsce niech odmówi i nie podpisuje zarządzeń oraz niech przestanie werbowac ludzi do komisji.

Mieszkaniec Szczytna.

Panie Burmistrzu, na takie komentarze może pozwolić sobie mieszkaniec miasta, no najwyżej szeregowy pracownik magistratu. Od Pana mieszkańcy oczekują podjęcia działań, a nie komentowania otaczającej rzeczywistości! Polecam lekturę stanowiska Pana Prezydenta Miasta Ciechanów - Krzysztofa Kosińskiego, który już poinformował Państwową Komisję Wyborczą, że jako prezydent miasta nie przeprowadzi na terenie Ciechanowa procedury wyborów powszechnych prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyznaczonych na 10 maja br. I zdaje On sobie sprawę z możliwości pozbawienia stanowiska - poprzez wprowadzenie rządowego komisarza. A Pan? Stanowisko, czy troska o zdrowie i życie mieszkańców???

takisobie

Robienie wyborów w takiej sytuacji, to narażanie społeczeństwa na zarażanie się korona wirusem...

Rozsądnny

Wybory po trupach - jak tak można !!!

Marcin

Brawo Panie Burmistrzu, wreszcie ktoś odważył się powiedzieć co o tym myśli i jak bezmyślna jest obecna władza. Po trupach do celu...

Napisz

Reklama


Komentarze