Wtorek, 14 Lipiec, Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego -

Reklama


Reklama

Łachacz przewodniczącym jest i basta!


Taki wniosek wypływa z oficjalnego komunikatu, zamieszczonego na internetowej stronie miasta w odniesieniu do naszych wątpliwości prawnych. Przypomnijmy, że chodziło o zachowanie wymogów formalnych przy wyborze przewodniczącego rady. A raczej brak zachowania tych wymogów. Według Justyny Skowrońskiej, radczyni prawnej Urzędu Miejskiego w Szczytnie – wszystko jest ok. Jednakże jej wyjaśnienia naszych wątpliwości nie rozwiały.Pani radczyni informuje, że „… zbędne jest podejmowanie uchwały w głosowaniu jawnym”, ale jednocześnie dodaje, że „... wynik głosowania - wskazanie imienia i nazwiska osoby wybranej na określoną funkcję - zamieszcza się w uchwale”. Czy zatem uchwała dotycząca wyboru przewodniczącego ma być, czy jest zbędna? A jeśli zbędna, to czemu była podejmowana, gdy doszło do wyboru wiceprzewodniczących? I czemu takie uchwały są podejmowane od wielu kadencji w każdym samorządzie?

 

Może dlatego, że wynika to z przepisów określonych w statutach miast i gmin? W ustępie 1. paragrafu 18. tego miejskiego dokumentu czytamy: „Rada [...] rozstrzyga w drodze uchwał sprawy należące do jej kompetencji, określone w ustawie o samorządzie gminnym oraz w innych ustawach, a także w przepisach prawnych wydawanych na podstawie ustaw”. Nie ulega wątpliwości, że wybór przewodniczącego rady należy do kompetencji Rady Miejskiej. Przy tym wyborze zachowany też został określony ustawą tryb, ale wymóg wynikający ze Statutu Miasta już pominięto.


Reklama

Reklama

 

Nie można też wykluczyć, że jeszcze bardziej szczegółowe unormowania dotyczące tej kwestii zawiera Regulamin Rady Miejskiej, najprawdopodobniej (jak to jest w innych samorządach) stanowiący załącznik do Statutu. Najprawdopodobniej – bo ów regulamin jest „tajemniczy”. O ile bowiem w internetowym miejskim Biuletynie Informacji Publicznej statut jest, to załącznik ma tylko jeden – czwarty w kolejności. Trzy pierwsze uznano, być może, za bezwartościowe, a szkoda.

 Komentarze do artykułu

Tom

I naród wybrał Pana hytruska na radnego i zaczęło się.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Groźnie na drogach powiatu
  Oj Przyjacielu sławny się robisz

  Damian


  2020-07-14 09:10:26
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Jestem pod ogromnym wrażeniem, tego czego dokonano. Ale jestem ździwiona, dlaczego Jezus ma przebite dłonie a nie nadgarstki. Całun Turyński, moim zdaniem jest autentyczny, jest dowodem, że Jezus z całą pewnością miał przebite nadgarstki a nie dłonie. A ponadto i nauka dowiódła, że dłonie by nie utrzymywały ciężaru ciała, by uległy rozerwaniu.

  Szczęściara.


  2020-07-14 08:25:41
 • Groźnie na drogach powiatu
  Wydaje mi się, ze nasze kary za łamanie przepisów, jazdę na kacu lub wręcz pijanych itp.sa tak małe, ze nie oddziałują .Konfiskata przedmiotu ,,zbrodni,,i duży mandat i nie od widzimisię policjanta ,ale wedle rozporządzenia troszkę by uporzadkowalo.

  Mazurka


  2020-07-14 06:06:23
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Obrzydliwe. Czemu kościół się wszędzie panoszy. Dla mnie jako obywatela jest to po prostu łamanie moich konstytucyjnych praw, ok, niech sobie wierzą, ale w domu, a nie się z tym obnoszą jak z nie wiem czym. Mogliby za te 70 tysięcy wyremontować schody nad jeziorem na przykład. Po co komu nowy krzyz :)

  ja


  2020-07-13 22:02:57
 • Zamkowe ruiny w połowie mniej tajemnicze (zdjęcia)
  Jestem szczególnie zainteresowany latryną. Czy będzie wyeksponowana i wzbogacona o instalację multimedialną ?

  Olo


  2020-07-13 17:23:36
 • Groźnie na drogach powiatu
  Chciałabym odnieść się do fragmentu, gdzie piszecie o wypadku 16-letniej rowerzystki. A konkretnie fragment \"najprawdopodobniej zajechała jej nagle drogę\". Jak można tak pisać nie znając wersji poszkodowanej? Szkoda, że nie napiszecie np. że nie było żadnych śladów hamowania. Zamiast tego czytam, że \"nie zdążyła wyhamować\". To ma być dziennikarstwo??! Dno i metr mułu. Ale spokojnie, prawda zawsze wyjdzie na jaw. Będziecie mieli okazję sprostować te bzdury.

  Zniesmaczona


  2020-07-13 13:50:15
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Ja z innej beczki, czy jechał ktoś ostatnio dookoła Dużego Domowego? Chodnik od strony Kamionka/Szczycionka jeszcze rok i będzie całkowicie zarośnięty, zero ławek, śmietników. Służby chyba śpią.

  Grażyna


  2020-07-13 13:22:22
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Poproszę o aktualizację stronki. Obserwuję ja od początku. Bardzo fajne źródło informacji

  Patryk


  2020-07-13 10:53:21
 • Afanasjew wygrała konkurs na dyrektora szkoły sportowej
  wicie rozumicie

  uczen


  2020-07-13 08:38:13
 • Afanasjew wygrała konkurs na dyrektora szkoły sportowej
  z kim wygrala

  uczen


  2020-07-13 08:37:30