Poniedziałek, 2 Sierpień
Imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei -

Reklama


Reklama

Ksiądz Dawid rozkręca akcję pomocy


Księża z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie kupują leki, wykonują też drobne zakupy. A potem dostarczają je potrzebującym. To akcja, którą tydzień temu uruchomił ksiądz Dawid Hulecki, wikary parafii. Skierowana jest do osób starszych, samotnych, chorych oraz tych objętych kwarantanną lub izolacją spowodowaną koronawirusem. Wystarczy zadzwonić pod numer - 508 755 550.



Akcja jest odpowiedzią na rosnącą liczbę zachorowań oraz kwarantann spowodowanych covid19.

 

- Największe ryzyko dotyczy osób starszych i głównie do nich skierowana jest nasza akcja, ale nie tylko – wyjaśnia ksiądz Dawid. - Pomożemy właściwie każdemu, kto tej pomocy potrzebuje, czyli osobom chorym, samotnym, przebywających na kwarantannach, które nie mogą się przemieszczać, wychodzić z domów, a nie mają kogo prosić o pomoc. Pomagamy w kontakcie z lekarzem, pozyskiwaniem recept i w zakupie leków oraz żywności. Wystarczy zadzwonić 508 755 550.

 

Na razie w akcji biorą udział sami księża, ale ksiądz Dawid już szuka pełnoletniej młodzieży, która mogłaby wspomóc te działania. Spotkanie osób, które miałyby ochotę przyłączyć się do tego dzieła zaplanowano na najbliższą sobotę (24 października), po wieczornej mszy świętej, czyli około godz. 19. Miejsce – plebania przy kościele pw. WNMP w Szczytnie.


Reklama

 

Reklama

- Po pierwszym tygodniu akcji widzę, że zainteresowanie naszą pomocą jest spore – mówi. - Nie ukrywam, że część ludzi poza lekami, czy żywnością chce po prostu porozmawiać z księdzem. Nie każdy dobrze znosi izolację, czy samotność. Poza tym część osób chce skorzystać też z sakramentu umocnienia chorych, mylnie nazywanym ostatnim namaszczeniem. Po to my księża jesteśmy. Po to, aby pomagać. Do tej pory słuchaliśmy, mówiliśmy o pomaganiu, teraz przyszedł czas na realne działania. Nie możemy zamykać się na plebaniach. Musimy wyjść do ludzi. Liczę, że nasze działanie obudzi też inne parafie w naszym mieście, powiecie.

 

Tylko w ostatnim tygodniu z takiej pomocy skorzystało kilkanaście osób. Cześć osób prosiła księży, aby skontaktowali ich z lekarzami, czy zrealizowali recepty.

 

- Przy dzisiejszym systemie telemedycyny jest to dość proste, ale osoby starsze rzeczywiście mogą mieć z tym kłopot, stąd nasze działania – mówi ksiądz Dawid, który jednocześnie przypomina, że nie jest to nowa akcja, a kontynuacja tej z początku pandemii w naszym kraju. - Zaobserwowałem też tendencję, że to młodzi ludzie bardziej obawiają się zagrożenia, niż starsi, dla których ta choroba jest dużo bardziej niebezpieczna. Obawiam się, że przez te ostatnie miesiące tak wdrukowano w nas lęk, że będzie bardzo trudno odwrócić ten proces. Coraz częściej patrzymy na siebie z lękiem, jak na osoby trędowate. To może być bardzo niebezpieczne, bo może rosnąć społeczna znieczulica na krzywdę innych. Mam nadzieję, że takich akcji, jak nasza będzie więcej, bo naprawdę jest sporo ludzi, którzy takiej pomocy potrzebują.

 



Komentarze do artykułu

Bogdan

Wspaniały kapłan. Oby takich więcej!

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Zastanawiam się z jakiej puszczy wyszedł autor materiału. I czy w ogóle ma do czynienia z kobietami (np. matka), dziewczynami (np. siostra, dziewczyna, partnerka). Wówczas nie pisałby o \"środkach ochrony\" (kojarzy się z pestycydami) - tylko po prostu o podpaskach, tamponach, ligninie, wacie, które znajdzie w każdej domowej łazience - nawet kawalerskiej. A jak już - to należy pisać o środkach higienicznych. A swoją drogą - jeśli młodzież - ani na lekcjach, ani w domu - nie dowiaduje się co to jest miesiączka, ani jak wówczas postępować - to czapki z głów światłym szkołom i rodzicom. Nikt mi nie powie, że rodziny nie stać na wydatek 5 zł raz w miesiącu.

  Facet


  2021-07-29 12:52:59
 • 2 mln... nie było szkody i winnych
  Jak u Barei...

  Czytelnik


  2021-07-29 07:12:06
 • 42 lata batalionu w Lipowcu
  Byłym żołnierzem rocznik 82-84

  Andrzej


  2021-07-28 20:28:09
 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Fajnie byłoby gdyby biblioteki gminy Szczytno zajęły się propagowaniem czytelnictwa...

  Obserwator


  2021-07-28 18:31:41
 • Odwiedziny z... medalami (zdjęcia)
  Przenoszę wirusa od domu do domu. To mój wkład historyczny w powstrzymywanie pandemii. Reszta jest milczeniem.

  Wójt


  2021-07-28 16:06:25
 • 30-latek w przydomowy ogrodzie hodował... konopie indyjskie
  To gdzie w końcu gdzie hodował tek konopie, w przydomowym ogrodzie czy w kompleksie leśnym?

  WSK


  2021-07-28 15:18:56
 • „Wysyp” obywatelskich pomysłów
  Zlikwidujcie skrzyżowanie ze światłami i wstawcie tam rondo więcej dobrego zrobicie dla powietrza ludzi i hałasu. A oszołomów co mówią, że to jest zły pomysł zapraszam na rondo przy Lidlu. Pozdrawiam serdecznie.

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:05:30
 • Powstanie Centrum Rekreacji Gminy Szczytno
  Kolejna rzecz na siłę, no cóż śmiechu to zdrowie pozostało już się tylko śmiać z tej głupoty!

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:01:59
 • Zamkowe ruiny rozbłysły (zdjęcia)
  Fajnie, że nasz zamek nareszcie \"żyje\". Nie popadajmy jednak z tego powodu w euforię. Sezon turystyczny na Mazurach jest niestety krótki, a nikt poza nim nie będzie specjalnie przyjeżdżał do Szczytna, żeby oglądać ruiny. To nie zamek w Reszlu czy Lidzbarku Warmińskim. Przeciętnemu mieszkańcowi naszego miasta nie będzie się żyło lepiej z tego powodu., a już na pewno nie zatrzyma to młodych ludzi, którzy z powodu braku jakichkolwiek perspektyw wyjeżdżają ze Szczytna.

  markiza


  2021-07-26 12:48:32
 • „W drodze” 99 nowych mieszkań
  Fotka co najmniej taka, jak pewnego prezydenta z Joe Bidenem

  Uważny


  2021-07-26 11:48:43