Reklama


Reklama

Ksiądz Dawid rozkręca akcję pomocy


Księża z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie kupują leki, wykonują też drobne zakupy. A potem dostarczają je potrzebującym. To akcja, którą tydzień temu uruchomił ksiądz Dawid Hulecki, wikary parafii. Skierowana jest do osób starszych, samotnych, chorych oraz tych objętych kwarantanną lub izolacją spowodowaną koronawirusem. Wystarczy zadzwonić pod numer - 508 755 550.Akcja jest odpowiedzią na rosnącą liczbę zachorowań oraz kwarantann spowodowanych covid19.

 

- Największe ryzyko dotyczy osób starszych i głównie do nich skierowana jest nasza akcja, ale nie tylko – wyjaśnia ksiądz Dawid. - Pomożemy właściwie każdemu, kto tej pomocy potrzebuje, czyli osobom chorym, samotnym, przebywających na kwarantannach, które nie mogą się przemieszczać, wychodzić z domów, a nie mają kogo prosić o pomoc. Pomagamy w kontakcie z lekarzem, pozyskiwaniem recept i w zakupie leków oraz żywności. Wystarczy zadzwonić 508 755 550.

 

Na razie w akcji biorą udział sami księża, ale ksiądz Dawid już szuka pełnoletniej młodzieży, która mogłaby wspomóc te działania. Spotkanie osób, które miałyby ochotę przyłączyć się do tego dzieła zaplanowano na najbliższą sobotę (24 października), po wieczornej mszy świętej, czyli około godz. 19. Miejsce – plebania przy kościele pw. WNMP w Szczytnie.


Reklama

 

Reklama

- Po pierwszym tygodniu akcji widzę, że zainteresowanie naszą pomocą jest spore – mówi. - Nie ukrywam, że część ludzi poza lekami, czy żywnością chce po prostu porozmawiać z księdzem. Nie każdy dobrze znosi izolację, czy samotność. Poza tym część osób chce skorzystać też z sakramentu umocnienia chorych, mylnie nazywanym ostatnim namaszczeniem. Po to my księża jesteśmy. Po to, aby pomagać. Do tej pory słuchaliśmy, mówiliśmy o pomaganiu, teraz przyszedł czas na realne działania. Nie możemy zamykać się na plebaniach. Musimy wyjść do ludzi. Liczę, że nasze działanie obudzi też inne parafie w naszym mieście, powiecie.

 

Tylko w ostatnim tygodniu z takiej pomocy skorzystało kilkanaście osób. Cześć osób prosiła księży, aby skontaktowali ich z lekarzami, czy zrealizowali recepty.

 

- Przy dzisiejszym systemie telemedycyny jest to dość proste, ale osoby starsze rzeczywiście mogą mieć z tym kłopot, stąd nasze działania – mówi ksiądz Dawid, który jednocześnie przypomina, że nie jest to nowa akcja, a kontynuacja tej z początku pandemii w naszym kraju. - Zaobserwowałem też tendencję, że to młodzi ludzie bardziej obawiają się zagrożenia, niż starsi, dla których ta choroba jest dużo bardziej niebezpieczna. Obawiam się, że przez te ostatnie miesiące tak wdrukowano w nas lęk, że będzie bardzo trudno odwrócić ten proces. Coraz częściej patrzymy na siebie z lękiem, jak na osoby trędowate. To może być bardzo niebezpieczne, bo może rosnąć społeczna znieczulica na krzywdę innych. Mam nadzieję, że takich akcji, jak nasza będzie więcej, bo naprawdę jest sporo ludzi, którzy takiej pomocy potrzebują.

 Komentarze do artykułu

Bogdan

Wspaniały kapłan. Oby takich więcej!

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11
 • Premier: zamówiliśmy 45 mln dawek szczepionki; będą darmowe i dobrowolne; są widoki, by szczepienia rozpoczęły się od lutego
  Zobaczymy zainteresowanie tą szczepionką w Wielkiej Brytanii , tam już za tydzień będzie dostępna.

  Czy spadnie liczba zachorowań?.


  2020-12-03 12:21:55
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie Krajanie, co do apolityczność. Pani Górska startowała jawnie z ramienia PSL, a pan Mańkowski z komitetu \" Razem dla mieszkańców\" i udaje apolitycznego, czyżby się bał przed wyborami ujawnić swoje preferencje polityczne? Czy po prostu nie chciał grać z wyborcami w otwarte karty ?

  X-Men


  2020-12-03 09:25:47
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do Krajana: No pewnie - wybierzmy samych swoich, radnych i burmistrza! Wtedy okaże się jak są apolityczni. Bo zanim zostaną wybrani - musza powstać komitety wyborcze - społeczne. No to wówczas ciężka praca dla zwykłego obywatela - szaraka: zdobyć podpisy, czyli przelecieć się po iluś domach, blokach, aby móc zarejestrować tenże komitet i tego kandydata. Trzeba też jakąś kasę na to wyłożyć, czyli poświęcić nie tylko czas, ale i pieniądze. A potem... Taka inicjatywa społeczna oczekuje spłaty długu: tu ulica, tam jezdnia, a gdzie indziej posadki i fuchy. I tak to jest. Każdy jest poszkodowany, jak nie załapie się na profity z władzy, lub przynajmniej jej okolic. Najłatwiej maja radni - jak już zostaną wybrani - to klamka zapadła - najwyżej ich drugi raz nie wybiorą - bo i tak już się najedli, czego mogli.

  Taki sobie czytelnik


  2020-12-02 19:45:55
 • Premier: zamówiliśmy 45 mln dawek szczepionki; będą darmowe i dobrowolne; są widoki, by szczepienia rozpoczęły się od lutego
  Poczekam aż zaszczepią się członkowie rządu. Do każdego zapewnienia i oświadczenia Premiera podchodzę z dużą dozą nieufności.

  dr


  2020-12-02 18:34:01
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Jak umarł Papież Jan Paweł II - to wszyscy w Polsce kręcili nosem na Benedykta XVI, Papieża Franciszka - Polska ledwo co uważa. Dlaczego? Bo Papież Jan Paweł II sprawował swoją misję przez 27 lat. W tym czasie rodziły się i dojrzewały pokolenia, które innego Ojca Świętego nie znały. Świat bez JP II był dla nich zupełnie nowym, nieznanym terytorium. Tak samo teraz w Szczytnie (wiem, że to głupie porównanie, ale chyba najbardziej zrozumiałe) ludzie, którzy dorastali w \"epoce\" D. Górskiej i jej popleczników nie są w stanie zrozumieć, że przychodzi ktoś inny i ma nieco inną wizję tego grajdołka. Nie oceniam wizji. Piszę tylko, że jest inna. Jeśli ktoś - chyba rozumny - pisze, że burmistrz jest nieapolityczny - to się chyba z choinki urwał. Co to znaczy apolityczność? Brak powiązań partyjnych? A jaka była w tym względzie apolityczna D. Górska? cały czas powiązana z PSL! Przecież ją PSL na to stanowisko rekomendował: jak ktoś daje ci poparcie - to je musisz spłacać. A jak apolityczni są radni, czy też konkurenci Mańkowskiego w wyborach na burmistrza. wszystkie te niby społeczne stowarzyszenia i komitety to wyborcza wydmuszka i maseczka - że niby to apolityczne, ale pompowana przez PSL i no i ostatnio przez PiS. Jazda na Mańkowskiego jest i być może są do niej powody. Ale głupota niektórych ideologów antyMańkowszczyzny jest bezdenna. Ale to cecha ludzi, którzy nie znają życia - ani społecznego, ani gospodarczego, ani politycznego i kierują się bardzo ograniczonym zakresem własnych interesików. Przykład? Dla niektórych wystarczało imię i nazwisko \"Danuta Górska\", aby do rady miejskiej wybrać panią zajmującą się biznesem na bazarze. Z całym szacunkiem - każdy, kto wystartuje w wyborach ma szansę. Ale większość wyborców nie zastanawia się nad kandydatami - głosuje, jak mu serce, albo sąsiad podpowie. Jak więc chcecie mieć apolityczność - to tam właśnie szukajcie kandydatów na burmistrzów, radnych - wtedy okaże się, jak każdy z nich jest \"apolityczny\".

  Krajan


  2020-12-02 16:03:19