Poniedziałek, 6 Grudzień
Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja -

Reklama


Reklama

Kronika czasu zarazy - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego


W końcu nawet najbardziej nieudolny rząd w historii naszego kraju zdał sobie sprawę, że covidowa zaraza sama „nie przyschnie” i trzeba podjąć jakieś konkretne działania, które nie muszą się wiązać z kolejną okazją nabicia kabzy krewnym i przyjaciołom królika. Nie dało się ukryć tysięcy codziennych nowych przypadków zakażeń. Jakoś z ekranów telewizorów zniknęli prominentni przedstawiciele władz wystawiając „na odstrzał” drugi garnitur. Bezpośrednie relacje rozmów pomiędzy załogami karetek a izbami przyjęć szpitali są wstrząsające. Wożeni godzinami chorzy, dla których nie ma miejsca w szpitalu. Łzy w oczach lekarza mówiącego jak musiał wybrać, czy pod respirator podłączyć chorego czterdziesto- czy osiemdziesięciolatka.Zmarnowane pół roku, gdy nie zrobiono nic, aby przygotować się na drugą falę zakażeń. Rozpieprzono dokładnie system prawa, gdy rozporządzeniami wprowadza się niezbędnie potrzebne przepisy, które wymagają aktu prawnego rangi ustawowej. Daje to różnego rodzaju durniom podstawę od odmowy stosowania się do nich i demonstracyjnego niezakładania maseczek. Maseczek, które okazują się jedynym powszechnie dostępnym środkiem walki z zarazą. Wiadomo, że głupota ludzka nie ma granic.

 

Budowniczowie stadionu narodowego w Warszawie raczej nie przypuszczali, że wprawdzie z założenia wielofunkcyjny będzie spełniał rolę szpitalnego oddziału ratunkowego. Zaraz gdzieś usłyszę w tzw. publicznych mediach, że to wina poprzednich władz budujących stadion, że nie przewidziano tam np. instalacji do podawania tlenu niezbędnego do ratowania życia zarażonym covidem.

 

W podziemiach stadionu nie zgromadzono zapasu respiratorów, a kadry narodowej w kilku dyscyplinach sportowych nie przeszkolono do ich obsługi. Z braku personelu powinno się przecież zmobilizować do walki z covidem najbardziej na tym obiekcie zasiedziałych sportowców z Lewandowskim i Szczęsnym na czele. Marne są to żarty ze spraw najpoważniejszych z poważnych.

 

Z najwyższym uznaniem patrzę na wysiłki całego personelu medycznego ryzykującego teraz bez przesady życiem. Własnym i najbliższych. Pozostawiono nauczycieli bez żadnego konkretnego wsparcia. Na zasadzie ratuj się kto i jak może. Gdy w szkołach obojętnie średnich czy podstawowych albo przedszkolach wybuchają kolejne ogniska zarazy decyzje o wstrzymaniu zajęć spadają na dyrektorów. Mianowani przez dojną zmianę urzędnicy boją się własnego cienia.


Reklama

 

Gdy, mam nadzieję, bo łapię się do grupy wysokiego ryzyka, za jakiś czas będę czytał to, co w tej chwili piszę, wiadomo już będzie, jak się ta ogólnoświatowa tragedia skończy. Kiedy i jakimi metodami uda się ją stłumić. Marna to satysfakcja i normalne dla dzisiejszej propagandy wciskanie kitu, że są kraje, gdzie zaraza pochłania więcej ofiar. Są też kraje, gdzie umiano sobie z tym poradzić, a nawet całkowicie wyeliminować nowe zakażenia. Czy znów się spełni tragiczne w swej wymowie nasze przysłowie „mądry Polak po szkodzie”?

 

Zaraza, zarazą a żyć jakoś trzeba. Mijają właśnie dokładnie dwa lata od ostatnich wyborów samorządowych. To już czas, kiedy można coś powiedzieć o tym, jak nasza samorządowa władza sprawdza się w codziennym praniu. Warto się przyjrzeć, jak wygląda realizacja przedwyborczych programów i obietnic. Postaram się zająć tym w najbliższych tygodniach. Atrakcyjny, dobrze przemyślany program wyborczy dzisiejszych władz miejskich pozwolił na wygranie wyborczej kampanii. Nie można ukrywać, że przyczynił się do tego także układ sił wśród miejskich samorządowców.

 

Gdyby przeciwnik dzisiejszego burmistrza w drugiej rundzie wyborów nie był tak ściśle powiązany z partią władzy, wynik wyborów mógł być różny. Sam kontrkandydat był bowiem godny i do kierowania miastem przygotowany. Nastroje społeczne były jednak i są takie, jakie są. Program przedwyborczy składał się, co warto przypomnieć, z pięciu filarów. Najważniejszy z nich czyli gospodarka miejska, a następnie oświata kultura i sport, turystyka, zdrowie i polityka społeczna oraz bezpieczeństwo publiczne mieszkańców.

Reklama

 

Jak po dwóch latach wygląda realizacja? Rzecz jasna, że wszystkiego nie dało się zrobić, a nawet ruszyć z miejsca. Są punkty, których realizacja jest nawet nieźle zaawansowana. Realizacja niektórych obiektywnie nie była możliwa, jak zmiana formuły i miejsca organizacji Dni i Nocy Szczytna. Ocena wielu z planowanych przedsięwzięć może być ze strony mieszkańców subiektywnie odmienna. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

 

Wiesław Madrzejowski (wiemod@wp.pl)Komentarze do artykułu

Taki Tam

A ja chyba rozumiem x-mena. Jak można nazwać kogoś nieudolnym, skoro idą prostą drogą, i nic ich nie zatrzyma. Nieudolna to jest raczej opozycja. A pan panie Wiesławie jakiś nerwowy jesteś, bo to, że nieobiektywny to od dawna wiadomo.

Śmieszek

Sytuacja jest chyba taka: od iluś miesięcy przecieka w chałupie instalacja wod-kan. Mąż - domowa złota rączka - twierdzi, że sobie z tym poradzi zalepiając tzw. rozszczelnienia taśmą klejąc, plasteliną, gumą do żucia. Żona tłumaczy, że nic to nie daje, bo cieknie mniej, lub więcej - ale cieknie. No więc wszechwiedzący mąż tylko dolepia dotychczasowe zalepki i uważa, że wszystko jest ok. Nie pomaga tłumaczenie, że może by jakiego majstra wezwać. Nie... Mąż wie lepiej. Tylko że żona się w...ia, bo to ona te przecieki musi sprzątać. Od naprawiania na gumę od majtek, albo sznurek to w domu jestem ja. Ale jak to nie pomaga - to słucham żony - że ona tego więcej znosić nie będzie i biorę fachowca. Taki jest nasz rząd, takiego fachurę sobie wynajęliśmy. Wszystko szybko wprowadza i tu jest rzeczywiście skuteczny w 100%. Ale awarii i poprawek po tym tyle - że szkoda gadać. Dzisiaj przepraszają IKEĘ, że ok. godz. 19. w piątek kazali jej się zamknąć od soboty nazajutrz.

X-Men

Panie Wiesławie jestem tak jak pan wkurzony, że ten rząd zmarnował czas na przygotowanie się do drugiej fali. Jestem bardzo niezadowolony, bo uważam, że to głównie rządzący doprowadzili do tłumnych demonstracji, co sprzyja dalszemu rozprzestrzenianiu wirusa. Ale co robi opozycja, szczuje i podsyca i ma gdzieś do czego to może doprowadzić, ale pan widzi tylko PIS. I taki jest cały tendencyjny felieton. Napisał pan: \"najbardziej nieudolny rząd w historii.\" I tak jak pisałem, wcale mi nie chodzi o broninie ich, ale o fakty. Mieliśmy rządy kilkumiesięczne, totalnie bezradne, a pan kierując się emocjami wywala coś takiego, gdyby pan napisał np. jeden z gorszych rządów pewnie bym się nie czepiał. Przecież ten rząd jest wyjątkowo sprawny, wprowadza co chce na ogół w kilka dni, jak coś takiego można nazwać nieudolnością. I na koniec oczywiście, że nie wskażę rządu, który naraził Polskę bardziej, bo takich sytuacji epidemiologicznych nie pamiętam, trochę demagogią zaleciało. Spokojności i opanowania życzę.

wesołek

Te X-Men, normalnie byś mnie wkurzył, ale tym raz mnie rozbawiłeś. Napisz proszę punktach 5 skutecznych i korzystnych działań PIS dla społeczeństwa i gospodarki. Coś mi się zdaje, że mówimy o innych państwach ale dawaj.

wiesław mądrzejowski

Proszę mi pokazać po 1989 r. rząd, który spowodował większe zagrożenie dla życia i zdrowia obywateli wykazując się całkowitą nieudolnością i lekceważeniem niebezpieczeństwa. Dojąc przy okazji bezczelnie kasę do kieszeni krewnych i znajomych królika (do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić). Dla p. X-Mena tchórza odważnie ukrywającego się pod nickiem każdy pogląd inny niż jego własny będzie zawsze \"nienawiścią\". Ciężko teraz o skorzystanie z pomocy medycznej, ale może się uda, życzę więc zdrowia.

X-Men

\"Najbardziej nieudolny rząd w historii naszego kraju\". Aż tak nienawiść zaślepiła oczy, czy kompletny brak znajomości historii. Nawet nie chodzi mi o to, że chcę bronić rząd, ale po 89 roku, naprawdę mieliśmy czasem niezły bajzel, a co jak co, ale skuteczności tej władzy odmówić nie można.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Sygnał czytelnika: Drogowe lodowisko, które może kosztować czyjeś życie!
  Ostatniej zimy ani razu nie była odśnieżona droga powiatowa z Dźwierzut do Pasymia. Za to krajowa z Dźwierzut do Biskupca już tak ale to droga krajowa, obie drogi często są uczęszczane przez osoby chcące dostać się do Olsztyna, często przez auta ciężarowe transportujące kruszywo z okolicznych żwirowni. Czy naprawdę musi dojść do tragedii aby osoby odpowiedzialne zajęły się utrzymaniem również dróg powiatowych?

  Bartrk


  2021-12-06 06:45:05
 • Ks. Andrzej Preuss: - Pierwsza zasada miłości to wolność (rozmowa)
  Przez pięć lat raz lub dwa razy w miesiącu chodziłam na mszę ,w tym czasie mogłam słuchać kazań księdza,pięć lat studiów na wspol i te ranne mszę których mi brakuje...nie mogę uwierzyć, że ksiądz tak zachorował był pełen życia i dobroci jak ja zazdrościłam mieszkańcom Szczytna że mają takiego księdza od dwóch lat już nie przyjeżdżam na Mazury ale zawsze ciepło wspominam niedzielę w kościele Zdrowia dla księdza Andrzeja!

  Pani z pierwszej ławki


  2021-12-05 21:31:29
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  Może i wybrała, ale gdyby wiedziała jaki los ów człowiek jej zgotuje, pewnie by nawet w jego kierunku nie spojrzała. Nie wiem czy istnieje jakiekolwiek logiczne wytłumaczenie takiego bestialstwa...w głowie się nie mieści, jak można skatować tak drugiego człowieka, a co gorsze osobę, którą się kocha. Nie ma na to wytłumaczenia i nie powinno być żadnej litości. Oprawca nie pochodzi z patologicznej rodziny, jest pełnoletni, odpowiada sam za siebie. Liczę że wymiar sprawiedliwości, nie będzie dla niego łaskawy. Zażywanie sterydów i mieszanie ich z alkoholem- świadomy wybór. Jego wybór. Zero tolerancji, dla takiego braku odpowiedzialności. Niech zgnije w więzieniu, wolność jest dla ludzi, którzy umieją żyć w społeczeństwie. Ten człowiek najwyraźniej nie umie i resztę życia niech spędzi za kratami, a w jego głowie niech dudni płacz tej bezbronnej dziewczyny. To najgorsza kara dla takiego zwyrodnialca.

  NicBardziejMylnego


  2021-12-05 15:59:45
 • Sygnał czytelnika: Drogowe lodowisko, które może kosztować czyjeś życie!
  Z miesięcznym dzieckiem to się siedzi w domu w taką pogodę a nie naraża

  Bbs


  2021-12-05 15:21:47
 • Znamy numer do Mikołaja Zadzwoń!
  Drogi Święty Mikołaju, w tym roku byłam bardzo grzeczna. Co mi przyniesiesz Z TEGO BĘDĘ ZADOWOLONA!????

  Czekolada Milka????


  2021-12-05 14:38:16
 • Sygnał czytelnika: Drogowe lodowisko, które może kosztować czyjeś życie!
  To prawda, na naszych drogach jest tragicznie

  Jagoda


  2021-12-05 10:49:31
 • Sygnał czytelnika: Drogowe lodowisko, które może kosztować czyjeś życie!
  To jest qrwa skandal.

  Robin chood


  2021-12-05 10:41:45
 • Akcja #SZCZEPIMYSIĘ - zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Szczytnie
  Pani Małogorzato Mroczek, ważniejsze jest jak dbać o odporność, a nie szczepić. Tu nie chodzi o szczepienie. A taka akcja to propaganda lekarzy, jak by tak chcieli by wszyscy byli zdrowi, to dawno by musieli pozamykać te gabinety i fabryki pseudo leków. Chce Pani ,żeby jej dziecko już całe życie chodziło z kodem QR na czole i za każdym razem pytało się czy może oddychać całą piersią i żyć cały czas ze strachu. Zdaje sobie Pani, że efektem procesu oddychania jest dwutlenek węgla. Myśli Pani, że szczepionka załatwi wszystko, od lat wciska się ludziom szczepionki na grypę i co jest ...i tak ludzie chorują. A wie Pani jak działa antybiotyk, działa tylko na bakterie i niszczy cały układ odpornościowy człowieka. Ostatnie lata ludzie faszerowali się antybiotykiem na potęgę i jaki jest efekt, całe społeczeństwo jest coraz bardziej chore i to od urodzenia. Obecnie największym przeciwnikiem ludzi klasa zawodowa lekarzy , tylko mały procent lekarzy myśli o ludziach. Proszę spojrzeć na majątki lekarzy...myśli Pani ,że z tego zrezygnują. Zajęli już umysły większości ludzi, ludzie idą do nich jak dzieci.... są cicho kiedy jest chamski, gburowaty, i wywyższa się. To jest zaprzeczenie lekarza. Kiedyś lekarz był lekarze, teraz to tylko handlarz strachem i pseudo lekami. Wstyd, że dorosły człowiek, nie zastanawia się nad tym co mu jest sprzedane. To jest organizacja, co dba o to ,aby ludzie byli na granicy życia i śmierci. Wtedy wszystko można sprzedać takim ludziom.

  Marian


  2021-12-05 08:58:52
 • Sygnał czytelnika: Drogowe lodowisko, które może kosztować czyjeś życie!
  Ciekawe co zrobili z pieniędzmi na ten rok na utrzymanie dróg , twierdzą że budżet już wykorzystany ale na co ?

  Daniel


  2021-12-05 07:21:34
 • Sygnał czytelnika: Drogowe lodowisko, które może kosztować czyjeś życie!
  To niestety smutna prawda, osobiście jechałem około 10 rano w środę z Pasymia do Biskupca i lodowisko to mało powiedziane :(.

  DjPolarny


  2021-12-05 02:56:57

Reklama