Piątek, 26 Kwiecień
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda -

Reklama


Reklama

Komornicy ruszyli po wypłaty


Wszyscy, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat zgłosili posiadanie odbiornika radiowego lub telewizora, a nie płacą abonamentu, jak mówi Powiatowy Rzecznik Konsumentów Katarzyna Kostiuk, w najbliższym czasie mogą się zdziwić. – Zgłasza się do mnie coraz więcej osób, które z tytułu...


  • Data:

Wszyscy, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat zgłosili posiadanie odbiornika radiowego lub telewizora, a nie płacą abonamentu, jak mówi Powiatowy Rzecznik Konsumentów Katarzyna Kostiuk, w najbliższym czasie mogą się zdziwić. – Zgłasza się do mnie coraz więcej osób, które z tytułu zaległego abonamentu mają do zapłacenia nawet 2 tys. złotych – dodaje rzecznik.

Komornicy Urzędu Skarbowego m.in. w Szczytnie i listonosze od początku roku mają sporo na głowie. Wszystko za sprawą odbiorników radiowych i telewizyjnych, które zostały zgłoszone w ciągu ostatnich pięciu lat, a ich właściciele nie płacą za ich posiadanie abonamentu. Okazuje się, wbrew zapewnieniom niektórych topowych polityków, że abonament trzeba płacić, a jego ściągalność jest bardzo wysoka.

– Zgłasza się do mnie coraz więcej osób, które otrzymały zawiadomienia o zajęciu wynagrodzenia z Urzędu Skarbowego z tytułu zaległości w opłatach abonamentowych RTV – mówi Katarzyna Kostiuk, Powiatowy Rzecznik Konsumentów. – Są do spore kwoty rzędu 1-2 tys. – dodaje.

Rejestracja, wyrejestrowanie


Reklama

Przypominamy, że odbiornikiem radiofonicznym i telewizyjnym w rozumieniu ustawy o opłatach abonamentowych jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu. Rejestracji odbiorników dokonuje się w urzędach pocztowych w terminie 14 dni od daty ich nabycia. Obowiązek uiszczania opłaty abonamentu powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego, natomiast ustaje z dniem jego wyrejestrowania w urzędzie pocztowym.

Kto zapłaci?

- Abonament jest rodzajem podatku i przedawnia się podobnie jak inne podatki, dopiero po 5 latach. To pozwala komornikom skarbowym na ściągnięcie długu np. z naszego wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty, czy rachunku bankowego – mówi rzecznik. – Sprawa jak się dowiedziałam dotyczy setek mieszkańców naszego powiatu – kwituje.

Paweł Salamucha

Fot. Paweł Salamucha

Reklama

Abonamentu RTV nie zapłacą (po złożeniu oświadczenia) m.in.:

- osoby które ukończyły 75 rok życia

- osoby zaliczane do I grupy inwalidztwa lub całkowitej niezdolności do pracy

- kombatanci oraz członkowie ich rodzin

- osoby które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia

- osoby otrzymujące świadczenia pielęgnacyjne (rentę socjalną z ZUS)

- osoby u których stwierdzono całkowitą głuchotę

- niewidomi, których ostrość wzroku nie przekracza 15%

- osoby bezrobotne posiadające status osoby bezrobotnej



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama