Poniedziałek, 21 Październik, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Kłopotliwy wyjazd z Lipowca


W poniedziałek i wtorek z Lipowca dzieci nie mogły dojechać do szkół. Nie wszystkie mieściły się w autobusach, z których niektóre w ogóle nie przyjechały, mimo że to wbrew rozkładowi jazdy – alarmuje mieszkanka Lipowca. - Z kolei ostatni autobus ze Szczytna do Lipowca odjeżdża wcześniej niż dzieci kończą lekcje. To niedopuszczalne! A w wakacje w ogóle nie ma autobusów. Nie można dojechać do Szczytna. Tak jest od lat i nikt z tym nic nie robi!Zgłoszony problem wygląda poważnie. Lipowiec to przecież duża wieś, bodaj największa w gminie Szczytno. Ludzi tam mieszka sporo, a po drodze do Szczytna są i inne: Wawrochy, Wały, Płozy... Problem transportu publicznego mieszkańców tych wsi też więc dotyka. Co z tym fantem robi gmina? Pytamy wójta Sławomira Wojciechowskiego.

 

- Na szczęście takie sygnały dotarły i do nas, do Urzędu Gminy, a nie tylko do gazety – odpowiada. - Mogliśmy więc od razu zareagować. Dziś (środa, 4 września – przyp. H.B.) osobiście byłem u przewoźnika. Uzyskałem zapewnienie, że godziny przyjazdów i odjazdów autobusów już są dostosowywane do planów lekcji w szczycieńskich szkołach. Reagujemy na wszystkie podobne sygnały. Na przykład mieszkańcy Nowego Gizewa, których dzieci uczą się w Rudce, też zgłosili prośbę o zmianę rozkładu autobusów miejskich, które na tej trasie jeżdżą. Rozmawiałem z dyrektorem ZKM i z burmistrzem Szczytna, i takie zmiany zostaną wprowadzone.

 

Wójt podkreśla, że w odniesieniu do transportu uczniów, gmina ma z przewoźnikiem podpisane stosowne umowy, przez co niektóre z kursów są traktowane jako „szkolne”.

 

- Oczywiście, że jeśli jest możliwość, to mogą z nich korzystać także inne osoby – dodaje. - Nie mamy natomiast wpływu na to, jak przewoźnik reguluje inne kursy. Tu działa prawo rynku. Jeśli na jakiejś trasie z autobusowego transportu korzysta jedna czy dwie osoby, to trudno oczekiwać, że przewoźnik będzie taki nierentowny kurs utrzymywał.


 

Według Wojciechowskiego – najpewniejszym sposobem na to, by prywatna firma chciała obsługiwać jakąś autobusową trasę jest wykupienie przez zainteresowanych biletów miesięcznych. - Gdy będzie takich pewnych pasażerów 20 czy 25, to na pewno nikt takiego kursu nie zlikwiduje. My z kolei, jako gmina, nie mamy podstaw, by np. zgłaszać trasę do Lipowca do rządowego programu, bo on obejmuje takie miejsca, gdzie nie ma żadnej komunikacji, żadnego połączenia.

 

Od 15 września w gminie Szczytno rozpocznie się cykl spotkań wiejskich. Wójt ma nadzieję, że takie problemy, jak właśnie z komunikacją, zostaną podczas tych spotkań poruszone. - Po to te spotkania są. Byśmy się wzajemnie informowali, rozmawiali, a następnie rozwiązywali kłopotliwe sprawy.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50