Czwartek, 27 Czerwiec, Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Jurand wróci, gdy Unia się dorzuci (zdjęcia)


Lokalny browar produkujący, i tu uwaga... piwo Jurand Szczytno, muzeum browarnictwa i niewielka restauracyjka – jest na to szansa. Nowy właściciel browaru inwestycję uzależnia jednak od środków unijnych.Browar nowego właściciela ma od października ubiegłego roku. Firma, którą kieruje Jakub Gromek nastawiona jest na produkcję różnego rodzaju alkoholu. Ale stawia też na lokalność. Produkuje dwa regionalne trunki: „Wódka z Mazur” i „Bielik”. Nowy właściciel nie skupia się jednak wyłącznie na produkcji alkoholu. Ma znacznie szerszą wizję rozwoju i zagospodarowania browaru w Szczytnie.

 

Powrót Juranda Szczytno?

- Kupując ten obiekt od początku myśleliśmy o stworzeniu w nim czegoś więcej – mówi Jakub Gromek. - Mamy pomysł na muzeum browarnictwa, produkcję lokalnego piwa, może niewielką restaurację. Mamy prawa do marki Jurand Szczytno. I nie ukrywam, że chętnie wrócilibyśmy do produkcji właśnie tego piwa, bo z tego co wiem było ono jednym z lepszych w regionie.

Niestety, w browarze w Szczytnie zachowało się niewiele elementów ze starej, oryginalnej poniemieckiej linii warzelniczej.

 

Warunek – środki unijne


- Właściwie zostały tylko dwie otwarte kadzie, których i tak pewnie nie będziemy mogli już użyć do produkcji piwa – mówi Gromek. - Ale jako eksponat na pewno mogą służyć.

Pozostałe elementy instalacji warzelniczej zostały zniszczone lub wywiezione z browaru. Zrobił to najprawdopodobniej poprzedni właściciel. Doszło do tego, bo konserwator zabytków swoją „opieką” objął mury, teren browaru, ale zapomniał o instalacji, wyposażeniu. Szkoda, bo obecny właściciel, chcąc uruchomić muzeum browarnictwa, będzie musiał odtworzyć całą instalację warzelniczą. Ale jest na to szansa, bo nawiązał współpracę z niemiecką firmą zajmującą się profesjonalnie uruchamianiem takich lokalnych, historycznych browarów.

Plany na zagospodarowania szczycieńskiego browaru są ciekawe, i oby się spełniły. Nowy właściciel browaru nie ukrywa jednak, że realizację inwestycji uzależnia od pozyskania środków unijnych. Wszystko ma rozstrzygnąć się w najbliższych pięciu latach.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Jarosław i Vladimir połączyli siły dla dobra Mazur (zdjęcia)
  jarek szykujesz im sciezke zeby mogli predzej wjechac do polski.OJ zastanów sie!!!
  Autor: marek
  2019-06-26 15:25:12
 • Dwie dekady śpiewania Kantaty
  Az ciezko uwierzyć, że Pan Mariusz tak nisko upadł.....? Z przewodniczącego rady miasta na.......
  Autor: Tomasz
  2019-06-25 22:43:55
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Lichwa....
  Autor: Czy miasto na to stac?, kiepski to gospodarz, ktory ziemie swoją zadłuża.
  2019-06-25 22:41:10
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Już widzę jak tłumy turystów walą do Szczytna na lodowisko.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-06-25 13:39:42
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Emil nie bój nic, lodowisko dobra sprawa, myślę że będzie spore zainteresowanie. Wygodniej mieć je na miejscu niż jeździć do Olsztyna.
  Autor: Zbigniew
  2019-06-24 23:50:51
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Chyba maniek z Grzegorczykiem będą się tam bujali, a potem pójdą łowić rybki na małe domowe gdzie maniek stanowiska sobie wybuduje.
  Autor: Emil
  2019-06-24 21:08:35
 • Zostań współwłaściciel browaru w Szczytnie i... wygraj kolację z Magdą Gessler
  Na kolację zabiorę babcie
  Autor: Martyna karolewska
  2019-06-24 19:21:33
 • Firmy na śmieciowym cenzurowanym
  Niech się Pani z Urzędu przepisami nie zasłania, bo owszem jest tam coś o rozdzielaniu zwykłych śmieci od firmowych, ale to nie jest przymus dla samorządu, tylko wybór. A żeby daleko nie szukać, to w gminie Pasym, przedsiębiorców i ludzi \"wrzucają\" do jednego worka, i problem w ogóle nie istnieje. A w Szczytnie jest i to duży. Każdy przedsiębiorca to powie. Jak sama nazwa wskazuje przedsiębiorca, sobie poradzi. Tylko kto kogo, i po co ma oszukiwać...?
  Autor: Przedsiębiorca
  2019-06-24 12:40:56
 • Stadion przy Śląskiej na etapie papierowym
  A obok stadionu jeszcze ma powstać bosko że sztuczną trawa 60x30 taka mała poprawka.
  Autor: Xyz
  2019-06-23 16:42:37
 • Koszmar niepełnosprawnych: krawężniki, policja i... bliźni
  W pełni popieram pana spostrzeżenia sam jestem wózkowiczem i mam problemy z poruszaniem się na wózku bez pomocy innych osób.nawet przed wyborami do samorządu oprowadzałem jednego pana z aparatem do zdjęć który nagrał kilka zdjęć na na przejściu z ul żwirki do parku i podjazd koło mostku przy areście .miał ten pan to jakoś załatwić.,ale wybory się odbyły i sprawa ucichła .Bardzo dobrze że pan jako młody człowiek widzi te problemy,i trzeba te sprawy mocno nagłaśniać .z obserwacji widać na co dzień że osób na wózkach jest dużo w naszym mieście Myślę że jest nas dużo i powinniśmy domagać się od władz by te sprawiły by osobom niepełnosprawny żyło się lepiej. pozdrawiam.
  Autor: Tadeusz Rosiński
  2019-06-23 14:40:48