Wtorek, 2 Czerwiec, Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny -

Reklama


Reklama

Jubileuszowy konkurs sygnalistów w Spychowie (zdjęcia)


W Spychowie w piątek i sobotę odbył się jubileuszowy, bo już XV Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego. Przy dużej konkurencji nie zawiedli – jak zwykle – reprezentanci gospodarzy, plasując się na czołowych miejscach.Ta ciekawa impreza niejako muzyczna, przyciąga do Spychowa sygnalistów z całej Polski. W tym roku w Spychowie wzięło udział 90 solistów i 22 zespoły, łącznie 140 sygnalistów z całej Polski.

 

Oprócz przesłuchań solistów i zespołów myśliwskich, są również inne atrakcje związane z konkursem, np. regaty dłubanek, które powstają kilka dni wcześniej w ramach Święta Mazurskich Dłubanek. Co roku do Spychowa przyjeżdża kilka grup, by wykonać własnoręcznie łódź z jednego pnia drzewa. Każda z drużyn, która bierze udział w wykonaniu dłubanki, po zakończonych regatach może ją zabrać ze sobą w formie pamiątki.

 

Ważnym punktem imprezy jest równie aukcja obrazów namalowanych podczas pleneru malarskiego w Spychowie. Środki uzyskane podczas aukcji są przekazywane m.in. na organizację warsztatów dla osób niepełnosprawnych.

 

W Polsce w ciągu roku odbywa się około 20 konkursów regionalnych. W większości z nich uczestniczy od około 60 do 80 uczestników. Spychowski koncert jest jednym z większych w Polsce, o czym świadczy chociażby liczba uczestników – mówi Adam Jażdżewski, kierownik zespołu sygnalistów myśliwskich „Leśna Brać”, pracownik Nadleśnictwa Spychowo, kierownik zespołu „Leśna Brać”, który zalicza się do jednych z czołowych zespołów sygnalistów myśliwskich w kraju. - W Polsce tylko dwie tego typu imprezy są większe od naszej: w Biłgoraju i Niepołomicach. Nasz jest również jednym z etapów eliminacyjnych do mistrzostw krajowych.

 

Piątek to dzień przesłuchań eliminacyjnych, które odbywają się w należącym do Nadleśnictwa Spychowo centrum edukacyjnym. Sobota – to już święto dla uczestników, ale też widzów, myśliwych, leśników, a o świątecznym charakterze wydarzenia świadczy chociażby uroczysta msza, odprawiana w miejscowym kościele. Atrakcją samą w sobie jest przemarsz do amfiteatru zespołów, prowadzonych przez poczty sztandarowe kół myśliwskich. Nad całością czuwa i gości wita główny organizator czyli nadleśniczy Krzysztof Krasula. Punktem kulminacyjnym konkursu jest koncert galowy na 100 rogów – wydarzenie niezwykłe, imponujące. Takie, które można zobaczyć i usłyszeć tylko raz w roku, właśnie w Spychowie.

 

 

 

Wyniki konkursu:

1. Gabriela Ulewicz (Nadleśnictwo Spychowo) - Najlepszy Sygnalista Warmii i Mazur

2. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać” (Nadleśnictwo Spychowo i Strzałowo) - Najlepszy Zespół Sygnalistów Warmii i Mazur.


Reklama

 

Klasyfikacja ogólna

1. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać” (Nadleśnictwo Spychowo i Strzałowo)

2. Zespół Trębaczy Myśliwskich „Gorzowska Knieja”

3. Zespół Wydziału Leśnego SGGW „Akteon”

 

Klasyfikacja solistów

1. Karol Jurczyszyn („Gorzowska Knieja”)

2. Hubert Jurczyszyn („Gorzowska Knieja”)

3. Gabriela Ulewicz („Leśna Brać”)

 

 

 

SONDA „Tygodnika Szczytno”

 

Iwona Romanko – Warszawa

 

Tak się stało, że w Spychowie jestem przejazdem. Zauważyłam jakiś wytężony ruch w centrum miejscowości i postanowiłam sprawdzić, co takiego się dzieje. Na takiej imprezie jestem pierwszy raz i muszę przyznać, że jest to dla mnie bardzo miłe zaskoczenie, bo do tej pory akurat nie spotkałam się z czymś takim. Uważam, że takie imprezy tu na Mazurach powinny być cykliczne i przede wszystkim – lepiej rozreklamowane, np. po drodze do Spychowa powinny być porozwieszane banery, informujące turystów o tym dość nietypowym wydarzeniu muzycznym.

 

Beata i Waldemar Kolesińscy – Gdańsk

 

Ta impreza jest zupełnie czymś innym niż do tej pory widzieliśmy. Dla nas, nie obsłuchanych z tego typu muzyką, prezentowaną w formie sygnałów myśliwskich jest jak egzotyka – coś zupełnie nowego, co warto poznać. Dziś w stanicy wodnej spotkaliśmy jednego z uczestników konkursu, który nam bardzo szczegółowo opowiadał o sztuce grania sygnałów myśliwskich. Przekazał nam to w tak interesujący sposób, że wspólnie z małżonką postanowiliśmy obejrzeć spychowski konkurs. Przede wszystkim w swojej formie ta impreza muzyczna jest najbardziej pasująca do mazurskiego klimatu, puszczańskiego i związanego z myślistwem.

Reklama

 

Romuald Dopierała – Ustrzyki Dolne

 

Na konkursie sygnalistów w Spychowie jestem już po raz dziesiąty i to bardziej z racji prowadzonego interesu, ponieważ sprzedaję m.in. akcesoria myśliwskie, uprzęże dla koni i inne przedmioty. Impreza jest dość interesująca, a klimat na niej panujący – bardzo miły, aczkolwiek brakuje mi tej „pompy”, z jaką ona powinna się odbywać. Brakuje mi głównie reklamy i według mnie, jest na niej za mało leśników. Jeżdżę nie tylko po kraju, ale i całej Europie, i bywam na różnych imprezach myśliwskich, na których na ogół zawsze się coś dzieje. Przecież można byłoby zrobić przy okazji tej imprezy m.in. pokaz psów myśliwskich, trofeów lub też pokaz sokołów, a jest to świetna frajda dla tych wszystkich, którzy przyjdą to oglądać. Oczywiście poziom imprezy jest wysoki, ale trzeba w nią coś tchnąć, żeby ludzi do Spychowa to „coś” przyciągało.

 

Konrad, Karolina, Łukasz, Dawid i Natalia – Warszawa

 

Na imprezę trafiliśmy zupełnie przez przypadek, ponieważ dopiero dziś przyjechaliśmy do Spychowa. Jest to dość fajne, że ludzie chcą w tej formie pokazywać swoje talenty, jeśli chodzi o sygnalistów myśliwskich. Oprócz doznań słuchowych są i te wizualne, które w sposób szczególny potęguje amfiteatr położony w bezpośredniej bliskości jeziora. Jest tu po prostu przepięknie i jak na razie jesteśmy pozytywnie zaskoczeni panującym tu klimatem. Wszędzie są mili, życzliwi ludzie. Jest to nasz pierwszy przyjazd do Spychowa, ale bynajmniej nie ostatni i do zobaczenia za rok!

 

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Powiązane wydarzenia

 • Wtorek, 2020-05-26 20:00:19

Babcia Stasia z ulicy Kajki (zdjęcia)

 • Piątek, 2020-05-22 09:52:39

Videolekcje ruszyły w Spychowie

 • Piątek, 2020-05-15 13:49:02

Muzeum pani Zofii (zdjęcia)

Reklama


Komentarze

 • Obwodnica przyklepana, budowa za cztery lata
  Szanowny \"Gościu\" i \"X-Men\"-ie, każdy bardzo dobrze wiedział, że w tym miejscu będzie w przyszłości budowana obwodnica. Mówiono o tym i pisano otwartym tekstem od dawna. Nie trzeba było budować tam domów, to i stres teraz byłby mniejszy, no i przeciwników budowy supermarketu i obwodnicy byłoby dużo mniej. Teraz na pewno niektórzy mieszkańcy Rudki będą tam leżeć, demonstrować i bronić, jak Rejtan własną piersią, w poprzek nowej drogi. No co zrobić, \"cebula mentalna\" bardzo boi się wszystkiego co nowe.

  Mieszkaniec Szczytna


  2020-06-02 07:46:37
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Rada Miejska Miasta Szczytno zaprosiła do dyskusji o stanie miasta 15 mieszkańców, którzy wg ustawy mieli uzyskać 50 podpisów od swoich współobywateli, aby w tej debacie móc uczestniczyć. Tragifarsa. Na sali obrad wszyscy radni. Gdzie mieliby się zmieścić wg rygorów sanitarnych ci wybrańcy w liczbie 15? Oglądałem tę - jak to się obecnie mówi \"ekstraordynaryjną\" sesję (rzadko w ogóle to robię i cieszę się z tego). Elokwencja prezydium rady - na poziomie licealistów ze stresem przed tablicą. Radna Kosakowska - nauczyciela - która mówi tylko, że jej się wydaje, albo , że jest wszystko \"jak by\". Radna Boczar też raczej \"niewymowna\". Żadna z tych Pań nie sformułowała jasno żadnej myśli. Złote medale mogę przyznać jedynie Seniorce Ewie Czerw, która usiłowała opanować chaos intelektualny oraz Annie Rybińskiej, która - nie zagłębiając się w erystykę po prostu zadawała proste pytania. Zauważę tutaj też specyficzną dykcję Panów Łachacza, Myślaka, Kiersikowskiego, nad którą powinni popracować - bo to wstyd. Pomijam to, iż niektórzy radni - zamiast wyrazić swoje opinie - wyczytywali (z błędami i bez odpowiedniej wymowy, z użyciem słów nieadekwatnych) wcześniej przygotowane elaboraty. Żenada

  Śmieszek


  2020-06-02 00:39:56
 • Dozór policyjny za stalking
  Chory człowiek nie może się powstrzymać od alkoholu,trzeba było go skierować na przymusowe leczenie.

  Abstynent


  2020-06-01 22:34:26
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Panie wójcie proszę nie straszyć, prosze przeczytać komentarze i wyciągnąć jakieś wnioski.

  M.P.


  2020-06-01 19:27:32
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Wszyscy napisali prawdę, a emerytka pięknie to ujęła. Co z tymi co nie złożyli deklaracji, od kwietnia nie płacą?!.....może trzeba było nie składać....

  Jagoda


  2020-06-01 19:23:50
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Właśnie, gdzie jest nasza pani sołtys? Dawniej pana sołtysa było często widać. Potem nastała pani sołtys. Tą rzadziej widziałem, ale czasem się pojawiła. Za to obecna pani sołtys, to ja nie wiem, ktokolwiek widział, ktokolwiek wie? A przepraszam, życzenia na tablicy ogłoszeń powiesiła. To może mogła by też powiesić ogłoszenie o konieczności złożenia deklaracji śmieciowej.

  Mieszkaniec Gizewa


  2020-06-01 10:35:54
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Słusznie ktoś z komentujących napisał aby skontrolować kto nie złożył deklaracji a nie karać uczciwych, obowiązkowych ludzi. Druga sprawa to nie wszyscy posługują się internetem. Czy sołtys nie mógłby wrzucić deklaracji do skrzynki pocztowej. Kto powiadomił mieszkańców i w jakiej formie aby składać deklaracje? Informacja na stronie internetowej Gminy nie wystarczy jeszcze raz powtarzam nie wszyscy korzystają z internetu. A nawiasem mówiąc to urzędnikom już tyłki przyrosły do stołków i ten koronawirus to bardzo im pasuje, siedzimy, siedzimy i nikt nas nie nachodzi i nie dokucza, Życzę dobrego samopoczucia.

  emerytka


  2020-06-01 08:00:32
 • Obwodnica przyklepana, budowa za cztery lata
  Ciekawe co na to mieszkańcy Rudki, a zwłaszcza przeciwnicy powstania tam supermarketu. Bo zdaje mi się, że jakoś tamtędy będzie przecinać obwodnica.

  X-Men


  2020-06-01 07:06:02
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Ustawa narzuca 50 podpisów

  Taka ustawa


  2020-05-31 22:23:49
 • Pasym z kolejnym busem
  Rabują tyle kasy za śmieci od mieszkańców to stać ich .

  $


  2020-05-31 20:24:00