Reklama


Reklama

Jubileuszowy konkurs sygnalistów w Spychowie (zdjęcia)


W Spychowie w piątek i sobotę odbył się jubileuszowy, bo już XV Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego. Przy dużej konkurencji nie zawiedli – jak zwykle – reprezentanci gospodarzy, plasując się na czołowych miejscach.Ta ciekawa impreza niejako muzyczna, przyciąga do Spychowa sygnalistów z całej Polski. W tym roku w Spychowie wzięło udział 90 solistów i 22 zespoły, łącznie 140 sygnalistów z całej Polski.

 

Oprócz przesłuchań solistów i zespołów myśliwskich, są również inne atrakcje związane z konkursem, np. regaty dłubanek, które powstają kilka dni wcześniej w ramach Święta Mazurskich Dłubanek. Co roku do Spychowa przyjeżdża kilka grup, by wykonać własnoręcznie łódź z jednego pnia drzewa. Każda z drużyn, która bierze udział w wykonaniu dłubanki, po zakończonych regatach może ją zabrać ze sobą w formie pamiątki.

 

Ważnym punktem imprezy jest równie aukcja obrazów namalowanych podczas pleneru malarskiego w Spychowie. Środki uzyskane podczas aukcji są przekazywane m.in. na organizację warsztatów dla osób niepełnosprawnych.

 

W Polsce w ciągu roku odbywa się około 20 konkursów regionalnych. W większości z nich uczestniczy od około 60 do 80 uczestników. Spychowski koncert jest jednym z większych w Polsce, o czym świadczy chociażby liczba uczestników – mówi Adam Jażdżewski, kierownik zespołu sygnalistów myśliwskich „Leśna Brać”, pracownik Nadleśnictwa Spychowo, kierownik zespołu „Leśna Brać”, który zalicza się do jednych z czołowych zespołów sygnalistów myśliwskich w kraju. - W Polsce tylko dwie tego typu imprezy są większe od naszej: w Biłgoraju i Niepołomicach. Nasz jest również jednym z etapów eliminacyjnych do mistrzostw krajowych.

 

Piątek to dzień przesłuchań eliminacyjnych, które odbywają się w należącym do Nadleśnictwa Spychowo centrum edukacyjnym. Sobota – to już święto dla uczestników, ale też widzów, myśliwych, leśników, a o świątecznym charakterze wydarzenia świadczy chociażby uroczysta msza, odprawiana w miejscowym kościele. Atrakcją samą w sobie jest przemarsz do amfiteatru zespołów, prowadzonych przez poczty sztandarowe kół myśliwskich. Nad całością czuwa i gości wita główny organizator czyli nadleśniczy Krzysztof Krasula. Punktem kulminacyjnym konkursu jest koncert galowy na 100 rogów – wydarzenie niezwykłe, imponujące. Takie, które można zobaczyć i usłyszeć tylko raz w roku, właśnie w Spychowie.

 

 

 

Wyniki konkursu:

1. Gabriela Ulewicz (Nadleśnictwo Spychowo) - Najlepszy Sygnalista Warmii i Mazur

2. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać” (Nadleśnictwo Spychowo i Strzałowo) - Najlepszy Zespół Sygnalistów Warmii i Mazur.


Reklama

 

Klasyfikacja ogólna

1. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać” (Nadleśnictwo Spychowo i Strzałowo)

2. Zespół Trębaczy Myśliwskich „Gorzowska Knieja”

3. Zespół Wydziału Leśnego SGGW „Akteon”

 

Klasyfikacja solistów

1. Karol Jurczyszyn („Gorzowska Knieja”)

2. Hubert Jurczyszyn („Gorzowska Knieja”)

3. Gabriela Ulewicz („Leśna Brać”)

 

 

 

SONDA „Tygodnika Szczytno”

 

Iwona Romanko – Warszawa

 

Tak się stało, że w Spychowie jestem przejazdem. Zauważyłam jakiś wytężony ruch w centrum miejscowości i postanowiłam sprawdzić, co takiego się dzieje. Na takiej imprezie jestem pierwszy raz i muszę przyznać, że jest to dla mnie bardzo miłe zaskoczenie, bo do tej pory akurat nie spotkałam się z czymś takim. Uważam, że takie imprezy tu na Mazurach powinny być cykliczne i przede wszystkim – lepiej rozreklamowane, np. po drodze do Spychowa powinny być porozwieszane banery, informujące turystów o tym dość nietypowym wydarzeniu muzycznym.

 

Beata i Waldemar Kolesińscy – Gdańsk

 

Ta impreza jest zupełnie czymś innym niż do tej pory widzieliśmy. Dla nas, nie obsłuchanych z tego typu muzyką, prezentowaną w formie sygnałów myśliwskich jest jak egzotyka – coś zupełnie nowego, co warto poznać. Dziś w stanicy wodnej spotkaliśmy jednego z uczestników konkursu, który nam bardzo szczegółowo opowiadał o sztuce grania sygnałów myśliwskich. Przekazał nam to w tak interesujący sposób, że wspólnie z małżonką postanowiliśmy obejrzeć spychowski konkurs. Przede wszystkim w swojej formie ta impreza muzyczna jest najbardziej pasująca do mazurskiego klimatu, puszczańskiego i związanego z myślistwem.

Reklama

 

Romuald Dopierała – Ustrzyki Dolne

 

Na konkursie sygnalistów w Spychowie jestem już po raz dziesiąty i to bardziej z racji prowadzonego interesu, ponieważ sprzedaję m.in. akcesoria myśliwskie, uprzęże dla koni i inne przedmioty. Impreza jest dość interesująca, a klimat na niej panujący – bardzo miły, aczkolwiek brakuje mi tej „pompy”, z jaką ona powinna się odbywać. Brakuje mi głównie reklamy i według mnie, jest na niej za mało leśników. Jeżdżę nie tylko po kraju, ale i całej Europie, i bywam na różnych imprezach myśliwskich, na których na ogół zawsze się coś dzieje. Przecież można byłoby zrobić przy okazji tej imprezy m.in. pokaz psów myśliwskich, trofeów lub też pokaz sokołów, a jest to świetna frajda dla tych wszystkich, którzy przyjdą to oglądać. Oczywiście poziom imprezy jest wysoki, ale trzeba w nią coś tchnąć, żeby ludzi do Spychowa to „coś” przyciągało.

 

Konrad, Karolina, Łukasz, Dawid i Natalia – Warszawa

 

Na imprezę trafiliśmy zupełnie przez przypadek, ponieważ dopiero dziś przyjechaliśmy do Spychowa. Jest to dość fajne, że ludzie chcą w tej formie pokazywać swoje talenty, jeśli chodzi o sygnalistów myśliwskich. Oprócz doznań słuchowych są i te wizualne, które w sposób szczególny potęguje amfiteatr położony w bezpośredniej bliskości jeziora. Jest tu po prostu przepięknie i jak na razie jesteśmy pozytywnie zaskoczeni panującym tu klimatem. Wszędzie są mili, życzliwi ludzie. Jest to nasz pierwszy przyjazd do Spychowa, ale bynajmniej nie ostatni i do zobaczenia za rok!

 

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Restauracja kamienic za ponad milion
  Pozazdrościć gospodarza. Niestety w Szczytnie tylko stanowiska wędkarskie nad Małym Domowym i ruiny zamku. Ulica 1-go Maja- slumsy, wygódki na korytarzu dla całego piętra wspólne. Wszyscy tylko rozkładają ręce- \" sie nie da\". Teraz będzie jeszcze - to przez covid.

  dr


  2021-01-19 07:51:46
 • Restauracja kamienic za ponad milion
  Bardzo interesujący artykuł w którym wypowiedział się burmistrz Wielbarka na temat renowacji zabytków hm ciekawe to jest mam tylko nadzieję że te podniesienie podatków i opłat za odpady komunalne z innych rodzin nie są właśnie uwzględnione w tym przypadku bo jeśli my mieszkańcy innych ulic mamy dokładać się do reszty odnowy tego budynku to pan Burmistrz kpi sobie i niech da mi na piśmie że się mylę co do tego jeżeli dobrze myślę i z nas będą ściągane pieniądze do odnowy to jest wyłudzenie i obciążenie kosztami innych mieszkańców miasta.A jeżeli ma tak być to może zamiast premi i trzynastek wyjazdów na wczasy dla swoich pracowników z urzędu miasta przeznaczyć na renowację tak było by sprawiedliwie.

  Mała


  2021-01-19 05:55:34
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  Moja kochana szwagierka też była zagorzałą przeciwniczką szczepienia. Nic i nikt nie był w stanie jej przekonać. Myślała, że jest młoda i silna. Aż ją covid sponiewierał i nagle ją olśniło.

  X-Men


  2021-01-19 00:26:35
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  To ja chcę jeszcze bronchoskop! Po rtg, rm i ct - to podobno ostatnia deska diagnozy co się dzieje w płucach. Jak ktoś już miał gastroskopię, kolonoskopię - to i bronchoskopia mu nie będzie straszna. No to co chłopaki?! Zawalczycie o to?

  Pacjent


  2021-01-18 17:26:28
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  Wczesna diagnostyka CT pozwala na odpowiednią kwalifikację i rozpoczęcie tlenoterapii przed wystąpieniem zbyt zaawansowanych zmian w układzie oddechowym. W tym sensie tomografia ratuje życie. Nie czytajcie wpisów płaskoziemców.

  Dr


  2021-01-17 06:10:03
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do Mirek...racja. Ciekawi mnie, jak tam nasza Pani Dyrektor czuje się w roli króliczka doświadczalnego :D właściwe to ciekawi mnie, czy Ona jeszcze coś czuje ... sporo osób, w tym lekarze, wymiękło po pierwszym zastrzyku i z niewyjaśnionych przyczyn zmarło [*] oczywiście nikt nie posądza o to,\"szczepionki\" Pfizera... przecież ona jest bezpieczna.

  kroll


  2021-01-16 21:07:28
 • Ratownicy przyjęli szczepionkę i... zachorowali na covid19
  do OloBolO - dokładnie tak i dlatego, że amantadyna zawsze była i nadal jest niezwykle skuteczna w leczeniu grypy typu A, (która obecnie nazywa się Covid) nasz wspaniały rząd postanowił ograniczyć jej sprzedaż, wprowadzając reglamentację :) tu nie chodzi o to, żebyśmy byli zdrowi, tylko żebyśmy pozwolili się wyszczepić.

  Patek


  2021-01-16 20:52:39
 • Pożar domu przy ulicy Olsztyńskiej w Pasymiu
  Witam. W imieniu rodziny prosimy o najmniejsza pomoc, albo udostępnienie innym https://zrzutka.pl/xna66k

  M. P


  2021-01-16 19:24:30
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  Zgadza się. Chiński produkt. Firma istnieje 10 lat na świecie. Nie sprawdzona na rynku europejskim. Kolejny eksperyment na żywym organizmie... ręce opadają.

  Spec


  2021-01-16 18:45:46
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  Do \"lekarza\"- chcialem Panu powiedzieć że większość tomografów komputerowych jest chińskiej produkcji . Koszt jego produkcji jest tam po prostu o wiele niższy niż w innych krajach. A co do firmy to aparat jest bardzo dobrej jakości i na pewno pomoże mieszkańcom Szczytna w walce z Covid19.

  Technik


  2021-01-16 18:09:34