Czwartek, 22 Sierpień, Imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Jednogłośne votum i absolutorium


Burmistrz Grzegorz Zapadka może odetchnąć swobodniej. Bez głosu sprzeciwu radni udzielili mu votum zaufania oraz absolutorium. Pierwsze jest „reakcją” na raport o stanie gminy, drugie – na sprawozdanie z realizacji budżetu za rok ubiegły.- Debaty na temat raportu zasadniczo nie było – mówi Grzegorz Zapadka. - Przedstawiłem jego tezy i uzupełniłem wnioskami, które w samym raporcie ujęte nie zostały. Zanalizowałem dodatkowo lokalny rynek pracy oraz wskazałem, że obecnie jedyną szansą na przetrwanie samorządów jest rozwój przedsiębiorczości. Przy coraz większych obciążeniach budżetowych, nakładanych przez państwo, jedynym sposobem na to, by im podołać jest stały i solidny przyrost dochodów podatkowych. A te można uzyskać tylko w drodze rozwoju gospodarczego.

 

Wielbarska gmina, która na tempo tego rozwoju w ostatnich latach narzekać nie może, ma też jeszcze i spory potencjał. Wynika on między innymi ze struktury wieku ludności.

 

- Niemal połowa osób związanych z nasza gminą jest w tzw. wieku produkcyjnym. To bardzo wysoki wskaźnik – tłumaczy Zapadka. - Na ponad 6400 mieszkańców zameldowanych na naszym terenie, 4600 to osoby które pracują bądź jeszcze czy też już pracować mogą. Kolejne 900 osób to osoby, które dojeżdżają do nas do pracy z sąsiednich terenów. Mamy też wśród osób przebywających na terenie gminy prawie stu obcokrajowców. A nie liczę przecież tych, którzy u nas przebywają i pracują bez zameldowania.


 

Raport o stanie gminy, który jest dostępny na internetowej stronie Urzędu, nie wywołał zainteresowania mieszkańców. Do debaty podczas środowej sesji (5 czerwca) nikt się nie zgłosił.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Niedziela, 2019-07-14 20:54:49

Wójt Szydlik z absolutorium

  • Wtorek, 2016-05-03 15:42:02

Wójt Kudrzycki z absolutorium


Komentarze