Wtorek, 28 Wrzesień
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

Jakie postanowienia noworoczne mają mieszkańcy Szczytna?


Wielu z Was przywitało Nowy Rok 2021 z większym entuzjazmem. Nie ma co się dziwić, o poprzednim chcielibyśmy szybko zapomnieć. Początek roku to dobry moment do wprowadzenia zmian w swoim życiu, zwłaszcza pożegnania się z paleniem papierosów, przecież w grę wchodzi nasze zdrowie. Lepszej okazji to porzucenia zgubnego nałogu nie będzie, to fakt! Czy palący mieszkańcy ze Szczytna są gotowi na taki krok?Bardzo dziwny rok


Na całe szczęście pożegnaliśmy bardzo dziwny rok, który nie był łaskawy dla mieszkańców Szczytna, naszego regionu, kraju jak i całego świta. Na całe szczęście w tym trudnym czasie potrafiliśmy się zjednoczyć i wzajemnie sobie pomóc. Pandemia i rok 2020 przypomniał nam o jednym – masz tylko jedno zdrowie. Zatem czy w Nowym Roku nie powinniśmy się o nie zatroszczyć?


Dobrym rozwiązaniem dla osób pragnących zawalczyć o własne zdrowie jest stworzenie noworocznych postanowień, których należy się trzymać. Takie postanowienia stawiają nowe możliwości dla palaczy, którzy niejednokrotnie próbowali pożegnać się z nałogiem, niestety bezskutecznie. 

 

„(…) Musimy mieć świadomość, że tylko co dziesiąty dorosły człowiek jest w stanie samodzielnie rzucić palenie – pozostali muszą szukać wsparcia. Co więcej dwie trzecie palaczy wskazuje, że jest zainteresowana rzuceniem palenia, a połowa podejmuje aktywne próby zerwania z nałogiem (…)”– podkreślał podczas VII Konferencji Naukowej Czasopisma Nowotwory – Debaty Onkologiczne prof. S. Nawrocki, kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.


Na całym świecie papierosy pali ponad miliard ludzi. Z kolei w Polsce mamy aż 8 milionów palaczy! Według danych zebranych przez WHO, palenie zabiera życie około 7 milionom ludzi i to każdego roku. Przy czym do tej liczby należy dodać milion zgonów, wywołanych przez bierne palenie. Drogi palaczu, mieszkańcu Szczytna, nie znajdziesz lepszej okazji to podjęcia próby rzucenia tego zgubnego nałogu niż początek roku  Czy podejmiesz wyzwanie?


Reklama

 

Czy postanowienia noworoczne mają sens?


Owszem mają! Na podstawie danych zebranych przez CBOS prawie połowa Polaków robi postanowienia noworoczne, z czego w pierwszej trójce znajduje się właśnie rzucenie papierosów. Nie od dziś wiadomo, że rzucanie palenia to złożony i bardzo trudny proces. Sięgamy po papierosa podczas spotkań towarzyskich, sytuacjach stresowych czy dla rozluźnienia. Niestety, palenie papierosów jak i bierne palenie prowadzi do poważnych konsekwencji odbijających się na ludzkim zdrowiu. Nikotyna może i uzależnia, ale nie ma jej w bazie INCHEM (tj. największa, światowa lista substancji chemicznych) to nie ona stanowi problem, tylko dym papierosy i substancje smoliste. Dym papierosowy zawiera około 7 tysięcy substancji, z czego około 93 uznaje się jako szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe, a około 70 za rakotwórcze.

 


„(…) Jako lekarz, sam widzę swoich pacjentów z rakiem płuca, którzy w trakcie leczenia, przed szpitalem odpalają kolejnego papierosa, pomimo pełnej świadomości zagrożenia (…)” – mówi prof. Paweł Krawczyk, kierownik Pracowni Immunologii i Genetyki w Katedrze i Klinice Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 


Jeżeli uważacie, że moment na porzucenie zgubnego nałogu jeszcze nie nadszedł powinniście rozważyć alternatywę dla papierosa, mianowicie podgrzewacz tytoniu typu IQOS.


Zalety podgrzewacza tytoniu

Reklama


IQOS to podgrzewacz tytoniu, który na polski rynek został wprowadzony w 2017 roku. Czym właściwie jest to urządzenie i dlaczego często nazywany jest alternatywą papierosa? Wyjaśniamy. IQOS to elektroniczne urządzenie, które podgrzewa tytoń do temperatury poniżej 350 stopni, ale go nie spala. Wytwarzany aerozol zawiera nikotynę w ilości podobnej do tej z papierosa, ale zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, aerosol, który wytwarza zawiera 95 mniej szkodliwych substancji niż dym papierosowy.

 

IQOS nie pozostawia przykrego zapachu na ubraniach, dłoniach czy włosach. Może być palony w mieszkaniu, domu – nie pozostawia popiołu, uciążliwego zapachu na firankach, zasłonach oraz nie ma żaru. Decydując się na podgrzewacz tytoniu zęby oraz palce nie żółkną. Międzynarodowe i krajowe instytucje ochrony zdrowia publicznego takie jak: FDA w Stanach Zjednoczonych, PHE w Wielkiej Brytanii, czy RIVM w Holandii wydały opinie, które potwierdzają mniejszą toksyczność produktów alternatywnych (takich jak IQOS) w porównaniu z papierosami.
Pamiętajcie, palenie papierosów to zgubny nałóg, którego konsekwencją jest poważny uszczerbek na zdrowiu. Właśnie dlatego lepiej tego nie robić. Należy także pamiętać, że używanie jakiegokolwiek produktu zawierającego nikotynę nie jest pozbawione ryzyka.
 Komentarze do artykułu

Don Pedro

A ja kupię swojej ukochanej masaż na walentynki. Zasłużyła w końcu na jakiś prezent w nowym roku ode mnie.

Juras

Ja swojej partnerce kupuje iqosa na walentynki, to się dziewczya ucieszy i nie będe musiał się dzielić swoim podgrzewaczem.

marek

u mnie nie było tak dobrze. rzucałem, rzucałem, aż w końcu na iqosa się przerzuciłem. moja dziewczyna się cieszy bo może czasem podpalić mentole. sama nie pali, tylko czasem i tylko mentole, ale jak zakazali to jej trochę brakowało.

olga

każdy dzień, jest dobry na rzucanie palenia. rzuciłam na poczatku grudnia i nie żałuje. początkowo bardzo mnie do papierosów ciągnęło, ale jakoś to przetrzymałam i dalej nie palę.

adamko

gdybyś 1 stycznia rzucił, to byłby \"znak z niebios\" hehe, no cóż nie pykło.

Dareio

Może to znak z niebios, ale wczoraj postanowiłem rzucić i od wczoraj nie palę.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Kocie łby zastąpi kostka
  parodia

  śmiechu warte


  2021-09-28 09:08:03
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  \"Zwróciliśmy się do trzech firm artystycznych więc potrzebujemy więcej kasy\"

  kradziej


  2021-09-28 09:01:13
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Palący problem. Jak chce to niech sobie stawia tylko niech sam pokryje koszty.

  karierowicz


  2021-09-28 08:58:38
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Dobra inicjatywa. To, że mieszkańcy się burzą jest efektem braku wiedzy co do życia. Braki sięgają sprzed 89 roku. Więc jeszcze 3 pokolenia jak zmienią swoją mentalność względem życia. Niedługo ich pomniki oglądać będziemy. Co do godności należy się ona każdemu! Co do bólu kobiet droga jest tylko jedna terapia i wsparcie męża, którego w większości te kobiety nie mają.

  Mieszkaniec


  2021-09-28 08:29:14
 • Dwie groźne kolizje, policja apeluje o ostrożność (zdjęcia)
  Trzy ,droga Dżwiersztyny-Dybowo wyjście z zakrętu przy torach kolejowych ,zaliczony rów przydrożny.

  !


  2021-09-28 08:16:49
 • Kolejne 22 kilometry ścieżki już otwarte (zdjęcia)
  Czy w dalszym ciągu trzeba z duszą na ramieniu przebiegać z rowerem przez drogę krajową w okolicy Kulki? Super pomysł :) Tylko pogratulować Panu Staroście i Wójtowej za pomysłowość. A gdzie są te pierwotnie wskazywane w projekcie inwestycji wieże widokowe? Projekt ograniczony? Szkoda.

  marian


  2021-09-28 06:57:52
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Coś mi się wydaje, że tu ktoś resztki rozumu utracił? Jak się nie ma nic sensownego do zaoferowania, to trzeba palnąć cokolwiek, byle było o mnie głośno. Niech ludziska mają temat zastępczy!!!

  Taki jeden


  2021-09-27 21:24:49
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Odeszli od zdrowych zmysłów i tyle. Szczególnie ten pan.

  Jack


  2021-09-27 21:16:19
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  Tego murala w ogóle nie powinno być. Dziwię się, że szkoła imienia Fryderyka Chopina zgodziła się na to. Chopin w swojej epoce był awangardą w przeciwieństwie do Klenczona - wtórnika.

  Taki sobie czytelnik


  2021-09-27 19:47:32
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  Oszałamiający tysiąc złotych nie podziałał na wyobraźnię artystów

  Szczytnianin


  2021-09-27 18:22:54