Reklama


Reklama

Jak sprawdzić czy konto w banku jest aktywne?


Niestety, banki nie zawsze rzetelnie zamykają konta. Po jakimś czasie od zamknięcia, albo po długiej nieaktywności na rachunku może do nas przyjść list z ponagleniem do zapłaty. Dlatego lepiej sprawdzić, czy konto w banku jest naprawdę zamknięte. Zobacz też po jakim czasie bank zamyka nieużywane konto.Sprawdź czy konto w banku jest aktywne

 

Najprostszy sposób na sprawdzenie czy konto bankowe na pewno jest zamknięte to wykonanie na nie przelewu na kwotę np. 1 grosza. Jeśli kwota zostanie zwrócona w ciągu dwóch dni, to znaczy, że rachunek jest już zamknięty. Jeśli nie, to oznacza, że jest czynny.

 

Oprócz tego można po prostu zadzwonić do banku i zapytać czy nasz rachunek wciąż jest aktywny. Nie zawsze instytucje finansowe działają sprawnie i być może uzyskanie takiej informacji nie jest możliwe.

 

Istnieje jeszcze jeden, pewniejszy sposób na sprawdzenie aktywności konta. Jest nim pozyskanie informacji z państwowej Centralnej informacji o rachunkach. To instytucja przynależąca do Krajowej Izby Rozliczeniowej, która gromadzi dane o wszelkich rachunkach prowadzonych w polskich bankach i SKOK-ach. Powstała w celu m.in. odnajdywania kont po zmarłych i odnajdywania kont przez policję, urząd skarbowy czy komornika.

 

Aby uzyskać z niej informację należy złożyć odpowiedni wniosek w dowolnym banku lub SKOK-u. Dowolnym, czyli niekoniecznie banku, w którym szukamy zaginionego konta. Po złożeniu wniosku instytucja finansowa pobiera opłatę za usługę i przekazuje zapytanie do Centralnej informacji, a ta wysyła zapytanie do wszystkich banków i SKOK-ów.

 

W ciągu trzech dni zapytane instytucje przesyłają informacje zwrotne do Centralnej informacji o rachunkach. Są to dane takie jak informacja o tym, czy rachunek przypisany do danej osoby jest nadal prowadzony, czy jest to rachunek wspólny i z jakiego powodu został ewentualnie zamknięty - z powodu śmierci posiadacza czy też nieaktywności na koncie.


Reklama

 

Następnie te informacje są wysyłane do instytucji która złożyła wniosek, a ta przekazuje je wnioskującej osobie.

 

Po jakim czasie bank zamyka nieużywane konto?

 

W lipcu 2016 roku w życie weszły zmiany w prawie o tzw. uśpionych rachunkach. Nałożyły one na banki i SKOK-i obowiązek automatycznego zamykania rachunków i sprawdzania, czy ich właściciele nie są martwi. Wcześniej banki mogły przechowywać pieniądze zgromadzone na swoich rachunkach właściwie w nieskończoność, zwiększając tym samym kapitał własny.

 

Obecnie instytucje finansowe mają obowiązek sprawdzania czy właściciel prowadzonych przez nich rachunków żyje po 5 latach. Jeśli konto należy do osoby zmarłej, to bank ma obowiązek wypłacić zgromadzone na nim środki spadkobiercom (albo w przypadku ich braku gminie) i zamknąć rachunek. W przypadku kiedy właściciel żyje, to rachunek jest nadal prowadzony, aż do upłynięcia okresu 10 lat od ostatniej aktywności na koncie.

 

Opłaty za nieużywane konto

 

Sam fakt nieaktywności na koncie nie oznacza, że bank nie pobiera za jego używanie opłat. Nawet jeśli założyliśmy konto podczas promocji i było ono wtedy całkowicie darmowe, to banki mają prawo zmieniać zapisy umów i podnosić opłaty za samo prowadzenie rachunku. Dlatego warto zawsze sprawdzać aktualne opłaty za prowadzenie rachunku w miejscach takich jak Ofin gdzie można porównać konta bankowe. Taka opłata najczęściej obowiązuje właśnie w przypadku kiedy nie korzystamy aktywnie z konta i może wynosić nawet kilka złotych miesięcznie.

 

Reklama

Oznacza to, że na zapomnianym przez lata koncie bankowym może przez lata zgromadzić się całkiem pokaźny dług. Bank najpóźniej w momencie dezaktywacji rachunku przypomni sobie o tym zobowiązaniu i zażąda od nas zapłaty całości kwoty, prawdopodobnie dodając do niej koszty windykacji. Lepiej pamiętać o tym z jakich usług bankowych w przeszłości korzystaliśmy i zamykać zarówno rachunki jak i karty płatnicze oraz ewentualnie sam dostęp do bankowości elektronicznej, który niekiedy jest odrębną usługą.

 

 

Jak zamknąć konto bankowe?

 

Zamknięcie konta bankowego to prosta operacja. W większości instytucji można jej dokonać z poziomu bankowości internetowej. Wystarczy odnaleźć odpowiednią zakładkę w serwisie banku i wskazać na jaki rachunek ma zostać przelana pozostała kwota. Można tego dokonać również w placówce banku, gdzie pozostała kwota zostanie wypłacona z kasy banku. Okres wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku wynosi 30 dni.

 

Uwaga! Zawsze mamy prawo zażądać natychmiastowego rozwiązania umowy. Nie powinno się to wiązać z dodatkowymi kosztami i nie musimy wtedy oczekiwać na zamknięcie rachunku. Nie jest to jednak standardowa procedura. Bezwzględnym warunkiem do zamknięcia konta jest spłacenie wszelkich aktywnych na nim zadłużeń oraz towarzyszących koncie umów, takim jak umowa o debet. Na koncie pod koniec operacji zamykania ma widnieć zero, inaczej bank nie zgodzi się na likwidację rachunku.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Do \"Do myśliciel\". Czyli ciąże z gwałtu - eo ipso - dzieci - mogą być \"zabijane\", bo nie obejmuje je przesłanka \"eugeniczna\". Należy przypuszczać, że nowe życia, poczęte w wyniku gwałtu, są mniej warte dla prawodawców, skoro utrzymuje on tę przesłankę do legalnej aborcji. Najpierw należy wiedzieć, co to jest eugenika. Jest to selekcja gatunku w celu eliminacji osobników słabych, \"uszkodzonych\" przez naturę w taki, czy inny sposób. To ideologia reżimów totalitarnych, które dążą do stworzenia \"rasy panów\" - doskonałych intelektualnie i fizycznie osobników. Wobec powyższego Matki - noszące w sobie obumierające, niezdolne do samodzielnego życia płody / dzieci - są kategoryzowane jako niższej rasy osobniki ludzkie, które nie mogą wydać na świat zdrowego człowieka. Dlatego muszą podlegać naturalnej selekcji: ból, osamotnienie, depresja, rozpad rodziny, eliminacja z życia społecznego, psychiatryk, co wszystko prowadzi do autodestrukcji. Jak wytrzymają do rozwiązania ciąży to dobrze, jak z powodu zakażenia będą miały problemy - to ich sprawa. A że po takiej traumie nie będą chciały mieć dzieci - to też ich sprawa - i wina, że nie chcą.

  Myśliciel


  2020-10-27 15:34:09
 • Koronawirus u policjantów, rzeczniczka potwierdza
  Pewnie, że nieprawda. Od groma policjantów nie wysyłają na kwarantannę, choć powinni, a oni mogą dalej roznosić wirusa.

  Nietzsche


  2020-10-27 13:55:18
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Znasz historię aborcji w Polsce? W 1943r. wprowadził ją Hitler, po zakończeniu wojny była zabroniona bo obowiązywały przepisy przedwojenne. W 1956r. stalinowski sejm zalegalizował aborcję bez ograniczeń. W 1993r. sejm ustawą zakazał aborcji całkowicie, w 1996r. komuniści z sdrp lub sld znieśli prawną ochronę życia dzieci nienarodzonych a w 1997r. Kwaśniewski, SLD i UP wprowadzili konstytucję (która obowiązuje do dziś). Po wejściu w życie konstytucji kwaśniewskiego TK orzekł że ustawa sld i up z 1996r. jest niezgodna z konstytucją kwaśniewskiego z trzema wyjątkami: gwałtu, zagrożenia życia i zdrowia kobiety, wady dziecka. 22.10.2020 TK orzekła na zapytanie posłów PIS, PSL, Konfederacji, Kukiz15 że przesłanka eugeniczna jest nie zgodna z konstytucją kwaśniewskiego. i nawet Zoll jako były prezes TK stwierdził że orzeczeniu prawnie nic nie można zrzucić. Więc jeśli chcesz mieć możliwość zabijania dzieci musisz zmienić konstytucję, bo to ona chroni życie od narodzin.

  Do myśliciel


  2020-10-27 12:52:51
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  WEDŁUG TK MOŻNA USUNĄĆ CIĄŻĘ (dziecko) będącą skutkiem gwałtu (czyn zabroniony). WEDŁUG TK NIE MOŻNA USUNĄĆ CIĄŻY, gdy są stwierdzone nieusuwalne wady letalne oraz wady rozwojowe, które nie pozwalają dziecku funkcjonować poza organizmem matki. Bardzo ciekawe podejście TK do Konstytucji, która mówi o równości, godnym traktowaniu i prawie do życia każdego istnienia.

  Myśliciel


  2020-10-27 11:44:54
 • Koronawirus u policjantów, rzeczniczka potwierdza
  czy aby to jest prawda...

  gość


  2020-10-27 10:20:34
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Sprawdźcie relację z Krakowa (chyba 25.10.2020), gdzie widać, że policjanci odłożywszy mocny rynsztunek idą z manifestantami razem! Może i naszym da to coś do myślenia?

  Śmieszek


  2020-10-26 23:49:38
 • „Król kur” mieszka w Kolonii (zdjęcia)
  super dobry biznes gratuluje ci i pozdrawiam

  olek


  2020-10-26 20:22:40
 • Lotnisko Olsztyn-Mazury z nowoczesnym systemem ILS
  Kiedy powstanie droga ekspresowa z Olsztyna do lotniska. To wydaje się być konieczne aby ludzie z Olsztyna nie jeździli do Gdańska .Musimy wspierać nasz region !

  Radek Nowak/ dirt


  2020-10-26 20:12:01
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Wczoraj w wielu miejscach koleżanki i koledzy tych protestujących popisali się barbarzyńskim zachowaniem, niszczeniem elewacji, wtargnieciami i zakłócaniem nabożeństw, dziś żądają legalnej aborcji. Szybko poszło. Tak mnie zastanawia co mają w głowach katolicy popierający aborcjonistki wklejający sobie nazistowski symbol?

  mol


  2020-10-26 19:05:09
 • Apartamenty Sonata zapraszają (zdjęcia)
  \"Poświęcenie przyszłym mieszkańcom zapewni szczęśliwe, dostatnie i bezpieczne życie\" - w przypadku gdy się to nie sprawdzi przysługuje odszkodowanie ?

  Ciekawy


  2020-10-26 10:25:20