Reklama


Reklama

Jak Piekarski na mękach…- mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego


Bardzo sobie cenię opinie Czytelników, a szczególnie te krytyczne. Taki, jak mniemam, krytyczny stosunek do jednego z moich felietonów wyraził na naszej stronie internetowej pan o wdzięcznej ksywie „Uglybert”. Mazurskie gadanie na temat ustawy o bezkarności za przekręty pisowskich urzędników był uprzejmy określić jako „plecenie jak Piekarski na mękach”. Zgadzam się z pokorą, bo znam wielu lepszych felietonistów ode mnie. Znam i gorszych, ale niewielu.Temat, który podjąłem, czyli bezczelne usiłowanie rządzących polityków uchylenia się od odpowiedzialności za zwyczajne złodziejstwo przy wykorzystaniu tragedii, jaką dla tysięcy ludzi jest pandemia, naprawdę wymaga dobrego pióra.

 

 

Z pewnością ostrzejszego niż moje. Tu Czytelnik ma całkowitą rację. Podejrzewam, że nie darzy szczególną miłością rządzącej dziś ekipy i jej przewodniego hasła „bo nam się należy”. Wyraźnie widać, że liczył na barwniejsze i bardziej dosadne ustosunkowanie się do tak ohydnego procederu. Zapewniam, że staram się jak mogę w miarę swoich możliwości.

 

Prawda, żem chamidło, które p. „Uglyberta” brzydzi, ale ciągle miewam cywilizowane odruchy. Zdarza się nawet, że myję nogi przed niektórymi świętami państwowymi. Moja autocenzura wykreśla mi więc z tekstu słowa co bardziej obraźliwe i nieprzyzwoite. Trudno, wychowałem się w niesłusznych czasach, kiedy nauczyciele mocno zwracali uwagę na sposób wysławiania się. Za nazwanie jednego z kolegów per „dupa wołowa” zostałem kiedyś posadzony karnie do tzw. „oślej ławki” na cały tydzień. Przyjąłem to z godnością, bo jak nazwać faceta, który trzy razy pod rząd nie trafia do pustej bramki w wewnątrzklasowych rozgrywkach?

 

Gdyby ktoś miał teraz czas i cierpliwość śledzenia tzw. publicznych mediów, odzywki tego typu w nikim nie budzą nawet oburzenia. Jeśli wlazłeś między wrony… Poziom tzw. medialnych dyskusji osiągnął klasę czegoś, co niegdyś określano mianem „połajanek”. Starsi Czytelnicy może pamiętają Stefana Wiecheckiego „Wiecha”, warszawskiego felietonistę ubarwiającego strony Expressu Wieczornego folklorem Targówka, Powiśla czy Bródna. Tematy czerpał jako reporter na salach rozpraw ówczesnych sądów grodzkich. Znaczna część spraw dotyczyła naruszenia swoiście rozumianego dobrego imienia mieszkańców tych warszawskich rewirów. Honor dla warszawskiego rodaka był wtedy niezwykle ważny. Panowie załatwiali tego typu konflikty przy użyciu pięści lub innych ostrzejszych narzędzi. Panie szły do sądu. W tamtych czasach dzisiejsi czołowi „publicyści” mieliby wysiedziane stałe miejsca na ławach oskarżonych.


Reklama

 

Wymiana opinii i poglądów przeniosła się obecnie z targowisk na szersze forum. To, co znajdziemy na najbardziej popularnym facebooku czy twitterze już nikogo nie dziwi. Nie chodzi tylko o dobór słownictwa. Anonimowość, wątpliwa zresztą, rozwiązuje języki chociaż i pod własnym nazwiskiem też klikanie w klawiaturę działa niczym środek pobudzający. Czasem wrzuca mi ktoś facebookowe komentarze pana dość znanego w Szczytnie, którego (chyba autentyczne) komentarze ociekają wulgarnością i nienawiścią. Do wszystkiego, co inne. A znany był kiedyś jako autor lirycznych i w miarę dowcipnych wierszyków. Szkoda…

 

Poza panoszącym się powszechnie chamstwem nowe media pozwalają na bezkarne wymyślanie i kreowanie faktów. Wystarczy, że jedną informację w kilku zbliżonych wersjach wrzuci kilkunastu trolli i już dalej żyje to własnym życiem. Napisano już na ten temat tysiące poważnych rozpraw, przygotowano dziesiątki naukowych dysertacji. Szczególnie ciekawa jest tu kwestia tzw. dezinformacji. Metody tego procederu są udoskonalane od setek lat.

 

Pomysłowość ludzka jest w tym zakresie nieograniczona o czym można się przekonać klikając na jedną z setek milionów dostępnych każdemu stron. Najróżniejsze jej formy najlepiej widać szczególnie w trakcie różnego rodzaju wyborów, na których ponoć opiera się demokracja. Nad wymyślaniem najbardziej nieprawdopodobnych i prawdopodobnych „wrzutek” pracują wysoko wyspecjalizowane zespoły fachowców. Istnieją znane w świecie „szkoły” specjalizujące się w tym procederze.

Reklama

 

Najczęściej mówi się i pisze o rosyjskiej, ale inne kraje też nie próżnują. Udowodniono już nawet wpływ, jaki to miało na wyniki wyborów w podobno najwyżej rozwiniętej demokracji jaką są Stany Zjednoczone. I w naszej ostatniej kampanii prezydenckiej fake newsy też masowo ładowano w co mniej odporne mózgownice. Taki już mamy niestety klimat, że przytoczę klasyka, ale gdzie mi tam do mistrzów.

 

Wiesław Mądrzejowski (wiemod@wp.pl)

 

 Komentarze do artykułu

X-Men

Fake newsy, zmora naszych czasów, niewiadomo dzisiaj komu wierzyć. Kiedyś było wiadomo, że pani Genowefa to największa plotkara, a Franek to lejwoda. Teraz na portalach wypisują totalne bzdury i ludziska wszystko łykają. Ba, ale z drugiej strony jest się od kogo uczyć. Telewizję strach włączyć i to nie tylko tą publiczną, te prywatne też nie chcą zostawać w tyle.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  debil

  w4567


  2020-12-01 14:25:28
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Kolejna relacja z aktywności Pana Żuchowskiego, gdzie znów maseczka na brodzie i szyi (wcześniej wizytowanie szpitala powiatowego oraz uroczystości przy pomniku z okazji 11 listopada). Czy nie ma nikogo, kto by mu powiedział o kompromitowaniu siebie? Na co liczy z tak żenującą, anty-społeczną postawą?!

  obserwator


  2020-11-30 23:56:03
 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  I już chwalić się, ale czym? Kompromitacją! Działania w ciągu prawie 2 miesięcy dla kilkunastu osób z programu za ponad 180tys., to w ogóle wstyd przyznawać się do tego!!! Do tego te łapki na fejsie dawane przez samych urzędników w godzinach pracy! Pani Sekretarz: kiedy przestaniecie być żałośni? Kompromitacja na cały Powiat!

  pawełek


  2020-11-30 23:54:45
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Słuchaj obrońco \"dobrej zmiany\", tobie już pewnie ciemny wór na głowę założyli i nic nie widzisz i nic nie słyszysz i błądzisz po omacku!!!!!

  !!!!! do Do


  2020-11-30 22:35:40
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Ja osobiście zachęcam do analizy rządów D. Górskiej, które trwały 12. lat, a wcześniej jeszcze 4. lata jako wiceburmistrza. To jest 16 lat! I Co wtedy zostało załatwione? To tak dużo lat... Jak ta władza (również radni) je wykorzystali?

  Nikt


  2020-11-30 20:43:25
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Uważaj , bo ciebie puszczą bez wora.

  Do !!!!!


  2020-11-30 17:44:00
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Jeżeli chodzi o gródki działkowe to może zrobi Pan to co może! Dziś tylko dwa ogrody są uwzględnione w Planach zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe dla których nie ma planu w studium są częściowo na terenach przeznaczonych pod zabudowę (wielorodzinną czy mieszkalno usługową jak te na ul. Pasymskiej. Najwyższy czas zabrać się do roboty i chociaż zmienić studium aby nikomu nie przyszło do głowy aby to zmieniać. Chyba że ma Pan na ten temat inne zdanie?

  teresa


  2020-11-30 14:31:37
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Zachęcam do obejrzenia na kanale you toube relacji z dni i nocy Szczytna np z lat 1996 i 1998 wtedy mit o apolityczności Burmistrza trochę blaknie. Potem pamiętać trzeba, że Burmistrz jest dobry ale tylko w podkradaniu pomysłów innym osobom a znacznie gorzej z ich realizacją. Dziwne stanowiska dla wędkarzy rozebrać, przeprosić i zrobić porządnie, Może ładne drewniane, mniej a dobrze aby nie było wstydu!. Jeżeli parking na Pl. Juranda to Panie Burmistrzu proszę pamiętać, że kierowcy też są mieszkańcami tego miasta i trzeba o nich pamiętać. Co do innych pomysłów to najważniejsze niech Pan będzie trochę wizjonerem, niech się Pan nie boi marzyć! Co to za deptak (czyt. starówka) w kierunku jeziora? Kolejne miejsce na wypoczynek, spacery a nie na rozwijanie miasta :) Niech się Pan nie dziwi, że mieszkańcy myślą raczej o swojej najbliższej okolicy. Jest na to rozwiązanie, skuteczne a co za tym idzie rozwiązanie które bardzo aktywizuje i włącza tych mieszkańców w życie miasta. Jakie? Dużo zapożyczył Pan podczas kampanii to może warto niech Pan jeszcze przypomni sobie co proponowali także inni. Na tym etapie już nikt nie będzie czynił zarzutu. ma Pan jeszcze trochę czasu więc jeszcze wiele można zrobić. Powodzenia!!!

  mieszkaniec


  2020-11-30 14:09:11
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Typowe dla PiS-u, straż puszcza z torbami tak jak cały kraj!

  !!!!!


  2020-11-30 12:25:42
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Znowu Żuchowskiemu szczęka opadła i ją maseczką podtrzymuje, pewnie przed fleszem z aparatu aby nie było wątpliwości co do darczyńcy.

  Szczytnianin


  2020-11-30 10:04:50