Czwartek, 9 Lipiec, Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki -

Reklama


Reklama

Inwazja bocianów w Dźwiersztynach


Ostatnio pisaliśmy o nalocie bocianów na Niedźwiedzie. Okazuje się, że nie był to odosobniony przypadek. Podobnie było w Dźwiersztynach, gmina Pasym. Podobnie albo nawet i bardziej „inwazyjnie”.- Kiedy zadzwonił do mnie rolnik z tej miejscowości aż pojechałem sam zobaczyć to cudo – mówi burmistrz Cezary Łachmański. - W niedalekiej odległości od gospodarstwa, na łące, było niemal biało. Takiego skupiska bocianów w jednym miejscu naprawdę, jeszcze w życiu nie widziałem. A wiele z nich siedziało na dachach budynków gospodarczych. Na jednym ptaki uwiły aż cztery wielkie gniazda. Czegoś takiego też u nas jeszcze nigdy nie było.

 

Kilka bocianich gniazd na jednym dachu to widok piękny tym bardziej, że te ptaki na Mazurach budzą zwykle bardzo pozytywne emocje, ale symbolizują też czyste środowisko. Nie bez przyczyny bocian figuruje na logo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie. Z drugiej jednak strony takie gniazda mają swoją wagę czego słabszy dach może nie wytrzymać.

 

- Swego czasu energetycy sytuowali na słupach specjalne platformy właśnie po to, by bociany zakładały na nich swoje gniazda. Tegoroczna sytuacja wskazuje, że takich platform i miejsc dla bocianów trzeba nam dużo więcej – mówi Łachmański. - Podjąłem w tej sprawie rozmowy z energetykami.


Reklama

 

* * *

 

„Uratowani jesteśmy! Patrz! Bocian! Jak on żyje, to my też możemy! - pamiętamy tę scenę z „Seksmisji”. Można by się zastanawiać, dlaczego autor scenariusza i reżyser wybrali akurat bociana, mając do dyspozycji wiele innych ptaków. Może dlatego, że powszechnie darzymy poczciwego boćka wielkim sentymentem. Nie bez powodu zapewne, bo słowiańska (a i inne też) mitologia głosi, że bocian powstał z człowieka.

 

Gdy płazy i gady nadmiernie się rozmnożyły na świecie Bóg zebrał je do worka, zawołał człowieka, kazał mu worek zanieść nad morze i zawartość wsypać do wody. Człowiek jednak nie potrafił opanować ciekawości, worek rozwiązał, a wtedy płazy i gady rozpełzły się po ziemi, zaś Bóg za karę zamienił nieposłusznego wysłannika w bociana, aby świat sprzątał.

 

Z bocianami wiąże się wiele różnych wierzeń. Powszechnie uznawano, że tam, gdzie się gnieździ bocian będzie się szczęśliwie działo, a w innej wersji jest to przekonanie, że bociany zakładają gniazda w gospodarstwach dobrych, uczciwych i porządnych ludzi. Oddaje to dobrze przysłowie „Szczęśliwy dom, gdzie boćki są”. Jeżeli ptaka spostrzeżemy w powietrzu, to znak, że czeka nas jakieś radosne, choćby i drobne doznanie.

Reklama

 

Stojący na łące również zwiastuje jakieś przyjemne zdarzenie, chociaż mniejszej wagi. Tylko bociek w gnieździe nie ma dla nas pozytywnych informacji. Jedni głoszą, że dotyczy to tylko pierwszego ptaka, dostrzeżonego w danym roku, inni – że wróżba obejmuje każdy dzień, a swoją siłę „przekazu” ma każdy z dostrzeżonych bocianów.

 

Czy te ludowe przekonania są prawdziwe? Może tak, może nie, ale przyjemnie jest przyjąć, że tegoroczna „inwazja” boćków na nasz powiat to symptom dobrych zdarzeń, może bezpieczeństwa, może zdrowia, co w tym roku jest szczególnie ważne. Pewne jest bowiem, że optymizmu, podobnie jak bocianów, nigdy za wiele.

 

 

 

Fot. Aleksandra ŁachaczKomentarze do artykułu

Do Magdy

Cieszyć się ale z czego , że dziury w drodze a dachy obsrane.

Magda

Pewnie, że ptaki ważniejsze niż asfalt. Bociany przynoszą szczęście, a asfalt przynosi wypadki. Cieszyć się, a nie narzekać.

Wachacz

Ptaki ważniejsze od asfaltu na drodze dla burmistrza.

Zainteresowany

A kiedy będzie asfalt na drodze w tej wiosce ?

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Rybne trofea z Domowego
  A ja takiego karpia złapałem , więźbę dachową zrobiłem z szkieletu a łuskami z niego dach cały pokryłem.

  Bajki wędkarzy.


  2020-07-09 10:29:52
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  W Dźwiersztynach owszem zrobili remont miesiąc temu. Konsekwencja jest taka ze w centrum wsi jest gorzej niż było!!! Tak jest gorzej! Jak nie byłeś to nie pisz ze jest dobrze! Po jednej stronie stoi woda po drugiej dziury zrobiły się jeszcze głebsze niż były. Ale co robota wykonana. Do poprawy Panie Wilczek!

  Dźwiersztyny mają głos!


  2020-07-09 10:23:55
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  To jest kpina. Znaki już postawiono że \'\'remont\" zakończony i z czyją pomocą. Trudno nazwać to naprawą gdy naniesiono coś na nawierzchnie, bez wcześniej, wyrównania i naprawiania jej. Jeżdżę tą trasą codziennie i odczuwam wraz z autem, że jest to bubel. Lepiej nie jest więc gdzie zasadność wykonanej pracy.

  Donder


  2020-07-09 05:27:41
 • Czujne kamery i burmistrz
  Ten awans koleżanki to chyba z izolatki na lepszą celę? - no,bo jeśli ktoś rozumie słowo awans i chce go uczcić, to jest jakoś cywilizowany i nie pozbawiony praw i wolności, i zachowuje się kulturalnie czyli normalnie i pro- a nie antyspołecznie.

  ika


  2020-07-08 23:46:11
 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  Jestem za NIE koszeniem. Vide - decyzje wielkich miast, by kosić maks. 3 razy do roku trawniki miejskie, a niektóre tereny - pozostawiać jako naturalne łąki. Wszystko to w celu zatrzymania wody - dla nas i dla małych stworzeń w glebie. Nasze trawniki to nie pola golfowe w UK ani inne Wimbledony, by musiały mieć trawkę równą i niską jak włos na rekrucie. Dostawałam w poprzednich latach (= kadencji burmistrza) szału, gdy \"dziady\" z podkoszarkami od świtu latały wokół mego bloku i wyły nie tyle kosząc ile wyrywając dopiero co wyrastającą roślinność (łącznie z kwiatami i krzewami) wiele razy od wiosny do jesieni. Zostawiali tylko suche ścierniska. Na nic zdawały się pisma do urzędów UM, że skoro nie siali (siali sąsiedzi, i ja też), to niech nie wyrywają. Teraz jest nareszcie normalniej i cieszę się widząc spokojnie wyrosłą i wykłoszoną trawę, choć zwykle nie daje jej się wysiać naturalnie, bo już zostaje i teraz skoszona / podkoszona. I od razu też podrażnia niektórym nie tylko nerw ale i alergiczną naturę...

  ika


  2020-07-08 23:38:09
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Wywołany do tablicy muszę się odnieść do faktów. W projekcie FIO kierowanym zarówno do młodzieży jak i seniorów zajęliśmy 10 miejsce w kraju na 2314 złożonych wniosków. Podziwiam niektóre wypowiedzi osób, nie znających założeń naszych programów wydają opinie i to znacznie odbiegające od zdania ekspertów. W kolejnym realizowanym przez z Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konkursie w ramach tegorocznej edycji programu ASOS złożono 1795 ofert, gdzie nasza oferta uplasowała się na 33 pozycji. Widocznie dla niektórych zbyt nisko oceniono naszą pracę, gdyż tylko 60 polskich organizacji w priorytecie 1 otrzymało dofinansowanie. Praca na rzecz mieszkańców Szczytna, zawsze jest dla mnie przyjemnością i wyzwaniem . Zwłaszcza wtedy, kiedy odbieram telefon, tak jak dzisiaj, od zapłakanej starszej osoby, która jest ogromnie wdzięczna, za to, że ktoś o niej pomyślał. Dużą pomocą przy docieraniu do tych osób są ośrodki pomocy społecznej i aktywnie działające stowarzyszenia oraz organizacje. Ponieważ, jak widać po komentarzach mamy mnóstwo niewykorzystanego potencjału. Proponuję wyłączyć komputer i rozejrzeć się dookoła, na pewno wokół nas ktoś potrzebuje pomocy. Czasami zwykła herbata i kilka minut rozmowy dla kogoś znaczy bardzo wiele. Pozdrawiam i zapraszam do współpracy Szczytno może być AKTYWNE.

  Paweł Krassowski


  2020-07-08 18:40:05
 • 42-latek życie zawdzięcza policjantom, wyciągnęli go z pożaru (zdjęcia)
  Szkoda że mieszkańcy mają takiego nieodpowiedzialnego lokatora

  Stefek Burczymucha


  2020-07-08 17:45:54
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  A nagranie z kamery samochodowej i świadkowie to już o tym świadczy czy także nie ? Lizusostwem kariery nie zrobisz.

  k.arzyna


  2020-07-08 17:20:41
 • Kamery popilnują Dźwierzut
  To chyba lepiej ,ze wydają na monitoring czyli dają chleb dla takich ludzi jak Pan plus bezpiczeństwo dla innych ludzi a niżeli mieli by to wydać na swoje pensje (przeżreć). To chyba jest plus dla władz ?

  Do pana alo


  2020-07-08 16:58:23
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Posiadanie paragonu na wymianę szyby nie świadczy o uszkodzeniu jej na tej drodze . Odnośnie naprawy dróg przez Pana Nowaka niech się wypowiedzą mieszkańcy wsi Dżwiersztyny gm.Pasym , bagno tam na drodze stało przez kilka lat mimo próśb sołtysa tej wsi i radnego gminy Jedwabno. Zmiana na stanowisku dyrektora dała natychmiastowy rezultat za co bardzo Dziękujemy dla Pana Rafała Wilczka.

  Do K.arzyna i mol.


  2020-07-08 15:07:40