Reklama


Reklama

Nadleśnictwo Spychowo zaprasza do konkursu INWAZJA...gatunków obcych


Nadleśnictwo Spychowo zaprasza dzieci klas IV-VIII z terenu LKP Lasy Mazurskie oraz Powiatu Szczytno do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym i konkursie, który ma na celu przybliżenie tematu gatunków obcych i inwazyjnych.Inwazyjne gatunki obce rozprzestrzenione przez człowieka poza swoimi naturalnymi siedliskami stanowią jedno z największych zagrożeń dla tej bioróżnorodności. Są to rośliny i zwierzęta, które rozprzestrzeniają się poza naturalnym zasięgiem występowania i tym samym wypierają rodzime, słabsze gatunki. Wiele mówimy o zanieczyszczeniu środowiska i działalności człowieka jako powodach spadku bioróżnorodności na Ziemi, tymczasem wpływ gatunków inwazyjnych jest ogromny a niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę. Od XVII wieku inwazyjne gatunki obce przyczyniły się do wyginięcia prawie 40% gatunków zwierząt, dla których przyczyna wyginięcia jest znana.

 

Zapraszamy do udziału w programie edukacyjnym, który pogłębi wiedzę na temat gatunków inwazyjnych. Program składa się z:


Reklama

 

Prelekcji przeprowadzonej w szkołach przez pracowników Nadleśnictwa Spychowo. Podczas jednej/dwóch godzin lekcyjnych przeprowadzimy z uczniami warsztaty rozwijające temat gatunków inwazyjnych ze szczególnym naciskiem na rośliny. Aby zarezerwować termin prosimy skorzystać z formularza zgłoszeń na zajęcia edukacyjne znajdującego się na stronie www Nadleśnictwa Spychowo (zakładka: edukacja/ oferta edukacyjna – na dole strony).

Wzięcia udziału w konkursie (termin składania prac do 10 listopada 2020 r. – regulamin w załączeniu) – dla chętnych grup 2-4 osobowych - polegającym na wykonaniu inwentaryzacji roślin obcych i inwazyjnych występujących na konkretnym obszarze np. na własnym podwórku, w pobliżu szkoły, na osiedlu lub w całej miejscowości.

Reklama

Uroczystego podsumowania konkursu połączonego z zajęciami terenowymi oraz atrakcjami min: park linowy, kociołek nad ogniskiem (dla wszystkich uczniów biorących udział w konkursie) – planowana data to piątek 27 listopada 2020r.

 

Regulamin konkursu oraz plakat w wersji elektronicznej znajduje się do pobrania na dole strony. Wszelkich informacji szczegółowych na temat programu udziela Urszula Dyl-Nadolna tel. 668 642 745, email: urszula.nadolna@olsztyn.lasy.gov.pl.

 

źródło: https://spychowo.olsztyn.lasy.gov.pl/Komentarze do artykułu

Śmieszek

Konkurs jeszcze trwa? Bo na pewno na wyginięciu jest gatunek homo sapiens erectus. Inwazja obcych gatunków trwa.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  debil

  w4567


  2020-12-01 14:25:28
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Kolejna relacja z aktywności Pana Żuchowskiego, gdzie znów maseczka na brodzie i szyi (wcześniej wizytowanie szpitala powiatowego oraz uroczystości przy pomniku z okazji 11 listopada). Czy nie ma nikogo, kto by mu powiedział o kompromitowaniu siebie? Na co liczy z tak żenującą, anty-społeczną postawą?!

  obserwator


  2020-11-30 23:56:03
 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  I już chwalić się, ale czym? Kompromitacją! Działania w ciągu prawie 2 miesięcy dla kilkunastu osób z programu za ponad 180tys., to w ogóle wstyd przyznawać się do tego!!! Do tego te łapki na fejsie dawane przez samych urzędników w godzinach pracy! Pani Sekretarz: kiedy przestaniecie być żałośni? Kompromitacja na cały Powiat!

  pawełek


  2020-11-30 23:54:45
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Słuchaj obrońco \"dobrej zmiany\", tobie już pewnie ciemny wór na głowę założyli i nic nie widzisz i nic nie słyszysz i błądzisz po omacku!!!!!

  !!!!! do Do


  2020-11-30 22:35:40
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Ja osobiście zachęcam do analizy rządów D. Górskiej, które trwały 12. lat, a wcześniej jeszcze 4. lata jako wiceburmistrza. To jest 16 lat! I Co wtedy zostało załatwione? To tak dużo lat... Jak ta władza (również radni) je wykorzystali?

  Nikt


  2020-11-30 20:43:25
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Uważaj , bo ciebie puszczą bez wora.

  Do !!!!!


  2020-11-30 17:44:00
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Jeżeli chodzi o gródki działkowe to może zrobi Pan to co może! Dziś tylko dwa ogrody są uwzględnione w Planach zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe dla których nie ma planu w studium są częściowo na terenach przeznaczonych pod zabudowę (wielorodzinną czy mieszkalno usługową jak te na ul. Pasymskiej. Najwyższy czas zabrać się do roboty i chociaż zmienić studium aby nikomu nie przyszło do głowy aby to zmieniać. Chyba że ma Pan na ten temat inne zdanie?

  teresa


  2020-11-30 14:31:37
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Zachęcam do obejrzenia na kanale you toube relacji z dni i nocy Szczytna np z lat 1996 i 1998 wtedy mit o apolityczności Burmistrza trochę blaknie. Potem pamiętać trzeba, że Burmistrz jest dobry ale tylko w podkradaniu pomysłów innym osobom a znacznie gorzej z ich realizacją. Dziwne stanowiska dla wędkarzy rozebrać, przeprosić i zrobić porządnie, Może ładne drewniane, mniej a dobrze aby nie było wstydu!. Jeżeli parking na Pl. Juranda to Panie Burmistrzu proszę pamiętać, że kierowcy też są mieszkańcami tego miasta i trzeba o nich pamiętać. Co do innych pomysłów to najważniejsze niech Pan będzie trochę wizjonerem, niech się Pan nie boi marzyć! Co to za deptak (czyt. starówka) w kierunku jeziora? Kolejne miejsce na wypoczynek, spacery a nie na rozwijanie miasta :) Niech się Pan nie dziwi, że mieszkańcy myślą raczej o swojej najbliższej okolicy. Jest na to rozwiązanie, skuteczne a co za tym idzie rozwiązanie które bardzo aktywizuje i włącza tych mieszkańców w życie miasta. Jakie? Dużo zapożyczył Pan podczas kampanii to może warto niech Pan jeszcze przypomni sobie co proponowali także inni. Na tym etapie już nikt nie będzie czynił zarzutu. ma Pan jeszcze trochę czasu więc jeszcze wiele można zrobić. Powodzenia!!!

  mieszkaniec


  2020-11-30 14:09:11
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Typowe dla PiS-u, straż puszcza z torbami tak jak cały kraj!

  !!!!!


  2020-11-30 12:25:42
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Znowu Żuchowskiemu szczęka opadła i ją maseczką podtrzymuje, pewnie przed fleszem z aparatu aby nie było wątpliwości co do darczyńcy.

  Szczytnianin


  2020-11-30 10:04:50