Reklama


Reklama

Nadleśnictwo Spychowo zaprasza do konkursu INWAZJA...gatunków obcych


Nadleśnictwo Spychowo zaprasza dzieci klas IV-VIII z terenu LKP Lasy Mazurskie oraz Powiatu Szczytno do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym i konkursie, który ma na celu przybliżenie tematu gatunków obcych i inwazyjnych.Inwazyjne gatunki obce rozprzestrzenione przez człowieka poza swoimi naturalnymi siedliskami stanowią jedno z największych zagrożeń dla tej bioróżnorodności. Są to rośliny i zwierzęta, które rozprzestrzeniają się poza naturalnym zasięgiem występowania i tym samym wypierają rodzime, słabsze gatunki. Wiele mówimy o zanieczyszczeniu środowiska i działalności człowieka jako powodach spadku bioróżnorodności na Ziemi, tymczasem wpływ gatunków inwazyjnych jest ogromny a niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę. Od XVII wieku inwazyjne gatunki obce przyczyniły się do wyginięcia prawie 40% gatunków zwierząt, dla których przyczyna wyginięcia jest znana.

 

Zapraszamy do udziału w programie edukacyjnym, który pogłębi wiedzę na temat gatunków inwazyjnych. Program składa się z:


Reklama

 

Prelekcji przeprowadzonej w szkołach przez pracowników Nadleśnictwa Spychowo. Podczas jednej/dwóch godzin lekcyjnych przeprowadzimy z uczniami warsztaty rozwijające temat gatunków inwazyjnych ze szczególnym naciskiem na rośliny. Aby zarezerwować termin prosimy skorzystać z formularza zgłoszeń na zajęcia edukacyjne znajdującego się na stronie www Nadleśnictwa Spychowo (zakładka: edukacja/ oferta edukacyjna – na dole strony).

Wzięcia udziału w konkursie (termin składania prac do 10 listopada 2020 r. – regulamin w załączeniu) – dla chętnych grup 2-4 osobowych - polegającym na wykonaniu inwentaryzacji roślin obcych i inwazyjnych występujących na konkretnym obszarze np. na własnym podwórku, w pobliżu szkoły, na osiedlu lub w całej miejscowości.

Reklama

Uroczystego podsumowania konkursu połączonego z zajęciami terenowymi oraz atrakcjami min: park linowy, kociołek nad ogniskiem (dla wszystkich uczniów biorących udział w konkursie) – planowana data to piątek 27 listopada 2020r.

 

Regulamin konkursu oraz plakat w wersji elektronicznej znajduje się do pobrania na dole strony. Wszelkich informacji szczegółowych na temat programu udziela Urszula Dyl-Nadolna tel. 668 642 745, email: urszula.nadolna@olsztyn.lasy.gov.pl.

 

źródło: https://spychowo.olsztyn.lasy.gov.pl/Komentarze do artykułu

Śmieszek

Konkurs jeszcze trwa? Bo na pewno na wyginięciu jest gatunek homo sapiens erectus. Inwazja obcych gatunków trwa.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Sto lat bez dwóch pani Alicji (zdjęcia)
  Telefonicznie już życzyłam 200-stu lat w zdrowiu i szczęściu ale już nie długo osobiscie wyściskam kochaną ALICJĘ.( jak co roku od 50-ciu lat )????????????

  Monika WŁODARCZYKOWA


  2021-03-04 12:02:59
 • Dwa lata odpoczynku od władzy – rozmowa z byłą burmistrz Danutą Górską (zdjęcia)
  12 lat to za długooo

  NSZ


  2021-03-04 09:44:05
 • Morsy drugie w rajdowym finale
  czego te morsy juz nie robily ho ho, teraz czas na wynalezienie szczepionki na Covid :) . Na pewno opanowali umiejętność włażenia w d..pę szczycieńskim burmistrzom

  ZenekM


  2021-03-04 09:35:07
 • Budowlane szaleństwo w Pasymiu trwa
  za chwile bedzie jak z Olsztynem (miasto pod Ostródą) , Szczytno pod Pasymiem :D

  Pofajdok


  2021-03-04 09:17:39
 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Szanowny Panie nie tylko za zaistniałą sytuacje mozna obwiniac burmistrza (który jest delikatnie rzecz ujmująć mizerny na jego pocieszenie powiem ze poprzedni nie byli lepsi)ale przede wszystkim MIESZKAŃCÓW!!!, ktorzy wybieraja od lat tych samych cwaniaków, którzy usadzili dupska na fotelach radnych, radnych którzy od lat topią miasto. Panowie Kiersikowski, Łachacz, stare damy Czerw, Moczydłowska, RYbińska czy Boczarowe, Orzłowie, Siudaki, Staszaki ci ludzie od kilkunastu lat rzadza miastem. TO ich wyborczy ktorzy nie chca dopuscic świeżej krwi do rady miasta bo nie maja odwai na zmiana ale maja odwagę na wieczne narzekanie. jak slysze ze lepszy Robert Siudak czy Pawelek Krasowski bo od lat siedza w radzie, niz ktos nowy to mi rece i majtki opadają. Jak to miasto ma sie zmieniac. Głupota mieszkańców Szczytna jest porażająca ich krótkowzrocznosc odbiera wszelką nadzieję na to ze kiedys to miasto pojdzie do przodu. Mizerny bUrmistrz lansujacy sie na portalach spolecznosciowych i chwalący sie swoimi sukcesami ktore są kosmetyką.Otoczony swoimi przydupasami w polowie kadencji pokazuje jak złym byl wyborem...niestety mieliśmy wybór między fatalnym (KM), bardzo fatalnym(Gontarzewski marionetka PIS) i beznadziejnym wyborem (Wilczek). I tak w tym mieście jest od dziesięcioleci. Symbol ślimaka Cittaslow jest kwintesencja marazmu Szczytna. Niestety mieszkańcy krzyczą i oczekują ale sami nie chcą zmian.

  Pofajdok


  2021-03-04 09:16:29
 • Dwa lata odpoczynku od władzy – rozmowa z byłą burmistrz Danutą Górską (zdjęcia)
  BARDZO DUŻO ZROBIŁA PANI DLA SZCZYTNA ZA SWOJEJ KADENCJI ,ZA CO BARDZO DZIĘKUJĘ I PEWNIE NIEJEDEN PRZYZNA MI RACJĘ -POZDRAWIAM

  MS


  2021-03-04 08:39:17
 • Zamaskowany mężczyzna napadł na bank w Rozogach (zdjęcia)
  Zamaskowany....???? to pewnie szok dla pracowników banku

  Karrramba


  2021-03-04 05:53:12
 • Orżyny bez sołtysa i... teatru, Domalewski zrezygnował
  Serdecznie pozdrawiam. Ciekawe czy mnie pamiętasz :) ja pamiętam ciebie jako ostoje spokoju i uczciwej pracy (nauki)

  Wiesiek Żyła


  2021-03-03 23:00:44
 • Alina Kobiałek: - Śmierć też wymaga oprawy (rozmowa)
  Super wywiad ciociu ????

  Roman K


  2021-03-03 21:06:15
 • Zamek odkryje swoje tajemnice w kwietniu
  Każdy potrzebuje czegoś innego. Zapewne dobrze byłoby gdyby było to czego Ty Danson potrzebujesz ale co wtedy z pozostałymi?

  mieszkaniec


  2021-03-03 10:47:35