Wtorek, 28 Wrzesień
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

Historyczne piękno wróci na ulice Wielbarka


W tym roku w Wielbarku ruszy renowacja trzech zabytkowych kamienic nr 13, 15 i 17 znajdujących się przy ulicy Jagiełły. Wyłonieni są już wykonawcy, a w środę miejscy radni dołożyli nieco pieniędzy na tę inwestycję, bo zaplanowany milion okazał się niewystarczający.Odnawianie kamienic ma rozpocząć się w lutym. Wcześniej wspólnoty przygotowały procedury zapytań ofertowych i w ten sposób wyłoniły wykonawców inwestycji. Są to dwie firmy: z Chorzel i Przasnysza. Jeden z wykonawców odrestauruje dwa budynki, drugi jeden. Inwestycję w stu procentach, mimo że budynki są prywatne, finansuje gmina Wielbark. Początkowo zakładano, że koszty prac nie przekroczy 1 mln zł.

- Niestety, okazało się, że pieniędzy nieco zabrakło – mówi burmistrz Grzegorz Zapadka. - Dlatego na ostatniej sesji zwiększyliśmy tę kwotę o 60 tys. zł. Jednocześnie dołożyliśmy drugie 60 tys. zł na przygotowanie dokumentacji na renowacje kolejnych kamienic. Tym razem chcielibyśmy odrestaurować te o numerach 34, 32 i 30, które również znajdują się przy ulicy Jagiełły.


Reklama

Trzy pierwsze kamienice mają być gotowe na przełomie października i listopada. Gmina pokrywa sto procent kosztów wymiany elewacji i dachów. Na pozostałe rzeczy muszą zrzucić się już właściciele lokali w kamienicach. - Po naszej stronie wydatków jest też dokumentacja na inwestycje – dodaje burmistrz Zapadka.

Reklama

Wcześniej władze Wielbarka zleciły też przygotowanie studium kolorystyki dla remontowych kamienic. W ten sposób przywrócona zostanie historyczna architektura miasteczka.

 

W zmianach do budżetu wpisano tez kolejny wydatek, także w wysokości 60 tys. zł – na dokumentację renowacji kolejnych trzech kamienic o numerach 34, 32 i 30, które znajdują się przy ulicy Jagiełły.

 

- Środki są zabezpieczone, ale z wnioskami o inwestycje i ich wsparcie muszą zwrócić się do gminy poszczególne wspólnoty, które zarządzają kamienicami – wyjaśnia burmistrz Grzegorz Zapadka. - Niestety, docierają do mnie informacje, że nie wszystkie wspólnoty są tym zainteresowane. Jeśli nie złożą takich wniosków, to wówczas przerzucimy te pieniądze na inne budynki, których zarządcy chcą współpracować, a taka wspólnota, która nie zechce skorzystać z naszego wsparcia, powinna iść na koniec kolejki. Naprawdę, w Wielbarku jest sporo zabytkowych obiektów, które tylko czekają na taką okazję – przekonuje burmistrz i wskazuje jako przykład między innymi budynek starej plebanii ewangelickiej.Komentarze do artykułu

Mała

Panie Burmistrzu a wziął pan pod uwagę to że nie wszystkich mieszkanców stać by dołożyć do tego interesu?A wymuszanie na mieszkancach dołożenia się do tego interesu publicznego trochę mija się z powołaniem.

dr

Panie Burmistrzu, nie nasuwa się Panu refleksja, że może w Szczytnie należało odrestaurować kilka historycznych obiektów, zamiast tkać pieniądze w te \"nieszczęsne ruiny\".

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Facet odleciał. Aby tylko zaistnieć. Może coś mądrego wymyślić dla żyjących, Panie Radny. Rzeczywiście skład Rady tej kadencji mamy wyjątkowo dobrany. Jeden wart drugiego- same asy.

  dr


  2021-09-27 12:59:02
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  W Szczytnie to świecka tradycja- jeszcze nigdy nie zrobiono nic na czas, zgodnie z planem.

  dr


  2021-09-27 12:54:55
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Dlaczego w takich sprawach wypowiadają się faceci , a to dotyczy dramatu kobiet . W latach końca 80 tych jechałem z Olsztyna pociągiem ze starszą wówczas kobietą . Ona mi powiedziała ( głośno było na temat aborcji) \" co oni politycy będą się zajmować moją dupą to moja sprawa , niech się zajmą , aby ludziom było lepiej żyć .

  Zdzysk


  2021-09-27 09:53:29
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Ręka rękę myje....

  Tomasz


  2021-09-27 07:07:51
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Może i byłbym za tą inicjatywą, gdyby nie to, ze firmuje ją Paweł Wicha-Krassowski. Takie tematy powinny być podejmowane przez środowiska - osoby, których te sprawy bezpośrednio dotyczą. A tak - staje się to zwykłą hucpą polityczną, bez krzty szacunku dla prawdziwych dramatów ludzkich. Zdaje się, że jakieś wybory będą szybciej, niż zakłada to kalendarz.

  Krajan


  2021-09-26 20:50:14
 • Zazdrosny anonim na starostę
  mol , i z tym się z Tobą zgadzam.

  Coś tu nie tak .


  2021-09-26 19:51:22
 • Nartom wodnym „zaszkodził” muł
  zaszkodził muł... w głowach samorządowców

  Kolega Krzyśka


  2021-09-26 18:06:35
 • Konkurs Eko Pocztówka z wakacji, do wygrania rower
  W sierpniu też miał być konkurs z butelek plastykowych na ścieżce rowerowej Szczytno-Biskupiec , i guzik z pętelką wyszedł z tego.

  Jaja sobie robicie .


  2021-09-26 08:48:05
 • Dlaczego podkładki tarasowe są ważne? 
  Żona od zawsze chciała ładny drewniany taras, a że ja się nie znam na jego budowie, to zleciłem to firmie Parkietlux. Nie wiem czy stosowali podkładki, ale na pewno zrobili wszystko dobrze, bo po 4 latach nic się z tarasem nie dzieje.

  Marek


  2021-09-26 02:42:34
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w ruiny :-)

  raczej


  2021-09-25 22:49:38