Poniedziałek, 17 Czerwiec, Imieniny: Aliny, Anety, Benona -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Herosi z Trelkowa potrzebują pomocy


Sklep + organizacja lub instytucja = lokalna korzyść publiczna (społeczna) o wartości nawet do 100 tysięcy złotych. To działanie arytmetyczne, które wymyślił Eurocash dla swoich kontrahentów pod nazwą: „100 inicjatyw przedsiębiorców na 100-lecie niepodległości”. W tych stu sfinansowanych projektach może znaleźć się siedem „naszych”. Wszystko zależy od mieszkańców – internautów, wg starej zasady: im więcej głosów, tym większe szanse. Głosowanie ruszyło 15 sierpnia, a trwać będzie aż do 10 października.Etap zgłaszania projektów już się zakończył, więc tylko w skrócie podstawowe zasady: lokalny sklep w porozumieniu z lokalną organizacją lub instytucją miał za zadanie wymyślić przedsięwzięcie społecznie korzystne i zgłosić do konkursu. Projekty mogły być bardzo ambitne (wartości od 51 do 100 tys. zł), nieco mniej ambitne (od 11 do 50 tys. zł) i takie najzwyklejsze (do 10 tys. zł). Niestety, liczba zwycięzców też jest zróżnicowana. Najwyższa wygrana może być tylko jedna, dziesięć – średnich i 89 – tych małych, do 10 tys. zł. Głosować może każdy, codziennie na stronie www.herosiprzedsiebiorczosci.pl/. Jeden klik = jeden punkt, ale jak się głos podeprze paragonem z partnerskiego sklepu, to liczba tych punktów znacznie wzrasta.

Nie „dokopaliśmy się” do informacji o ograniczeniach w głosowaniu, może więc wszyscy możemy codziennie głosować nie na jeden projekt, a na przykład na wszystkie z naszego powiatu. A jest ich siedem.

 

Auto dla strażaków z Trelkowa

 

O grant w wysokości do 100 tysięcy złotych ubiega się w kraju 35 zespołów (sklep + lokalny partner). W tym gronie znajduje się Ochotnicza Straż Pożarna w Trelkowie, kooperująca z miejscowym sklepem Jolanty Dudek. Ewentualnie wygrane pieniądze mają być przeznaczone na zakup specjalistycznego samochodu strażackiego.

We wtorek (21 sierpnia) strażacki projekt zajmował 8 lokatę na 35 zgłoszonych z 1334 głosami.

 

 

Wiata w Targowie i koncerty w Jerutkach

 

Stowarzyszenie Odnowa Targowa, we współpracy z Andrzejem Grzebskim i jego sklepem spożywczo-przemysłowym zaplanowało budowę drewnianej wiaty biesiadnej o powierzchni 35m2 wraz z miejscem do grillowania oraz przyłączem wodnym i elektrycznym. Obiekt ma stanąć na boisku wiejskim. W gronie 129 kandydatów na „średnie” pieniądze (od 11 do 50 tys. zł) wiata w Targowie we wtorek zajmowała 88 pozycję z 222 głosami.

Nieco lepsze poparcie (336 głosów i 76 miejsce) miał (we wtorek) projekt Fundacji Kreolia w partnerstwie ze sklepem MAX Iwony Skrajnej. Kreolia chce zorganizować w przyszłym roku trzy koncerty poprzedzone warsztatami artystycznymi, zaprezentować różne epoki i style: muzykę poważną, koncert polskiego big-beatu oraz poezję śpiewaną i piosenkę aktorską. Tematem przewodnim będzie muzyka związana z 100-leciem odzyskania Niepodległości przez Polskę. 

Cztery małe projekty


 

Niewykluczone, że akurat w grupie najmniej kosztownych projektów najłatwiej będzie znaleźć się w gronie laureatów. Tych ma być aż 89, a projektów zgłoszonych jest 228.

O nie więcej niż 10 tysięcy złotych ubiega się Szkoła Podstawowa w Spychowie w kooperacji z PPHU „Pawełek” Marka Skrajnego. Ich projekt nosi nazwę „Dla serca Spychowa – 100 roślin na 100-lecie Niepodległości”, a sercem tym jest – rzecz jasna – szkoła. 18. miejsce w dotychczasowym rankingu (przy 887 głosach) już gwarantuje szkole te pieniądze, ale że do końca głosowania daleko, więc głosować trzeba.

Gdyby rozstrzygnięcie było „już” dotację otrzymałyby także gminne ośrodki kultury: w Dźwierzutach (35 miejsce – 704 głosy) i w Świętajnie (43 miejsce – 563 głosy). Tym instytucjom partnerują także sklepy PPHU „Pawełek” Marka Skrajnego, ale każdej inny. GOK Dźwierzuty chce zakupić 160 krzeseł do swojej wyremontowanej siedziby, natomiast GOK Świętajno chce kontynuować realizowane już wcześniej warsztaty kulinarne, łącząc tradycje gastronomiczne z tradycyjnym rzemiosłem z wykorzystaniem do tego celu rozoskiego „Tusinka”.

Warsztaty chce też realizować Fundacja Haeven z Ornety (połączona personalnie z Fundacją Archipelag Innowacji, której z kolei lokalnym, szczycieńskim ramieniem jest jeden z uniwersytetów III wieku), w kooperacji ze sklepem „Marko” Mariusza Jurczaka. Warsztaty miałyby nauczyć mało aktywnych seniorów korzystania z tzw. kultury wysokiej poprzez internet i wycieczki online. Autorom tego projektu chyba nie za bardzo zależy na wygranej, bo 213 miejsce przy zaledwie 2 głosach większych perspektyw nie daje.


 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze