Poniedziałek, 21 Czerwiec
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała -

Reklama


Reklama

Gminna komunikacja połączy Jedwabno z Pasymiem?


Połączenie Jedwabna ze stacją PKP w Pasymiu może zacznie działać przed wakacjami - mówi wójt Jedwabna Sławomir Ambroziak. Linia autobusowa ma działać w ramach rządowego programu.Przypomnijmy. Gmina Jedwabno, jako jedyna w naszym powiecie, zdecydowała się przystąpić do rządowego programu, w ramach którego tworzone są połączenia komunikacyjne między miejscowościami, które takich połączeń są pozbawione.

Sławomir Ambroziak, wójt gminy Jedwabno.

 

 

Jedwabno ten brak odczuwało boleśnie, bowiem długi już czas miało połączenia z Olsztynem. By dojechać do stolicy województwa, mieszkańcy musieli najpierw dotrzeć do Szczytna bądź Nidzicy lub też Pasymia. Przystępując do programu, gmina złożyła wniosek na dofinansowanie dwóch połączeń komunikacyjnych. Udało się zorganizować jedno, bo trasa przebiegała tylko przez obszar jednego samorządu. Dłuższe połączenia wymagają międzygminnych porozumień.

 


Reklama

- Pierwsze połączenie, które nadal utrzymujemy, wiedzie do Czarnego Pieca. Tam „nasz” autobus dowozi mieszkańców do przystanku przy drodze krajowej, którędy jeździ do Olsztyna „okejka” - wyjaśnia wójt Ambroziak. - Korzystający z tego połączenia, oczywiście, płacą za bilety, ale ich cena nie jest wysoka. Gmina dokłada 4 zł do każdego kilometra, a wojewoda zwraca nam z tego złotówkę.

 

Mimo że wsparcie rządowe, chociaż w ubiegłym roku mocno wychwalane przez autorów programu, jest znikome, gmina Jedwabno nie rezygnuje. - Na trasę do Czarnego pieca wykupione są 3 bilety miesięczne, a w skali miesiąca przewoźnik sprzedaje też 40-60 biletów indywidualnych – precyzuje wójt.

 

Obecnie rozpoczęły się procedury, mające na celu uruchomienie połączenia autobusowego z Jedwabna do stacji Pasym PKP. Tu już potrzebne jest międzygminne porozumienie. Ono z kolei wymaga podjęcia przez obie rady odpowiednich uchwał. I takie uchwały będą podejmowane na najbliższych sesjach.

Reklama

 

- Nie ma powodu, byśmy nie wsparli gminy Jedwabno, skoro ma ona taką potrzebę – mówi burmistrz Pasymia Cezary Łachmański. - Tym bardziej, że na tym połączeniu będą mogli skorzystać także mieszkańcy Narajt.

 

Czy i kiedy te działania zostaną zakończone – tego nikt nie wie.

 

- Obecnie, w obliczu trwającej pandemii i kryzysu trudno cokolwiek przewidzieć, ale to nie znaczy, że mamy zaprzestać działań – mówi Ambroziak. - Kryzys kiedyś minie, mam nadzieję, że szybko i połączenie z Pasymiem będzie mogło normalnie funkcjonować już podczas wakacji.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Miejski żłobek powstanie w pomieszczeniach po byłej kręgielni
  Ale radni zdają sobie sprawę, że to oznacza, że w Hali Wagnera będzie się mieścił żłobek. A gdy będą odbywały się tam kolejne rozgrywki, konkursy, targi pracy i różne takie, które odbywały się do tej pory, co będzie z dzieciakami? Mam nadzieję, że pomieszczenie zostanie wyciszone, a to kosztuje niemałe pieniądze. Czy po prostu pójdziemy na żywioł? Na koniec jednak muszę dodać, że żłobek w Szczytnie się przyda, ale tam?

  Kowal


  2021-06-21 12:52:29
 • Tragiczny wypadek pod Dębówkiem, zginęła młoda kobieta w ciąży
  Droga jest jak każda inna ale jak się nie potrafi jechać z odpowiednią prędkością to takie są wyniki.

  Kazik


  2021-06-21 08:52:57
 • Jest wyrok w sprawie śmierci trzech pracowników Sarii
  Moim zdaniem MW został kozłem ofiarnym , musieli na kogoś zrzucić winę , i padło na najniższy szczebel kierowniczy - czyli na brygadzistę !! A co dyrekcja zakładu nie wiedziała co się dzieje w zakładzie ? A Panie Rozogi rozwiń swoja myśl czy MW kazał Ci wkładać rękę w przenośnik ślimakowy ?

  Wojtek


  2021-06-21 08:15:46
 • Garaż z decyzją wojewody
  Panie radny sytuacja z garażem to taki Pana sukces jak Mańkowskiego z wieżą ciśnień.

  Prowadził ślepy kulawego


  2021-06-21 07:53:36
 • Jest wyrok w sprawie śmierci trzech pracowników Sarii
  M.W. to ciapa i nieudacznik. Przed laty straciłbym przez niego całe ramię w przenośniku ślimakowym. Ten człowiek już dawno nie powinien pracować na stanowisku brygadzisty.

  Rozogi


  2021-06-20 20:38:54
 • Bogdan Komosiński – sołtys Piasutna (zdjęcia)
  Panie Sołtysie, a może by tak zrobić w Piasutnie prawdziwy plac zabaw dla dzieci zamiast tego zarośnietego trawami z dołami w którym z łatwością schowa się trzylatek i drzazgami wchodzącymi w małe łapki?

  Barbara Kaim


  2021-06-20 17:31:32
 • Letnie nowości imprezowe, Szczytno gotowe na sezon turystyczny
  Ja bym nie bagatelizował wydarzeń kulturalnych - turystycznych, które są organizowane od lat. Nie wiem dokładnie, co z pierogami i świętem ziemniaka - bo to były sztandarowe propozycje samorządu miejskiego za czasów burmistrz Górskiej. Nie byłem publicznością tych imprez, bo kartoflaka i pierogi robi mi żona - i to mi wystarcza. Nie chcę się narażać na niepotrzebne przygody gastryczne. Natomiast pamiętam, jak burmistrz Górska chciała połączyć te dwie \"imprezy\" (ziemniaki i pierogi) z jarmarkiem Mazurskim robionym przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. A ja od swoich znajomych z tzw. wielkich miast zawsze byłem pytany - no to kiedy ten jarmark - bo to kawałek folkloru, muzyki, rękodzieła - no bo chcą przyjechać. Jestem ciekaw, czy kameralna i niekomercyjna atmosfera jarmarku mazurskiego będzie utrzymana. Ale też pamiętam, że nigdy nie było to traktowane, jako walor miasta. Miasto uważało, że bazar - pod nazwą jarmark jurandowy - jest jego priorytetem. No i mamy, co mamy. Ja akurat od lat obserwuję sobie te wydarzenia i czuję, że mam prawo oceniać. Prochu tutaj promocja (urzędnicy) nie wymyślą, o ile nie zaczną kontaktować się z ludźmi, którzy co nieco się na tym znają. Kto dokładnie - nie wiem. Ale wiem, że i Dni i Noce Szczytna nie muszą być wiejskim festynem, a bazary z chińszczyzną, pomieszane z pierogami i kartoflakiem są po prostu żenadą.

  Krajan


  2021-06-20 15:07:42
 • Garaż z decyzją wojewody
  Tak się właśnie dzieje gdy stanowiska radnych piastują ludzie bez przygotowania i doświadczenia biznesowego, kto z nich choćby jabłkami na rynku handlował, czy jakąkolwiek działalność z sukcesem prowadził? Chyba nikt i właśnie przez takie wybory Bareja może kręcić filmy a my mieszkańcy utrzymujemy takich aktorów.

  Przedsiębiorca


  2021-06-20 14:47:49
 • Nadchodzi upadek szczycieńskiego pływania?
  W każdym sporcie jest to samo :(. Sporty walki także kuleją bo zostały odcięte od maty w WSPolu. Obecnie pozostaje tułaczka po jakichś małych salkach bądź gościnnie treningi w Olsztynie. Nie tylko pływanie \"tonie\" ale myślę że pozostałe dyscypliny także :(

  Sporty Walki


  2021-06-20 11:33:56
 • Tragiczny wypadek pod Dębówkiem, zginęła młoda kobieta w ciąży
  Każdy popełnia błędy , ale nie każdemu jest dane je naprawić.

  Życie


  2021-06-20 10:44:28