Środa, 18 Wrzesień, Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Gmina zadbała o transport do Olsztyna


Blisko półtora roku Jedwabno było odcięte od stolicy województwa. Odcięte przynajmniej publicznie, bo dojechać można było prywatnym samochodem albo np. okrężną drogą – przez Szczytno czy Nidzicę. Ta spora dla wielu mieszkańców dolegliwość jest już rozwiązana. Jedwabno, jako jedyna gmina w naszym powiecie skorzysta z rządowego programu.Jedna z naszych Czytelniczek przysłała nam taki sygnał: „Od lutego 2018 roku z Jedwabna nie można dostać się transportem publicznym do Olsztyna. Mnie ten problem dotyczy okazjonalnie (raczej poruszam się samochodem), ale już na przykład moja siostrzenica, która właśnie idzie na studia nie wie, w jaki sposób będzie dojeżdżała do Olsztyna od października.” I wygląda na to, że siostrzenica naszej czytelniczki i inni mieszkańcy Jedwabna problemu się pozbyli, a dokładniej – pozbawia ich tego własny samorząd.

 

Ekspresowe wnioski

 

W maju uchwalono odpowiednie przepisy, a w życie weszły w lipcu. Mowa o utworzeniu rządowego funduszu przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Zainteresowane samorządy miały czas do 12 sierpnia, by złożyć wojewodom wnioski o dofinansowanie planowanych połączeń.

 

- I my taki wniosek złożyliśmy – mówi Jolanta Drężek, sekretarz gminy Jedwabno. - Obejmuje dwie trasy z Jedwabna: do Czarnego Pieca do, tzw. krzyżówek i do Pasymia. W środę, 28 sierpnia, podczas specjalnej sesji, radni przyjęli pakiet uchwał, które pozwalają nam te linie uruchomić.

 

Najpierw akcept wojewody

 

Wcześniej jednak gmina uzyskała informację (20 sierpnia), że wojewoda dopłaci do planowanych linii. Na początek – do tej do Czarnego Pieca. Autorom ustawy zależało na tempie, więc zwolniła gminy z obowiązku przeprowadzania przetargów, by wyłonić przewoźnika.

 

- Wysłaliśmy tylko do trzech firm zapytania o cenę. Odpowiedź uzyskaliśmy jedną. Podana cena była jednak za wysoka i trudno byłoby taka linie uznać za nierentowną, a to ważny warunek uzyskania dopłat – tłumaczy sekretarz Drężek. - Ale przeprowadziliśmy negocjacje i doszliśmy do porozumienia.

 

Dlaczego Czarny Piec krzyżówki?

 


Najkrócej dlatego, że ten przystanek znajduje się na terenie gminy Jedwabno i nie były potrzebne umowy z sąsiednimi samorządami. Na przystanku w Czarnym Piecu dofinansowywany autobus spotka się z innym, który jedzie do Olsztyna.

 

- To stała, istniejąca od lat linia. My musimy tylko naszych mieszkańców dostarczyć do „styku” tras. Tam się przesiądą i pojadą dalej – tłumaczy Drężek. - Tyle że musieliśmy rozkład jazdy dostosować. Dlatego w dni robocze autobus „nasz” z Jedwabna będzie wyjeżdżał rano o 5.30, a osoby wracające z Olsztyna będzie odbierał w Czarnym Piecu o 16.30. W soboty kursował nie będzie, ale w niedzielę zaplanowaliśmy jeden, popołudniowy przejazd do Olsztyna: z Jedwabna o godzinie 15.10.

 

Gmina dopłaci

 

Z przeprowadzonych wyliczeń i zaakceptowanych już przez radnych kosztów wynika, że do tej jednej trasy przez ostatnie cztery miesiące roku gmina będzie musiała dołożyć około 12 tysięcy złotych. Deklarowane dofinansowanie od wojewody to 1 zł za 1 km. - W ramach tej dopłaty otrzymamy więc około 3 tysięcy złotych, co o tyle pomniejszy koszty ponoszone przez gminną kasę, która za każdy kilometr jazdy autobusu zapłaci 2,5 zł – mówi Jolanta Drężek.

 

A kiedy Pasym?

 

Linia do Pasymia, do tamtejszej stacji PKP ruszy wtedy, gdy oba samorządy: pasymski i ten z Jedwabna dojdą do porozumienia, wspólnie ustalą zasady i własny wkład w planowane połączenie. To wymaga dodatkowych procedur, a więc i czasu.

Jak dotąd w naszym powiecie tylko gmina Jedwabno zajęła się publiczno-gminnym transportem autobusowym. - Ale zainteresowanie, jak dotąd, nie jest duże. Z tego co wiem, to w całym naszym województwie zostało złożonych tylko 9 wniosków na nieco ponad 30 różnych tras i w większości autorami tych wniosków były samorządy powiatowe.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Niedziela, 2019-08-04 21:24:19

Gmina Dźwierzuty znalazła partnera

 • Niedziela, 2019-07-14 21:05:26

Gmina Szczytno wybuduje amfiteatr w Lipowcu

 • Poniedziałek, 2019-06-03 22:32:28

Lekkoatletyczna Gmina Szczytno (zdjęcia)

 • Środa, 2019-05-22 17:38:53

Za transport dzieci... do prokuratury


Komentarze

 • Radni chcą mieć KRUS i pieniądze
  KRUS stać na to, aby działkę kupić, a Szczytno jest niedofinansowanym małym miastem, powinno więc walczyć o każdy grosz. Nikt z nas nie dostałby nic za darmo, za ziemię trzeba uczciwie zapłacić, a chcemy przecież, żeby nasze państwo było uczciwe.
  Autor: Magda
  2019-09-17 18:14:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Rada Miejska jest złożona w większości z ludzi PSL, udających niezależne obywatelskie komitety w wyborach 2018. Każdy, kto obserwuje to, co dzieje się w mieście, to wie. Radnymi w mieście są urzędnicy powiatowi. Będą walczyć z H. Żuchowskim, który jest PiS. Będą się nadymać \"w trosce o dobro miasta\". Ale jak PiS wygra te wybory do sejmu - a na to się zanosi, to tę działkę przyniosą mu w zębach. Bo będą chcieli władzy się podlizać, jak to PSL - obrotowa partia: wygrywa nasz koalicjant. Taka prawda. Bo tu nie chodzi o \"dobro miasta\" tylko przepychankę w piaskownicy: bo to moje wiaderko i ci go nie dam. Na razie - tylko do wyborów. Mogą sobie tak robić, ale jak przyszło do stawiania pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie - to wojewoda po prostu przejął plac i tyle.
  Autor: Śmieszek
  2019-09-17 18:05:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Niech już w tym mieście nic nie będzie poza ratuszem. Wszyscy niepotrzebni niech wyjadą do większych miast, po to, aby strzyc ich, jak przyjadą tu do rodzin, albo na wczasy. Niech już tu nic nie będzie! Zaorać, zasiać trawę i kosić - no to przynajmniej \"siano\" będzie z tego.
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-09-17 17:51:31
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Nalezalo by wprowadzić adpowiedzialność finansową wobec radnych jak i samego burmistrza za podejmowane decyzje by odpowiadali własnym majątkiem za błedy, pomyłki i fanaberie, ktorymi czestokroć się kierują. O ile burmistrz ma odrobinę dbałosci o interesy miasta i mieszkańców powinien to zaproponować na najbliższym posiedzeniu rady i poddać dyskusji.
  Autor: Dariusz
  2019-09-17 15:30:01
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Szczytno nie ma żadnych korzyści z tego, że siedziba KRUS była na terenie miasta. Tylu pracowników ilu pracowała będzie nadal pracowało, nie mam pojęcia o jakich utraconych podatkach wygaduje HŻ? Podatek od nieruchomości? Jakieś 500 zł rocznie w porównaniu z 350.000,00 zł.
  Autor: Norbert
  2019-09-17 12:25:21
 • Bezdomni umierają na naszych oczach
  I to jest radna? Bredzi. Niech przyjmie do domu kilku alkoholików z ulicy i podtrzyma ww. słowa. Wtedy będzie stała murem za alkomatem na dzień dobry.
  Autor: Ja
  2019-09-17 11:42:27
 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  tylk ozaskakujacym jest ze zawsze to musi byc ktos spoza Szczytna badz okolic, po wiezy cisnien i hotelu na Pasymskiej do zludzenia przypominajacego stacje benzynową , banada z Pl Juranda sie nic nie nauczyła. Ktos sobie kupi kolejny teren jako lokate kapitalu pod kredyty banklowe a w miescie kolejna dziura w dupie bedzie. Nie mozna w naszym miescie zawiazac partnerstwa Cywilno publicznego i zrobic to we wlasnym zakresie?!
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:16:19
 • Szczytno znów wspiera policję w zakupie aut
  policja to chyba ma MSW do tego typu zadan, jako mieszkanie=c miasta nie zgadzam sie na to . Karetka pogotowani jest bardziej potrzebna niz nowy \"misiobus\" do przesiadywania za dworcem PKP i żarcia kebabów
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:12:40
 • Browar z pewnymi akcjami i planowaną przyszłością (rozmowa „Tygodnika”)
  to cos co nazywa sie piwo Jurand nie nadaje sie do pica a za cene 6 zeta to juz wogole. Mocz pawiana, kup[ilem dwa razy pierwszy i ostatni. Gratuluje spierdol.. legendy.
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:10:24
 • Budynek szkoły przy Kasprowicza pójdzie na sprzedaż?
  niepoRadni (niejaki Siudak w tamtej akcji maczał palce ) i ich szef znow odwala kiche jak z wieżą i hotelem na Pasymskiej przypominającym do złudzenia stację beznynową . Czy nie mozna w miescie zawiazac jakichs spolek , ktore takie inwestycje by wziely na siebie aby \"obcy\" nie rujnowali w ten sposob miasta i jego charakteru?
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 10:54:28