Czwartek, 21 Listopad, Imieniny: Janusza, Marii, Reginy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Gmina zadbała o transport do Olsztyna


Blisko półtora roku Jedwabno było odcięte od stolicy województwa. Odcięte przynajmniej publicznie, bo dojechać można było prywatnym samochodem albo np. okrężną drogą – przez Szczytno czy Nidzicę. Ta spora dla wielu mieszkańców dolegliwość jest już rozwiązana. Jedwabno, jako jedyna gmina w naszym powiecie skorzysta z rządowego programu.Jedna z naszych Czytelniczek przysłała nam taki sygnał: „Od lutego 2018 roku z Jedwabna nie można dostać się transportem publicznym do Olsztyna. Mnie ten problem dotyczy okazjonalnie (raczej poruszam się samochodem), ale już na przykład moja siostrzenica, która właśnie idzie na studia nie wie, w jaki sposób będzie dojeżdżała do Olsztyna od października.” I wygląda na to, że siostrzenica naszej czytelniczki i inni mieszkańcy Jedwabna problemu się pozbyli, a dokładniej – pozbawia ich tego własny samorząd.

 

Ekspresowe wnioski

 

W maju uchwalono odpowiednie przepisy, a w życie weszły w lipcu. Mowa o utworzeniu rządowego funduszu przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Zainteresowane samorządy miały czas do 12 sierpnia, by złożyć wojewodom wnioski o dofinansowanie planowanych połączeń.

 

- I my taki wniosek złożyliśmy – mówi Jolanta Drężek, sekretarz gminy Jedwabno. - Obejmuje dwie trasy z Jedwabna: do Czarnego Pieca do, tzw. krzyżówek i do Pasymia. W środę, 28 sierpnia, podczas specjalnej sesji, radni przyjęli pakiet uchwał, które pozwalają nam te linie uruchomić.

 

Najpierw akcept wojewody

 

Wcześniej jednak gmina uzyskała informację (20 sierpnia), że wojewoda dopłaci do planowanych linii. Na początek – do tej do Czarnego Pieca. Autorom ustawy zależało na tempie, więc zwolniła gminy z obowiązku przeprowadzania przetargów, by wyłonić przewoźnika.

 

- Wysłaliśmy tylko do trzech firm zapytania o cenę. Odpowiedź uzyskaliśmy jedną. Podana cena była jednak za wysoka i trudno byłoby taka linie uznać za nierentowną, a to ważny warunek uzyskania dopłat – tłumaczy sekretarz Drężek. - Ale przeprowadziliśmy negocjacje i doszliśmy do porozumienia.

 

Dlaczego Czarny Piec krzyżówki?

 


Najkrócej dlatego, że ten przystanek znajduje się na terenie gminy Jedwabno i nie były potrzebne umowy z sąsiednimi samorządami. Na przystanku w Czarnym Piecu dofinansowywany autobus spotka się z innym, który jedzie do Olsztyna.

 

- To stała, istniejąca od lat linia. My musimy tylko naszych mieszkańców dostarczyć do „styku” tras. Tam się przesiądą i pojadą dalej – tłumaczy Drężek. - Tyle że musieliśmy rozkład jazdy dostosować. Dlatego w dni robocze autobus „nasz” z Jedwabna będzie wyjeżdżał rano o 5.30, a osoby wracające z Olsztyna będzie odbierał w Czarnym Piecu o 16.30. W soboty kursował nie będzie, ale w niedzielę zaplanowaliśmy jeden, popołudniowy przejazd do Olsztyna: z Jedwabna o godzinie 15.10.

 

Gmina dopłaci

 

Z przeprowadzonych wyliczeń i zaakceptowanych już przez radnych kosztów wynika, że do tej jednej trasy przez ostatnie cztery miesiące roku gmina będzie musiała dołożyć około 12 tysięcy złotych. Deklarowane dofinansowanie od wojewody to 1 zł za 1 km. - W ramach tej dopłaty otrzymamy więc około 3 tysięcy złotych, co o tyle pomniejszy koszty ponoszone przez gminną kasę, która za każdy kilometr jazdy autobusu zapłaci 2,5 zł – mówi Jolanta Drężek.

 

A kiedy Pasym?

 

Linia do Pasymia, do tamtejszej stacji PKP ruszy wtedy, gdy oba samorządy: pasymski i ten z Jedwabna dojdą do porozumienia, wspólnie ustalą zasady i własny wkład w planowane połączenie. To wymaga dodatkowych procedur, a więc i czasu.

Jak dotąd w naszym powiecie tylko gmina Jedwabno zajęła się publiczno-gminnym transportem autobusowym. - Ale zainteresowanie, jak dotąd, nie jest duże. Z tego co wiem, to w całym naszym województwie zostało złożonych tylko 9 wniosków na nieco ponad 30 różnych tras i w większości autorami tych wniosków były samorządy powiatowe.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Turystyczna perełka powiatu już dostępna
  Dziwne, dlaczego nie ma na zdjęciu Sylwii. A nie, jest, przepraszam, wszystko ok.
  Autor: fan Sylwii
  2019-11-21 15:25:55
 • Toyota zderzyła się z dzikami
  Policja po przyjęciu zgłoszenia pomoże nam w taki sposób, że ukarze nas mandatem. Więc dwa razy się zastanówcie czy powiadamiac policję. Sporadycznie się zdarza by ta formacja komuś pomogła.
  Autor: Marti
  2019-11-21 07:09:55
 • Turystyczna perełka powiatu już dostępna
  Jak zwykle - pani Jaskulska. pyza na polnych ścieżkach... Przepraszam - na ścieżkach rowerowych. To naprawdę innowacyjne. A przez mazurskie okno na świat wyglądamy codziennie. Gdyby nie okejki, to byśmy nie mieli czym dojechać i wrócić z Olsztyna. Może zamiast ścieżek rowerowych - pyza z polnych (rowerowych) dróżek zajęłaby się przewozami regionalnymi.
  Autor: Śmieszek
  2019-11-20 19:47:57
 • Uszedł z życiem po uderzenia TIRA... i zaczęły się kłopoty
  A co na to fundusz gwarancyjny? Po to on chyba jest?
  Autor: Kierowca
  2019-11-20 17:55:39
 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Za taki bałagan tylko pouczenie ? Widocznie policjanci nie szanują naszego miasta i zlitowali się nad kowbojami, co myślą, że im wszystko na drodze wolno. To, że wiozą duży ładunek to ich od niczego nie zwalnia. A wręcz przeciwnie powinni wykazać się większą kreatywnością i odpowiedzialnością.
  Autor: Zawiedzony
  2019-11-20 09:47:13
 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Do tygodnik.szczytno.pl . TIR, dwa TIRy???? .TIR - Transport International Routier porozumienie z 1975 roku o przewożeniu towarów transportem drogowym, tabliczka zabezpieczająca uiszczenie opłaty celnej przez przewoźnika. Polska jako państwo członkowskie UE nie używa tych tablic, stosujemy je tylko gdy pojazd Wywozi , przywozi towar poza UE do kraju objętego poroz. Z 14.11. 1975r . Poprawnie - Ciągnik siodłowy z naczepa . Wiem że się czepiam, ale nie jestem TIRowcem, tylko kierowcą ciężarówki , a z TIRówek korzystają głównie przedstawiciele handlowi ????
  Autor: Kierowca Ciężarówki
  2019-11-20 09:37:44
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Przypomina mi to czasy minione. I sekretarz na kopalni do górników /towarzysze, nasi bracia towarzysze w Gdańsku marzną, zimno jest, trzeba więcej wyngla fedrować/. Chłopy narobili się, całe noce fedrowali, nie jedli, nie pili i 100 ton węgla więcej urobili. Węgiel na wagony załadowano i opisano kartką / dla marznących towarzyszy w Gdańsku/. Skład dojechał do Gdańska, już mają go rozładowywać a tamtejszy I sekretarz do swych towarzyszy /towarzysze jest nam zimno, w zimie zawsze jest zimno, towarzysze w Warszawie marzną, pokażmy im, że jesteśmy mężczyznami, pomożecie?-pomożemy/. W ten sposób skład z węglem pojechał do Warszawy. Tam kolejarz zerwał kartkę z opisem nadawcy i odbiorcy i przykleił następną o treści/dla towarzyszy w Moskwie w ramach solidarności narodów/. W ten oto sposób wszyscy mieli węgiel za darmo. Pieniędzy za węgiel nikt nie zobaczył. Przypadkiem tylko i mocą natury, węgiel ten słabo grzał bo i zima szczególnie mroźna była. Widać już wtedy ekonomistów mieliśmy nie od parady.
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-20 08:36:12
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Jakie zmniejszenie wymiaru zatrudnienia? Jakie wypowiedzenia pracy? Wszystko się zgadza. Zamiast ciężkiej pracy na cały etat w szkole, będzie 3/4 etatu w szkole i 1/4 etatu na lodowisku. Niby mniejsze wynagrodzenie za pracę ale za jaka pracę. Trud i przyjemność w jednym. Przedmiotowy ubytek wynagrodzenia też jest wyłącznie pozorny. Ślizgawka kosztuję 200 tys zł.Z ekonomicznego punktu widzenia rachunek się spina. Nikt nie traci, no może niektórzy zyskują ale, nie bądźmy hejterami. Nie ładnie zazdrościć komuś, że ma więcej.
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-20 08:11:37
 • Śledzińska zastąpiła Domalewskiego w Orzynach
  Sołtys który nawet nie wychodzi z domu i znając życie nawet nie zna wszystkich mieszkańców
  Autor: Mieszkaniec!
  2019-11-19 22:28:00
 • Śledzińska zastąpiła Domalewskiego w Orzynach
  Otóż to taka prawda , co za sołtys , podstawiony ? Śmiech na sali!
  Autor: Mieszkanka ...
  2019-11-19 22:22:58