Środa, 8 Lipiec, Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety -

Reklama


Reklama

Gmina z bezludnymi wsiami


Zazdrość i Laurentowo – to dwie gminne miejscowości, które samorząd lokalny zapewne wręcz uwielbia. Nie trzeba tam nic remontować, nic naprawiać, nic budować... Z prostego powodu: liczba mieszkańców w każdej z tych wsi wynosi 0 (słownie: zero).Takie i podobne ciekawostki odnośnie do całokształtu gminnej rzeczywistości można znaleźć w tegorocznym Raporcie o stanie gminy. Podobnie jak w przypadku Szczytna (o czym już pisaliśmy), raport ten będzie prezentowany na najbliższej sesji. Zainteresowani mieszkańcy, tak wynika z komunikatu podpisanego przez przewodniczącego Arkadiusza Noska, mogą wziąć udział w debacie nad raportem po wcześniejszym zgłoszeniu. Chętni muszą jednak do zgłoszenia dołączyć listę 20 mieszkańców gminy, którzy – można by rzec – wyznaczają owego chętnego jako reprezentanta ich własnych wątpliwości i dociekań.

 

Niezależnie od bezpośredniego udziału albo też po to, by do uczestnictwa w debacie nabrać chęci, warto się zapoznać z raportem, dostępnym dla każdego na stronie internetowej gminy. A zawiera on sporo najróżniejszych informacji, które mogą zadziwić nie tylko osoby postronne, ale i samych mieszkańców.

 

Weźmy dla przykładu – demografię. Liczba mieszkańców gminy (6488 osób na 31.12.2019), niestety, z roku na rok maleje, w ostatnich dwóch latach (2018-2019) intensywniej niż wcześniej. Niewielki w tym udział ma to, że w gminie notuje się więcej zgonów niż urodzeń. Więcej jest w gminie pań niż panów i choć w różnych przedziałach wiekowych te relacje się zmieniają, to ciekawostką jest np. to, że pań w wieku bardzo zacnym, powyżej 85 lat, jest ze cztery razy więcej niż równie starszych panów.


Reklama

 

W gminnym spisie znajduje się aż 41 miejscowości. Co ciekawe – dwie z nich: Zazdrość i Laurentowo – istnieją właściwie tylko tylko na papierze: nikt tam nie mieszka, nikt nie jest zameldowany. I to już mógłby być temat do sesyjnej dyskusji czy też wniosku: czy nie należałoby tych miejscowości usunąć z administracyjnych spisów, oczywiście z zachowaniem wymaganych procedur.

 

W gminie znajduje się też inna miejscowość: Przytuły, w której zameldowana jest tylko jedna osoba, a w kilku innych wsiach (osadach?) też tłoczno nie jest: Rów – 4, Śledzie, Zimna Woda – po 7, Mycielin – 8.

 

Gminna demografia znacznie ciekawiej i mocno odmiennie wygląda w tej części raportu, która dotyczy gospodarki odpadami (str. 31, tabela 29), nie tylko dlatego, że trudno pojąć jakie kryteria zostały przyjęte przy prezentowanych danych. Z tego zestawienia dowiadujemy się, że w 1995 roku, wg danych GUS, liczba mieszkańców gminy wynosiła 7367, w 2019 roku, wg rejestru mieszkańców – 6658(?), a według złożonych deklaracji dotyczących gospodarowania produkowanymi odpadami, liczba osób zamieszkałych (przebywających stale bądź czasowo) na terenie gminy Dźwierzuty wynosi zaledwie 4564.

Reklama

 

Czy to oznacza, że ponad 2 tysiące mieszkańców to Gogolowskie „martwe dusze”? Czy może o te ponad 2 tysiące mieszkańców złożone deklaracje są zaniżone, za śmieci produkowane przez te osoby płacą inni w podnoszonych opłatach albo też ci inni zbierają te śmieci w lasach? To też pytania, które można by zadać podczas debaty nad raportem o stanie gminy, do udziału w której – oczywiście – zachęcamy.Komentarze do artykułu

Anonim

Podpisuje się pod tym komentarzem. Nic dodać nic ująć.

Martwa dusza

Dwa tysiące mieszkańców, którzy nie są wpisani jako producenci śmieci w tej gminie to w większości młode osoby. Osoby te wypieprzyły w pośpiechu z gminy bo nie ma tu nic co mogło by ich trzymać w tej gminie. Nie ma dobrze płatnej pracy ani rozrywki. Nie ma tu zupełnie nic. Kiedyś dla tych młodszych było chociaż to że po szkole mogli iść do GOK-u pograć w tenisa stołowego lub piłkarzyki. Co z tego że sala została wyremontowana skoro się z niej nie korzysta lepiej to zamknąć i otwierać tylko na wybory, koncerty wrzosów itp. To dziura zabita dechami. Z dobrych rzeczy została zrobiona plaża z wiatami i pomostami. Z takich powodów wszyscy młodzi wypieprzają za granicę lub do większych miast, są zameldowani u rodziców, rodzice składają deklaracje na siebie bo dzieci mieszkają gdzieś indziej więc po co mają za nich płacić. Każdy dobrze o tym wie oprócz osoby piszącej artykuł i szukającej sensacji że nikt nie kontroluje mieszkańców rozliczających się za wywóz odpadów. Tu każdy każdego zna i wie doskonale ile osób mieszka w danym domu czy mieszkaniu, taka kontrola byłaby zbędna. Żenada... Szukasz sensacji? Przejżyj ile gróntów i gminnych pieniędzy zostało zdefraudowanych za wcześniejszych kilkudziesięcioletnich rządów gminy. Szły przekręty na bezczela i się nikt nie interesował a tu proszę jakaż sensacja 2 tysie osób za śmieci nie płaci. Śmieci leżące po lasach to wina Warszawiaków i naszego nieudolnego rządu. Przedsiębiorcy przez rok mieli problem bo nikt ich nie chciał odbierać nawet za dopłatą!!!!

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2020-07-01 15:31:08

Gmina tworzy PSZOK w Kamionku

 • Poniedziałek, 2020-05-11 14:08:51

Gmina Jedwabno dołożyła się do szpitala

 • Środa, 2020-05-06 13:13:33

Gmina „handluje” z nadleśnictwami

 • Poniedziałek, 2020-05-04 19:49:00

Gmina i klub nawodnią stadion

 • Poniedziałek, 2020-03-30 11:50:07

Rozogi i gmina Szczytno z nielegalnymi zgromadzeniami

Reklama


Komentarze

 • Giełda samochodowa w Szczytnie zaprasza na niedzielę
  Super. Pozdrawiam

  Arek


  2020-07-07 23:08:30
 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  Stawiam tezę że jesteś pracownikiem ratusza i głosujesz na trzaska. Krótki wpis a tyle pogardy do osób bezrobotnych. Brawo ty.

  mol \"do mol\"


  2020-07-07 22:35:53
 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  ale nie rzadko tą zieleń sami niszczymy, proszę zobaczyć na ul. Władysława IV jak co niektórzy mieszkańcy na pasie zieleni urządzili sobie parkingi...czy tak można?, dlaczego za ten zniszczony pas zieleni nikt nie odpowie? A mała biel przy miejskiej pasiece, grupki amatorów różnych używek wokół urządzili sobie śmietnik oraz wyżywają się na pobliskiej roślinności.....

  Kreti


  2020-07-07 22:07:13
 • Zaginął 52-letni mieszkaniec Leleszek, trwają poszukiwania
  Tyle co wydają na poszukiwanie to by dali 200 zł dla jasnowidza Jackowskiego i znacznie szybciej by odnaleźli go.

  Czas ucieka.


  2020-07-07 18:56:21
 • Czujne kamery i burmistrz
  No i trzy bite głosy w wyborach już Krzysiu masz.

  Tomasz


  2020-07-07 18:51:51
 • Czujne kamery i burmistrz
  Dobrze,że był monitoring,bo ostatnio działa podpalacz w Dąbrowscy,palą się stodoły i samochody,a policja umorzą sprawy,zamiast szukać sprawców,tyle policji w Szczytnie i co?Trzeba liczyć na Ostrołękę,która zajęła się podpalenie samochodów w Myszyncu

  Iga koziel


  2020-07-07 18:38:27
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Panie Wilczek, posiadam paragon za wymianę szyby, która to została uszkodzona na trasie Szczytno-Lipowiec po wysypaniu przez wasze służby tych kamieni. Czy postawienie znaków ograniczających prędkość pojazdów do 40km/h pańskim zdaniem rozwiązuje problem? Kto zwróci mi poniesiony koszty ?

  k.arzyna


  2020-07-07 18:25:15
 • Czujne kamery i burmistrz
  No super... Ale już ubytków lampek to nikt nie zauważył ... ( Przy altance gdzie obecnie stacionują dzielni ratownicy ) oczywiście to nie oni to zrobili bo tej lampki brakuje już od wiosny ... Tu bolszewicka czujność służb zawiodła ... A szkoda bo molo jest dla nas i każdy kto tam przychodzi powinien korzystać z niego rozsądnie i nie robić trzody ... Czy ktoś u siebie w domu się tak zachowuję ??? Powinna się w końcu zmienić nam ta mentalność z komuny że to co wspulne to niczyje i można robić z tym co się chce

  Pan.M


  2020-07-07 15:49:27
 • Policjanci ukarali... policjantkę
  Wielkie mi hallo ! , kolizja jakich wiele wszędzie.

  Ale mi sensacja.


  2020-07-07 14:11:17
 • Dowóz uczniów z „postojowym”
  A może w czasie tego \"postojowego\" odpłatnie mogliby jeździć mieszkańcy do miasta załatwić swoje sprawy,jak to mówią wilk syty i owca cała.

  Żeby za darmo nie płacić.


  2020-07-07 14:02:53