Sobota, 25 Wrzesień
Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny -

Reklama


Reklama

Gdzie obwodnica? Tragedia wisi na włosku


Ulice Szczytna powoli nadają się do kręcenia kolejnej serii filmu „Oszukać przeznaczenie”. To, co się wydarzyło w poniedziałek na ulicy Konopnickiej jest kolejnym ostrzeżeniem, że jeśli nie pozbędziemy się ciężarówek i tirów z ulic miasta, w końcu dojdzie do tragedii. Na jakim etapie jest budowa obwodnicy dla Szczytna i czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie może wyznaczyć inny szlak tirom i ciężarówkom niż centrum miasta? Pytamy o to Karola Głębockiego, rzecznika prasowego GDDKiA w Olsztynie.W poniedziałek, 12 kwietnia, po godzinie 7 przyczepa ciężarówki volvo, przewożąca kilkutonowy ładunek przewróciła się wprost na chodnik przy Zespole Szkół nr 1 w Szczytnie.

 

- Gdyby ktokolwiek znajdował się w tym momencie na chodniku nie miałby szans na przeżycie – mówi „Tygodnikowi Szczytno” świadek tego zdarzenia. - Przyczepa przygniotłaby go, a ziemia z ładunku zasypała. Gdyby nie pandemia i to, że nie ma teraz w szkole uczniów, skończyłoby się to wielkim dramatem. Gdzie jest obwodnica? Co władze miasta robią, aby wyprowadzić z centrum ruch ciężarówek? Czy musimy czekać aż ktoś zginie i dopiero wówczas podjęte zostaną jakieś działania – nie kryje nerwów nasz rozmówca.

 

 

Tym razem obyło się bez ofiar

 

Na miejscu zdarzenia pojawili się policjanci oraz służby porządkowe. Stawiając przyczepę na koła i zbierając z chodnika wysypaną ziemię modlili się, aby nikogo pod nią nie było.

 

- Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, którzy pracowali na miejscu wynika, że 28-letni kierowca pojazdu ciężarowego marki Volvo jechał od ulicy Kętrzyńskiego w kierunku ulicy Konopnickiej – mówi sierżant Izabela Cyganiuk ze szczycieńskiej policji. - W trakcie skręcania w lewo w przyczepie pękł tylny resor osi. Na skutek usterki doszło do bocznego wywrócenia się przyczepy. Przewożony ładunek wysypał się na chodnik, uszkadzając ogrodzenie pobliskiej szkoły. Na szczęście nikt w tym czasie nie poruszał się tą trasą, a do czasu uprzątnięcia skutków tego zdarzenia, droga była zablokowana.


Reklama

 

Obwodnica ratunkowa?

 

- Tego typu sytuacje pokazują, jak bardzo potrzebna jest obwodnica Szczytna – mówi Zbigniew Orzoł, miejski radny. - Ale to odległy temat, może warto więc zastanowić się nad jakimś doraźnym rozwiązaniem i wytyczeniem ruchu dla samochodów ciężarowych obrzeżami Szczytna. Na pewno będę interweniował w tej sprawie u pan burmistrza na najbliższej komisji bądź sesji.

 

Aktywność GDDKiA

 

Na jakim etapie jest budowa obwodnicy dla Szczytna i czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie może wyznaczyć inny szlak tirom i ciężarówkom niż centrum miasta? Pytamy o to Karola Głębockiego, rzecznika prasowego GDDKiA w Olsztynie. Oto odpowiedź Karola Głębockiego, rzecznika prasowego GDDKiA w Olsztynie:

- Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości i ryzyka, jakie niesie ruch tranzytowy przebiegający przez centrum miasta. Dlatego też zgłosiliśmy budowę obwodnicy Szczytna do rządowego Programu budowy 100 obwodnic i przystąpiliśmy do prac nad dokumentacją. Podstawowym celem budowy obwodnicy Szczytna będzie wyprowadzenie ruchu tranzytowego i dalekobieżnego z miasta poprzez zmianę przebiegu wszystkich dróg krajowych, przebiegających obecnie przez centrum. Do czasu powstania obwodnicy jednak ruch ten musi odbywać się tak, jak do tej pory. Nie mamy możliwości poprowadzenia ruchu tranzytowego inaczej niż drogami krajowymi, a te biegną obecnie przez miasto. W postępowaniu na dokumentację projektową obwodnicy Szczytna sprawdziliśmy już wszystkie oferty. W trakcie oceny wykluczyliśmy niektórych wykonawców za nieprawdziwe informacje w zakresie doświadczenia osób wyznaczonych na projektantów lub ekspertów. Jeden z wykonawców złożył odwołanie od tej decyzji. Czekamy obecnie na wyznaczenie przez Krajową Izbę Odwoławczą terminu rozprawy. Po rozpatrzeniu odwołania będziemy mogli podpisać umowę, co planujemy zrobić jeszcze w obecnym kwartale 2021 roku. Dokumentacja ma zostać wykonana w terminie 37 miesięcy, natomiast prace budowlane przewidziane są na lata 2026-2028.

Reklama

 Komentarze do artykułu

A.

Ja bym raczej zapytała o kompetencje kierującego ciężarówką. Ale co tam kobieta może wiedzieć...

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Najmądrzejsi ludzie w powiecie. Rozogi górą. Pozdrawiam Jurka W.- nie daj się oszukać.

  Siwy


  2021-09-22 20:37:54
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Brak jest polityki prozdrowotnej, bo szczepienia mogą na krótką metę pomóc, ale w dłuższej perspektywie osłabią zdrowie i odporność. To może mieć fatalne skutki o których się milczy. Ślepy upór w nakłanianiu do szczepień jest bardzo podejrzany, zwłaszcza gdy jest kilka leków, które skutecznie zwalczają covid-19.

  Adam


  2021-09-22 18:25:40