Niedziela, 5 Lipiec, Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny -

Reklama


Reklama

Gasili pożar nad Biebrzą


Przez pięć dni strażacy ze Szczytna pomagali gasić potężny pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. 7-osobowa grupa do akcji została zadysponowana w środę, 22 kwietnia. Strażacy mieli zaledwie kilkanaście minut na spakowanie i wyjazd. - Jesteśmy przygotowani na takie ewentualności – mówi kapitan Łukasz Wróblewski, oficer prasowy KP PSP w Szczytnie.Strażacy ze Szczytna włączyli się do walki z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym dokładnie w środę, 22 kwietnia.

 

- Sytuacja była tam bardzo poważna – relacjonował „Tygodnikowi Szczytno” w czwartek, 23 kwietnia młodszy aspirant Paweł Koziatek. - Ogień wciąż się rozprzestrzeniał, a teren jest praktycznie niedostępny dla samochodów. Do zarzewi ognia docierać musieliśmy pieszo.

 

Pożar od niedzieli, 29 kwietnia objął około 6 tys. hektarów głównie bagiennych łąk, torfowisk i trzcinowisk. Sytuacja była dramatyczna. Z powodu tegorocznej suszy znacznie opadł stan wód. Ogień przenosi się także do lasów.

 

- Sytuacja była bardzo dramatyczna, bo ogień wciąż się rozprzestrzeniał – mówi młodszy aspirant Paweł Koziatek. - Teren jest trudno dostępny. Tam gdzie ogień został przygaszony, za jakiś czas powstawał na nowo. Nasze działania wspiera 6 samolotów, w tym dromadery lasów państwowych z lotniska w Szymanch. Operowały w miejscach, gdzie strażacy nie mogli dojść pieszo, bo o dojeździe do zarzewi ognia samochodami można było zapomnieć.


Reklama

 

Bywały sytuacje, że strażacy musieli iść do zarzewi ognia pieszo ponad 5 km. A tam bez wody, przy użyciu jedynie łopat i tłumic, gasić ogień.

 

Do walki z ogniem z KP PSP w Szczytnie oddelegowano 7 strażaków: młodszego brygadiera Zbigniewa Stasiłojcia, młodszego aspiranta Pawła Koziatka, młodszego kapitana Rolanda Rolkę, ogniomistrza Pawła Sokołowskiego, ogniomistrza Kamila Bednarczyka, ogniomistrza Gabriela Łomiaka i sekcyjnego Łukasza Łukaszewskiego.

 

Co ciekawe strażacy mieli zaledwie kilkanaście minut na przygotowanie się do wyjazdu.

 

- Jesteśmy na takie okoliczności przygotowani – zdradza szczegóły wyjazdu kapitan Łukasz Wróblewski z KP PSP w Szczytnie. - Każdy ze strażaków ma specjalny ekwipunek odzieży i żywności, który powinien wystarczyć na 3 dni. Potem zaopatrzeniem strażaków zajmują się już jednostki logistyczne działające w miejscach operacji.

Reklama

 

Szczycieńscy strażacy najpierw trafili do jednostki KP PSP w Ełku, a stamtąd na linię działań. Z ogniem walczyli do niedzieli, 26 kwietnia.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  Kup se półwysep...postaw se kurnik.albo świniarnia..i doglądam jak masz lepsze pomysły....

  Durer421


  2020-07-04 20:49:43
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Zajęcia bezpłatne dla seniorów, a kiedy napiszą, że pozyskali inwestorów będzie praca dla bezrobotnych, ławeczki z przewijakami. Chloluszek z łyżwą tematy płytkie i zastępcze. Przestańcie mydlić oczy młodym, seniorom

  Zuza


  2020-07-04 17:30:43
 • Proboszcz nie chce już szkoły na kościół
  A kto twierdzi że budynek jest pod opieką konserwatorską? Jedyne dwa obiekty w Farynach wpisane do rejestru zabytków to: Faryny - cmentarz ewangelicki (mogiły ziemne, nr rej.: 269 z 30.01.1986 - dom (chata) nr 9, drewn., XVIII/XIX, nr rej.: dec. z 12.04.1968 (brak nr na decyzji)

  Mazur


  2020-07-04 12:04:10
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Sam nie narzekam zajęty od rana do wieczora lecz widzę pustkę wokół wielu starszych ludzi, którzy wypadli z aktywności zawodowej. Każda forma przywrócenia ich \"do obiegu\" jest ważna i cenna. Rozumiem rozżalenie niektórych osób młodszych. Macie jednak wokół swój świat, swoje aktywności, energię, która rozpiera. Nie zazdrośćcie seniorom, też nimi będziecie bardzo szybko. Piwko owszem ale dlaczego tylko na to niektórych stać? Dlaczego czekać aż ktoś mi zorganizuje coś atrakcyjnego. Masz dwie zdrowe ręce i głowę na karku? To już wystarczy aby się nie nudzić. Tylko trzeba trochę chęci.

  wiesław mądrzejowski


  2020-07-04 07:38:07
 • Rewitalizacja zamku krzyżackiego (zdjęcia)
  Do osobnika/osobniczki o nicku Ula. Żeby tacy ludzie jak ty bez przeszłości, bez tradycji, ludzie znikąd - podążajacy donikąd mogli przez chwilę otrzeć się o coś co nazywamy dobrem wyższym. Żebyś podążając wiecznie za garnkiem ziemniaków z kapustą przez ten ziemski padół mogła na chwilę przystanąć i pomyśleć o tym skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Może podniesiesz czasami głowę znad michy i zwrócisz uwagę na otaczający świat. Bo tym się różnimy od zwierząt, że nie tylko spożywamy i wydalamy.

  Jacek


  2020-07-03 22:49:07
 • Baranowo i Opaleniec z nową drogą
  Tor wyścigowy otwarty .

  Będzie się działo.


  2020-07-03 12:57:45
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Z calym szacunkiem dla seniorow. Ale to mlodziez trzeba zachecac do zycia a rozrywek dla seniorow juz starczy. \"Marne nam te pokolenie rośnie. \" dzieki waszym pokoleniom kraj wyglada jak wyglada :) nasze pokolenia jeszcze nie mialy okazji sie wykazac :) Dziekuje i pozdrawiam

  esges


  2020-07-03 12:53:43
 • 20 i 21-latek włamali się do audi
  Dobrze że ich złapali, powinni łapy poucinać. Ale ciekawi mnie jak szybko ustalili policjancji kto to był i gdzie są? Kamerka może albo ktoś ich widział jak kradli?

  tyklos


  2020-07-03 11:37:03
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Już nie działają, sanepid zamknął.

  Turysta 2


  2020-07-03 11:04:09
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A co ma oferować. W normalnej rodzinie dzieci odkrywają w sobie zainteresowania w trakcie rozwoju i dzięki rodzicom je kontynuują. Czego wy oczekujecie, że całe życie ktoś wam coś będzie dawał, a wy będziecie tylko wybierać, przebierać to tak a to nie. Społeczeństwo mamy coraz bardziej roszczeniowe ale to dawanie się szybko skończy. Przyjdzie taki moment że trzepniecie doooopą o glebę i będzie ból, bo umiecie tylko brać a od siebie to już nic. Marne nam te pokolenie rośnie.

  Mieszkaniec


  2020-07-03 10:58:09