Wtorek, 18 Luty, Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Dzik i świnia powalczą... gulaszem – Świętajno ZAPRASZA


Już po raz trzeci Świętajno stanie się areną zmagań kucharzy sołectw z terenu gminy, którzy staną w kulinarne szranki z kołami łowieckimi. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu będzie przyrządzenie gulaszu wieprzowego oraz z dziczyzny. Imprezę zaplanowano na sobotę, 27 lipca.Dyrektor GOK-u w Świętajnie – Małgorzata Walas, mówi z nieukrywaną dumą o sukcesie plenerowej imprezy, o której głośno jest nawet poza granicami powiatu.

 

Małgorzata Walas

 

- Trzy lata temu po jednej z organizowanych przez nas imprez plenerowych, a konkretnie – dożynek powiatowych, rozmawiałam z szefem Mobilnej Sceny – Januszem Zakrzewskim i wpadliśmy wówczas wspólnie na pomysł stworzenia czegoś nowego, co zachęci mieszkańców naszej gminy do aktywnego udziału oraz ściągnie tu mieszkańców regionu i turystów. A że w naszym rejonie jest bardzo dużo myśliwych, więc pomysł powiązaliśmy nasz pomysł właśnie z nimi.

 

Pierwszym konsultantem projektu był Krzysztof Krasula nadleśniczy ze Spychowa. Zadeklarował pomoc i wsparcie. Dofinansowanie z WOŚiGW w Olsztynie obligowało do włączenia w wydarzenie elementów ekologicznych, a jego nazwę: „Biesiada myśliwska z EKOwspólnotą” wymyśliła Katarzyna Gronowska. „Dzik kontra świnia” - to już efekt burzy mózgów.


Reklama

 

 

W pierwszej edycji konkursu kulinarnego uczestniczyło 9 sołectw i 5 kół łowieckich, w następnym roku czyli w 2018, stosunek ten wynosił 10 do 3, natomiast w tym roku weźmie udział 11 sołectw i 4 koła łowieckie. Jak mówi Małgorzata Walas, jest to świetna promocja nie tylko poszczególnych miejscowości, ale i gminy Świętajno. Czas wszystkim uczestnikom i gościom umilają dość liczne prezentacje artystów sceny. W tym roku w Świętajnie wystąpi m.in. zespół PapaD, Żuki i Kobranocka.

 

 

Zespół pracujący nad sprawnym zorganizowaniem konkursu właściwe prace rozpoczyna już we wrześniu w roku poprzedzającym imprezę.

 

- W tym czasie trzeba wybrać zespoły, które wystąpią, bo później są już nikłe szanse, żeby cokolwiek w miarę dobrego dla uszu wybrać. Poszczególne sołectwa i koła łowieckie walczą jedynie o pierwsze trzy miejsca. Co roku wprowadzamy do naszych imprez coś nowego. Na przykład w roku ubiegłym ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowaliśmy konkurs na najlepszą potrawę żołnierską. W tym roku jest zorganizowany konkurs na najlepszy gulasz wieprzowy dla sołectw i gulasz z dziczyzny dla kół łowieckich.

Reklama

 

GOK w Świętajnie ma tez inne sukcesy. Jako jedyna tego rodzaju placówka w powiecie przygotowuje stoisko na dożynki powiatowe.

 

- Dzieje się już tak dokładnie od 12 lat - mówi z dumą Małgorzata Walas, podkreślając jednocześnie, że zajmują się tym nie tylko pracownicy GOK-u, ale wiele innych osób.

 

 

- Dopóki nam sił i werwy starczy, będziemy co roku starali się organizować konkurs kulinarny „Dzik kontra świnia” na coraz wyższym poziomie, promując tym samym wspaniałe walory turystyczne i kulinarne naszej gminy – dodaje pani Małgorzata.Komentarze do artykułu

Obserwatorka

Ksiądz w kościele też mówi co łaska.

swietajniak

Degustacja jest co łaska z reguły :) Pozdrawiam i zapraszam

Obserwatorka

A czy degustacja będzie? Czy trzeba za nią płacić czy darmowa?

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Krzywonoga walczy z wieżą
  \"My nie mamy na to wpływu\" to tłumaczenie się gminy,a może wpływ będzie miało Samorządowe kolegium odwoławcze w Olsztynie.

  Allo allo


  2020-02-17 20:26:30
 • Czekoladowa fabryka coraz bliżej Piwnic Wielkich
  Jakie są wyniki prac archeologicznych ?

  Artur Urbański


  2020-02-17 19:35:23
 • 111 km/h kosztowało utratę prawa jazdy
  A pan sędzia z Olsztyna zasłonił się immunitetem i nie poniósł żadnej odpowiedzialności za podobne naruszenie przepisów. Takiej nietykalności i stania ponad prawem bronią sędziowie?

  aleks


  2020-02-17 17:04:25
 • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Zgadzam się ze Śmieszkiem. Dlaczego Pan Bogusz nie ujawnił w swoim liście źródeł wiedzy na temat przeszłości pana Mądrzejowskiego? Tylko posługiwał się tą wredną retoryką niedomówień. Dlaczego sam nie przyznał się do tego, że też był milicjantem i pracował w DO. I że stąd wie, co wie. To po prostu ohydne.

  Krajan


  2020-02-17 15:39:35
 • Budownictwo mieszkalne w Szczytnie w rozkwicie
  To nie wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej ale zapotrzebowania na mieszkania. Jeżeli samorząd i spółdzielnia nic nie budują to wypełniają to prywatni inwestorzy. Jeżeli miasto budowałoby więcej to firma ZELBO ponownie wróciłaby do inwestycji w energetyce :)

  mariusz


  2020-02-17 11:41:49
 • Nowy klub sportowy – LKS Masuria Jęcznik
  Brawo Mateusz !!! Zaczynałeś w GKS Szczytno więc wszyscy z Klubu serdecznie Ci kibicujemy tak jak innym talentom z naszej Gminy

  Grzegorz Pilecki


  2020-02-16 21:11:02
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Przestańcie, ludzie jechać po lekarzach! Pracują, jak mogą! W takich warunkach, jakie mają. Jak się komuś nie podoba - niech jedzie do Mrągowa, czy Biskupca! Ale większość pacjentów i tak trafi do szpitala w Szczytnie! I co - lekarz - który wciąż słyszy, że pracuje w \"umieralni\" jak może się czuć? Ja się cieszę, że będzie ZOL, tylko jestem ciekaw, jaka będzie jego dostępność. Ludzie pracują, starzeją się, a mają pod opieką swoich jeszcze starszych rodziców. MOPS ma ograniczone możliwości wspomagania takich rodzin.

  Taki sobie czytelnik


  2020-02-16 18:56:06
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Pomarzę sobie- w odnowionym szpitalu porządni fachowcy, lekarze zarządzający. Przy obecnej obsadzie nie pomoże nic- zawsze będzie to tylko umieralnia dla nieświadomych, liczących na fachową opiekę. Każdy znający realia wieje do okolicznych szpitali- Olsztyn, Biskupiec, gdzie się tylko da aby nie w Szczytnie.

  dr


  2020-02-16 17:12:49
 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Joanna


  2020-02-15 22:52:13
 • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  No to teraz mogę wreszcie się odnieść do tego nieszczęsnego listu p. Tadeusza Bogusza, bo doczekałem się Pana odpowiedzi nań w ostatnim numerze TS. Ponieważ krew mnie zalała z powodu tego, właściwego PiS stylu insynuacji - sugestii, stosowanego przez p. Bogusza. Większość średniego i starszego pokolenia mieszkańców Szczytna wie, czym przed laty, w jeszcze WSO MO (dla młodych: Wyższa Szkoła Oficerska Milicji Obywatelskiej), zajmował się p. Tadeusz Bogusz. Można byłoby pokusić się, w stylu p. Bogusza, o dywagacje w jakich okolicznościach pożegnał się ze \"szkółką\".

  Śmieszek


  2020-02-15 17:04:45

Reklama