Środa, 18 Wrzesień, Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Dzik i świnia powalczą... gulaszem – Świętajno ZAPRASZA


Już po raz trzeci Świętajno stanie się areną zmagań kucharzy sołectw z terenu gminy, którzy staną w kulinarne szranki z kołami łowieckimi. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu będzie przyrządzenie gulaszu wieprzowego oraz z dziczyzny. Imprezę zaplanowano na sobotę, 27 lipca.Dyrektor GOK-u w Świętajnie – Małgorzata Walas, mówi z nieukrywaną dumą o sukcesie plenerowej imprezy, o której głośno jest nawet poza granicami powiatu.

 

Małgorzata Walas

 

- Trzy lata temu po jednej z organizowanych przez nas imprez plenerowych, a konkretnie – dożynek powiatowych, rozmawiałam z szefem Mobilnej Sceny – Januszem Zakrzewskim i wpadliśmy wówczas wspólnie na pomysł stworzenia czegoś nowego, co zachęci mieszkańców naszej gminy do aktywnego udziału oraz ściągnie tu mieszkańców regionu i turystów. A że w naszym rejonie jest bardzo dużo myśliwych, więc pomysł powiązaliśmy nasz pomysł właśnie z nimi.

 

Pierwszym konsultantem projektu był Krzysztof Krasula nadleśniczy ze Spychowa. Zadeklarował pomoc i wsparcie. Dofinansowanie z WOŚiGW w Olsztynie obligowało do włączenia w wydarzenie elementów ekologicznych, a jego nazwę: „Biesiada myśliwska z EKOwspólnotą” wymyśliła Katarzyna Gronowska. „Dzik kontra świnia” - to już efekt burzy mózgów.

 

 

W pierwszej edycji konkursu kulinarnego uczestniczyło 9 sołectw i 5 kół łowieckich, w następnym roku czyli w 2018, stosunek ten wynosił 10 do 3, natomiast w tym roku weźmie udział 11 sołectw i 4 koła łowieckie. Jak mówi Małgorzata Walas, jest to świetna promocja nie tylko poszczególnych miejscowości, ale i gminy Świętajno. Czas wszystkim uczestnikom i gościom umilają dość liczne prezentacje artystów sceny. W tym roku w Świętajnie wystąpi m.in. zespół PapaD, Żuki i Kobranocka.


 

 

Zespół pracujący nad sprawnym zorganizowaniem konkursu właściwe prace rozpoczyna już we wrześniu w roku poprzedzającym imprezę.

 

- W tym czasie trzeba wybrać zespoły, które wystąpią, bo później są już nikłe szanse, żeby cokolwiek w miarę dobrego dla uszu wybrać. Poszczególne sołectwa i koła łowieckie walczą jedynie o pierwsze trzy miejsca. Co roku wprowadzamy do naszych imprez coś nowego. Na przykład w roku ubiegłym ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowaliśmy konkurs na najlepszą potrawę żołnierską. W tym roku jest zorganizowany konkurs na najlepszy gulasz wieprzowy dla sołectw i gulasz z dziczyzny dla kół łowieckich.

 

GOK w Świętajnie ma tez inne sukcesy. Jako jedyna tego rodzaju placówka w powiecie przygotowuje stoisko na dożynki powiatowe.

 

- Dzieje się już tak dokładnie od 12 lat - mówi z dumą Małgorzata Walas, podkreślając jednocześnie, że zajmują się tym nie tylko pracownicy GOK-u, ale wiele innych osób.

 

 

- Dopóki nam sił i werwy starczy, będziemy co roku starali się organizować konkurs kulinarny „Dzik kontra świnia” na coraz wyższym poziomie, promując tym samym wspaniałe walory turystyczne i kulinarne naszej gminy – dodaje pani Małgorzata.Komentarze do artykułu

Obserwatorka

Ksiądz w kościele też mówi co łaska.

swietajniak

Degustacja jest co łaska z reguły :) Pozdrawiam i zapraszam

Obserwatorka

A czy degustacja będzie? Czy trzeba za nią płacić czy darmowa?

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Radni chcą mieć KRUS i pieniądze
  KRUS stać na to, aby działkę kupić, a Szczytno jest niedofinansowanym małym miastem, powinno więc walczyć o każdy grosz. Nikt z nas nie dostałby nic za darmo, za ziemię trzeba uczciwie zapłacić, a chcemy przecież, żeby nasze państwo było uczciwe.
  Autor: Magda
  2019-09-17 18:14:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Rada Miejska jest złożona w większości z ludzi PSL, udających niezależne obywatelskie komitety w wyborach 2018. Każdy, kto obserwuje to, co dzieje się w mieście, to wie. Radnymi w mieście są urzędnicy powiatowi. Będą walczyć z H. Żuchowskim, który jest PiS. Będą się nadymać \"w trosce o dobro miasta\". Ale jak PiS wygra te wybory do sejmu - a na to się zanosi, to tę działkę przyniosą mu w zębach. Bo będą chcieli władzy się podlizać, jak to PSL - obrotowa partia: wygrywa nasz koalicjant. Taka prawda. Bo tu nie chodzi o \"dobro miasta\" tylko przepychankę w piaskownicy: bo to moje wiaderko i ci go nie dam. Na razie - tylko do wyborów. Mogą sobie tak robić, ale jak przyszło do stawiania pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie - to wojewoda po prostu przejął plac i tyle.
  Autor: Śmieszek
  2019-09-17 18:05:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Niech już w tym mieście nic nie będzie poza ratuszem. Wszyscy niepotrzebni niech wyjadą do większych miast, po to, aby strzyc ich, jak przyjadą tu do rodzin, albo na wczasy. Niech już tu nic nie będzie! Zaorać, zasiać trawę i kosić - no to przynajmniej \"siano\" będzie z tego.
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-09-17 17:51:31
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Nalezalo by wprowadzić adpowiedzialność finansową wobec radnych jak i samego burmistrza za podejmowane decyzje by odpowiadali własnym majątkiem za błedy, pomyłki i fanaberie, ktorymi czestokroć się kierują. O ile burmistrz ma odrobinę dbałosci o interesy miasta i mieszkańców powinien to zaproponować na najbliższym posiedzeniu rady i poddać dyskusji.
  Autor: Dariusz
  2019-09-17 15:30:01
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Szczytno nie ma żadnych korzyści z tego, że siedziba KRUS była na terenie miasta. Tylu pracowników ilu pracowała będzie nadal pracowało, nie mam pojęcia o jakich utraconych podatkach wygaduje HŻ? Podatek od nieruchomości? Jakieś 500 zł rocznie w porównaniu z 350.000,00 zł.
  Autor: Norbert
  2019-09-17 12:25:21
 • Bezdomni umierają na naszych oczach
  I to jest radna? Bredzi. Niech przyjmie do domu kilku alkoholików z ulicy i podtrzyma ww. słowa. Wtedy będzie stała murem za alkomatem na dzień dobry.
  Autor: Ja
  2019-09-17 11:42:27
 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  tylk ozaskakujacym jest ze zawsze to musi byc ktos spoza Szczytna badz okolic, po wiezy cisnien i hotelu na Pasymskiej do zludzenia przypominajacego stacje benzynową , banada z Pl Juranda sie nic nie nauczyła. Ktos sobie kupi kolejny teren jako lokate kapitalu pod kredyty banklowe a w miescie kolejna dziura w dupie bedzie. Nie mozna w naszym miescie zawiazac partnerstwa Cywilno publicznego i zrobic to we wlasnym zakresie?!
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:16:19
 • Szczytno znów wspiera policję w zakupie aut
  policja to chyba ma MSW do tego typu zadan, jako mieszkanie=c miasta nie zgadzam sie na to . Karetka pogotowani jest bardziej potrzebna niz nowy \"misiobus\" do przesiadywania za dworcem PKP i żarcia kebabów
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:12:40
 • Browar z pewnymi akcjami i planowaną przyszłością (rozmowa „Tygodnika”)
  to cos co nazywa sie piwo Jurand nie nadaje sie do pica a za cene 6 zeta to juz wogole. Mocz pawiana, kup[ilem dwa razy pierwszy i ostatni. Gratuluje spierdol.. legendy.
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:10:24
 • Budynek szkoły przy Kasprowicza pójdzie na sprzedaż?
  niepoRadni (niejaki Siudak w tamtej akcji maczał palce ) i ich szef znow odwala kiche jak z wieżą i hotelem na Pasymskiej przypominającym do złudzenia stację beznynową . Czy nie mozna w miescie zawiazac jakichs spolek , ktore takie inwestycje by wziely na siebie aby \"obcy\" nie rujnowali w ten sposob miasta i jego charakteru?
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 10:54:28