Środa, 26 Czerwiec, Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Dzień Kultury Kurpiowskiej "Witaj Kurpiu na Mazurach"


10 czerwca w sali widowiskowej szczycieńskiego MDK-u odbył się Dzień Kultury Kurpiowskiej "Witaj Kurpiu na Mazurach", który zorganizowało Stowarzyszenie Kurpie w Szczytnie.Frekwencja widzów podczas kolejnej edycji Dnia Kultury Kurpiowskiej "Witaj Kurpiu na Mazurach" świadczy o tym, że takich imprez naszemu społeczeństwu potrzeba. Z drugiej strony nie da się ukryć, że na podstawie przeprowadzonego w powiecie sondażu, ponad 70% respondentów przyznaje się i identyfikuje z kurpiowskim pochodzeniem. Jedno jednak jest pewne - w sobotnie popołudnie szczycieński MDK był wypełniony po brzegi gośćmi, którzy czują się Kurpiami i mają w sobie kurpiowski pierwiastek oraz tymi, którzy ten puszczański naród darzą sympatią.

Już w głównym holu przybywających gości witano kromką chleba domowego wypieku i posmarowanego smalcem i kilkoma stoiskiem, na którym można było nabyć przedmioty rękodzieła ludowego. Punktualnie o 17 Prezes Stowarzyszenia Kurpie w Szczytnie - Irena Mossakowska wraz z towarzyszącym jej Marianem Krysiakiem wspólnie powitali wspólnie mieszkańców miasta i powiatu oraz ościennych województw.

Pierwszy występ dał działający przy szczycieńskim stowarzyszeniu zespół „Wystek”, którego dzielnie wspomagała uczennica II klasy Szkoły Podstawowej nr 6 - Hania Dziedzic. Po nich wystąpiła grupa młodzieżowa zespołu „Pod Borem” z Zawad, która zdobyła wysokie uznanie i aplauz wśród widzów.

Niesamowicie piękny występ i według niektórych – zbyt krótki, zaprezentowała Apolonia Nowak z Kadzidła, która jest bardzo znaną i cenioną artystką ludową. Apolonia Nowak swoją wokalną karierę rozpoczęła już w 1960 z zespołem "Kurpianka". Jako solistka wzięła udział w licznych imprezach folklorystycznych w kraju i za granicą. W swoich występach używa „białego śpiewu”, który jest specyficznym rodzaj śpiewu, zwanym również śpiewokrzykiem.


Kilkuminutową gadką kurpiowską rozweseliły publiczność uczennice SP nr 3: Maja Banasiak i Julia Kraszewska. W dość humorystyczny sposób przedstawiły tzw. "zalecanie" się do chłopaków i jak to wyglądało na przestrzeni dwóch pokoleń - babci i wnuczki, które dziewczęta zagrały.

Niespełna dwugodzinny Dzień Kultury Kurpiowskiej zakończyła starsza część ludowego zespołu „Pod Borem” z Zawad, który w sposób niezwykle żywiołowy przedstawił spotkanie gości w chałupie kurpiowskiej.

R.A.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Jarosław i Vladimir połączyli siły dla dobra Mazur (zdjęcia)
  jarek szykujesz im sciezke zeby mogli predzej wjechac do polski.OJ zastanów sie!!!
  Autor: marek
  2019-06-26 15:25:12
 • Dwie dekady śpiewania Kantaty
  Az ciezko uwierzyć, że Pan Mariusz tak nisko upadł.....? Z przewodniczącego rady miasta na.......
  Autor: Tomasz
  2019-06-25 22:43:55
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Lichwa....
  Autor: Czy miasto na to stac?, kiepski to gospodarz, ktory ziemie swoją zadłuża.
  2019-06-25 22:41:10
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Już widzę jak tłumy turystów walą do Szczytna na lodowisko.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-06-25 13:39:42
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Emil nie bój nic, lodowisko dobra sprawa, myślę że będzie spore zainteresowanie. Wygodniej mieć je na miejscu niż jeździć do Olsztyna.
  Autor: Zbigniew
  2019-06-24 23:50:51
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Chyba maniek z Grzegorczykiem będą się tam bujali, a potem pójdą łowić rybki na małe domowe gdzie maniek stanowiska sobie wybuduje.
  Autor: Emil
  2019-06-24 21:08:35
 • Zostań współwłaściciel browaru w Szczytnie i... wygraj kolację z Magdą Gessler
  Na kolację zabiorę babcie
  Autor: Martyna karolewska
  2019-06-24 19:21:33
 • Firmy na śmieciowym cenzurowanym
  Niech się Pani z Urzędu przepisami nie zasłania, bo owszem jest tam coś o rozdzielaniu zwykłych śmieci od firmowych, ale to nie jest przymus dla samorządu, tylko wybór. A żeby daleko nie szukać, to w gminie Pasym, przedsiębiorców i ludzi \"wrzucają\" do jednego worka, i problem w ogóle nie istnieje. A w Szczytnie jest i to duży. Każdy przedsiębiorca to powie. Jak sama nazwa wskazuje przedsiębiorca, sobie poradzi. Tylko kto kogo, i po co ma oszukiwać...?
  Autor: Przedsiębiorca
  2019-06-24 12:40:56
 • Stadion przy Śląskiej na etapie papierowym
  A obok stadionu jeszcze ma powstać bosko że sztuczną trawa 60x30 taka mała poprawka.
  Autor: Xyz
  2019-06-23 16:42:37
 • Koszmar niepełnosprawnych: krawężniki, policja i... bliźni
  W pełni popieram pana spostrzeżenia sam jestem wózkowiczem i mam problemy z poruszaniem się na wózku bez pomocy innych osób.nawet przed wyborami do samorządu oprowadzałem jednego pana z aparatem do zdjęć który nagrał kilka zdjęć na na przejściu z ul żwirki do parku i podjazd koło mostku przy areście .miał ten pan to jakoś załatwić.,ale wybory się odbyły i sprawa ucichła .Bardzo dobrze że pan jako młody człowiek widzi te problemy,i trzeba te sprawy mocno nagłaśniać .z obserwacji widać na co dzień że osób na wózkach jest dużo w naszym mieście Myślę że jest nas dużo i powinniśmy domagać się od władz by te sprawiły by osobom niepełnosprawny żyło się lepiej. pozdrawiam.
  Autor: Tadeusz Rosiński
  2019-06-23 14:40:48