Środa, 18 Wrzesień, Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Dyskusja – felieton Romana Żokowskiego


Święto grodu za nami, a w mediach rozgorzała dyskusja o przyszłej formule Dni i Nocy Szczytna. Zmieniać, czy nie zmieniać, oto jest pytanie? Jeżeli zmieniać, to na jaką? Zapewne obydwie opcje będą miały swoich zwolenników i przeciwników, a dogodzić wszystkim będzie niezmiernie ciężko. Jednak coś trzeba zmienić, aby impreza stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Ba, ale co?

 Każdy ma jakiś pomysł na te zmiany. Jedna opcja to skrócenie imprezy do dwóch dni i wykorzystania tego trzeciego dnia pod koniec sierpnia, inni optują, aby pozostały trzy dni. Ja z kolei uważam, że problem leży gdzie indziej.

 

 

Tu nie o liczbę dni chodzi, a o jakość imprez towarzyszących. Jak zapewnić rozrywkę mieszkańcom i turystom przed głównymi koncertami? Dobry początek już mieliśmy. Konkurs rzutu kulą był taką perełką, ale to była tylko jedna perełka na sznurze. Tych perełek musi być więcej. Ludzie uwielbiają oglądać rywalizację swoich zawodników z zawodnikami innych miast. Kiedyś w jednym z felietonów pisałem, że może warto zorganizować na Placu Juranda mecz bokserski Szczytno kontra inne miasto w Polsce. Boks cieszy się dużą popularnością, więc problemu z kibicami by nie było.

 

Kilka dni temu widziałem też ciekawą imprezę organizowaną w Niemczech. Mowa tu o piwnym biegu sztafetowym gdzie zawodnik po krótkim dystansie dobiega do stolika, wychyla piwko, robi krótką pętlę i znowu wychyla piwko i tak trzy razy. Zabawy przy tym co niemiara, bo startować każdy może, a po trzech szybkich piwkach, to i metę czasami ciężko osiągnąć. Można oczywiście utrudnić całą sztafetę zakładając smoczki na butelki.

 

Wypić trzy piwka przez smoczek i przebiec z 600 metrów, to trzeba być nie lada zawodnikiem. Następną imprezą, która mogłaby przyciągnąć ludzi, to korowód zespołów ludowych. Taka impreza wzorowana na tej, jaka odbywa się co roku w Szczyrku. W tym roku wystąpiło tam 29 zespołów z całego świata. Najpierw barwny korowód przeszedł ulicami miasta dając po drodze krótkie występy, a następnie codziennie przez tydzień w amfiteatrze odbywały się występy regionalnych zespołów z Polski, Albanii, Serbii, Słowacji, Węgier, Chorwacji, Gruzji, Kanady i Chile.


 

Wspaniałe występy artystów w barwnych regionalnych strojach, to uczta dla oka i ucha. Wiem o czym piszę, bo sam miałem okazję przez tydzień obserwować wyczyny tych zespołów. A kto mi nie wierzy, to niech zajrzy na YouTube i sam się przekona. To co pokazał Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka, to czysta rozkosz zarówno dla pań, jak i panów. Bo jak nie nazwać tego „rozkoszą”, kiedy młode piękne dziewczyny wywijają na scenie w kolorowych ludowych strojach? A do tego jak wywijają. Ręce same składają się do klaskania.

 

Takich imprez można wymyślać bez końca, jednak najważniejsze, aby podobały się one mieszkańcom i turystom. Jeżeli znajdą uznanie w oczach uczestników, to nie trzeba kombinować z liczbą dni. Wystarczy je dobrze zorganizować i zapewnić każdego dnia coś dla młodego i coś dla starego. Przecież mieszkańcy Szczytna raz w roku zasługują na trzy dni nieprzerwanej zabawy. To tylko trzy dni. Po co to zmieniać na dwa dni, a potem może na jeden dzień?

 

Formuła trzydniowa już się sprawdziła i niech tak zostanie, a cytując starszego pana „nie ma co psuć”. Jednak zmiany muszą pójść w imprezach towarzyszących. Co roku te same stragany z piszczałkami czy spożywczymi przekąskami, to za mało dla starszego mieszkańca Szczytna, który pewnie powiedziałby „po co tu dyskutować, to trzeba zmieniać”.

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Łukasz

Czy wieża ciśnień zostanie odrestaurowana?

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

  • Radni chcą mieć KRUS i pieniądze
    KRUS stać na to, aby działkę kupić, a Szczytno jest niedofinansowanym małym miastem, powinno więc walczyć o każdy grosz. Nikt z nas nie dostałby nic za darmo, za ziemię trzeba uczciwie zapłacić, a chcemy przecież, żeby nasze państwo było uczciwe.
    Autor: Magda
    2019-09-17 18:14:29
  • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
    Rada Miejska jest złożona w większości z ludzi PSL, udających niezależne obywatelskie komitety w wyborach 2018. Każdy, kto obserwuje to, co dzieje się w mieście, to wie. Radnymi w mieście są urzędnicy powiatowi. Będą walczyć z H. Żuchowskim, który jest PiS. Będą się nadymać \"w trosce o dobro miasta\". Ale jak PiS wygra te wybory do sejmu - a na to się zanosi, to tę działkę przyniosą mu w zębach. Bo będą chcieli władzy się podlizać, jak to PSL - obrotowa partia: wygrywa nasz koalicjant. Taka prawda. Bo tu nie chodzi o \"dobro miasta\" tylko przepychankę w piaskownicy: bo to moje wiaderko i ci go nie dam. Na razie - tylko do wyborów. Mogą sobie tak robić, ale jak przyszło do stawiania pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie - to wojewoda po prostu przejął plac i tyle.
    Autor: Śmieszek
    2019-09-17 18:05:29
  • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
    Niech już w tym mieście nic nie będzie poza ratuszem. Wszyscy niepotrzebni niech wyjadą do większych miast, po to, aby strzyc ich, jak przyjadą tu do rodzin, albo na wczasy. Niech już tu nic nie będzie! Zaorać, zasiać trawę i kosić - no to przynajmniej \"siano\" będzie z tego.
    Autor: Taki sobie czytelnik
    2019-09-17 17:51:31
  • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
    Nalezalo by wprowadzić adpowiedzialność finansową wobec radnych jak i samego burmistrza za podejmowane decyzje by odpowiadali własnym majątkiem za błedy, pomyłki i fanaberie, ktorymi czestokroć się kierują. O ile burmistrz ma odrobinę dbałosci o interesy miasta i mieszkańców powinien to zaproponować na najbliższym posiedzeniu rady i poddać dyskusji.
    Autor: Dariusz
    2019-09-17 15:30:01
  • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
    Szczytno nie ma żadnych korzyści z tego, że siedziba KRUS była na terenie miasta. Tylu pracowników ilu pracowała będzie nadal pracowało, nie mam pojęcia o jakich utraconych podatkach wygaduje HŻ? Podatek od nieruchomości? Jakieś 500 zł rocznie w porównaniu z 350.000,00 zł.
    Autor: Norbert
    2019-09-17 12:25:21
  • Bezdomni umierają na naszych oczach
    I to jest radna? Bredzi. Niech przyjmie do domu kilku alkoholików z ulicy i podtrzyma ww. słowa. Wtedy będzie stała murem za alkomatem na dzień dobry.
    Autor: Ja
    2019-09-17 11:42:27
  • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
    tylk ozaskakujacym jest ze zawsze to musi byc ktos spoza Szczytna badz okolic, po wiezy cisnien i hotelu na Pasymskiej do zludzenia przypominajacego stacje benzynową , banada z Pl Juranda sie nic nie nauczyła. Ktos sobie kupi kolejny teren jako lokate kapitalu pod kredyty banklowe a w miescie kolejna dziura w dupie bedzie. Nie mozna w naszym miescie zawiazac partnerstwa Cywilno publicznego i zrobic to we wlasnym zakresie?!
    Autor: Pofajdok
    2019-09-17 11:16:19
  • Szczytno znów wspiera policję w zakupie aut
    policja to chyba ma MSW do tego typu zadan, jako mieszkanie=c miasta nie zgadzam sie na to . Karetka pogotowani jest bardziej potrzebna niz nowy \"misiobus\" do przesiadywania za dworcem PKP i żarcia kebabów
    Autor: Pofajdok
    2019-09-17 11:12:40
  • Browar z pewnymi akcjami i planowaną przyszłością (rozmowa „Tygodnika”)
    to cos co nazywa sie piwo Jurand nie nadaje sie do pica a za cene 6 zeta to juz wogole. Mocz pawiana, kup[ilem dwa razy pierwszy i ostatni. Gratuluje spierdol.. legendy.
    Autor: Pofajdok
    2019-09-17 11:10:24
  • Budynek szkoły przy Kasprowicza pójdzie na sprzedaż?
    niepoRadni (niejaki Siudak w tamtej akcji maczał palce ) i ich szef znow odwala kiche jak z wieżą i hotelem na Pasymskiej przypominającym do złudzenia stację beznynową . Czy nie mozna w miescie zawiazac jakichs spolek , ktore takie inwestycje by wziely na siebie aby \"obcy\" nie rujnowali w ten sposob miasta i jego charakteru?
    Autor: Pofajdok
    2019-09-17 10:54:28