Wtorek, 18 Luty, Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Dyskusja – felieton Romana Żokowskiego


Święto grodu za nami, a w mediach rozgorzała dyskusja o przyszłej formule Dni i Nocy Szczytna. Zmieniać, czy nie zmieniać, oto jest pytanie? Jeżeli zmieniać, to na jaką? Zapewne obydwie opcje będą miały swoich zwolenników i przeciwników, a dogodzić wszystkim będzie niezmiernie ciężko. Jednak coś trzeba zmienić, aby impreza stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Ba, ale co?

 Każdy ma jakiś pomysł na te zmiany. Jedna opcja to skrócenie imprezy do dwóch dni i wykorzystania tego trzeciego dnia pod koniec sierpnia, inni optują, aby pozostały trzy dni. Ja z kolei uważam, że problem leży gdzie indziej.

 

 

Tu nie o liczbę dni chodzi, a o jakość imprez towarzyszących. Jak zapewnić rozrywkę mieszkańcom i turystom przed głównymi koncertami? Dobry początek już mieliśmy. Konkurs rzutu kulą był taką perełką, ale to była tylko jedna perełka na sznurze. Tych perełek musi być więcej. Ludzie uwielbiają oglądać rywalizację swoich zawodników z zawodnikami innych miast. Kiedyś w jednym z felietonów pisałem, że może warto zorganizować na Placu Juranda mecz bokserski Szczytno kontra inne miasto w Polsce. Boks cieszy się dużą popularnością, więc problemu z kibicami by nie było.

 

Kilka dni temu widziałem też ciekawą imprezę organizowaną w Niemczech. Mowa tu o piwnym biegu sztafetowym gdzie zawodnik po krótkim dystansie dobiega do stolika, wychyla piwko, robi krótką pętlę i znowu wychyla piwko i tak trzy razy. Zabawy przy tym co niemiara, bo startować każdy może, a po trzech szybkich piwkach, to i metę czasami ciężko osiągnąć. Można oczywiście utrudnić całą sztafetę zakładając smoczki na butelki.


Reklama

 

Wypić trzy piwka przez smoczek i przebiec z 600 metrów, to trzeba być nie lada zawodnikiem. Następną imprezą, która mogłaby przyciągnąć ludzi, to korowód zespołów ludowych. Taka impreza wzorowana na tej, jaka odbywa się co roku w Szczyrku. W tym roku wystąpiło tam 29 zespołów z całego świata. Najpierw barwny korowód przeszedł ulicami miasta dając po drodze krótkie występy, a następnie codziennie przez tydzień w amfiteatrze odbywały się występy regionalnych zespołów z Polski, Albanii, Serbii, Słowacji, Węgier, Chorwacji, Gruzji, Kanady i Chile.

 

Wspaniałe występy artystów w barwnych regionalnych strojach, to uczta dla oka i ucha. Wiem o czym piszę, bo sam miałem okazję przez tydzień obserwować wyczyny tych zespołów. A kto mi nie wierzy, to niech zajrzy na YouTube i sam się przekona. To co pokazał Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka, to czysta rozkosz zarówno dla pań, jak i panów. Bo jak nie nazwać tego „rozkoszą”, kiedy młode piękne dziewczyny wywijają na scenie w kolorowych ludowych strojach? A do tego jak wywijają. Ręce same składają się do klaskania.

 

Takich imprez można wymyślać bez końca, jednak najważniejsze, aby podobały się one mieszkańcom i turystom. Jeżeli znajdą uznanie w oczach uczestników, to nie trzeba kombinować z liczbą dni. Wystarczy je dobrze zorganizować i zapewnić każdego dnia coś dla młodego i coś dla starego. Przecież mieszkańcy Szczytna raz w roku zasługują na trzy dni nieprzerwanej zabawy. To tylko trzy dni. Po co to zmieniać na dwa dni, a potem może na jeden dzień?

Reklama

 

Formuła trzydniowa już się sprawdziła i niech tak zostanie, a cytując starszego pana „nie ma co psuć”. Jednak zmiany muszą pójść w imprezach towarzyszących. Co roku te same stragany z piszczałkami czy spożywczymi przekąskami, to za mało dla starszego mieszkańca Szczytna, który pewnie powiedziałby „po co tu dyskutować, to trzeba zmieniać”.

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Łukasz

Czy wieża ciśnień zostanie odrestaurowana?

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Krzywonoga walczy z wieżą
  \"My nie mamy na to wpływu\" to tłumaczenie się gminy,a może wpływ będzie miało Samorządowe kolegium odwoławcze w Olsztynie.

  Allo allo


  2020-02-17 20:26:30
 • Czekoladowa fabryka coraz bliżej Piwnic Wielkich
  Jakie są wyniki prac archeologicznych ?

  Artur Urbański


  2020-02-17 19:35:23
 • 111 km/h kosztowało utratę prawa jazdy
  A pan sędzia z Olsztyna zasłonił się immunitetem i nie poniósł żadnej odpowiedzialności za podobne naruszenie przepisów. Takiej nietykalności i stania ponad prawem bronią sędziowie?

  aleks


  2020-02-17 17:04:25
 • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Zgadzam się ze Śmieszkiem. Dlaczego Pan Bogusz nie ujawnił w swoim liście źródeł wiedzy na temat przeszłości pana Mądrzejowskiego? Tylko posługiwał się tą wredną retoryką niedomówień. Dlaczego sam nie przyznał się do tego, że też był milicjantem i pracował w DO. I że stąd wie, co wie. To po prostu ohydne.

  Krajan


  2020-02-17 15:39:35
 • Budownictwo mieszkalne w Szczytnie w rozkwicie
  To nie wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej ale zapotrzebowania na mieszkania. Jeżeli samorząd i spółdzielnia nic nie budują to wypełniają to prywatni inwestorzy. Jeżeli miasto budowałoby więcej to firma ZELBO ponownie wróciłaby do inwestycji w energetyce :)

  mariusz


  2020-02-17 11:41:49
 • Nowy klub sportowy – LKS Masuria Jęcznik
  Brawo Mateusz !!! Zaczynałeś w GKS Szczytno więc wszyscy z Klubu serdecznie Ci kibicujemy tak jak innym talentom z naszej Gminy

  Grzegorz Pilecki


  2020-02-16 21:11:02
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Przestańcie, ludzie jechać po lekarzach! Pracują, jak mogą! W takich warunkach, jakie mają. Jak się komuś nie podoba - niech jedzie do Mrągowa, czy Biskupca! Ale większość pacjentów i tak trafi do szpitala w Szczytnie! I co - lekarz - który wciąż słyszy, że pracuje w \"umieralni\" jak może się czuć? Ja się cieszę, że będzie ZOL, tylko jestem ciekaw, jaka będzie jego dostępność. Ludzie pracują, starzeją się, a mają pod opieką swoich jeszcze starszych rodziców. MOPS ma ograniczone możliwości wspomagania takich rodzin.

  Taki sobie czytelnik


  2020-02-16 18:56:06
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Pomarzę sobie- w odnowionym szpitalu porządni fachowcy, lekarze zarządzający. Przy obecnej obsadzie nie pomoże nic- zawsze będzie to tylko umieralnia dla nieświadomych, liczących na fachową opiekę. Każdy znający realia wieje do okolicznych szpitali- Olsztyn, Biskupiec, gdzie się tylko da aby nie w Szczytnie.

  dr


  2020-02-16 17:12:49
 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Joanna


  2020-02-15 22:52:13
 • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  No to teraz mogę wreszcie się odnieść do tego nieszczęsnego listu p. Tadeusza Bogusza, bo doczekałem się Pana odpowiedzi nań w ostatnim numerze TS. Ponieważ krew mnie zalała z powodu tego, właściwego PiS stylu insynuacji - sugestii, stosowanego przez p. Bogusza. Większość średniego i starszego pokolenia mieszkańców Szczytna wie, czym przed laty, w jeszcze WSO MO (dla młodych: Wyższa Szkoła Oficerska Milicji Obywatelskiej), zajmował się p. Tadeusz Bogusz. Można byłoby pokusić się, w stylu p. Bogusza, o dywagacje w jakich okolicznościach pożegnał się ze \"szkółką\".

  Śmieszek


  2020-02-15 17:04:45

Reklama