Środa, 8 Kwiecień, Imieniny: Amadeusza, Cezaryny, Juliany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Drzewa podzieliły Spychowo


Częściowa wycinka drzew na cmentarzu komunalnym podzieliła mieszkańców Spychowa na tych, którzy popierają te działania oraz na tych, którzy walczą o dalszy byt lip na spychowskiej nekropolii. Według gminnych władz, już od wielu lat pojawiały się sygnały i prośby o to, aby wyciąć usychające drzewa usytuowane wzdłuż jednej z cmentarnych alei.Mieszkańcy Spychowa problemy z usychającą częścią zadrzewienia na miejscowej nekropolii zgłaszali wielokrotnie, zarówno podczas zebrań wiejskich, miejscowym radnym podczas spotkań, jak i niektórym urzędnikom gminnym.

 

Według zgłaszających mieszkańców zagrożenie stanowiły nie tylko konary drzew, ale i ich korzenie. Jedne i drugie niszczyły pomniki, a konary – dodatkowo – były też zagrożeniem dla żywych.

 

– Był przypadek, że spadający konar uderzył w zapalony znicz i go rozbił, a ogień przeniósł się na dekorację z igliwia – mówi wójt Alicja Kołakowska. - Innym razem spadający konar uderzył w przechodzącą aleją osobę.

 

Władze gminne już w ubiegłym roku podjęły decyzję o usunięciu niektórych drzew. Na nekropolii specjalna komisja przeprowadziła oględziny i wytypowała lipy przeznaczone do usunięcia. Z zachowaniem wszystkich procedur gmina uzyskała pozwolenie na wycinkę dwunastu lip. I to stało się zarzewiem konfliktu, który podzielił mieszkańców Spychowa na popierających i potępiających takie działania. Pomimo protestów, prace ruszyły i część chorych i obumarłych drzew już usunięto.

 

W połowie stycznia do Urzędu Gminy w Świętajnie wpłynął jednak wniosek, w którym ponad sto podpisanych osób domagało się dalszego usuwania drzew, ale też inne osoby zorganizowały zbiórkę podpisów pod petycją, w której żądano pozostawienia lipowej alei w nienaruszonym stanie. Rozbieżność opinii potwierdza też nasza sonda.

 

 

Stanisław Gasek


Reklama

 

Jeśli na cmentarzu są suche gałęzie, które mogą spaść i zrobić komuś krzywdę, to powinno się je usunąć lub też przyciąć, ale jeśli chodzi o same drzewa, to według mnie powinny one zostać, o ile również nie są suche.

 

 

Iwona Rosińska

 

Mój ojciec jest pochowany na tzw. nowym cmentarzu, na którym nie ma drzew, ale jeśli chodzi o cały ten zamęt związany z wycięciem drzew, to moim zdaniem o ile istnieje taka konieczność, to trzeba je wyciąć. Kto na przykład zapłaci za uszkodzony pomnik, jeśli spadnie na niego konar i uszkodzi? Jeśli już do takiej sytuacji by doszło, to zapewne niektórzy jechaliby do Świętajna i składali do władz i zarządzających cmentarzem skargę, dlaczego nie podjęto wcześniej jakichkolwiek działań, żeby temu przeciwdziałać. Dopóki nic się nie dzieje, to wszyscy są przeciwni usunięcia drzew, ale gdy się coś stało, to od razu podniósłby się krzyk i szukanie winnego.

 

 

Bogumiła Golatowska

 

Jeśli drzewa na cmentarzu byłyby stare i spróchniałe, to koniecznie trzeba je wyciąć, ale jeśli te drzewa jeszcze żyją, to nie powinno się tego robić. Ta lipowa aleja dodaje cmentarzowi cmentarzu sporo uroku i moim zdaniem te drzewa nie powinny być wycięte. Rozmawiałam z kilkoma swoimi koleżankami, które mają tam pochowanych swoich bliskich i odnośnie do wycinki tych pięknych lip, mają takie same zdanie, jak ja. Moim zdaniem, służby odpowiedzialne za utrzymanie stanu cmentarza, powinny nadzorować, czy takie suche konary stwarzają zagrożenie czy też nie, a jeśli tak, to wtedy powinno się je nieco podciąć.

Reklama

 

 

Bartłomiej Stańczak

 

Moim zdaniem te drzewa nie powinny być wycinane. W Świętajnie na cmentarzu są również drzewa i nikomu nie przeszkadzają, a w Spychowie jest już zupełnie inaczej. Jeśli jest jakieś zagrożenie ze strony suchych gałęzi, to tylko te gałęzie powinny być usunięte.

 

 

Krystyna Bałdyga

 

Na cmentarzu jest pochowany mój ojciec, ale nie na tej części, na której znajdują się drzewa. Uważam jednak, że takie stare drzewa na cmentarzu trzeba usuwać, jeśli stanowią zagrożenie, bo życie i zdrowie człowieka jest ważniejsze niż drzewa. W nadleśnictwie przepracowałam równo 34 lata i wiem, że w gospodarce leśnej i dotyczącej drzew trzeba kierować się rozsądkiem.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Powiązane wydarzenia

 • Poniedziałek, 2019-11-18 09:27:54

Prędkość zatrzymała auto na drzewach (zdjęcia)

 • Środa, 2018-08-08 17:14:50

Drzewa niszczą pomniki na cmentarzu

 • Środa, 2017-12-20 15:11:08

Spychowskie drzewa otulone poezją

 • Środa, 2017-05-10 12:52:39

Sadzili drzewa i sprzątali

Reklama


Komentarze

 • Nowe procedury i namioty do triażu przed szpitalami w regionie
  Zielony namiot w Szczytnie postawiło Wojsko :-)

  Dominik Górski


  2020-04-08 16:44:30
 • Złamał kwarantannę domową, a inni zakaz przemieszczania
  Jest taka wzmianka o ochronie zdrowia i życia i każdy kto na taki uszczerbek kogoś naraża zwłaszcza świadomie odpowiada za to karnie. Za świadomie rozpowszechnianie AIDS grozi odpowiedzialności karna , nie widzę czemu ma nie przy korona wirusie zwłaszcza że moja mama jest w grupie podwyższonego ryzyka . Jak i wiele inny osób. Ja cały czas robię zakupy by ona nie wychodziła z domu.


  2020-04-08 16:40:05
 • Mieszkańcy kupili respirator szpitalowi
  ps. Zbiórka nadal trwa :)

  Dominik Górski


  2020-04-08 16:31:27
 • Nocne kolejki do miejskiego żłobka
  Jeżeli zwolniło się 34 miejsca w żłobku, a podań złożono 60, w tym 10 z terenu Gminy Wiejskiej Szczytno (nieuprawnionych), to znaczy, że brak jest miejsc dla 16. dzieciaków. Skąd więc mowa o tym, że brakuje 22. miejsc? Z drugiej strony to straszne, że tylko 50. dzieciaków ma trafić do żłobka - tzn., że przyrost naturalny w Szczytnie jest słabiutki. I tylko otwarcie się na Gminę Wiejską (pod stołem, nieoficjalnie) może utrzymać żłobek w Szczytnie utrzymać. Tak bywa szkołach wiejskich, gdzie dzieci są \"podkradane\", aby utrzymać ich funkcjonowanie.

  Krajan


  2020-04-08 16:21:04
 • Mieszkańcy kupili respirator szpitalowi
  No i widzicie - 55 tys. zebranych na respirator przez mieszkańców miasta, A tych 21. radnych, co kosztują tychże mieszkańców od 35,7 tys. do 40 tys. zł miesięcznie - to się teraz chowają za tablety i zrzucają się tylko na 9 tys. ze swoich diet. Brzydko.

  Śmieszek


  2020-04-08 15:43:35
 • Nowe procedury i namioty do triażu przed szpitalami w regionie
  To I dobźe

  Olek Dps Szczytno


  2020-04-08 14:21:36
 • Nocne kolejki do miejskiego żłobka
  Pan Mańkowski to świetny aktor, ale również bezczelny człowiek bez hamulców, empatii i zrozumienia. Osiągnął w jego przekonaniu szczyt, ale uwaga, bo ze szczytu i zaszczytu łatwo spaść....

  Iga


  2020-04-08 11:57:50
 • Złamał kwarantannę domową, a inni zakaz przemieszczania
  Wszyscy ukarani rażąco naruszyli przepisy zabraniające swobodnego przemieszczania się - nie ma takich przepisów. Są tylko zalecenia i rekomendacje. A za to karać nie można. Znów ktoś chce się wykazać, kosztem kieszeni zwykłego obywatela. Odmawiać przyjęcia mandatów i niech sąd rozstrzyga!

  wolf


  2020-04-08 11:47:24
 • Radni pomogli ratownikom walczyć z koronawirusem
  No, no - to się radni miejscy szarpnęli. 9 tys. zł. od 10. osób. To policzmy, ile by wyniosła \"zbiórka\", gdyby 10. radnych zrzuciło się przynajmniej PODSTAWOWĄ DIETĄ, czyli ok. 1700 zł od \"łebka\". Byłoby to 17 tys. zł. Ta kwota to ok. POŁOWY KOSZTÓW podstawowej diety płaconej WSZYSTKIM radnym CO MIESIĄC. Jeśli chcieli się promować - źle się za to wzięli. To jest tak prymitywne, że aż boli. Albo idzie się po całości - albo wcale. Jeśli poszliby właśnie na całość - wówczas niech tzw. opozycja się zastanawia, jak przelicytować. Poza tym, jak już ktoś wcześniej zauważył, TO NIE SĄ ICH PIENIĄDZE, TYLKO PODATNIKÓW. A więc niech sobie radni - w imię dobra narodu - obniżą zdalnie te diety i zaoszczędzone środki przekażą na wsparcie Miasta Szczytno dla szpitala i ratowników medycznych. Mieszkańcy będą wdzięczni i zapamiętają ten przynajmniej jeden rozsądny krok Rady Miejskiej w Szczytnie.

  Śmieszek


  2020-04-07 14:46:55
 • Akcja #zostanwdomu poszła w... chodnik
  Czy sprawcy tej społecznej inicjatywy nie powinni zostać ukarani przez szczycieńskich policjantów? Czy to było malowane za zgodą czy to tylko niszczenie mienia? Jeżeli wszystko jest ok to osobiście wolę ciekawe graffiti na murach ale tam to już tylko \"wandalizm\" :)

  marek


  2020-04-07 10:39:46