Poniedziałek, 27 Wrzesień
Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji -

Reklama


Reklama

Dostałeś SMS o odłączeniu prądu? To oszustwo!


Kolejna fala podejrzanych SMS-ów przetacza się przez nasz powiat. Mieszkańcy dostają wiadomości z informacją o konieczności dopłaty za prąd. Tym razem oszuści podają się np. za PGE. O sprawie powiadomił nas Paweł Krassowski, szef Stowarzyszenia Nasza Szczycieńska Ziemia, która od lata szkoli seniorów z nowych technologi i bezpieczeństwa.Sam dziś rano otrzymałem takiego smsa i dlatego za pośrednictwem „Tygodnika Szczytno” proszę o nagłośnienie tego tematu – mówi Paweł Krassowski. - Pracujemy od lat z seniorami i wiem, że są to osoby bardzo solidne, które nie lubią mieć zaległości, chyba nikt ich zresztą nie lubi. Kwoty dopłat z smsa są niewielkie, dlatego wielu z nas chciałoby jak najszybciej zrobić dopłatę i mieć sprawę z głowy. Problem w tym, że to oszustwo i możemy stracić wszystkie pieniądze z konta, z którego zrobilibyśmy przelew, bądź dostęp do ważnych danych na smartfonie, czy komputerze.

 


Reklama

 

Reklama

W ostatnich dniach nasiliły się w naszym powiecie SMS-owe ataki oszustów. Jedną z najpopularniejszych metod jest prośba o uregulowanie niewielkiej opłaty. Wcześniej widzieliśmy już takie wiadomości m.in. z koniecznością dopłaty za paczkę InPost lub Poczty Polskiej. Tym razem oszuści straszą odłączeniem prądu, jeżeli nie zapłacimy niewielkiej kwoty.

 

- Cechą wspólną wszystkich tych oszustw jest prośba o nieduże wartości pieniężne – mówi Krassowski. - Może to być nawet kilkadziesiąt groszy, czasami to kilka lub kilkanaście złotych. Ma to uśpić naszą czujność, bowiem w tym oszustwie wcale nie chodzi o zbieranie tych małych kwot, a o dane do logowania na nasze konto.

 

Na końcu SMS znajduje się link, który odsyła nas na fałszywą stronę stworzoną przez oszustów. Przypomina ona do złudzenia strony logowania do popularnych serwisów transakcyjnych. Tym razem jednak wpisany przez nas numer konta/login i hasło nie powodują logowania, a są wysyłane do oszustów. Ci wykorzystują te dane, by szybko zalogować się w prawdziwym banku i wyczyścić nasze konto.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43