Wtorek, 20 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Czyste powietrze warte 100 tys. zł


Aż 39 wniosków wpłynęło do Urzędu Gminy Szczytno w lutowej odsłonie gminnego programu „Czyste powietrze”. Gmina na wymianę starych pieców CO, tak zwanych kopciuchów przeznaczyła 100 tys. zł.Specjalny program dopłat do wymiany starych pieców centralnego ogrzewania, tak zwanych śmieciuchów, gmina Szczytno uruchomiła w 2018 roku. Dofinansowanie może sięgać nawet 5 tys. zł. Do tej pory z programu skorzystało ponad 170 osób. Wydano na niego ponad 600 tys. zł.


Reklama

 

W tegorocznej, lutowej edycji wpłynęło aż 39 wniosków.

Ze wstępnych kalkulacji wynika, że przeznaczonych na ten program środków wystarczy dla 24 osób.

 

- W środę nasi pracownicy jadą w teren zweryfikować wnioski. Sprawdzamy, czy dokumentacja fotograficzna zgadza się ze stanem faktycznym - mówi zastępca wójta gminy Szczytno Ewa Zawrotna. Bo bywało z tym różnie. Na przykład program zakłada, że dofinansowanie można otrzymać tylko wówczas, gdy w domu znajduje się jedno źródła ciepła. A bywało, że na przykład w piwnicy jest piec CO, a w domu dodatkowo kominek. W takim przypadku, niestety, dofinansowanie się nie należy.

 

Reklama

Ze wstępnych kalkulacji wynika, że przeznaczonych na ten program środków wystarczy dla 24 osób. Samorządowcy nie wykluczają jednak, że możliwe będzie zwiększenie limitu.

 

- Czekamy na rozstrzygnięcie naszych strategicznych przetargów – wyjaśnia wójt Sławomir Wojciechowski. - Jeśli okaże się, że na jakiejś inwestycji uda się zaoszczędzić, to część pieniędzy przeznaczymy na program wymiany starych pieców CO. Myślę, że zwiększenie pieniędzy może odbyć się już na kwietniowej sesji.

 

O tym, do kogo trafią pieniądze, decyduje termin złożenia wniosku. Kto pierwszy ten lepszy.

 

- Program skierowany jest zarówno do osób prywatnych, jak i podmiotów gospodarczych, wspólnot mieszkaniowych, czy stowarzyszeń – mówi Ewa Zawrotna. - W przypadku osoby fizycznej dofinansowanie może wynieść maksymalnie do 50 procent kosztów wymiany pieca, ale nie więcej niż 5 tys. zł. W przypadku wspólnot, czy firm dofinansowanie może sięgać do 10 procent kosztów, ale też nie więcej niż 5 tys. zł. Zaznaczam, że program dotyczy wyłącznie wymiany samego urządzenia, czyli kotła centralnego ogrzewania, a nie instalacji.Komentarze do artykułu

andz

Dzień dobry, wymieńcie te kopciuchy koło Jagody bo na całe miasto idzie smród

Napisz

Reklama


Komentarze