Niedziela, 23 Luty, Imieniny: Damiana, Romana, Romany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Czy śmieci zasypią nasz powiat?


Przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem odbiorcy odpadów. W takiej sytuacji jest między innymi Jerzy Wypych, który od 25 lat handluje na miejskim targowisku warzywami i owocami. - Dzwoniłem do Urzędu Miejskiego, Remondisu, Zakładu Gospodarki Komunalnej i nikt nie chce pomóc – żali się. - Naprawdę bardzo dziwnie taktuje się przedsiębiorców w naszym mieście.Pan Jerzy „produkuje” odpady w postaci tekturowych pudeł oraz plastikowych skrzynek.

 

- Nagromadziłem tego już cały garaż, a po zmianach w gospodarce śmieciowej nie ma firmy, która zechciałaby to ode mnie odebrać – mówi. - Wiem, że trzeba za to zapłacić i chętnie to zrobię, ale nie mam komu.

 

Pan Jerzy rozmawiał w tej kwestii między innymi z przedstawicielem firmy śmieciowej Remondis, która odbiera w Szczytnie odpady od mieszkańców.

 

- Usłyszałem, że od firm nie będą oni odbierać odpadów, bo się to im nie opłaca – wspomina. - Z kolei w urzędzie od urzędniczki usłyszałem, że to nie ich sprawa, bo oni nie zajmują się firmami, a mieszkańcami. I że nie są w stanie mi pomóc. Podobnie było w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Szczytnie.


Reklama

 

W tak absurdalnej sytuacji są niemal wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcieliby legalnie pozbyć się swoich odpadów.

 

- Jeśli tak dalej pójdzie to wszystko będzie lądowało w lasach bądź nocą spalane w piecach – mówi nam inny z przedsiębiorców. - Mam ten sam problem, co pan Jerzy. Odpadów może nie jest dużo, ale nikt ich nie chce zabierać. Nigdzie nie można też otrzymać konkretnej pomocy. To jakiś absurd.

 

O kłopotach przedsiębiorców miejscy urzędnicy już wiedzą, ale jak twierdzą, niewiele mogą zrobić.

 

- Rzeczywiście na rynku śmieciowym jest spore zamieszanie – mówi wiceburmistrz Ilona Bańkowska. - W Remondisie nie przyjmują takich opadów, bo jak mi powiedziano nie mają zbytu na takie śmieci. My, jako miasto, zajmujemy się odpadami komunalnymi. Nie mamy podstawy prawnej, aby działać w obszarze przedsiębiorców. To reguluje inna ustawa. Przedsiębiorcom radziłabym szukać pomocy w Urzędzie Marszałkowskim, w wydziale ochrony środowiska lub w starostwie, bo to powiat wydaje zezwolenia na działalność śmieciową. Na terenie naszego powiatu są trzy firmy, które mają wydane takie zgody, jedna jest w Świętajnie, druga w Pasymiu, a trzecia w Szczytnie.

Reklama

 

Problem jest jednak w tym, że firmy na razie odpadów od przedsiębiorców nie chcą przyjmować, bo może się okazać, że same wpędzą się w kłopoty – z dwóch powodów – ceny śmieci szaleją i nie ma finalnych odbiorców odpadów, czyli spalarni bądź firm recyklinowych.Komentarze do artykułu

normalny

ustawa ustawą fakt jest do poprawy ale z takiego typu \"śmieciami\" to chyba nie ma p;roblemu, ludzie sami wezmą kosze i kartony ....

Włodzimierz Dudek

Faktycznie bardzo ciekawa sytuacja. Ten lub tych, którzy taką ustawę wymyślili powinno się zasypać śmieciami, może wtedy by zrozumieli legislacyjne bzdury. W stolicy i myślę w całej Polsce tak się dzieje. Szybko należy wnieść poprawki, które powinny być bardziej precyzyjnne w jaki sposób i kto ma za to odpowiadać.

Do szaraków

To ustawa jest kulawa. A ustawa to kompetencje sejmu. Samorząd spija śmietankę a raczej śmieci które spływają z góry. No cóż, jacy obywatele taki sejm i takie ustawy.

szary obywatel

Burmistrz powołał Radę Gospodarczą. W końcu jest okazja do wykazania się organu doradczego. Chyba, że służy tylko do spotkań przy kawie i tworzenia wirtualnych pomysłów, planów, , strategii itd.

Marcin

Urzędnicy już wiedzą burmistrz Mańkowski już wie przewodniczący rady Łachacz też już słyszał i na tym tyle nikt nic nie robi.

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2020-02-05 18:53:06

Skuteczna walka ze „śmieciuchami”

 • Środa, 2020-02-05 18:17:23

Tańsza własna firma śmieciowa

 • Poniedziałek, 2020-01-06 22:22:29

Nadchodzą śmieciowe podwyżki

 • Poniedziałek, 2019-12-16 18:18:17

3 tysiące ton śmieci to 2 mln złotych

 • Poniedziałek, 2019-12-16 18:01:59

Ceny śmieci w Pasymiu... odleciały

Reklama


Komentarze

 • Mandaty zbliżają się do dwóch milionów
  Witam , mam pytanie odnośnie policjantów ruchu drogowego Szczytno. Policja powinna dawać przykład. Niestety, nie zawsze tak jest. Chodzi mi dokładnie o dwóch funkcjonariuszy wobec których toczy się postępowanie . Jeśli nie zostaną wobec Panów wyciągnięte żadne konsekwencje , bądź sprawa zostanie „wyciszona” . To nagranie z policyjnego rajdu trafi to miejscowych mediów . Wszystkich obowiązują takie same przepisy. Policjantem jest się 6/8godzin w ciągu dnia a człowiekiem całe życie . Pozdrawiam

  Kierowca


  2020-02-22 21:55:00
 • Na murawie zabrakło czegoś innego niż umiejętności
  tak to jest jak grają synalkowie trenerów

  janurz


  2020-02-22 14:26:04
 • Kolonia – Jeruty - batalii o szkoły ciąg dalszy
  Gmina biedna i już świeci pustkami. Proszę zobaczyć ile jest meldunków, a ile wymeldowań Zobaczcie Państwo ile dzieci z tej gminy jezdzi codziennie do szkoly w Mikołajkach. Byłem zaskoczony ilością dzieci, codziennie rano widzę autobus, którym te dzieci zamiast do szkoly w Spchowie jadą do Mikołajek. Kto mi powie dlaczego tak jest?

  GalAnonim


  2020-02-22 10:28:35
 • Chorzy ludzie, chore przepisy...
  Ignorantia legis non excusat lub ignorantia legis non exculpat - nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem. Paremia prawnicza pokrewna do ignorantia iuris nocet oznaczająca, że nikt nie może usprawiedliwiać swoich działań lub zaniechań tym, że nie zna przepisów prawa. Jest to zasada uznająca fikcję powszechnej znajomości prawa. Pan Rafał był informowany o zasadach zarobkowania przy pobieraniu świadczeń ZUS. Niestety swoich spraw trzeba pilnować, no i dokładnie liczyć. Jakieś zasady obowiązują wszystkich.

  Ktoś


  2020-02-22 09:17:16
 • Na murawie zabrakło czegoś innego niż umiejętności
  Witaj Piotrze. Fajnie,że motywem przewodnim wypowiedzi nie jest \"więcej forsy\". Do tej pory większość wywiadów z działaczami, piłkarzami to był tekst w rodzaju: \" gdyby nam płacili to dopiero byśmy pokazali\". Odmłodziłeś zarząd, to też pozytyw, Powodzenia życzę.

  dr


  2020-02-22 09:14:32
 • Policyjna zasadzka na Solidarności, zatrzymano 30-latka
  No to nieźle Narkotyki w Szczytnie to żadkość

  Marcel Krajewski


  2020-02-22 00:19:40
 • Kumpel chrapał więc wezwał policję
  Sądom zawracać gitarę ,mandat 1500zł zabawa kosztuje .

  Juntrzy syn


  2020-02-21 20:44:59
 • Policyjna zasadzka na Solidarności, zatrzymano 30-latka
  XD

  SkierowanO


  2020-02-21 17:54:45
 • Marriott Everest Run – Kot drugi (zdjęcia)
  Twardy Gość. Olbrzymi szacunek i gratulacje.

  Kibic


  2020-02-21 14:21:59
 • Kolejna galeria wchodzi do Szczytna
  Ja chciałbym tylko przypomnieć że w \"galerii\" która powstała na miejscu starego rynku, używany jest tylko parter. Nie chcę krakać i źle wróżyć ale z tymi galeriami może być za parę lat to samo. Pohulają jakiś czas dobrze a później dupa będzie

  Łukasz


  2020-02-21 13:57:11

Reklama