Reklama


Reklama

Czechy samochodem – o czym warto wiedzieć?


Szukasz pomysłu na wyjazd wakacyjny lub weekendowy? Co powiesz na podróż do Czech – państwa, które słynie z ogromnej życzliwości, kultowej postaci bajkowej Krecika i wyjątkowej architektury np. Złotej Uliczki w Pradze. Jednak zanim wyruszysz za południową  granicę, musisz odpowiednio się przygotować, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać przed wyjazdem do Czech.Warszawę i Pragę dzieli zaledwie 7 godzin jazdy samochodem. To bardzo niewiele! Aby zatrzymać się w Czechach, konieczny będzie dowód osobisty lub paszport. Jeśli chcesz mieszkać tam dłużej niż 30 dni, to musisz zgłosić swoją obecność na posterunku policji ds. cudzoziemców. Może to także zrobić właściciel hotelu, w którym się zatrzymałeś. Zanim wyjedziesz, musisz zadbać o kilka ważnych rzeczy. Sprawdź, o czym powinieneś wiedzieć przed wyjazdem na Czechy.

 

Co musi zawierać wyposażenie samochodu przed wyjazdem do Czech?

Bez względu na to, czy wyjeżdżasz za granicę, czy zostajesz w kraju, Twój samochód powinien być odpowiednio wyposażony. Stylowa tapicerka i nowoczesny radioodtwarzacz to nie wszystko. Przed wyjazdem zadbaj o:

 • uzupełnioną apteczkę,

 • kamizelką odblaskową,

 • trójkąt ostrzegawczy.

To niezbędne wyposażenie na wypadek kolizji. Od 2018 roku nie musisz wozić ze sobą kompletu dodatkowych żarówek i bezpieczników, klucza do kół i podnośnika oraz koła zapasowego. Jednak pamiętaj o zmianie opon przed 1 listopada! W okresie zimowym w Czechach każdy samochód musi mieć odpowiednie, zimowe ogumienie.

 

Jakie ubezpieczenie OC wybrać na podróż do Czech?

Koszt transportu uszkodzonego auta na lawecie z zagranicy może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Podczas podróżowania jesteś także bardziej narażony na kolizje i wypadki. W związku z tym musisz zadbać o odpowiednią polisę, która ochroni Cię, jeśli zostaniesz sprawcą wypadku.

Na rynku znajduje się wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które kuszą swoimi ofertami. Jednak pamiętaj o tym, żeby przed podpisaniem umowy, dokładnie sprawdzić w OWU przepis o ochronie pojazdu za granicą. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z polisy Assistance, NNW lub AutoCasco. Dzięki temu rozwiązaniu będziesz chroniony także jako ofiara kolizji. O resztę formalności zadba Twój ubezpieczyciel.

 

Jakie są przepisy drogowe w Czechach?

Zanim wyjedziesz do obcego kraju, koniecznie zapoznaj się z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Tylko w taki sposób unikniesz niespodziewanego mandatu. W Czechach musisz pamiętać o:

 • włączonych światła mijania przez cały rok,

 • zapinaniu pasów przez wszystkich pasażerów,

 • przewożeniu dzieci w fotelikach,

 • ustępowaniu pierwszeństwa pieszym na pasach,

 • zakazie korzystania z aplikacji antyradarowej i telefonu bez zestawu głośnomówiącego,

 • parkowaniu tylko w wyznaczonych strefach,

 • obowiązku trzeźwości.

Więcej informacji o przepisach drogowych znajdziesz na: https://rankomat.pl/samochod/czechy-samochodem. Zwróć również uwagę na obowiązujące przepisy dotyczące prędkości. Za południową granicą możesz poruszać się z prędkością:

 • 50 km/h w terenie zabudowanym,

 • 90 km/h poza terenem zabudowanym,

 • 110 km/h na drogach szybkiego ruchu,

 • 130 km/h na autostradach.

Wartości te podane są tylko dla samochodów osobowych, ciężarówek poniżej 3,5 t i autobusów. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą wysokie kary finansowe oraz… punkty karne! Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 20 km/h grozi odebranie prawa jazdy na 6 miesięcy.

 

Winieta – czy w Czechach jest obowiązkowa?

Czechy są jednym z ośmiu państw europejskim, w którym istnieje obowiązek wykupienia winiety, czyli potwierdzenia zapłaty za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Kupisz ją np. na stacji benzynowej lub supermarkecie.

Cena winiety zależy od jej daty ważności:

 • bilet na 10 dni kosztuje 310 czeskich koron, około 50 złotych,

 • za miesiąc zapłacisz 440 czeskich koron, około 70 złotych,

 • koszt rocznych przejazdów to 1500 czeskich koron, około 250 złotych.

Po zakupie winiety musisz uzupełnić pole z miejscem na numer rejestracji, a następnie przykleić naklejkę w odpowiednim miejscu wskazanym na instrukcji. Brak lub złe umiejscowienie może zostać ukarane mandatem.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11
 • Premier: zamówiliśmy 45 mln dawek szczepionki; będą darmowe i dobrowolne; są widoki, by szczepienia rozpoczęły się od lutego
  Zobaczymy zainteresowanie tą szczepionką w Wielkiej Brytanii , tam już za tydzień będzie dostępna.

  Czy spadnie liczba zachorowań?.


  2020-12-03 12:21:55
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie Krajanie, co do apolityczność. Pani Górska startowała jawnie z ramienia PSL, a pan Mańkowski z komitetu \" Razem dla mieszkańców\" i udaje apolitycznego, czyżby się bał przed wyborami ujawnić swoje preferencje polityczne? Czy po prostu nie chciał grać z wyborcami w otwarte karty ?

  X-Men


  2020-12-03 09:25:47
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do Krajana: No pewnie - wybierzmy samych swoich, radnych i burmistrza! Wtedy okaże się jak są apolityczni. Bo zanim zostaną wybrani - musza powstać komitety wyborcze - społeczne. No to wówczas ciężka praca dla zwykłego obywatela - szaraka: zdobyć podpisy, czyli przelecieć się po iluś domach, blokach, aby móc zarejestrować tenże komitet i tego kandydata. Trzeba też jakąś kasę na to wyłożyć, czyli poświęcić nie tylko czas, ale i pieniądze. A potem... Taka inicjatywa społeczna oczekuje spłaty długu: tu ulica, tam jezdnia, a gdzie indziej posadki i fuchy. I tak to jest. Każdy jest poszkodowany, jak nie załapie się na profity z władzy, lub przynajmniej jej okolic. Najłatwiej maja radni - jak już zostaną wybrani - to klamka zapadła - najwyżej ich drugi raz nie wybiorą - bo i tak już się najedli, czego mogli.

  Taki sobie czytelnik


  2020-12-02 19:45:55
 • Premier: zamówiliśmy 45 mln dawek szczepionki; będą darmowe i dobrowolne; są widoki, by szczepienia rozpoczęły się od lutego
  Poczekam aż zaszczepią się członkowie rządu. Do każdego zapewnienia i oświadczenia Premiera podchodzę z dużą dozą nieufności.

  dr


  2020-12-02 18:34:01
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Jak umarł Papież Jan Paweł II - to wszyscy w Polsce kręcili nosem na Benedykta XVI, Papieża Franciszka - Polska ledwo co uważa. Dlaczego? Bo Papież Jan Paweł II sprawował swoją misję przez 27 lat. W tym czasie rodziły się i dojrzewały pokolenia, które innego Ojca Świętego nie znały. Świat bez JP II był dla nich zupełnie nowym, nieznanym terytorium. Tak samo teraz w Szczytnie (wiem, że to głupie porównanie, ale chyba najbardziej zrozumiałe) ludzie, którzy dorastali w \"epoce\" D. Górskiej i jej popleczników nie są w stanie zrozumieć, że przychodzi ktoś inny i ma nieco inną wizję tego grajdołka. Nie oceniam wizji. Piszę tylko, że jest inna. Jeśli ktoś - chyba rozumny - pisze, że burmistrz jest nieapolityczny - to się chyba z choinki urwał. Co to znaczy apolityczność? Brak powiązań partyjnych? A jaka była w tym względzie apolityczna D. Górska? cały czas powiązana z PSL! Przecież ją PSL na to stanowisko rekomendował: jak ktoś daje ci poparcie - to je musisz spłacać. A jak apolityczni są radni, czy też konkurenci Mańkowskiego w wyborach na burmistrza. wszystkie te niby społeczne stowarzyszenia i komitety to wyborcza wydmuszka i maseczka - że niby to apolityczne, ale pompowana przez PSL i no i ostatnio przez PiS. Jazda na Mańkowskiego jest i być może są do niej powody. Ale głupota niektórych ideologów antyMańkowszczyzny jest bezdenna. Ale to cecha ludzi, którzy nie znają życia - ani społecznego, ani gospodarczego, ani politycznego i kierują się bardzo ograniczonym zakresem własnych interesików. Przykład? Dla niektórych wystarczało imię i nazwisko \"Danuta Górska\", aby do rady miejskiej wybrać panią zajmującą się biznesem na bazarze. Z całym szacunkiem - każdy, kto wystartuje w wyborach ma szansę. Ale większość wyborców nie zastanawia się nad kandydatami - głosuje, jak mu serce, albo sąsiad podpowie. Jak więc chcecie mieć apolityczność - to tam właśnie szukajcie kandydatów na burmistrzów, radnych - wtedy okaże się, jak każdy z nich jest \"apolityczny\".

  Krajan


  2020-12-02 16:03:19