Niedziela, 17 Październik
Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła -

Reklama


Reklama

Czarnek: półkolonie mogą być realizowane tylko przez szkoły i organizacje pozarządowe


Półkolonie mogą być realizowane tylko na terenie szkoły, przez szkołę albo przez organizację pozarządową - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pytany o ewentualne rozszerzenie katalogu podmiotów, które mogą organizować w tym roku zimowy wypoczynek dzieci.Ferie zimowe w roku szkolnym 2020/2021 odbędą się dla wszystkich uczniów w tym samym terminie, czyli 4-17 stycznia 2021 r. W tym czasie będzie można organizować wypoczynek w formie półkolonii dla: uczniów klas I-IV szkoły podstawowej oraz uczniów klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej.

 

Jak poinformowało MEN zajęcia w formie półkolonii będą mogły zorganizować zarówno szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące, jak i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, np. organizacje pozarządowe. Wskazało, że chodzi o stowarzyszenia i inne organizacje, w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.

 

Minister edukacji i nauki pytany był w środę podczas konferencji prasowej, czy rozważane jest rozszerzenie katalogu podmiotów, które będą mogły w tym roku organizować półkolonie o osoby prywatne i instytucje niebędące szkołami i placówkami oświatowymi.

 

"Półkolonie są adresowane do dzieci z klas I-IV; wszystko w warunkach pandemii koronawirusa z zachowaniem pewnego reżimu sanitarnego. Wytyczne zostały już przedstawione przez ministerstwo i mogą być realizowane tylko na terenie szkoły przez szkołę albo przez organizację pozarządową" - odpowiedział Czarnek. Dodał, że nie są planowane zmiany dotyczące podmiotów, które mogą w tym roku organizować półkolonie.


Reklama

 

W opublikowanych w poniedziałek wytycznych sanitarnych dotyczących organizacji półkolonii, przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym, podano m.in. że uczestniczyć w nich mogą wyłącznie dzieci bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych

 

Rodzice muszą podać organizatorowi i kierownikowi półkolonii numer telefonu lub inny kontakt umożliwiający szybką komunikację. Są też zobowiązani do niezwłocznego – do dwóch godzin – odbioru dziecka z półkolonii, jeśli u ich dziecka wystąpią niepokojące objawy choroby. Odprowadzając oraz odbierając dziecko ze szkoły, powinni być zdrowi, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Odprowadzając dzieci, mogą za to wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły.

 

Rodzice mają również obowiązek poinformować organizatora o tym, że dziecko choruje na chorobę przewlekłą, mogącą narazić je na cięższy przebieg zakażenia, na etapie zgłaszania udziału w półkolonii w karcie kwalifikacyjnej uczestnika półkolonii. Rodzice powinni kupić też dziecku indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni publicznej.

 

W wytycznych wskazano, że półkolonie mogą być organizowane tylko w szkołach lub placówkach spełniających warunki bezpieczeństwa (m.in. opinia straży pożarnej, dopuszczenie obiektu do użyteczności publicznej) i warunki sanitarne. Na cele półkolonii mogą być przeznaczone: sale świetlicowe, sale dydaktyczne i sale gimnastyczne, które zapewniają zachowanie dystansu społecznego. Jednak minimalna przestrzeń w sali nie może być mniejsza niż 4 metrów kwadratowych na 1 osobę, a jedna grupa uczestników półkolonii powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali, której skład nie będzie ulegać zmianie.

Reklama

 

Grupa powinna też mieć swojego wychowawcę. W godzinach trwania półkolonii w szkole nie mogą odbywać się inne zajęcia. W grupie może przebywać do 12 uczestników, a przy określaniu liczby dzieci w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności ewentualnego uczestnika. Personel oraz uczestników półkolonii – jeżeli rodzicie tego nie zapewnili – należy zaopatrzyć w środki ochrony indywidualnej.

 

(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-RosieckaKomentarze do artykułu

wolny

kto będzie słuchał księdza w garniturze który udaje ministra czegoś tam

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Port Lotniczy Olsztyn-Mazury ma nowego prezesa
  Pompowanie pieniędzy w coś co nie ma.racji bytu to specjalność olsztyńskich oficjeli. Ilość pieniedzy która została wypompowana w ta super inwestycje nigdy się nie zwróci o dochodach nie wspominając.

  szczytno


  2021-10-16 14:35:36
 • Wójt bez „korony”, gmina w „ogonie” szczepień
  No i ludzie powinni brać przykład. Jak by się nikt nie szczepił i w maskach nie chodził to żydokomuna by odpuściła ze swoim pseudowirusem.

  Waldek


  2021-10-16 06:43:39
 • Tajemniczy inwestor zaskoczył radnych, nie Ikea, nie Intel, ale COŚ
  Już od dawna się o tym mówi, tylko radni nie słuchają przedsiębiorców. Na naszym terenie jest duży potencjał.Przede wszystkim ustalić plan jakich inwestorów można ściągną na nasze piękne Mazury. Szkoda, że tyle fajnej przestrzeni zostało wykorzystne pod super markety. Słabo zarządzająca kadra z przykrością to informuje. Piękne miejsce wydobycie zamku tam powinno kwitnąć restauracjami z wielkiego wydarzenia. Masę zabytkow nie wykorzystanych a ciągle niszczą spustoszone budynki. Pisać każdy może a, gdzie działania i czyny. Narazie to tylko wirtualnie patrzę na zieleń, chodniki i lawczki wykorzystne w tak pięknym miejscu jak deptak Palcu Juranda. Brak szacunku i zrozumienia dla drugiego człowieka, walkaa i pogoń, żeby być na czele wirtualnego Świata.

  Tajemniczy gość


  2021-10-15 23:27:00
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  A spalić dziada.

  Kurczak


  2021-10-15 21:44:20
 • Czyste powietrze z większą kasą
  Spokojnie Kakr...nie udusisz się \"smogiem\", bo zwyczajnie nie zdążysz.... wcześniej albo zamarzniesz, albo umrzesz z głodu, bo wydasz większość z domowego budżetu na gaz :D Ceny gazu już poszły trzykrotnie w górę, a to dopiero początek...współczuje tym co zamienili piece węglowe na gazowe :) Załatwili was eko-talibowie, poczujecie to jeszcze tej zimy. W Krakowie zakazano palenia w kominku, zabroniono pieców węglowych, wszystko to w celu poprawienia fatalnego powietrza, a smog jak jest tak jest i będzie, bo Kraków usytuowany jest w niecce. Ale niektórzy ludzie są głupi...

  XXX


  2021-10-15 21:28:57
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  Do włodarza....w miejscowości Rańsk właściciele pewnego gospodarstwa od lat wynoszą pozostałości po lecie, jesieni.... Robią kompostownik po drugiej stronie swojej posiadlosci, czyli po drugiej stronie ulicy. Kierunek Jeleniowi...

  Martyna


  2021-10-15 21:22:00
 • Dyskutują o cenach śmieci, w budżecie brakuje 2 mln zł
  Czy radny Tomasz wie ile jest 2+2? Zapewne odpowie 9 w moim portfelu.....

  Karolina


  2021-10-15 21:18:02
 • Dyskutują o cenach śmieci, w budżecie brakuje 2 mln zł
  Ktoś wybrał tych nieuków. Czy dla większości radnych miejskich matematyka jest niezrozumiała?

  Grzegorz


  2021-10-15 21:16:42
 • Tajemniczy inwestor zaskoczył radnych, nie Ikea, nie Intel, ale COŚ
  Mam w dupie Szczytno stołek się liczy a Mańkowski przed wyborami obiecywał zakłady przetworcze i gdzie one powstały?

  TomaszŁ


  2021-10-15 19:08:34
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  Sołtys solidny nawet że świetlicy nie można korzystać bo piłeczki od tenisa stołowego się niszczą jak się odbijają więc lepiej zamknąć.

  Wojtek diabeł


  2021-10-15 18:45:46

Reklama