Wtorek, 18 Czerwiec, Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Coraz więcej obcokrajowców pracuje w naszym powiecie (zdjęcia)


Tylko w tym roku w naszym powiecie legalną pracę znalazło 215 obcokrajowców. Głównie Ukraińców, ale są wśród nich też Białorusini, Rosjanie i Gruzini. Zainteresowanie pracownikami z zagranicy rośnie wśród pracodawców. Między innymi dlatego Powiatowy Urząd Pracy zorganizował w środę specjalne seminarium na ten temat.Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają obcokrajowców, bo ci są tańsi i bywają wydajniejsi. Poza tym bezrobocie w naszym powiecie na przestrzeni ostatnich czterech lat znacząco spadło. Co utrudnia znalezienie pracownika. Jeszcze w październiku 2014 roku stopa bezrobocia w naszym powiecie sięgała około 30 procent, co przekładając na osoby dawało niemal 6 tysięcy osób bez pracy. Na koniec października 2018 roku stopa bezrobocia w naszym powiecie wynosiła już tylko 8,9 procent, czyli bez pracy były 1972 osoby, z czego aż 1158 to kobiety.

 

 

 

- Te dane sprawiają, że rynek pracowników jest bardzo trudny dla pracodawców, którzy coraz chętniej chcą zatrudniać obcokrajowców – mówi Beata Januszczyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie. - Stąd nasz pomysł na zorganizowanie seminarium z tego zakresu dla pracodawców. Na brak chętnych nie narzekaliśmy. Wzięło w nim udział aż 31 przedsiębiorców. Nasi doradcy punkt po punkcie podpowiedzieli pracodawcom, jakie procedury trzeba wypełnić, aby legalnie zatrudnić obcokrajowce.

 

- Na pierwszy rzut oka wyglądają ona na dość skomplikowane – mówi Monika Popkowska, pośrednik pracy i doradca klienta instytucjonalnego w PUP Szczytno. - Ale jesteśmy po to, aby pracodawcę przez te procedury przeprowadzić. Wskazujemy drogę, dokumenty, ale niestety, wiele czynności pracodawca musi wykonać sam.

 


 

- Na przykład to on musi znaleźć chętną osobę, obcokrajowca do pracy w swojej firmie – dodaje Paulina Hryszkiewicz, pośrednik pracy i doradca klienta instytucjonalnego. - Powiatowy Urząd Pracy nie zajmuje się takim pośrednictwem.

 

Pracodawcy mają trzy formy zatrudnienia obcokrajowca. W przypadku obywateli: Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Rosji, Armenii i Mołdawii procedury są znacząco uproszczone. - Najprostsze są dwie formy, czyli na tak zwane oświadczenie o powierzeniu wykonania pracy oraz na zezwolenie na pracę sezonową – wylicza pani Paulina. - Te dwa formy zatrudnienia można załatwić w naszym urzędzie. Ale i tu są pewne ograniczenia. W pierwszym przypadku taki pracownik może być zatrudniony maksymalnie na 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. W drugim przypadku taka osoba może legalnie pracować w naszym kraju maksymalnie przez 9 miesięcy w skali roku kalendarzowego.

 

 

 

Trzecia forma zatrudnienia daje szanse na pozyskania pracownika nawet na 3 lata, ale o tym decyduje już wojewoda. Procedury są skomplikowane i długotrwałe. Pracodawcy z naszego powiatu rzadko korzystają z tej opcji.

 

Ze statystyk urzędu pracy w Szczytnie wynika, że pracowników z zagranicy najczęściej szukają branże: budowlane, hotelarskie, gastronomiczne, przetwórstwa drzewnego, ale zdarzają się też firmy spedycyjne czy kosmetyczne.Komentarze do artykułu

polski emigrant patriot

Minimalne wynagrodzenie rośnie systematycznie od wielu lat, a polscy fachowcy (nie przestępcy, uciekający przed prawem) pracują w Polsce i mają się dobrze - bez znajomości.

Marcin

Panie Matłach ładne skarpetki.... Następnym razem Pan białe założy będzie bardziej twarzowo....

Krzyżak

Tak bardzo się nie zachwycajcie,że pracownicy za wschodniej granicy podejmują pracę.Od stycznia pracodawcy będą czekać aż polski pracownik,którego teraz nie doceniają do nich zechce zajrzeć i podjąć pracę za godne pieniądze.

Xyz

Zamiast tłumaczyć, że powinni szanować pracowników i płacić adekwatnie do wykonywanych obowiązków to zachęcają do zatrudniania Ukraińców. Ręce opadaja

polski emigrant

Sprowadzajcie więcej obcokrajowców, to minimalne wynagrodzenie nigdy nie wzrośnie, a polscy fachowcy wyjadą pracować za godne pieniądze oraz odpowiednie warunki pracy (nie po znajomości).

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze