Niedziela, 19 Wrzesień
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Cnoty i przywary - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego


Pozwolę sobie na niewłączanie się w ogólnonarodowy dyskurs nad „cnotami niewieścimi” wywołany wypowiedzią pana dra hab. Przemysława Czarnka, profesora na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, aktualnie Ministra Edukacji i Nauki, odznaczonego Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” i Orderem „Za Zasługi dla Litwy”. Jako powszechnie znany pantoflarz podporządkowujący się bez dyskusji każdej Pani, Pannie, Panience, Pannicy i Paniusi uważam temat „cnoty” i damskich „cnót wszelakich” za godny uwagi.„Konieczność ugruntowania cnót niewieścich” przez edukację szkolną – o co zaapelował doradca Pana Ministra, jest jak najbardziej wskazana, ba niezbędna! Na najlepszych uniwersytetach należy niezwłocznie powołać katedry kształcące fachowców od „cnót niewieścich”, którzy wpajać je będą młodzieży płci obojga. Ćwiczenia praktyczne też rzecz jasna konieczne. A co pod tym pojęciem ktoś rozumie to jego. I to by było na tyle. O!

 

A teraz już na poważnie. Zbyt często w tym roku pierwsza strona naszej gazety przynosi informacje i drastyczne zdjęcia dotyczące tragicznych wypadków drogowych. Giną młodzi ludzie, przed którymi było całe życie. Ostatnio na drodze, którą znam jak własną kieszeń, przejeżdżam nią teraz latem kilka razy dziennie. Jej odcinek od Szczytna do Trelkówka nazwano już nawet „drogą śmierci”.

 

Widziałem tam przez czterdzieści lat wiele wypadków. Dlaczego akurat tam? Bardzo lubię jeździć tą trasą, dobra nawierzchnia, tylko kilka niezbyt ostrych zakrętów, w znacznej części ocieniona. Można się tam wpakować na drzewo? Jak najbardziej, tylko to nie drzewa wpadają na samochody, a ludzie prowadzący swoje maszyny atakują drzewostan. Siedzę „za kółkiem” już kilkadziesiąt lat, widziałem niejedno.

 

Na tym odcinku prostej, gdzie miały miejsce ostatnie dwa tragiczne wypadki widywałem już samochody „tańczące” na suchej szosie. W biały dzień przy dobrych warunkach atmosferycznych. Przyczyny tragicznych wypadków ustalą fachowcy, za takiego się nie uważam. Natomiast wiem, że gdy w tym miejscu, gdzie obowiązuje powszechna „dziewięćdziesiątka”, ktoś depnie na pedał sporo więcej, to nawet tak lekki łuk i wypadnięcie zza niewielkiego wzniesienia zrywa przyczepność. Fizyki się nie oszuka. Jeżeli ktoś trochę pojeździł samochodem po pobliskiej w końcu Szwecji z pewnością zwrócił uwagę, iż absolutna większość kierowców jeździ tam zgodnie z częstymi ograniczeniami prędkości. Pomimo to „przeloty” z miejsca na miejsce miałem tam zupełnie przyzwoite.


Reklama

 

Bo jeździ się równo, bez nagłych przyspieszeń i hamowania. Ograniczenia są tam, gdzie trzeba, a nie gdzie sołtys sobie wymyślił. Fotoradarów mnóstwo, też tam, gdzie może być niebezpiecznie, a nie gdzie najłatwiej nabić gminną kabzę. Stąd w Szwecji w wypadkach ginie rocznie 250 – 300 osób. W Polsce 2500! Nic nie zastąpi tego, co nazywa się w cywilizowanych krajach „kulturą jazdy”.

 

Na to trzeba zapracować, mieć to we krwi. Nasi kierowcy to zbyt często „heroicznie szarżująca” husaria, a przynajmniej ułani. Nie wiadomo po co i na co. W dupie mamy zdrowy rozsądek i przepisy, a przykłady ich łamania na co dzień idą od samej góry do gminnego dołu. Rozsądek i poszanowanie prawa nie jest naszą narodową cnotą. Rzadko popieram zaostrzanie kar, ale w tym wypadku jestem za. Rzecz jasna nie może to być idiotyczna konfiskata pojazdu (a co z leasingiem, służbowymi, będącymi współwłasnością itp.?), natomiast długoletnie pozbawianie prawa jazdy i drastycznie wysokie kary pieniężne za jazdę bez uprawnień – jak najbardziej.

 

Gdy już jesteśmy przy stosowaniu przepisów niewyobrażalną głupotą wykazali się działacze związku pływackiego. Nie wierzę, iż nie było w tej organizacji ani jednego uczonego w piśmie potrafiącego przeczytać jednoznacznie brzmiące przepisy dotyczące kwalifikacji do udziału w zawodach olimpijskich. Co tam jakieś międzynarodowe regulaminy, „my som mądrzejsze”, a jakby co, to zwali się na wredną międzynarodową organizację, która nie chce uznać, iż nasza nacja jest jedyna, wyjątkowa na świecie i nas te zasady nie obowiązują. Skąd my to znamy, nie tylko z okolic basenu?

Reklama

 

A potem idiotyczne tłumaczenie typu „jesteśmy super, ale jakoś tak wyszło”. Nie na temat zupełnie, ale może jakiś dureń uwierzy. Tyle, że organizatorzy igrzysk olimpijskich jakoś nie bardzo się przejęli tymi argumentami i ciupasem odesłali niczemu winnych pływaków do domu. Zanim jeszcze zapłonął olimpijski znicz. To jak się wydaje powinno dać do myślenia nie tylko pływakom. Jeżeli jesteśmy w jakiejś organizacji musimy się do stosować do zasad. Inaczej wyjazd!

 

Wiesław Mądrzejowski (wiemod@wp.pl)Komentarze do artykułu

Śmieszek

Te cnoty niewieście powinny być głównym profilem Uniwersytetu Marii Skłodowskiej - Curie, to też uniwersytet w Lublinie. Niedługo tak może być - zważywszy na to, jak się minister wziął do powołania Akademii Zamojskiej.

dr

Cnoty niewieście właśnie wprowadzają talibowie w Afganistanie. Proponuję przeczytać odpowiednie artykuły w prasie i zastosować w Polsce. Tak naprawdę zbyt wielkiej różnicy nie ma.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Będzie swoja woda
  Kiedy CAŁE JERUTKI dostąpią zaszczytu?

  Robert Częścik


  2021-09-19 13:26:06
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Bo Rozogi są gminą z najmniejszą ilością bezmyślnego inwentarza ... :) Brawo Rozogi!!! Ciekawe czy szanowny wójt naganiacz, weźmie odpowiedzialność za konsekwencje dobrowolnego poddania się eksperymentowi medycznemu....no, Panie Kudrzycki, podpiszesz Pan papier, że w razie śmierci po szczepieniu, oddasz pan swoje życie?....NIE ... nie podpiszesz, bo i niby czemu, skoro decydując się na wyszczepienie, każdy podpisuje świadomie dobrowolną zgodę na udział w eksperymencie medycznym, czym zdejmuje odpowiedzialność ze zbrodniarzy przymuszających do dobrowolnego okaleczenia się.

  XXX


  2021-09-19 11:39:24
 • Stan prac w nowym żłobku sprawdzili radni
  Żenada żłobek w szkole

  Andrzej


  2021-09-19 08:01:04
 • Znamy oficjalne wyniki budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?
  13 głosów na ławeczki fotowoltaiczne za 250 tysięcy ??!! Hahaha kpina jakaś! Szczytno ma taką potężną infrastrukture, że trzeba miasteczko rowerowe budować, zeby dzieci umialy po chodniku jechac ? Miałabyć rozbudowa SKATEPARKU ile było głosów pytam sie ? Ile lat jeszcze będziemy czekać na przeszkody, które były w projekcie uwzględnione 7 lat temu ??!! Przeszkoda co została postawiona już jest rozklepana jak schabowy za rok będzie sie nadawać tylko na opał jak legendarna rampa co siekierami rozebrana została a trzeba było tylko 2 deski na górze wymienić :) POZDRAWIAM

  Potężny LegwanZORD


  2021-09-18 23:07:50
 • Zbadali bagna georadarem, szukali zatopionego wozu bojowego (zdjęcia)
  W Dzwierzutach był kiedyś staw na środku miejscowosci z opowiesci dziadka prawdopodobnie ruscy żołnierze w zime chcieli czołgiem przejechać po lodzie i w efekcie lód pękł a czolg poszedl na dno teraz jest pod ziemia a jakies 30 lat temu niby bylo widac kawalek lufy tez można bylo by takim georadarem poszukać...

  Ms


  2021-09-18 07:55:41
 • 111 lat Banku Spółdzielczego w Szczytnie (zdjęcia)
  celebryci na pierwszym planie...

  gość


  2021-09-18 06:21:39
 • Będzie krócej i szybciej do Olszyna? Coraz bliżej przebudowy drogi (zdjęcia)
  Za 100 lat ????????????

  Follower


  2021-09-17 19:38:00
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Bo byłoby trudno biegać w habicie czy innej kiecce od szczęki po dolne paznokcie. Na szczęście Szczytno to nie Kabul (jeszcze).

  massakra


  2021-09-17 15:28:24
 • Filmowcy z Niemiec kręcą film w murach byłego kolegium nauczycielskiego
  W tym filme ta Niemka jedzie w brudnym starym pociągu do Pasymia. Wyrzuca z przedziału Polaka, który grzecznie wychodzi. Z Pasymia widać tylko zrujnowaną szopę jako dworzec i chuliganów na rynku. Komenda policji w Olsztynie wieczorem jest \"o tej porze już nie osiągalna\". Polska policjanta na wodok córki staje śię mamuśką i praca przestaje być ważna (Niemka patrzy na nią z pohardą). Typowa obraz Polski w ZDF. Nie da śię tego oglądać. Że Polacy w tym u cuestniczą?

  Telewidz


  2021-09-16 14:40:50
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Dlaczego te dziewczyn muszą biegać w majtkach i pokazywać gołe brzuchy? Kto chce je tak oglądać? Ze sortem nie ma to nic do czynienia

  Nick


  2021-09-16 14:30:24

Reklama