Sobota, 4 Grudzień
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana -

Reklama


Reklama

Ciepły stołek – felieton Romana Żokowskiego


Ludzie, ludzie, ciepły stołek dają! Co? Nikt nie chce być dyrektorem? A to ci nowina. Jeszcze do niedawna ludzie pchali się na kierownicze stołki, a teraz trzeba prosić, aby ktoś ten stołek zajął. Już nie wiem czy się śmiać z tego, czy płakać, ale z drugiej strony to nie ma się z czego cieszyć, że w Szczytnie brakuje ludzi ambitnych.W ostatnim Tygodniku wyczytałem, że nie ma chętnych na stanowisko dyrektora „Sobiecha”. Przecieram oczy ze zdziwienia i nie wierzę. Jak to nie ma chętnych na dyrektora? Chyba źle przeczytałem artykuł. Wertuję jeszcze raz i faktycznie - nie ma chętnych. Na dyrektora? Zrozumiałbym gdyby nie było chętnych na sprzątaczkę, ale na dyrektora?

 

Być dyrektorem to zaszczyt i prestiż, a tu masz babo placek, nie ma chętnego. Czyżby w Szczytnie zabrakło ludzi wykształconych i ambitnych? Drapię się po głowie i tak zastanawiam dlaczego tak się dzieje? Przecież to najlepsza szkoła średnia w powiecie. Stanowisko dyrektora najlepszej szkoły w powiecie, to niezła, ciepła posadka. Przecież to tak dumnie brzmi „Dyrektor Zespołu Szkół”, a do tego pieczątka z nagłówkiem „Dyrektor” i swoim nazwiskiem na dole.

 

Kiedyś ludzie całe życie pracowali, aby dorobić się takiej pieczątki, a teraz co? Na nikim nie robi to już wrażenia? Dziwne czasy nastały. Spawacza w mieście nie znajdziesz, o fachowca budowlanki jest trudno i dyrektorem szkoły nikt nie chce zostać. Z tego wychodzi, że łatwiej o magistra na kasę do „Biedronki”, niż o kompetentną osobę na stołek dyrektora. A może przyczyna jest inna?


Reklama

 

Może 500+ tak rozleniwiło społeczeństwo, że wszyscy mają w d.... pracować? Nie tak dawno na „fejsie” czytałem wypowiedź jednej pani, że ona ma dwójkę dzieci, razem z mężem nie pracują, dostają 500+, pobierają dodatkowo jakieś zasiłki, dostają paczki żywnościowe oraz ubraniowe i łącznie miesięcznie wyciągają siedem tysiaków polskich złotych. To może być przyczyna.

 

Bezrobotny dostanie siedem tysiaków, a dyrektor szkoły ze trzy i pół tysiaka, to faktycznie się nie opłaca pracować. Polak nie jest głupi i kalkuluje. Tu siedem, tu trzy i pół, więc wiadomo, co wybierze. Kiedyś, za komuny, było takie powiedzenie „czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy”, ale do roboty trzeba było chodzić. Teraz można nie pracować, a kasa sama płynie gęstym strumieniem. Wystarczy raz na cztery lata postawić krzyżyk w odpowiedniej rubryce i nie trzeba być dyrektorem. Za to można żyć jak dyrektor, czyli nic nie robić i brać porządną kasę.

 

A co będzie, jak nie znajdą chętnego na ten stołek? Pewnie trzeba będzie dać ogłoszenie do Urzędu Pracy lub zaproponować ten stołek komuś spoza Szczytna. Może w Mrągowie znajdzie się ambitny nauczyciel, który podejmie wyzwanie pokierowania szczycieńską placówką. Jest jeszcze jedna opcja wyjścia z sytuacji. Może ten stołek trzeba zaproponować emerytowi? U nas emeryci lubią pracować, a do tego sprawdzają się na nowych stołkach. Jest to rozwiązanie choć na krótką metę, bo nigdy nie wiadomo ile taki emeryt jeszcze pociągnie. Tak czy siak, to nasz Jarosław ma nie lada problem. Musi przeliczyć zasobność powiatowego portfela i wykalkulować co lepiej się opłaca. Czy dać niezłą kasę, czy może zamknąć szkołę?

Reklama

 

A wydawałoby się, że stanowisko Dyrektora Szkoły, to taki ciepły stołek. Bardziej - można powiedzieć, że to gorący stołek, bo nieźle parzy w tyłek i nikt na nim nie chce usiąść. Teraz starosta ma niezły orzech do zgryzienia i ciekawe co wykombinuje, a że my Polacy w kombinowaniu jesteśmy dobrzy, to pewnie niepotrzebnie się martwię.

 

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Śmieszek

Czekają na wyniki wyborów do sejmu - bo przecież sam pan starosta może zostać dyrektorem, potem pani Jaskulska, no i nie wiem, może ktoś inny z miasta, albo powiatu, powiązany z oświatą? Taki stołek - to może i parzy - ale jak załoga wytrenowana - to i z takim \"spadem\" sobie poradzi.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Akcja #SZCZEPIMYSIĘ - zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Szczytnie
  Witam wszystkich Czytelników Tygodnika Jestem przewodniczącą rady rodziców oraz rodzicem uczennicy z klasy VII której dotyczy powyższy artykuł. Chciałabym sprostować zawarte w nim informacje jakoby to Szkoła zainicjowała spotkanie z inspektorem sanepidu jak również omawianych podczas spotkania tematów. Spotkanie odbyło się na prośbę rodziców uczniów klasy VII (Pani Wychowawczyni doprowadziła do jego realizacji za co dziękuję w imieniu rodziców) i dotyczyło zasad jakich wszyscy - w tym nasze dzieci powinniśmy przestrzegać aby uchronić się przed zachorowaniem (zachowanie odpowiedniej odległości w bezpośrednich kontaktach, noszenie maseczek czy chociażby częstego mycia rąk, co nie dla wszystkich jest oczywiste). Nikt nie namawiał aby dzieci zostały zaszczenione jak może sugerować treść artykułu. Przy te okazji życzę zarówno całej redakcji jak i wszystkim czytelnikom Tygodnika dużo zdrowia.

  Małgorzata Mroczek


  2021-12-03 14:00:08
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Absolutnie jak najbliżej miasta - tylko taka lokalizacja ma sens. Nikt nie będzie jeździł obwodnicą jeżeli będzie musiał przejechać 20 km z pasymskiej na Piłsudskiego.


  2021-12-03 13:26:01
 • Mieszkaniec Szczytna otrzymał telefon z „banku”. Stracił 10 tys. złotych
  Najgorsze jest to, że nie ma sposobu na znalezienie takich ludzi i dalej bezkarnie oszukują :-( zaraz ktoś powie, że ktoś glupi i się nabrał....nieprawda tak potrafią człowieka zmanipulować, podszyć się pod kogoś z rodziny, zadziałać na emocjach, że można się nabrać....

  Mieszko


  2021-12-03 12:11:04
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  sama sobie takiego chłopaka wybrała

  Baba


  2021-12-03 11:57:19
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Daniel pewnie nic z tego nie będzie bo miasto będzie musiało za mieszkańców płacić za wywóz śmieci. Szkoda ale tak zdecydowali radni PSL, Wszystko dla Szczytna i PIS. Smutne.

  do Daniel


  2021-12-03 10:35:24
 • Kontrowersyjne śmieci i podatki (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Radny Paweł Krasowski vel Wicha jest OK, na jak takiego radnego przystało. Przyklaśnie tam gdzie trzeba i byleby do końca kadencji, a potem może się gdzieś IDEAlnie wciśnie.

  Samosienko


  2021-12-03 00:28:35
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  Barbarzyńca. Zwyrodnialec.

  Facet


  2021-12-02 15:45:17
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  https://www.gov.pl/web/gddkia/generalny-pomiar-ruchu-20202021 W okolicy Szczytna ruch nie jest jakoś wyjątkowo duży. Z pomiarów wynika że w Szczytnie jest kumulacja ruchu z dk i ruchu lokalnego. Ten lokalny nawet przeważa. Wniosek taki że obwodnica powinna być jak najbliżej miasta i usprawniłaby ruch loklany. Tranzyt to głównie dk 57 i 53 tu dobowo najwięcej jest pojazdów ciężarowych (najwiecej od strony Biskupca). Mieszkańcy miasta chcą obwodnicy. Nowe Gizewo nie chce. Trzeba kompromisu. Jak dokończą dk16 do Ełku to nawet na obwodnicy Szczytna ruch będzie znikomy.

  Ksionże


  2021-12-02 12:06:45
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Lodowisko jest ok frajda dla wszystkich raz w roku ale przypominam że burmistrz obiecał skatepark całoroczny i gdzie on jest a jest bardziej potrzebny niż lodowisko

  Daniel


  2021-12-02 06:34:40
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Obwodnica powinna lecieć jak naj dalej od Szczytna. Im dalej od tej dziury tym lepiej :P

  Jacek Przypadek


  2021-12-02 04:25:05

Reklama