Środa, 18 Wrzesień, Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Ciepły stołek – felieton Romana Żokowskiego


Ludzie, ludzie, ciepły stołek dają! Co? Nikt nie chce być dyrektorem? A to ci nowina. Jeszcze do niedawna ludzie pchali się na kierownicze stołki, a teraz trzeba prosić, aby ktoś ten stołek zajął. Już nie wiem czy się śmiać z tego, czy płakać, ale z drugiej strony to nie ma się z czego cieszyć, że w Szczytnie brakuje ludzi ambitnych.W ostatnim Tygodniku wyczytałem, że nie ma chętnych na stanowisko dyrektora „Sobiecha”. Przecieram oczy ze zdziwienia i nie wierzę. Jak to nie ma chętnych na dyrektora? Chyba źle przeczytałem artykuł. Wertuję jeszcze raz i faktycznie - nie ma chętnych. Na dyrektora? Zrozumiałbym gdyby nie było chętnych na sprzątaczkę, ale na dyrektora?

 

Być dyrektorem to zaszczyt i prestiż, a tu masz babo placek, nie ma chętnego. Czyżby w Szczytnie zabrakło ludzi wykształconych i ambitnych? Drapię się po głowie i tak zastanawiam dlaczego tak się dzieje? Przecież to najlepsza szkoła średnia w powiecie. Stanowisko dyrektora najlepszej szkoły w powiecie, to niezła, ciepła posadka. Przecież to tak dumnie brzmi „Dyrektor Zespołu Szkół”, a do tego pieczątka z nagłówkiem „Dyrektor” i swoim nazwiskiem na dole.

 

Kiedyś ludzie całe życie pracowali, aby dorobić się takiej pieczątki, a teraz co? Na nikim nie robi to już wrażenia? Dziwne czasy nastały. Spawacza w mieście nie znajdziesz, o fachowca budowlanki jest trudno i dyrektorem szkoły nikt nie chce zostać. Z tego wychodzi, że łatwiej o magistra na kasę do „Biedronki”, niż o kompetentną osobę na stołek dyrektora. A może przyczyna jest inna?

 

Może 500+ tak rozleniwiło społeczeństwo, że wszyscy mają w d.... pracować? Nie tak dawno na „fejsie” czytałem wypowiedź jednej pani, że ona ma dwójkę dzieci, razem z mężem nie pracują, dostają 500+, pobierają dodatkowo jakieś zasiłki, dostają paczki żywnościowe oraz ubraniowe i łącznie miesięcznie wyciągają siedem tysiaków polskich złotych. To może być przyczyna.

 

Bezrobotny dostanie siedem tysiaków, a dyrektor szkoły ze trzy i pół tysiaka, to faktycznie się nie opłaca pracować. Polak nie jest głupi i kalkuluje. Tu siedem, tu trzy i pół, więc wiadomo, co wybierze. Kiedyś, za komuny, było takie powiedzenie „czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy”, ale do roboty trzeba było chodzić. Teraz można nie pracować, a kasa sama płynie gęstym strumieniem. Wystarczy raz na cztery lata postawić krzyżyk w odpowiedniej rubryce i nie trzeba być dyrektorem. Za to można żyć jak dyrektor, czyli nic nie robić i brać porządną kasę.


 

A co będzie, jak nie znajdą chętnego na ten stołek? Pewnie trzeba będzie dać ogłoszenie do Urzędu Pracy lub zaproponować ten stołek komuś spoza Szczytna. Może w Mrągowie znajdzie się ambitny nauczyciel, który podejmie wyzwanie pokierowania szczycieńską placówką. Jest jeszcze jedna opcja wyjścia z sytuacji. Może ten stołek trzeba zaproponować emerytowi? U nas emeryci lubią pracować, a do tego sprawdzają się na nowych stołkach. Jest to rozwiązanie choć na krótką metę, bo nigdy nie wiadomo ile taki emeryt jeszcze pociągnie. Tak czy siak, to nasz Jarosław ma nie lada problem. Musi przeliczyć zasobność powiatowego portfela i wykalkulować co lepiej się opłaca. Czy dać niezłą kasę, czy może zamknąć szkołę?

 

A wydawałoby się, że stanowisko Dyrektora Szkoły, to taki ciepły stołek. Bardziej - można powiedzieć, że to gorący stołek, bo nieźle parzy w tyłek i nikt na nim nie chce usiąść. Teraz starosta ma niezły orzech do zgryzienia i ciekawe co wykombinuje, a że my Polacy w kombinowaniu jesteśmy dobrzy, to pewnie niepotrzebnie się martwię.

 

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Śmieszek

Czekają na wyniki wyborów do sejmu - bo przecież sam pan starosta może zostać dyrektorem, potem pani Jaskulska, no i nie wiem, może ktoś inny z miasta, albo powiatu, powiązany z oświatą? Taki stołek - to może i parzy - ale jak załoga wytrenowana - to i z takim \"spadem\" sobie poradzi.

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Radni chcą mieć KRUS i pieniądze
  KRUS stać na to, aby działkę kupić, a Szczytno jest niedofinansowanym małym miastem, powinno więc walczyć o każdy grosz. Nikt z nas nie dostałby nic za darmo, za ziemię trzeba uczciwie zapłacić, a chcemy przecież, żeby nasze państwo było uczciwe.
  Autor: Magda
  2019-09-17 18:14:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Rada Miejska jest złożona w większości z ludzi PSL, udających niezależne obywatelskie komitety w wyborach 2018. Każdy, kto obserwuje to, co dzieje się w mieście, to wie. Radnymi w mieście są urzędnicy powiatowi. Będą walczyć z H. Żuchowskim, który jest PiS. Będą się nadymać \"w trosce o dobro miasta\". Ale jak PiS wygra te wybory do sejmu - a na to się zanosi, to tę działkę przyniosą mu w zębach. Bo będą chcieli władzy się podlizać, jak to PSL - obrotowa partia: wygrywa nasz koalicjant. Taka prawda. Bo tu nie chodzi o \"dobro miasta\" tylko przepychankę w piaskownicy: bo to moje wiaderko i ci go nie dam. Na razie - tylko do wyborów. Mogą sobie tak robić, ale jak przyszło do stawiania pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie - to wojewoda po prostu przejął plac i tyle.
  Autor: Śmieszek
  2019-09-17 18:05:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Niech już w tym mieście nic nie będzie poza ratuszem. Wszyscy niepotrzebni niech wyjadą do większych miast, po to, aby strzyc ich, jak przyjadą tu do rodzin, albo na wczasy. Niech już tu nic nie będzie! Zaorać, zasiać trawę i kosić - no to przynajmniej \"siano\" będzie z tego.
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-09-17 17:51:31
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Nalezalo by wprowadzić adpowiedzialność finansową wobec radnych jak i samego burmistrza za podejmowane decyzje by odpowiadali własnym majątkiem za błedy, pomyłki i fanaberie, ktorymi czestokroć się kierują. O ile burmistrz ma odrobinę dbałosci o interesy miasta i mieszkańców powinien to zaproponować na najbliższym posiedzeniu rady i poddać dyskusji.
  Autor: Dariusz
  2019-09-17 15:30:01
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Szczytno nie ma żadnych korzyści z tego, że siedziba KRUS była na terenie miasta. Tylu pracowników ilu pracowała będzie nadal pracowało, nie mam pojęcia o jakich utraconych podatkach wygaduje HŻ? Podatek od nieruchomości? Jakieś 500 zł rocznie w porównaniu z 350.000,00 zł.
  Autor: Norbert
  2019-09-17 12:25:21
 • Bezdomni umierają na naszych oczach
  I to jest radna? Bredzi. Niech przyjmie do domu kilku alkoholików z ulicy i podtrzyma ww. słowa. Wtedy będzie stała murem za alkomatem na dzień dobry.
  Autor: Ja
  2019-09-17 11:42:27
 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  tylk ozaskakujacym jest ze zawsze to musi byc ktos spoza Szczytna badz okolic, po wiezy cisnien i hotelu na Pasymskiej do zludzenia przypominajacego stacje benzynową , banada z Pl Juranda sie nic nie nauczyła. Ktos sobie kupi kolejny teren jako lokate kapitalu pod kredyty banklowe a w miescie kolejna dziura w dupie bedzie. Nie mozna w naszym miescie zawiazac partnerstwa Cywilno publicznego i zrobic to we wlasnym zakresie?!
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:16:19
 • Szczytno znów wspiera policję w zakupie aut
  policja to chyba ma MSW do tego typu zadan, jako mieszkanie=c miasta nie zgadzam sie na to . Karetka pogotowani jest bardziej potrzebna niz nowy \"misiobus\" do przesiadywania za dworcem PKP i żarcia kebabów
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:12:40
 • Browar z pewnymi akcjami i planowaną przyszłością (rozmowa „Tygodnika”)
  to cos co nazywa sie piwo Jurand nie nadaje sie do pica a za cene 6 zeta to juz wogole. Mocz pawiana, kup[ilem dwa razy pierwszy i ostatni. Gratuluje spierdol.. legendy.
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:10:24
 • Budynek szkoły przy Kasprowicza pójdzie na sprzedaż?
  niepoRadni (niejaki Siudak w tamtej akcji maczał palce ) i ich szef znow odwala kiche jak z wieżą i hotelem na Pasymskiej przypominającym do złudzenia stację beznynową . Czy nie mozna w miescie zawiazac jakichs spolek , ktore takie inwestycje by wziely na siebie aby \"obcy\" nie rujnowali w ten sposob miasta i jego charakteru?
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 10:54:28