Niedziela, 18 Sierpień, Imieniny: Anity, Elizy, Mirona -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Burmistrz Łachmański: - Nieciekawa perspektywa kolejnego budżetu UE


- Wytyczne Unii Europejskiej, jakimi już dysponujemy, mówią o tym, że na działania pożądane przez samorządy gminne nie będzie aż tyle środków, jakich byśmy oczekiwali – informuje Cezary Łachmański, burmistrz Pasymia.We wtorek i środę (14-15 maja) w Lubawie odbyły się warsztaty dla burmistrzów 21 polskich miast należących do sieci Cittaslow.

 

- Motywem przewodnim były przygotowania do kolejnego unijnego „rozdania” finansowego, czyli budżetu na lata 2021-2027 – mówi Łachmański. - Dysponujemy już wstępnymi informacjami o tym, jakie obszary będą intensywnie wspierane finansowo, a jakie mniej. Wygląda na to, że dla samorządów nadchodząca perspektywa finansowania unijnego nie będzie za ciekawa.

 

Zdaniem Łachmańskiego, samorządy lokalne wciąż potrzebują dużo pieniędzy na finansowanie inwestycji z zakresu dróg, gospodarki wodno-ściekowej, a na Mazurach też z na takie, które pozwolą na lepszy i szybszy rozwój turystyki i rekreacji.

 

- Owszem, na te obszary też mają być środki, ale mogą się okazać niewystarczające - tłumaczy. - Z otrzymanych wytycznych wynika, że ponownie obszarami priorytetowymi będą działania związane z odnawialnymi źródłami energii oraz z tzw. innowacyjnością, w ramach której po dofinansowanie mogą sięgać przedsiębiorstwa. Wciąż dużo pieniędzy ma być przeznaczone na tzw. projekty miękkie, głównie w sferze socjalnej. W gminach, jak dotąd, „miękkie” dotacje najczęściej były wykorzystywane na realizację projektów zwalczających skutki bezrobocia i wykluczenia społecznego.


 

- Moim zdaniem, te cele już tak wiele środków nie potrzebują – twierdzi burmistrz Pasymia. - Dziś problemy związane z bezrobociem i wykluczeniem znacznie się zmniejszyły, z czego oczywiście bardzo się cieszę. A cieszyłbym się jeszcze bardziej, gdyby Unia o tym też wiedziała i gdyby środki, jakie otrzymamy w ramach kolejnego budżetu europejskiego były racjonalniej podzielone.

 

Szansą dla samorządów mogą być tzw. projekty sieciowe i miasta należące do Cittaslow z tej opcji będą próbowały skorzystać.

 

- Chodzi o to, byśmy przygotowali i zamierzali realizować projekty z tego samego obszaru – tłumaczy burmistrz Łachmański. - Te wszystkie analizy i przymiarki to faza bardzo wstępna, ale z pewnością należy już dziś pochylić się nad kolejnym budżetem unijnym, by być gotowym do sięgnięcia po dotacje jak najwcześniej.Komentarze do artykułu

TTT

Cóż to, Pan Burmistrz Łachmański myślał, że zawsze będzie manna padać z nieba? Może czas najwyższy zacząć starać się o inwestorów z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko stwarzać pozory działania na rzecz mieszkańców za unijne pieniądze.

Napisz


Komentarze

 • Radni nie chcą dawać prezentów
  No to jestem zdumiony tym, że jeśli wszystkie instytucje się centralizują, a tu ktoś jednak chce \"zamontować\", czy rozbudować oddział instytucji w Szczytnie - to radni protestują i stwarzają przeszkody. Ci wielce oświeceni nasi radni niech pójdą wreszcie po rozum do głowy, a nie tylko po dietę radnego. Ale co się dziwić - pies ogrodnika: sam nie zje, ale drugiemu nie da. Chyba, że psa kiełbasą się przekupi.
  Autor: Śmieszek
  2019-08-16 14:53:29
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  PAN Radny raczej do powiedzenia za wiele nie ma co zresztą widac na nagraniach z sesji.
  Autor: Slawomir
  2019-08-16 11:26:01
 • Kraksa na Leyka, kierowca uciekł (zdjęcia)
  Ważne że mordeczce nic nie jest ch#j z prawem jazdy i ch#j z tym samochodem. Ja tobym go uniewinnił.
  Autor: Zbiórka_na_race_szlugów_do_aresztu.
  2019-08-14 19:00:22
 • Molo, jak scena amfiteatru – MDK zaprasza artystów
  Może by zainwestować w publiczny fortepian/pianino? W Polsce jest to dosyć rzadko spotykane, a znalazłoby się trochę chętnych do wypróbowania swoich sił, zwłaszcza, że obok jest szkoła muzyczna kryjąca wiele talentów.
  Autor: Ariia
  2019-08-14 12:35:26
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Pytam się tylko. Czym miasto jako organizator chce przyciągnąć mnie jako jego obywatela? Wykonawcy - poziom równy dożynkom. Oprawa - poziom festynu. Atrakcje - stragan dziadostwa. Droga władzo mojego kochanego miasta, obudźcie się wreszcie. Mamy wielki potencjał, a robimy imprezę na odwal, aby tylko się odbyła. Oddajcie nam naszą imprezę. Mieszkaniec Szczytna.
  Autor: Dżordż
  2019-08-13 14:18:22
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Jak już wiele razy wspominałem. Dni Mojego kochanego miasta, skończyły się już dawno. W tym roku przebiły już wszystko i sięgnęły totalnego dna. Bazariada i nic więcej. Poziom artystyczny równy z dożynkami w Wąchocku. Repertuar bardzo ambitny, w sam raz by przyciągnąć inteligencję z okolicznych \"metropolii\" z kurpiakami na czele. Panie Burmistrzu głosowałem na Pana, ale jeżeli chce Pan coś zrobić dobrego dla miasta niech się Pan wsłucha w głos swoich mieszkańców i przeorganizuje naszą imprezę w taki sposób, aby była to impreza w głównej mierze dla nas, dla mieszkańców. To święto naszego Grodu. Nie potrzebujemy bazariady i wszechobecnej tandety. Chcemy dobrej muzyki, nie polo coś tam. Stop bazariadzie.
  Autor: Jaśnie pan z gorszego sortu
  2019-08-13 14:06:11
 • Złoto-srebrna Karolina Piechowicz
  Gratulacje Karolina! Już nie mogę się doczekać, jak Cię będziemy oglądać na olimpiadzie !
  Autor: Jarek
  2019-08-13 14:02:00
 • Wejść do jeziora można zawsze, ale... nie wszędzie
  Co do zasady ma Pan rację, nie wolno grodzić nieruchomości i uniemożliwiać PRZEJŚCIA i to słowo jest kluczowe. Często osoby zgłaszające pretensje i powołujące się na przywołane przez Pana przepisy utożsamiają je z możliwością wypoczynku nad brzegiem zbiorników wodnych. Więc jeszcze raz przejść brzegiem możemy plażować już nie. Pozdrawiam
  Autor: Wodnik
  2019-08-13 13:09:16
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  Moze Pan radny powinien zainteresować się sytuacją uzdrowienia sluzby zdrowia w naszym mieście? Nowy szpital wybudować, i 2 nowe przychodnie oczywiście wszystko ze srodkow wlasnych.... A i odrazu sprawę ubytku liczby mieszkańców wyjaśni i naprawi.... Taki czlowiek orkiestra na panstwowej posadzce....
  Autor: Facebook wszystko przyjmie....
  2019-08-13 11:10:29
 • Oliwia Grajko – szóstoklasistka na szóstkę
  Powodzenia i samych sukcesów!
  Autor: Super
  2019-08-13 09:29:36