Wtorek, 18 Czerwiec, Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Burmistrz Łachmański: - Nieciekawa perspektywa kolejnego budżetu UE


- Wytyczne Unii Europejskiej, jakimi już dysponujemy, mówią o tym, że na działania pożądane przez samorządy gminne nie będzie aż tyle środków, jakich byśmy oczekiwali – informuje Cezary Łachmański, burmistrz Pasymia.We wtorek i środę (14-15 maja) w Lubawie odbyły się warsztaty dla burmistrzów 21 polskich miast należących do sieci Cittaslow.

 

- Motywem przewodnim były przygotowania do kolejnego unijnego „rozdania” finansowego, czyli budżetu na lata 2021-2027 – mówi Łachmański. - Dysponujemy już wstępnymi informacjami o tym, jakie obszary będą intensywnie wspierane finansowo, a jakie mniej. Wygląda na to, że dla samorządów nadchodząca perspektywa finansowania unijnego nie będzie za ciekawa.

 

Zdaniem Łachmańskiego, samorządy lokalne wciąż potrzebują dużo pieniędzy na finansowanie inwestycji z zakresu dróg, gospodarki wodno-ściekowej, a na Mazurach też z na takie, które pozwolą na lepszy i szybszy rozwój turystyki i rekreacji.

 

- Owszem, na te obszary też mają być środki, ale mogą się okazać niewystarczające - tłumaczy. - Z otrzymanych wytycznych wynika, że ponownie obszarami priorytetowymi będą działania związane z odnawialnymi źródłami energii oraz z tzw. innowacyjnością, w ramach której po dofinansowanie mogą sięgać przedsiębiorstwa. Wciąż dużo pieniędzy ma być przeznaczone na tzw. projekty miękkie, głównie w sferze socjalnej. W gminach, jak dotąd, „miękkie” dotacje najczęściej były wykorzystywane na realizację projektów zwalczających skutki bezrobocia i wykluczenia społecznego.


 

- Moim zdaniem, te cele już tak wiele środków nie potrzebują – twierdzi burmistrz Pasymia. - Dziś problemy związane z bezrobociem i wykluczeniem znacznie się zmniejszyły, z czego oczywiście bardzo się cieszę. A cieszyłbym się jeszcze bardziej, gdyby Unia o tym też wiedziała i gdyby środki, jakie otrzymamy w ramach kolejnego budżetu europejskiego były racjonalniej podzielone.

 

Szansą dla samorządów mogą być tzw. projekty sieciowe i miasta należące do Cittaslow z tej opcji będą próbowały skorzystać.

 

- Chodzi o to, byśmy przygotowali i zamierzali realizować projekty z tego samego obszaru – tłumaczy burmistrz Łachmański. - Te wszystkie analizy i przymiarki to faza bardzo wstępna, ale z pewnością należy już dziś pochylić się nad kolejnym budżetem unijnym, by być gotowym do sięgnięcia po dotacje jak najwcześniej.Komentarze do artykułu

TTT

Cóż to, Pan Burmistrz Łachmański myślał, że zawsze będzie manna padać z nieba? Może czas najwyższy zacząć starać się o inwestorów z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko stwarzać pozory działania na rzecz mieszkańców za unijne pieniądze.

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze