Poniedziałek, 27 Wrzesień
Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji -

Reklama


Reklama

Burmistrz Łachmański: - Nieciekawa perspektywa kolejnego budżetu UE


- Wytyczne Unii Europejskiej, jakimi już dysponujemy, mówią o tym, że na działania pożądane przez samorządy gminne nie będzie aż tyle środków, jakich byśmy oczekiwali – informuje Cezary Łachmański, burmistrz Pasymia.We wtorek i środę (14-15 maja) w Lubawie odbyły się warsztaty dla burmistrzów 21 polskich miast należących do sieci Cittaslow.

 

- Motywem przewodnim były przygotowania do kolejnego unijnego „rozdania” finansowego, czyli budżetu na lata 2021-2027 – mówi Łachmański. - Dysponujemy już wstępnymi informacjami o tym, jakie obszary będą intensywnie wspierane finansowo, a jakie mniej. Wygląda na to, że dla samorządów nadchodząca perspektywa finansowania unijnego nie będzie za ciekawa.

 

Zdaniem Łachmańskiego, samorządy lokalne wciąż potrzebują dużo pieniędzy na finansowanie inwestycji z zakresu dróg, gospodarki wodno-ściekowej, a na Mazurach też z na takie, które pozwolą na lepszy i szybszy rozwój turystyki i rekreacji.


Reklama

 

Reklama

- Owszem, na te obszary też mają być środki, ale mogą się okazać niewystarczające - tłumaczy. - Z otrzymanych wytycznych wynika, że ponownie obszarami priorytetowymi będą działania związane z odnawialnymi źródłami energii oraz z tzw. innowacyjnością, w ramach której po dofinansowanie mogą sięgać przedsiębiorstwa. Wciąż dużo pieniędzy ma być przeznaczone na tzw. projekty miękkie, głównie w sferze socjalnej. W gminach, jak dotąd, „miękkie” dotacje najczęściej były wykorzystywane na realizację projektów zwalczających skutki bezrobocia i wykluczenia społecznego.

 

- Moim zdaniem, te cele już tak wiele środków nie potrzebują – twierdzi burmistrz Pasymia. - Dziś problemy związane z bezrobociem i wykluczeniem znacznie się zmniejszyły, z czego oczywiście bardzo się cieszę. A cieszyłbym się jeszcze bardziej, gdyby Unia o tym też wiedziała i gdyby środki, jakie otrzymamy w ramach kolejnego budżetu europejskiego były racjonalniej podzielone.

 

Szansą dla samorządów mogą być tzw. projekty sieciowe i miasta należące do Cittaslow z tej opcji będą próbowały skorzystać.

 

- Chodzi o to, byśmy przygotowali i zamierzali realizować projekty z tego samego obszaru – tłumaczy burmistrz Łachmański. - Te wszystkie analizy i przymiarki to faza bardzo wstępna, ale z pewnością należy już dziś pochylić się nad kolejnym budżetem unijnym, by być gotowym do sięgnięcia po dotacje jak najwcześniej.Komentarze do artykułu

Małomiasteczkowa wieś.

Wypalony zawodowo , czekający na ochłapy.

TTT

Cóż to, Pan Burmistrz Łachmański myślał, że zawsze będzie manna padać z nieba? Może czas najwyższy zacząć starać się o inwestorów z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko stwarzać pozory działania na rzecz mieszkańców za unijne pieniądze.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43