Niedziela, 20 Październik, Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Burmistrz Łachmański: - Nieciekawa perspektywa kolejnego budżetu UE


- Wytyczne Unii Europejskiej, jakimi już dysponujemy, mówią o tym, że na działania pożądane przez samorządy gminne nie będzie aż tyle środków, jakich byśmy oczekiwali – informuje Cezary Łachmański, burmistrz Pasymia.We wtorek i środę (14-15 maja) w Lubawie odbyły się warsztaty dla burmistrzów 21 polskich miast należących do sieci Cittaslow.

 

- Motywem przewodnim były przygotowania do kolejnego unijnego „rozdania” finansowego, czyli budżetu na lata 2021-2027 – mówi Łachmański. - Dysponujemy już wstępnymi informacjami o tym, jakie obszary będą intensywnie wspierane finansowo, a jakie mniej. Wygląda na to, że dla samorządów nadchodząca perspektywa finansowania unijnego nie będzie za ciekawa.

 

Zdaniem Łachmańskiego, samorządy lokalne wciąż potrzebują dużo pieniędzy na finansowanie inwestycji z zakresu dróg, gospodarki wodno-ściekowej, a na Mazurach też z na takie, które pozwolą na lepszy i szybszy rozwój turystyki i rekreacji.

 

- Owszem, na te obszary też mają być środki, ale mogą się okazać niewystarczające - tłumaczy. - Z otrzymanych wytycznych wynika, że ponownie obszarami priorytetowymi będą działania związane z odnawialnymi źródłami energii oraz z tzw. innowacyjnością, w ramach której po dofinansowanie mogą sięgać przedsiębiorstwa. Wciąż dużo pieniędzy ma być przeznaczone na tzw. projekty miękkie, głównie w sferze socjalnej. W gminach, jak dotąd, „miękkie” dotacje najczęściej były wykorzystywane na realizację projektów zwalczających skutki bezrobocia i wykluczenia społecznego.


 

- Moim zdaniem, te cele już tak wiele środków nie potrzebują – twierdzi burmistrz Pasymia. - Dziś problemy związane z bezrobociem i wykluczeniem znacznie się zmniejszyły, z czego oczywiście bardzo się cieszę. A cieszyłbym się jeszcze bardziej, gdyby Unia o tym też wiedziała i gdyby środki, jakie otrzymamy w ramach kolejnego budżetu europejskiego były racjonalniej podzielone.

 

Szansą dla samorządów mogą być tzw. projekty sieciowe i miasta należące do Cittaslow z tej opcji będą próbowały skorzystać.

 

- Chodzi o to, byśmy przygotowali i zamierzali realizować projekty z tego samego obszaru – tłumaczy burmistrz Łachmański. - Te wszystkie analizy i przymiarki to faza bardzo wstępna, ale z pewnością należy już dziś pochylić się nad kolejnym budżetem unijnym, by być gotowym do sięgnięcia po dotacje jak najwcześniej.Komentarze do artykułu

TTT

Cóż to, Pan Burmistrz Łachmański myślał, że zawsze będzie manna padać z nieba? Może czas najwyższy zacząć starać się o inwestorów z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko stwarzać pozory działania na rzecz mieszkańców za unijne pieniądze.

Napisz


Komentarze

 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Po co ta polityka, panie Mądrzejowski? Bez niej byłby całkiem fajny felieton.
  Autor: lena
  2019-10-16 08:34:07