Poniedziałek, 2 Sierpień
Imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei -

Reklama


Reklama

Browar w Szczytnie odkrywa swoje tajemnice (zdjęcia)


Pełną parą idą prace remontowe w zabytkowym budynku browaru w Szczytnie. Część pomieszczeń przystosowywanych jest na przyszły pub i... warzelnię. To tam ma być produkowane piwo Jurand. Obie inwestycje mają być oddane do użytku jeszcze w tym roku. Nieco później ma powstać tam też część gastronomiczna. Podejrzeliśmy, jak przebiegają prace...Budynek browaru w Szczytnie od lat jest zamknięty dla zwykłego Kowalskiego. To ma się jednak zmienić. Mazurska Manufaktura Alkoholi – spółka, która od kilku lat jest nowym właścicielem tego szczycieńskiego zabytku robi wszystko, aby połączyć swój alkoholowy biznes z otwartością na mieszkańca i turystę. Między innymi reaktywowano produkcję piwa Jurand oraz tworzony jest pub.

 

- Bardzo cieszę się, że nowe władze browaru przychylnie patrzą na mieszkańców regionu oraz turystów i chcę tym pięknem podzielić się z nami – mówi Mateusz Kowalewski, pasjonat browarnictwa i lokalnej historii. - Już nie mogę się doczekać, aby tam wejść i zobaczyć, jak to wszystko dziś wygląda. Jestem przekonany, że browar stanie się największą atrakcją Szczytna.

 

Od 11 lutego na sklepowe półki wróciło piwo Jurand. Na razie warzone jest w Browarze Czarnków oddział Kamionki, ale jego produkcją zajmują się już szczycieńscy browarnicy. To dzięki temu smak piwa jest identyczny z tym sprzed lat.


Reklama

 

- Dla mnie nie różni się on właściwe niczym od tego, jaki pamiętam, gdy przyjeżdżałem tu przed laty na wczasy – wspomina Marcin Piotrowski. - Browarnicy zapewne bazowali na starej recepturze i udało im się odtworzyć smak Juranda bezbłędnie.

 

- Jakość naszych produktów jest najważniejszym elementem, dlatego staramy się zatrudniać najlepszych specjalistów, jacy są dziś dostępni na rynku – mówi Jakub Gromek, prezes zarządu Mazurskiej Manufaktury Alkoholi SA. - Cieszę się, że ich praca jest doceniana przez konsumentów.

 

Władze spółki chcą produkcję piwa przenieść do Szczytna. Dlatego zdecydowano się na zakup linii warzelniczej. Do ogłoszonego przez spółkę przetargu zgłosiło się aż osiem firm.

 

- Ostatecznie naszą linię warzelniczą dostarczy i zamontuje firma Technum – dodaje prezes Gromek. - Jednocześnie staramy się o środki zewnętrzne na tę inwestycję. Nasz wniosek pozytywnie przeszedł ocenę formalną. Szacujemy, że do końca drugiego kwartału dotacje zostaną uruchomione. Od tego uzależniamy prace w browarze i mam nadzieję, że wszystkie nasze plany odnośnie warzelni i pubu uda się zakończyć w tym roku.

Reklama

 

Łączny koszt zakupu linii warzelniczej i toczących się prac rewitalizacyjnych w browarze w Szczytnie, inwestor szacuje na około 8,5 mln zł.

Jak wyglądają prace w szczycieńskim browarze można zobaczyć na zdjęciach.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Zastanawiam się z jakiej puszczy wyszedł autor materiału. I czy w ogóle ma do czynienia z kobietami (np. matka), dziewczynami (np. siostra, dziewczyna, partnerka). Wówczas nie pisałby o \"środkach ochrony\" (kojarzy się z pestycydami) - tylko po prostu o podpaskach, tamponach, ligninie, wacie, które znajdzie w każdej domowej łazience - nawet kawalerskiej. A jak już - to należy pisać o środkach higienicznych. A swoją drogą - jeśli młodzież - ani na lekcjach, ani w domu - nie dowiaduje się co to jest miesiączka, ani jak wówczas postępować - to czapki z głów światłym szkołom i rodzicom. Nikt mi nie powie, że rodziny nie stać na wydatek 5 zł raz w miesiącu.

  Facet


  2021-07-29 12:52:59
 • 2 mln... nie było szkody i winnych
  Jak u Barei...

  Czytelnik


  2021-07-29 07:12:06
 • 42 lata batalionu w Lipowcu
  Byłym żołnierzem rocznik 82-84

  Andrzej


  2021-07-28 20:28:09
 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Fajnie byłoby gdyby biblioteki gminy Szczytno zajęły się propagowaniem czytelnictwa...

  Obserwator


  2021-07-28 18:31:41
 • Odwiedziny z... medalami (zdjęcia)
  Przenoszę wirusa od domu do domu. To mój wkład historyczny w powstrzymywanie pandemii. Reszta jest milczeniem.

  Wójt


  2021-07-28 16:06:25
 • 30-latek w przydomowy ogrodzie hodował... konopie indyjskie
  To gdzie w końcu gdzie hodował tek konopie, w przydomowym ogrodzie czy w kompleksie leśnym?

  WSK


  2021-07-28 15:18:56
 • „Wysyp” obywatelskich pomysłów
  Zlikwidujcie skrzyżowanie ze światłami i wstawcie tam rondo więcej dobrego zrobicie dla powietrza ludzi i hałasu. A oszołomów co mówią, że to jest zły pomysł zapraszam na rondo przy Lidlu. Pozdrawiam serdecznie.

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:05:30
 • Powstanie Centrum Rekreacji Gminy Szczytno
  Kolejna rzecz na siłę, no cóż śmiechu to zdrowie pozostało już się tylko śmiać z tej głupoty!

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:01:59
 • Zamkowe ruiny rozbłysły (zdjęcia)
  Fajnie, że nasz zamek nareszcie \"żyje\". Nie popadajmy jednak z tego powodu w euforię. Sezon turystyczny na Mazurach jest niestety krótki, a nikt poza nim nie będzie specjalnie przyjeżdżał do Szczytna, żeby oglądać ruiny. To nie zamek w Reszlu czy Lidzbarku Warmińskim. Przeciętnemu mieszkańcowi naszego miasta nie będzie się żyło lepiej z tego powodu., a już na pewno nie zatrzyma to młodych ludzi, którzy z powodu braku jakichkolwiek perspektyw wyjeżdżają ze Szczytna.

  markiza


  2021-07-26 12:48:32
 • „W drodze” 99 nowych mieszkań
  Fotka co najmniej taka, jak pewnego prezydenta z Joe Bidenem

  Uważny


  2021-07-26 11:48:43