Sobota, 14 Grudzień, Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Bezmyślność i głupota, czyli jak dbamy o nasze lasy...


W ubiegłym roku na porządkowanie lasów Nadleśnictwo Wielbark wydało około 160 tys. złotych. Jeśli do tego dodamy również środki gminy Wielbark w kwocie około 30-40 tys, które również przeznaczone są na uprzątnięcie nielegalnych wysypisk, to w ciągu roku mamy prawie 200 tys złotych. Pomnóżmy to x5 nadleśnictw i x6 gmin, które znajdują się w naszym powiecie. Rachunek jest prosty. Około miliona złotych rocznie kosztuje nas wszystkich ludzka bezmyślność i głupota, która nijak się ma do naukowego określenia naszego gatunku: Homo sapiens – człowiek rozumny.Pomimo licznych apeli, część śmieci zamiast na wysypiska, nadal trafia do lasów. Według danych szacunkowych, ponad 80 proc. śmieci znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, a skończywszy na urządzeniach AGD i meblach.

 

W ciągu roku na porządkowanie lasu Nadleśnictwo Wielbark wydaje około 160 tys. złotych.

 

- W tym czasie zbieramy od około 300 do 350 metrów sześciennych śmieci – mówi o nielegalnym procederze Robert Krawczyk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Wielbark.

 

Jak mówi zastępca nadleśniczego, kwota 160 tys złotych zawiera w sobie koszty uprzątnięcia nielegalnych wysypisk oraz tych, które znajdują się przy parkingach.

 

- Są to miejsca postoju pojazdów, których w naszym Nadleśnictwie jest pięć i są one ulokowane przy drogach publicznych.

 

Do tego dochodzi jeszcze ścieżka edukacyjna oraz szlaki rowerowe, których łączna długość w Nadleśnictwie Wielbark wynosi około 50 kilometrów. Zbieranie z tych terenów śmieci, to również wydatek blisko 80 tysięcy złotych.

 

Leśnicy podkreślają, że sprzątanie nielegalnych wysypisk z roku na rok staje się coraz droższe.

 

- Zdarzają nam się również tzw. śmieci „specjalne” - mówi Karolina Remuszko, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Wielbark. - Nie tak dawno mieliśmy wyrzucony w lesie azbest. Tego nie da się po prostu wrzucić na przyczepę i wywieźć. W takich przypadkach musi być wezwana specjalistyczna firma, która zajmuje się utylizacją tego niebezpiecznego materiału, a to generuje większe koszty.

 

- Zdarzają się niejednokrotnie takie sytuacje, że w środku lasu, w miejscu do którego jest trudno dojechać znajdujemy pół wywrotki części samochodowych z tzw. szrotu – mówi o wywożeniu śmieci zastępca nadleśniczego. - Dość często odnajdujemy sterty opon i inne przedmioty, które jasno wskazują na ich warsztatowe pochodzenie. Na takie znaleziska trafiamy kilka razy w roku.

 

- Bywa niekiedy i tak, że wśród wyrzuconych śmieci znajdujemy dowód, wskazujący właściciela odpadów, np. fakturę, ale udowodnienie, że to ta właśnie osoba jest odpowiedzialna za zaśmiecenie lasu, jest niezwykle trudne. Praktycznie możemy ukarać sprawcę tylko wtedy, gdy go złapiemy na gorącym uczynku - dodaje Karolina Remuszko.


 

Na terenie gminy Wielbark funkcjonuje PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Można tu przywieźć gruz, popiół, odpady zielone oraz przedmioty wielkogabarytowe czyli tapczany, meble i inne większe przedmioty domowe. Również raz w roku każda rodzina z terenu gminy Wielbark może przywieźć cztery opony samochodu osobowego. Jak w każdej gminie tak i w Wielbarku działa firma, która odbiera odpady bezpośrednio od mieszkańców, którzy płacą za to 29 złotych miesięcznie (od rodziny).

 

– Ale żeby śmieci dostarczyć do PSZOK-u i aby były one odbierane, trzeba złożyć odpowiedniądeklarację i mieć podpisaną umowę – wyjaśnia burmistrz Grzegorz Zapadka. - Być może niektórym rodzinom ten obowiązek umknął bądź unikają go celowo.

 

W ocenie Dariusza Szepczyńskiego, leśniczego leśnictwa Borki Wielbarskie, poprawie tego stanu rzeczy służyłyby znacznie wyższe kary finansowe.

 

- Gdy 12 lat temu obejmowałem tu stanowisko leśniczego, wśród śmieci najwięcej było butelek i innych opakowań szklanych. Teraz jest zupełnie inaczej, ponieważ bywa i tak, że w lesie są odnajdywane całe elementy wyposażenia kuchennego i urządzeń, np. płyta indukcyjna lub kuchnia mikrofalowa. Stopa życiowa naszych obywateli znacznie wzrosła, ale świadomość chyba spadła – mówi leśniczy. - Na podległym terenie takich solidniejszych „wysypisk” znajduję około siedmiu. Muszę wtedy powiadomić Straż Leśną, która sprawdza zawartość dzikiego wysypiska i wstępnie określa, czy nie znajdują się w nim niebezpieczne przedmioty lub tez płyny.

 

- Stopa życiowa naszych obywateli znacznie wzrosła, ale świadomość stanęła w miejscu albo i spadła – konkluduje leśniczy Szepczyński. - Pomimo szeroko prowadzonej edukacji ekologicznej, pewne nawyki przechodzą z pokolenia na pokolenie: „robił to mój dziadek, ojciec i ja też będę wywoził śmieci do lasu”.

 

Według statystyk Lasy Państwowe rocznie wydają około 20 milionów złotych na usuwanie z lasów śmieci, które wypełniłyby około 1000 wagonów transportowych.Komentarze do artykułu

nando

Kamery, kamery i jeszcze raz kamery. Może nie od razu wszędzie, ale w tych najczęstszych, newralgicznych miejscach. Dorwać ćwoka jednego z drugim i nagłaśniać.

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Pogorzelcy czekają na dachy
  Sytuacja mieszkaniowa w naszym mieście od lat jest tragiczna. Czas oczekiwania na mieszkanie komunalne wynosił kilka lat. Teraz żyje się ludziom dużo lepiej niż jakieś 5-10-15 lat temu i większość młodych ludzi, którzy tylko maja zdolność kredytową nie czeka na mieszkanie z \"miasta\" tylko decyduje się za zakup własnego lokalu. Mimo, wydaje mi się dużo mniejszej liczby chętnych miasto nadal nie jest w stanie zapewnić godnych warunków mieszkaniowych swoim mieszkańcom. Przykre. Jesteśmy dość dużym miastem i powinniśmy mieć chyba godziwe mieszkania dla ludzi, którzy nagle tracą wszystko i raczej przez długi czas nie będzie stać ich na kredyt. Mogliby Państwo przypomnieć historie rodziny, której letnią porą spłonął dom przy ulicy Niepodległości. Była tam dziewczyna z trójka małych dzieci. Wiem, że lokal który miała otrzymać również był tragiczny. Nie wiem czy dostała coś lepszego. Może gazeta mogłaby przekazać nam-czytelnikom jakieś informacje o tym jak im się żyje i gdzie mieszkają? W naszym mieście nie ma nawet mieszkań dla osób niepełnosprawnych. Znam osoby które mieszkają na stancjach z dziećmi na wózku. Nie mówiąc już o tym, że nawet stancje znaleźć w takim przypadku jest bardzo ciężko, no bo przecież musi to być miejsce bez schodów. Tragedia. Czy to naprawde niemożliwe, żeby tak duże miasto wybudowalo wystarczająca ilość bloków, w tym jeden z udogodnieniami dla niepelnoprawnych? Przeciaż mieszkańcy płacą czynsze, więc jakiś wpływ i zwrot inwestycji jest, czyż nie?
  Autor:
  2019-12-14 00:18:25
 • Wybory sołtysa w oparach zwady (zdjęcia, rozmowa)
  Porządek obrad winien być podany do publicznej wiadomości wraz z ogłoszeniem o zebraniu na 16 dni przed terminem. Zebranie otwiera organ, który zwołał zebranie. W głosowaniu jawnym wybiera się Prezydium Zebrania - przewodniczący sekretarz, członek. Przewodniczący, po uprzednim odczytaniu porządku obrad, zawsze poddaje pod jawne głosowanie za lub zgłoszonymi ustnie propozycjami zmian porządku obrad.. Prawo winno być czytelne i przestrzegane. Zebranie Wiejskie jest najwyższym organem w Sołectwie i to ono decyduje o porządku obrad, a nie Pani wójt !. ... i poniekąd z tej oto przyczyny nie uczestniczę w zebraniach gminnych, by zawału nie nabawić się.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-12-14 00:02:53
 • Znamy numer do Mikołaja Zadzwoń!
  Kocem od ciebie wsystko
  Autor: Kacper Pietrzak
  2019-12-13 16:11:50
 • Tragedia w Płozach, nie żyje młody mężczyzna
  Śmierć zawsze boleśnie dotyka nie tych, którzy odchodzą, a tych, którzy zostają. I choć szkoda młodego człowieka, to rodzi się pytanie: wsiadając do samochodu nie wiedział/widział, że kierowca jest pijany?
  Autor: massakra
  2019-12-13 14:15:17
 • Święto krwiodawców
  Z tego co wiem i widziałam Pani Sylwia regularnie oddaje krew:)
  Autor: Jula13221
  2019-12-13 13:52:34
 • Święto krwiodawców
  A Pan/Pani chyba nic nie robi tylko siedzi i bezsensownie komentuje bez żadnej wiedzy na dany temat.
  Autor: Pk
  2019-12-13 13:38:12
 • Gazu! - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Panie \"dr\" piszesz, że ludzie do pewnych rzeczy muszą dorosnąć. Niestety, wielu nigdy nie dorośnie. Wręcz śmiem twierdzić, że z rozwojem cywilizacyjno-technicznym jako ludzie coraz bardziej epatujemy postawami aspołecznymi. Alfred Nobel wynajdując dynamit nie spodziewał się, że przyczyni się on do efektywności w prowadzeniu wojen. Z każdym wynalazkiem jest podobnie, ludzie wiedzą jak z niego \"skorzystać\".
  Autor: taki sobie obserwator
  2019-12-13 13:18:54
 • Gazu! - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Wyjątkowo zgadzam się z panem Mądrzejowskim. Uczono mnie jednak, że inteligentny człowiek nie krytykuje ludzi ale ich konkretne zachowania. Używanie epitetów typu dureń, troglodyta czy baran nie najlepiej świadczy o autorze.
  Autor: lena
  2019-12-13 13:16:32
 • Gazu! - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Brawo Panie Wiesławie. Trafione w samo sedno. Rozjeżdżanie dróg przez pseudokrossowców, szpanowanie półciężarówkami w charakterze osobówek. Problemem się stają jeżdżące po lesie czterokołowce. Chyba to choroba cywilizacyjna. Ludzie do pewnych rzeczy muszą dorosnąć.
  Autor: dr
  2019-12-13 12:12:43
 • Wójt z „szponach” prokuratora
  Niech gazeta zajmie się ŚDS Wesołowo, tam też jest ciekawie.
  Autor: Adam
  2019-12-13 11:17:29