Czwartek, 4 Czerwiec, Imieniny: Christy, Helgi, Karola -

Reklama


Reklama

Bariera dla wodociągu mieszka w... UK


Upór jednej osoby może zaprzepaścić szanse gminy na 2-milionową dotację. Chodzi o budowę wodociągu w Warchałach.Z udziałem unijnych środków gmina buduje obecnie wodociąg w Nartach. Podobny, długości 8,5 km, ma powstać w Warchałach. Dzięki temu, na co liczy gmina posiłkując się uczonymi opiniami, powinien ulec poprawie stan jeziora Świętajno, którego degradację i niepokojące zmniejszenie stanu wody notuje się od lat. Inwestycja jest praktycznie przygotowana, jak i wniosek o dofinansowanie, bo gmina chce na wodociąg w Warchałach pozyskać unijną dotację. I tu pojawił się poważny problem.


Reklama

 

- Zgodnie z dokumentacją wodociąg musi przejść przez niektóre prywatne działki i nie da się tego ominąć. Do wniosku o dotację musimy więc dołączyć oświadczenia właścicieli, że się na to godzą – tłumaczy wójt Sławomir Ambroziak. - I dysponujemy takimi oświadczeniami, poza jednym.

 

Rzecz dotyczy właściwie dwóch działek, należących do jednej osoby, spadkobierczyni dawnego właściciela, który zmarł.

 

- To siostra naszego byłego mieszkańca, która od wielu lat mieszka w Londynie – mówi wójt. - I ona właśnie nie chce nam pozwolić na przeprowadzenie wodociągu przez odziedziczone działki.

Reklama

 

Z powodu odległości kontakt jest nieco utrudniony.

 

- Niemniej wielokrotnie rozmawialiśmy z tą panią przez telefon. Tłumaczyliśmy, prosiliśmy. Wie, że od tego zależy czy gmina uzyska dotację unijną, ale nie wiem, jak ją przekonać, skoro ona odpowiada, że Unia to organizacja komunistyczna. Nawet proponowałem, że przyjadę do niej, do Londynu, bo to teraz żaden problem przy połączeniach z Szyman, że porozmawiamy, ale nawet nie chce o tym słyszeć.

 

Gmina mogłaby, ewentualnie, wymusić tę zgodę na drodze sądowej, ale proces trwałby z rok czy dwa.

 

- A tyle czasu nie mamy. O losie naszego wniosku i dotacji zadecydują dosłownie najbliższe tygodnie, jeśli nie dni – podkreśla wójt Ambroziak.

 

Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Kłamią, kłamią, kłamią Każdy rybaka ma piękny dom, elegancki samochód!!! ( z pensji ) A ryb w jeziorach już prawie niema! Wszystko jasne jeden drogiego będzie krył Komunistyczne układy!

  Wedkarz


  2020-06-04 08:39:29
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Śćiema jakich mało siaty stoją non stop szczupak odlawiany w tarlo to przestępstwo. Przestańcie odlawiac ryby w tarlo natura sama odbuduje waszą bandycka gospodarkę. Widocznie gospodarstwo ma takie układy i nie obowiazuja ich okresy ochronne a osoba decyzyjna wszystko podpisze żeby mieć z tego korzyść. Uklady musza byc od dawna gospodarstwo przekazywane z pokolenia na pokolenie tej samej rodzinie... Ale to wędkarz i kormoran jest szkodnikem...

  Wędkarz


  2020-06-04 08:15:50
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Pan Kulas jasno sprecyzował w jakim rzędzie stawia wędkarzy: \"A odławiają go też wędkarze, kormorany i inne szkodniki\"

  MJS Blue


  2020-06-04 07:09:35
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Jak byście tak racjonalnie gospodarowali to nie potrzebne by były zarybienia. Co z tego, że macie papiery jak niszczycie wody zgodnie z przepisami.

  Boleń


  2020-06-04 00:21:43
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Panie Henryku najlepszą obroną jest atak.A te ilości ryb to chyba jakaś kpina.

  Spychowo


  2020-06-03 22:34:43
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Witam jestem właśnie że Spychowa wychowałem się tam i jeszcze nie widzilame nigdy że by było zarybianie jezior chyba tylko na papierze Masakra Rybacy są kłusownikami ale legalnymi .

  Michał Wanda


  2020-06-03 22:28:52
 • Lodziarnia Beza-Krówka zaprasza na pyszne smaki
  Powodzenia, super

  Gość


  2020-06-03 21:19:02
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Niby rybacy tak na nich trzeba mówić to dobrze zorganiziwana grupa przestępcza .

  Roman Maryl A.G


  2020-06-03 19:45:12
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Żartowniś z niego rybacy 9 a wędkarze 15 kg widziałem jak stawiają tam siaty co 20m w poprzek jeziora i tak kilka rzędów koło siebie żeby co nic nie spier.....o(j .kiersztanowo),już tam nie łapie bo studnia,bezrybie totalne

  Nicram1222


  2020-06-03 17:47:16
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Tak o kłamstwo sam widziałem na własne oczy jak rybacy łowio w tarło szczupaki i wrzucano do skrzynek nie do wytarcia i też one ryby wiosno w tarło kedyś tak nie było a jak były nie wymiarowe do wyrzucali śnięte do wody i niech nie oszukuje tak jest co roku na .jedzorze Leleskim

  Piotr polak


  2020-06-03 14:45:49