Niedziela, 26 Wrzesień
Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa -

Reklama


Reklama

Bank Spółdzielczy w Szczytnie kredytuje Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski


Niebagatelnego, bo w wysokości 49 milionów złotych kredytu udzieli Bank Spółdzielczy w Szczytnie samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego. Zainicjowane przez szczycieński bank spółdzielczy konsorcjum aż 11 banków, które działają na terenie Warmii i Mazur wygrało właśnie przetarg, pokonując bankowe giganty.Umowę kredytową, w imieniu konsorcjum, we wtorek, 15 grudnia parafowali Prezes Banku Spółdzielczego w Szczytnie - Krzysztof Karwowski, wiceprezes - Tomasz Błaszczak oraz Marcin Amrozy, pracownik Banku Spółdzielczego w Szczytnie. Ze strony Urzędu Marszałkowskiego dokumenty podpisali: Marszałek Gustaw Marek Brzezin i wicemarszałek Miron Sycz.

 

 

Bank Spółdzielczy w Szczytnie po raz kolejny pokazuje, że jest nowoczesną instytucją finansową, który doskonale rozumie potrzeby rynku. Udowodnił, że współpracą można osiągnąć zdecydowanie więcej niż konkurowaniem za wszelką cenę. Władzom szczycieńskiego banku udało się stworzyć konsorcjum, w skład którego weszło, aż 11 banków, które wspólnie przystąpiły do przetargu na obsługę kredytową Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

 

Konsorcjum wygrało, a co więcej - pokonało takie molochy, jak m.in. Pekao S.A., czy konsorcjum PKO BP S.A. i BGK. Przedmiotem zamówienia było udzielenie i obsługa długoterminowego kredytu na finansowanie deficytu budżetu i spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów. Łącznie chodzi o 49 mln zł.

 

 

 

- Nie przeraziła nas ani kwota tego kredytu, ani nasi konkurenci, bo doskonale znamy się na finansach i realiach, w których przyszło nam funkcjonować, co więcej byliśmy liderami tego konsorcjum – mówi Krzysztof Karwowski, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie. - Bardzo cieszę się z tego, że lokalne banki spółdzielcze zadbają o finanse województwa. Pokazuje to, że w lokalności jest siła. Łatwiej rozmawiać, negocjować warunki z lokalnym partnerem. Podkreślę, warunki, które satysfakcjonują obie strony. Jak widać w lokalności i współpracy jest siła.

 

 

 

Banki biorące udział w konsorcjum:

 


Reklama

Bank Spółdzielczy w Szczytnie

Mazurski Bank Spółdzielczy w Giżycku

Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie

Bank Spółdzielczy w Lubawie

Bank Spółdzielczy w Iławie

Bank Spółdzielczy w Nidzicy

Bank Spółdzielczy w Olsztynku

Warmińsko - Mazurski Bank Spółdzielczy w Piszu

Bank Spółdzielczy w Olecku

Bank Spółdzielczy w Reszlu

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. Oddział Olsztynie.

 

 

Bank Spółdzielczy w Szczytnie jest kontynuatorem działalności Banku Mazurskiego w Szczytnie, który powstał 18 września 1910 roku. Kierownikiem banku został wtedy Kazimierz Jaroszyk, działacz społeczno-narodowy Warmii i Mazur, redaktor „Mazura” wydawanego w Szczytnie oraz sekretarz Mazurskiej Partii Ludowej.

 

Z chwilą wybuchu I wojny światowej Bank Mazurski w Szczytnie zmuszony był zawiesić swoją działalność, między innymi z uwagi na mobilizację polskich działaczy do armii niemieckiej. Wznowienie pracy Banku nastąpiło po zakończeniu I wojny światowej.

 

Po wybuchu II wojny światowej majątek Banku został skonfiskowany. Wznowienie działalności nastąpiło 15 stycznia 1946 roku pod nazwą „Bank Ludowy – Spółdzielnia Oszczędnościowo – Pożyczkowa w Szczytnie”. W latach 1947-1950 Bankiem kierował organizator ruchu ludowego Mirosław Fryderyk Leyk, także publicysta i pamiętnikarz. Wokół Banku skupili się czołowi działacze mazurscy. Z grupy tej na czoło wysuwał się Jan Bocian, a także ówczesny starosta szczycieński Walter Późny.

 

Od roku 1957, po przywróceniu samorządowego charakteru spółdzielczości bankowej, szybko wzrastała liczba członków Banku. W 1957 roku było ich siedmiuset, w 1960 – tysiąc czterystu, a w roku 2005 już trzy i pół tysiąca członków.

 

W końcu lat dziewięćdziesiątych Bank Spółdzielczy w Szczytnie przyłączył sześć mniejszych banków i rozszerzył działalność na teren sąsiednich gmin: Jedwabno, Świętajno, Biskupiec, Dźwierzuty, Wielbark i Pasym, gdzie funkcjonują obecnie oddziały Banku. W roku 2007 rozpoczęła działalność nowa Filia Banku Spółdzielczego w Szczytnie w centrum miasta przy ul. Polskiej 49. W marcu 2008 roku została uruchomiona placówka Banku w gminie Purda, a w maju 2009 r. otwarto Filię w Olsztynie. Od czerwca 2015 r. w Szczytnie przy Placu Juranda 3 w nowo wybudowanym budynku funkcjonuje Fila Nr 2.

Reklama

 

Bank Spółdzielczy w Szczytnie należy do zrzeszenia Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., a obszarem jego działania jest cały kraj.

 

Dostosowujemy ofertę do zmieniających się potrzeb naszej społeczności, dbamy jednocześnie o zapewnienie wiarygodności finansowej Banku. Tradycyjnie wspieramy rozwój gospodarczy naszego regionu, rolnictwa, małej i średniej przedsiębiorczości. Współpracujemy z samorządami terytorialnymi, organizacjami samorządu gospodarczego. Aktywnie wspieramy również instytucje pożytku publicznego takie jak stowarzyszenia, fundacje i szkoły.

 

Bank działa poprzez 12 placówek rozmieszczonych w następujących miejscowościach: Szczytno, Biskupiec, Dźwierzuty, Jedwabno, Kolno, Olsztyn, Pasym, Purda, Świętajno, Wielbark, ponadto udostępnia klientom 16 własnych bankomatów, w tym 5 wpłatomaty oraz sieć ponad 4 700 bezpłatnych bankomatów na terenie Polski.

 

Bank posiada uniwersalną ofertę produktową w tym: rachunki złotowe i walutowe, lokaty, kredyty, leasing, gwarancje, w tym celne, karty płatnicze i kredytowe, bankowość internetową, przekazy Western Union. W oparciu o współpracę z towarzystwem ubezpieczeniowym Concordia oraz MACIF Życie Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Bank udostępnia też klientom różne produkty ubezpieczeniowe.


Misja

Misją Banku Spółdzielczego w Szczytnie jest świadczenie kompleksowych, nowoczesnych, profesjonalnych i bezpiecznych usług bankowych, dostosowanych do potrzeb rynku i społeczności lokalnej.


Realizując usługi finansowe, Bank dąży do aktywizowania rozwoju środowiska lokalnego, głównie poprzez zaspokajanie potrzeb swoich Klientów oraz osób zamieszkujących lub prowadzących działalność gospodarczą na terenie działania Banku.

 Komentarze do artykułu

Wiesław Żółtkowski

Gratuluję kredytu, ale ostrzegam, że to jest jednak ryzyko kondycji samorządu terytorialnego. Ważne są też całościowe warunki współpracy obejmujące inne usługi. Udzielnie kredytu powinno wiązać się z odpowiednią obsługą operacji samorządu. Powodzenia w Nowym Roku !

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43