Środa, 24 Kwiecień, Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

48 groszy to... miesięczna emerytura pani Marianny


Od czasu do czasu w ogólnopolskich mediach ukazują się informacje o emerytalnych absurdach. Taki mamy też w Szczytnie. Marianna Kozon otrzymuje miesięcznie... 47 groszy. Objęła ją nawet tegoroczna regulacja. Jej miesięczny dochód wzrósł o 1 grosz!Świadczenie emerytalne zostało przyznane Mariannie Kozon od 19 lutego 2016, z chwilą, gdy osiągnęła wiek emerytalny. Na jej ZUS-owskim koncie zaewidencjonowano składki w wysokości 118,92 zł. I gdy zostały one podzielone przez wyliczony średnio statystyczny czas życia, jaki jej pozostał (253,9 miesięcy) wyszło, że zgromadzony kapitał wystarcza na to, by miesięcznie ZUS „obdarował” ją tymi mizernymi grosikami.
 

Dotychczas 47 groszy, a obecnie już nawet 48 groszy to wszystko, na co w ciągu swoich 63 lat życia zasłużyła pani Marianna. Takie są, niestety, skutki braku zatrudnienia.

 


Brak pracy = brak składek

 

Pani Marianna przyznaje, że nie była czynna zawodowo. Raz czy dwa króciutko pracowała dorywczo, ale na stałą pracę nie pozwalało jej zdrowie. Urodziła i wychowała troje dzieci i to – jak sądziła ona i mąż – zapewni jej nieco większy dochód emerytalny.
 

- Kiedyś znajoma pracownica ZUS powiedziała mi, że jak ktoś wychował troje dzieci, to z tego tytułu ma naliczoną wyższą emeryturę – opowiada mąż pani Marianny. - Nawet powiedziałem o tym znajomej, która też właściwie nie pracowała i ona z tego skorzystała, bo dostała więcej. Teraz to pewnie ma już nawet i z 500 zł. Ale to było chyba jakoś w 2012 roku, a teraz podobno zmieniły się przepisy.
 


Mariannie Kozon okres wychowywania dzieci nie został zaliczony i wliczony, gdyż – jak wynika z pisma ZUS – nie udowodniła żadnego okresu składkowego i nie ma ustalonego kapitału początkowego do 1999 roku, w związku z czym – w myśl nowych przepisów – „przeliczenie emerytury z wliczeniem okresów wychowywania dzieci jej nie przysługuje”.
 


- Ale to nie moja wina. Chciałam pracować, ale mnie nie chcieli – żali się pani Marianna. - Ciągle chorowałam, od najmłodszych lat, a w ostatnich walczę też z nowotworem.

 

Na garnuszku MOPS-u i dzieci

 

Marian i Marianna Kozonowie liczą na to, że ich głodowa sytuacja poprawi się nieco za kilka miesięcy, kiedy swoją emeryturę zacznie otrzymywać pan domu. On – na swoje i żony szczęście – wiele w życiu pracował, i to ciężko. - Jak mi ostatnio wyliczali w ZUS, to powinienem dostać jakieś 1400 czy 1500 zł – powiada pan Marian. - Ale zanim to nastąpi... Łatwo nie jest, bo i mi już zdrowie na ciężką pracę nie pozwala. O, na podwórku leży stos drzewa, syn nam kupił na opał, ale ja go już nie potnę ani nie porąbię. Będzie syn musiał przyjechać i to zrobić.
 

Jak mówią małżonkowie, jakoś radzą sobie latem, wspomagają się zbieraniem jagód i grzybów. Zima nieco pomaga rodzinie MOPS. Pani Marianna ma przyznaną zapomogę – 200 zł na trzy miesiące.

- I zewsząd słyszymy, że dzieci powinny nam teraz pomagać, nas utrzymywać – mówią Kozonowie. - Może i tak, ale one mają przecież już swoje rodziny, swoje dzieci i nie opływają w dostatki. I nie chcemy być dla nich ciężarem...Komentarze do artykułu

Zdziwiona

Kobieta ma 63 lata nie wierzę że przez te lata nikt jej nie chciał zatrudnić,po prostu tak szukała pracy a w MOPS maja rację wychowywała dzieci to niech teraz jej pomogą.

500+

I tak właśnie skończą też te wszystkie mamuśki, które zrezygnowały z pracy, bo kochany PiS podarował im 500+. A ta nasza kochana opozycja (PO NOWOCZENSA i PSL) jest tak słaba, że nawet nie zauważyła tego problemu. Zamiast krzyczeć, że jest to zły program ( w mojej ocenie zły nie jest) to powinni właśnie zrócic uwagę kobietom, które zrezygnowały z pracy, że ich emerytury będą właśnie groszowe jeśli tak zrobią. Ale nie, po co. Cisza. Inna rzecz, że też wolałabym nie karmić ZUS, bo złodzieje, kupe kasy idzie na ekskluzywne budowle, limuzyny i administrację. Po cholerę ta administracja? Co? Skoro dziś wszystko można komputerowo zalatwić, tak przynajmnije się chwalą...

szczery

no a na co ta kobieta liczyła? chciało się całe życie lekkim chlebkiem przeżyć, to teraz nie ma co narzekać. "Ja chciałam pracować, ale mnie nie chcieli" - jak ktoś chce, to znajdzie prace i tyle. Moim zdaniem powinna dziękować, że jej chociaż za darmo mops te 200zł przyznaje.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Za stan wspólczesnego stanu piłko nożnej odpowiada w głownej mierze niejaki Pan Zbignie Magnuszewski, przez lata szara eminencja, nastepnie pierwszy który pogrązył MKS aby podlizac sie Błekitnym ( wyciagając najlepszych z MKSu ) powodując kolejne spadki druzyny ze Szczytna. Nastepnie powracając na zgliszcza tego co zostało aby mienic się zbawcą szczycienskiego futbolu, by ostatecznie zostawić zdezoerientowane zielone i zagubione towarzystwo zwane zarządem.
  Autor: piłjarz płotkarz
  2019-04-24 17:04:23
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Połowa rady miejsckiej to byli piłkarze bądź sportrowcy, niektórzy juz drugą i wiecej kadencji, wiec efekty jesli chodzi o sport w Szczytnie sa widoczne :). Ruina na SKS , ruina na Ślaskiej, hala Wagner hmmm każdy widzi jak jest po wieloletnich rządach pana L. Sport organizowany jest w Szczytnie przez stowarzyszenia typu Morsy czy Jurund nastawione na lansowanie sie i zbieranie wpisowego za imprezy zamiast na proowanie zdrowego trybu życia. Także panie Romanie na wiele to nie ma co liczyc!
  Autor: piłkarka
  2019-04-24 16:57:29
 • Gdzie są lampy z Placu Juranda? - list do redakcji
  Najlepiej stare wyrzucić tak trzymać trzeba od pani Górskiej wymusić zwrot lamp lub ewentualnie podać do sądu w trybie cywilnym o zwrot lamp.
  Autor: Nowak
  2019-04-24 08:37:01
 • Gdzie są lampy z Placu Juranda? - list do redakcji
  Szanowny Czytelniku, nalezy zadać organowi, tj. burmistrzowi, pisemne zapytanie w trybie ustawy z 6.09.2001 o dostępie do informacji publicznej . Organ jest obowiazany udzielić odp. w ciagu 14 dni, nie później niz w ciagu 2 m-cy. Wniosek o inf. jest oczywiscie bezpłatny.
  Autor: Czytelnik_2
  2019-04-23 23:26:51
 • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
  Do DR - popieram zdanie: \"...kto skusi się na 26 apartamentów w Szczytnie. Ludzie szukają spokoju, komfortu, piękna krajobrazu- a tu co widok na \\\"Zacisze\\\", hałas na orliku, o komforcie nie wspomnę.\" Fakt, obłażąca z tynku zabytkowa szkoła obok to też mało szałowy widok. A co do zapotrzebowanie na apartamenty w Szczytnie, to podobnie obawiam się o sklepy w nowej mega galerii po kinie.
  Autor: kaj
  2019-04-23 21:29:07
 • Radni powiatowi - plotkarze niszczą swój szpital?
  No, ja ok. 9 lat temu też o śmierci niepełnosprawnego krewnego, którym się opiekowałam, i który od świcie któregoś dnia trafił do naszego szpitala, dowiedziałam się osobiście odwiedzając go (a właściwie już tylko lekarza, bo krewny od paru godzin nie żył i leżał już w chłodni) w szpitalu. Nikt nie powiadomił ani mnie o zgonie, ani innych opiekunów, którzy go bardzo chorego o świcie do szpitala oddali... To chyba coś jest na rzeczy.
  Autor: kaj
  2019-04-23 21:12:44
 • Olimpijczycy z gimnazjum mają otwarte drzwi do szkół
  No i w tym mieście nie ma talentów!
  Autor: Śmieszek
  2019-04-23 19:04:32
 • Egzaminy mimo strajku
  Do Rodzica. Chodzi o to, że dobrze opłacany nauczyciel jest dobrze przygotowany do swoich zajęć w szkole. Np. chodzi do teatru, czy ta książki - różne - zaznaczam, śledzi, co się dzieje w internecie, śledzi, co dzieje się w kraju i na świecie. Bo tak, jak ty - Rodzicu - jest odpowiedzialny za rozwój Twojego dziecka. Musi mieć w sobie iskrę, która pozwoli \"w aniołów przemienić\" zwykłych zjadaczy chleba. Aby młodzi mieli ambicję, chcieli odkrywać świat we wszystkich jego wymiarach. tak, ciekawość świata! Do jej rozbudzania służy nauczyciel, który również podaje narzędzia, aby móc ten świat poznawać! To nie testy, to nie punkty! To wiedza! Zamień się z nauczycielem na tydzień pracy - z gromadą przynajmniej 25 osobowości w ramach pensum. Nie jestem nauczycielem, ale wystarczą mi moje dzieci w domu.
  Autor: Śmieszek
  2019-04-23 15:12:16
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Czy to ta Pani co garnki sprzedaje?
  Autor: Rafał
  2019-04-23 13:21:09
 • Szczytno chce przystąpić do sieci miast Cittaslow
  To tego Rafala wybrali na przedstawiciela do promowania miasta poza jego granicami ale wstyd. Koleś z taką........
  Autor: Karol
  2019-04-23 13:16:24