Wtorek, 28 Wrzesień
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

360 tysięcy kilometrów pomocy, część trafiło do zakonnic


W drugiej połowie lutego po raz 143 zawitał z pomocą humanitarną do Szczytna jego honorowy obywatel – Werner Koepke. Towarzyszył mu emerytowany oficer zachodnioniemieckiej policji Hermann Salge, który dopiero rozpoczyna u boku Wernera swą wolontariacką działalność. Jak policzył Werner, podczas licznych wypraw do Szczytna pokonał już dobrze ponad 360 tysięcy kilometrów.Werner Koepke przyjeżdża do Szczytna od 1993 roku. Jego początkowo samodzielna inicjatywa przerfodziła się z czasem w zorganizowaną akcję, którą prowadzi założone przez niego stowarzyszenie „Masurenhilfe”. Początkowo współtworzyło je 8 osób, a obecnie liczy już 32 członków.

 

Dlaczego z tylu mazurskich miast, Werner wybrał Szczytno? - W Leiferde (Dolna Saksonia), skąd pochodzę, mieszkała lekarka – doktor Kühne. Była to dawna mieszkanka Szczytna, która w 1945 roku musiała opuścić miasto. Gdy dowiedziała się, że planuję wspierać mieszkańców Mazur, powiedziała: „Jedźcie do Szczytna”. I tak się stało.


Reklama

 

Hermann Salge, który towarzyszył Wernerowi podczas ostatniej wizyty, przez ponad 40 lat był oficerem niemieckiej policji i w prace stowarzyszenia włączył się już na emeryturze. - Dołączyłem do stowarzyszenia „Masurenhilfe” i w ubiegłym roku byłem w Szczytnie po raz pierwszy. Polskę już trochę poznałem, bo jestem fanem motocykli i jeżdżę w dalekie trasy właściwie po całej Europie.

 

W lutym br. Werner Koepke wspomógł Warmińsko - Mazurski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Z dostawy ucieszyli się też młodzi mieszkańcy internatu SOSW, którzy otrzymali m.in. dwa stoły do gry w piłkarzyki. Jak zawsze i od lat, nie zabrakło podarunków dla wychowanków z domów dziecka w Szczytnie i Pasymiu, a nawet dla sióstr klarysek ze szczycieńskiego klasztoru.

ReklamaKomentarze do artykułu

Ciekawy

Co w darze otrzymały szczycieńskie klaryski - bo o tym brak informacji. Nie mam nic do zakonnic i zakonników - ale nie sądzę, aby cierpieli biedę, a cecha ubóstwa i ograniczania swych potrzeb do niezbędnego minimum - to zdaje się - jest coś, co odróżnia te zgromadzenia od zwykłego, szarego konsumpcjonisty.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Facet odleciał. Aby tylko zaistnieć. Może coś mądrego wymyślić dla żyjących, Panie Radny. Rzeczywiście skład Rady tej kadencji mamy wyjątkowo dobrany. Jeden wart drugiego- same asy.

  dr


  2021-09-27 12:59:02
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  W Szczytnie to świecka tradycja- jeszcze nigdy nie zrobiono nic na czas, zgodnie z planem.

  dr


  2021-09-27 12:54:55
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Dlaczego w takich sprawach wypowiadają się faceci , a to dotyczy dramatu kobiet . W latach końca 80 tych jechałem z Olsztyna pociągiem ze starszą wówczas kobietą . Ona mi powiedziała ( głośno było na temat aborcji) \" co oni politycy będą się zajmować moją dupą to moja sprawa , niech się zajmą , aby ludziom było lepiej żyć .

  Zdzysk


  2021-09-27 09:53:29
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Ręka rękę myje....

  Tomasz


  2021-09-27 07:07:51
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Może i byłbym za tą inicjatywą, gdyby nie to, ze firmuje ją Paweł Wicha-Krassowski. Takie tematy powinny być podejmowane przez środowiska - osoby, których te sprawy bezpośrednio dotyczą. A tak - staje się to zwykłą hucpą polityczną, bez krzty szacunku dla prawdziwych dramatów ludzkich. Zdaje się, że jakieś wybory będą szybciej, niż zakłada to kalendarz.

  Krajan


  2021-09-26 20:50:14
 • Zazdrosny anonim na starostę
  mol , i z tym się z Tobą zgadzam.

  Coś tu nie tak .


  2021-09-26 19:51:22
 • Nartom wodnym „zaszkodził” muł
  zaszkodził muł... w głowach samorządowców

  Kolega Krzyśka


  2021-09-26 18:06:35
 • Konkurs Eko Pocztówka z wakacji, do wygrania rower
  W sierpniu też miał być konkurs z butelek plastykowych na ścieżce rowerowej Szczytno-Biskupiec , i guzik z pętelką wyszedł z tego.

  Jaja sobie robicie .


  2021-09-26 08:48:05
 • Dlaczego podkładki tarasowe są ważne? 
  Żona od zawsze chciała ładny drewniany taras, a że ja się nie znam na jego budowie, to zleciłem to firmie Parkietlux. Nie wiem czy stosowali podkładki, ale na pewno zrobili wszystko dobrze, bo po 4 latach nic się z tarasem nie dzieje.

  Marek


  2021-09-26 02:42:34
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w ruiny :-)

  raczej


  2021-09-25 22:49:38