Reklama


Reklama

100 tysięcy więcej na śmieci, opłaty drenują portfele


O 100 tysięcy złotych radni gminy Jedwabno zwiększyli planowane wydatki na śmieci. - I nie jest to efekt podwyżek, jakie wprowadził olsztyński ZGOK, by tych nie akceptujemy, ale między innymi zmiany odgórnych przepisów – mówi wójt Sławomir Ambroziak.Główny powód tkwi w nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej, która określiła maksymalne stawki opłat dla niektórych „producentów” odpadów.

 

- W nasz budżet uderzyły głównie stawki obejmujące nieruchomości niezamieszkałe. W tej grupie mieszczą się domki letniskowe oraz sklepy – wyjaśnia wójt Ambroziak. - Odgórne stawki są obecnie sporo niższe od tych, które mieliśmy ustalone przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy.

 

Zanim ministerstwo środowiska dokonało zmian, właściciele domków letniskowych płacili za śmieci zryczałtowaną stawkę w wysokości 204 złotych rocznie. Obecnie wynosi ona 169,30 zł. Obniżka opłat w przypadku sklepów była jeszcze większa.

 

- Za odbiór śmieci gromadzonych w 1100-litrowym pojemniku (ok 400-500 kg odpadów) właściciele sklepów płacili 180 zł. W ustawie wysokość tej opłaty została ustalona na poziomie zaledwie 54,19 zł. To potężna różnica – wskazuje Ambroziak. - Mowa jest o śmieciach komunalnych niesegregowanych. Za każdą tonę takich śmieci dostarczanych do ZGOK gmina płaci ponad 400 zł. Stawki, jakie skalkulowaliśmy mniej więcej pokrywały te koszty, ale ustawowe obniżki poważnie zachwiały tymi kalkulacjami.


Reklama

 

Z posesjami tzw. niezamieszkałymi trwale jest tak, że gmina może, ale nie musi włączać ich do własnego systemu odbioru odpadów. Jeśli nie włączy, wówczas każdy właściciel takiej nieruchomości zobowiązany jest do zawarcia indywidualnej umowy z firmą odbierającą śmieci i płaci stawki zwykle sporo wyższe.

 

Jednak czy takie umowy posesjonaci – letnicy bądź właściciele punktów handlowych i innych podpisują, czy też może ich śmieci lądują w lasach – tego nikt nie jest w stanie na bieżąco kontrolować. A kiedy znowelizowana ustawa zniweczyła gminne kalkulacje, sporo samorządów poszło po najmniejszej linii oporu: wyłączyły nieruchomości niezabudowane z własnych systemów, dzięki czemu nie musiały do interesu dokładać tak, jak to się stało w Jedwabnie.

 

- Kiedy ustawa z nowymi przepisami została podjęta, w połowie ubiegłego roku, jako samorządy wystosowaliśmy do ministerstwa środowiska wiele pism wskazując na nierealność niektórych wprowadzonych rozwiązań, głównie właśnie stawek opłat. Nikt jednak na nasze uwagi i monity nie zwracał uwagi – komentuje wójt Ambroziak. - Najwyraźniej jednak po roku coś do ministerialnego poziomu dotarło, bo nie tak dawno dowiedziałem się, że ministerstwo klimatu, które teraz zajmuje się kwestiami śmieciowymi, pracuje nad kolejną nowelizacją właśnie pod kątem tych opłat.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Ciekawe ile zdrowych dzieci w wyniku błędnej diagnozy lekarzy (to przecież tylko ludzie) nigdy się nie narodziło? Słowo \"prawdopodobieństwo\" jest bardzo pojemne i nieprecyzyjne. Jaki będzie kolejny etap w chory sposób pojmowanej \"wolności\"? Zabijanie dzieci, które ciężko zachorują i zostaną kalekami? A może eutanazja chorych i starych rodziców, którymi nie mamy czasu ani ochoty się opiekować? W świecie, gdzie wszystko jest na pokaz , kalekim dzieckiem nie można się pochwalić. Zdaję sobie sprawę, że to bardzo trudny i niezwykle emocjonalny temat, ale czy na pewno mamy prawo decydować o czyimś prawie do życia ?

  freedom


  2020-10-28 09:48:40
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Każdy ma prawo mieć własne zdanie i je manifestować, ale nie w taki sposób, jak dzieje się to w niektórych miastach. Demonstranci zachowują się jak rozszalałe bydło, które niszczy wszystko, co spotka na swojej drodze. Agresja i nienawiść do niczego dobrego nie prowadzą.

  olek


  2020-10-28 09:23:40
 • Kilometry pomocy dla Lenki Mazur
  seneka zapytaj też PiS ile się dołożą?

  M@t


  2020-10-28 09:00:31
 • Kilometry pomocy dla Lenki Mazur
  Zwolennikm aborcji dedykuję- to dziecko ma też prawo żyć chociaż jest ciężko chore. Ci się do zbiórki pieniężnej nie dołączą się!! Za to hołota wyjdzie na ulicę!

  seneka


  2020-10-28 02:15:29
 • Lotnisko Olsztyn-Mazury z nowoczesnym systemem ILS
  Przydałaby się jeszcze do Mrągowa, Pisza i Ełku, bo pasażerami są nietylko mieszkańcy Olsztyna.

  darekk


  2020-10-27 18:04:31
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Do \"Do myśliciel\". Czyli ciąże z gwałtu - eo ipso - dzieci - mogą być \"zabijane\", bo nie obejmuje je przesłanka \"eugeniczna\". Należy przypuszczać, że nowe życia, poczęte w wyniku gwałtu, są mniej warte dla prawodawców, skoro utrzymuje on tę przesłankę do legalnej aborcji. Najpierw należy wiedzieć, co to jest eugenika. Jest to selekcja gatunku w celu eliminacji osobników słabych, \"uszkodzonych\" przez naturę w taki, czy inny sposób. To ideologia reżimów totalitarnych, które dążą do stworzenia \"rasy panów\" - doskonałych intelektualnie i fizycznie osobników. Wobec powyższego Matki - noszące w sobie obumierające, niezdolne do samodzielnego życia płody / dzieci - są kategoryzowane jako niższej rasy osobniki ludzkie, które nie mogą wydać na świat zdrowego człowieka. Dlatego muszą podlegać naturalnej selekcji: ból, osamotnienie, depresja, rozpad rodziny, eliminacja z życia społecznego, psychiatryk, co wszystko prowadzi do autodestrukcji. Jak wytrzymają do rozwiązania ciąży to dobrze, jak z powodu zakażenia będą miały problemy - to ich sprawa. A że po takiej traumie nie będą chciały mieć dzieci - to też ich sprawa - i wina, że nie chcą.

  Myśliciel


  2020-10-27 15:34:09
 • Koronawirus u policjantów, rzeczniczka potwierdza
  Pewnie, że nieprawda. Od groma policjantów nie wysyłają na kwarantannę, choć powinni, a oni mogą dalej roznosić wirusa.

  Nietzsche


  2020-10-27 13:55:18
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Znasz historię aborcji w Polsce? W 1943r. wprowadził ją Hitler, po zakończeniu wojny była zabroniona bo obowiązywały przepisy przedwojenne. W 1956r. stalinowski sejm zalegalizował aborcję bez ograniczeń. W 1993r. sejm ustawą zakazał aborcji całkowicie, w 1996r. komuniści z sdrp lub sld znieśli prawną ochronę życia dzieci nienarodzonych a w 1997r. Kwaśniewski, SLD i UP wprowadzili konstytucję (która obowiązuje do dziś). Po wejściu w życie konstytucji kwaśniewskiego TK orzekł że ustawa sld i up z 1996r. jest niezgodna z konstytucją kwaśniewskiego z trzema wyjątkami: gwałtu, zagrożenia życia i zdrowia kobiety, wady dziecka. 22.10.2020 TK orzekła na zapytanie posłów PIS, PSL, Konfederacji, Kukiz15 że przesłanka eugeniczna jest nie zgodna z konstytucją kwaśniewskiego. i nawet Zoll jako były prezes TK stwierdził że orzeczeniu prawnie nic nie można zrzucić. Więc jeśli chcesz mieć możliwość zabijania dzieci musisz zmienić konstytucję, bo to ona chroni życie od narodzin.

  Do myśliciel


  2020-10-27 12:52:51
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  WEDŁUG TK MOŻNA USUNĄĆ CIĄŻĘ (dziecko) będącą skutkiem gwałtu (czyn zabroniony). WEDŁUG TK NIE MOŻNA USUNĄĆ CIĄŻY, gdy są stwierdzone nieusuwalne wady letalne oraz wady rozwojowe, które nie pozwalają dziecku funkcjonować poza organizmem matki. Bardzo ciekawe podejście TK do Konstytucji, która mówi o równości, godnym traktowaniu i prawie do życia każdego istnienia.

  Myśliciel


  2020-10-27 11:44:54
 • Koronawirus u policjantów, rzeczniczka potwierdza
  czy aby to jest prawda...

  gość


  2020-10-27 10:20:34