Reklama


Reklama

100 tysięcy więcej na śmieci, opłaty drenują portfele


O 100 tysięcy złotych radni gminy Jedwabno zwiększyli planowane wydatki na śmieci. - I nie jest to efekt podwyżek, jakie wprowadził olsztyński ZGOK, by tych nie akceptujemy, ale między innymi zmiany odgórnych przepisów – mówi wójt Sławomir Ambroziak.Główny powód tkwi w nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej, która określiła maksymalne stawki opłat dla niektórych „producentów” odpadów.

 

- W nasz budżet uderzyły głównie stawki obejmujące nieruchomości niezamieszkałe. W tej grupie mieszczą się domki letniskowe oraz sklepy – wyjaśnia wójt Ambroziak. - Odgórne stawki są obecnie sporo niższe od tych, które mieliśmy ustalone przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy.

 

Zanim ministerstwo środowiska dokonało zmian, właściciele domków letniskowych płacili za śmieci zryczałtowaną stawkę w wysokości 204 złotych rocznie. Obecnie wynosi ona 169,30 zł. Obniżka opłat w przypadku sklepów była jeszcze większa.

 

- Za odbiór śmieci gromadzonych w 1100-litrowym pojemniku (ok 400-500 kg odpadów) właściciele sklepów płacili 180 zł. W ustawie wysokość tej opłaty została ustalona na poziomie zaledwie 54,19 zł. To potężna różnica – wskazuje Ambroziak. - Mowa jest o śmieciach komunalnych niesegregowanych. Za każdą tonę takich śmieci dostarczanych do ZGOK gmina płaci ponad 400 zł. Stawki, jakie skalkulowaliśmy mniej więcej pokrywały te koszty, ale ustawowe obniżki poważnie zachwiały tymi kalkulacjami.


Reklama

 

Z posesjami tzw. niezamieszkałymi trwale jest tak, że gmina może, ale nie musi włączać ich do własnego systemu odbioru odpadów. Jeśli nie włączy, wówczas każdy właściciel takiej nieruchomości zobowiązany jest do zawarcia indywidualnej umowy z firmą odbierającą śmieci i płaci stawki zwykle sporo wyższe.

 

Jednak czy takie umowy posesjonaci – letnicy bądź właściciele punktów handlowych i innych podpisują, czy też może ich śmieci lądują w lasach – tego nikt nie jest w stanie na bieżąco kontrolować. A kiedy znowelizowana ustawa zniweczyła gminne kalkulacje, sporo samorządów poszło po najmniejszej linii oporu: wyłączyły nieruchomości niezabudowane z własnych systemów, dzięki czemu nie musiały do interesu dokładać tak, jak to się stało w Jedwabnie.

 

- Kiedy ustawa z nowymi przepisami została podjęta, w połowie ubiegłego roku, jako samorządy wystosowaliśmy do ministerstwa środowiska wiele pism wskazując na nierealność niektórych wprowadzonych rozwiązań, głównie właśnie stawek opłat. Nikt jednak na nasze uwagi i monity nie zwracał uwagi – komentuje wójt Ambroziak. - Najwyraźniej jednak po roku coś do ministerialnego poziomu dotarło, bo nie tak dawno dowiedziałem się, że ministerstwo klimatu, które teraz zajmuje się kwestiami śmieciowymi, pracuje nad kolejną nowelizacją właśnie pod kątem tych opłat.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Półtora roku za kolegę
  Puknij się w swój pusty łeb.

  do ali


  2021-01-28 11:54:03
 • Badanie ankietowe mieszkańców powiatu
  Ta ankieta znajduję się także na stronie Urzędu Miasta w Szczytnie. Nie ma tam pytań o dane wrażliwe. Bardziej skupia się na różnorakiej aktywności mieszkańców danej gminy. Warto poświęcić trochę czasu i wypełnić. Ja tak zrobiłam. Pozdrawiam

  Szczytnianka


  2021-01-28 11:35:05
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  POdobno koza w Senegalu zmarła po szczepionce na tego to wirusa

  Seneka


  2021-01-28 02:35:20
 • Badanie ankietowe mieszkańców powiatu
  Co to za podstęp z tą ankietą ,wyłudzenie danych do jakiegoś przekrętu ?!

  Coś dla policji.


  2021-01-27 20:19:14
 • Półtora roku za kolegę
  Co to jest za kara ??? za zabicie człowieka !!! złodziejaszek ze sklepu jak zasunie konserwę dostaje większy wyrok. Popaprany kraj.

  ali


  2021-01-27 15:30:19
 • Jak pani Eugenia uratowała łabędzia
  Wspaniała kobieta. A o indolencji urzędników wszelkich szczebli to już się nawet pisać nie chce. Praca na zasadzie 3P- do piętnastej, do piątku , do pierwszego. Znajdą milion argumentów na to , że nie mogli postąpić inaczej, a zabrakło po prostu empatii.

  dr


  2021-01-27 14:51:55
 • Stara Gwardia nie rdzewieje...
  Niestety z powodu Corona Wirusa nie doszlo do naszego spotkania w czerwcu 2020, zostalo ono przelozone na rok 2021 , aczkolwiek z tego samego powodu stoi ono pod znakiem zapytania. Czekamy do konca maja aby podjac ostateczna decyzje. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych Krzysztof Żelaskowski

  Krzysztof Żelaskowski


  2021-01-27 13:17:00
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  A co ma do zaoferowania dla miasta PIS czy PSL. Pierwszy jest wszystkiemu przeciw a drugi raz za a za chwilę przeciw. Dzieciaki, nie dostali chyba cukierków i się popłakali. A najgłośniej to chyba ten malutki .

  ryk


  2021-01-27 07:33:40
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Trudno się czyta te wpisy. ktoś kto ma trochę pojęcia wie że wszystkie wydatki są na komisjach uzgadniane, na tej podsdtawie tworzona jest dokumentacja za którą miasto płaci, a potem radni się wycofują bo pewnie chcą ugrać coś dla siebie (nie mieszkańców) ale za ich kompetencje płacimy wszyscy. Zobaczcie projekty z poprzedniej kadencji (2 mln) w błoto. Teraz dzieje się to samo, a robią to ci sami radni. Mają nas wszystkich gdzieś liczą się tylko oni.

  kol


  2021-01-27 06:41:11
 • Walter Późny wspomina powojenne Szczytno i powiat (cz. 10.)
  wyroki wykonywane na komunistach w Szczytnie były słuszne

  Seneka


  2021-01-26 22:25:20