Środa, 1 Maj
Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony -

Reklama


Reklama

Tajemnice jelenia w herbie Szczytna. 300 lat historii, symbolika i kulisy zakupu od Ełku


Zastanawialiście się kiedyś, jak powstał herb naszego miasta? Muzeum Mazurskie w Szczytnie przybliża nam krótki opis i historię jego powstania. Zapraszamy do lektury.



"W tym szczególnym roku, kiedy Miasto Szczytno obchodzi 300 lat nadania praw miejskich, zamieszczamy opis i krótką historię herbu Szczytna.

 

W herbie miasta, jak i na pieczęci widnieje wizerunek Jelenia. Ma to swoje uzasadnienie w dawnych wiekach. Jeleń był symbolem siły, odwagi i walki z siłami nieczystymi. W każdej kulturze zajmował zaszczytne miejsce. Nie dziwi zatem, że znalazł miejsce w herbie miasta Szczytno. Jak pisze Hermanna Gollub herb Szczytna zakupiony został od miasta Ełk w 1669 roku - dziesięć lat po tragicznym w skutkach najeździe Tatarów na Ełk. Książę Fryderyk Wilhelm, nadając dla Ełku powtórnie prawa miejskie, wprowadził również obowiązek posługiwania się pieczęcią z wyobrażeniem Janusa, rzymskiego boga o dwóch twarzach.

 

Nie są znane powody wprowadzenia nowego znaku być może miało to związek z imieniem ówczesnego burmistrza o tym imieniu, lub z próbą wkupienia się w łaski bożka, który wedle pogańskich wierzeń strzegł bezpieczeństwa bram i drzwi. Wyobrażenie Janusa funkcjonowało jako herb miasta przez okres trzech stuleci. Stary herb przedstawiający jelenia, który skacze zza drzew, z czasów króla Zygmunta Starego nie był już potrzebny, postanowiono go zatem sprzedać.


Reklama

 

Chęć zakupu zgłosili rajcy ze Szczytna i od tamtego dnia herb z jeleniem stał się symbolem miasta. Również Ełk po prawie 300 latach wrócił do swojej pierwotnej heraldyki, zamieniając boga Janusa z powrotem na jelenia w 1967 roku.

 

Jak wiadomo, do roku 1530 Szczytno nie miało statusu prawnego, było po prostu osiedlem przy zamku, a w 1530 administracja nowo powstałego Księstwa Pruskiego uznała, że jest wsią. Od 1549 otrzymało nowe przywileje (m.in. warzenia piwa) i starało się o prawa miejskie. Po wieloletnich protestach Pasymia i po zobowiązaniu się do produkcji 32 tys. litrów obłożonego akcyzą piwa rocznie Szczytno uzyskało w 1616 roku miano das Städtlein, czyli tworu pośredniego między wsią a miastem.

 

Od tego momentu miało własne sądownictwo i pieczęć, lecz bez prawa do targów i samorządu. Posiadanie herbu otworzyło drogę do posiadania pełnych praw miejskich, które Szczytno jeszcze jako miasto Ortelsburg otrzymało w 1723 roku. Ciekawie o symbolice czy wykorzystaniu symbolu miasta pisze w swoich wspomnieniach Viktor Von Poser Landrat szczycieński w latach 1914-1945, "w czasie wkopywania kamienia węgielnego pod budowę wieży ratuszowej przy szczycieńskim ratuszu w roku 1936.

Reklama

 

Zorganizowano wielką uroczystość, na którą zaproszono najwyższych urzędników z Berlina. Podczas uroczystości jak pisał ówczesny burmistrz Bruno Armgardt "skonsumowano pieczonego jelenia, czyli symbol miasta". Pewnej symbolice stało się zadość. Odlew pieczęci wykonany przez Ryszarda Burlińskiego w 1993 roku na podstawie pieczęci z dokumentów pochodzących z dawnych czasów można zobaczyć w Muzeum Mazurskim w Szczytnie."

 

źródło: Miasto Szczytno, Muzeum Mazurskie w Szczytnie, Rafał Szumny



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Gra o tron w Szczytnie i Powiecie. Kto zasiądzie na fotelu wiceburmistrza i wicestarosty?
    No i Furczaki Kurczaki przejmują dwa kurniki miastowy i powiatowy. Ochman to partyjna marionetka z importu do sterowania przez Furczaków i Chmielińskich. Oby Matłach nie dał się ograć Furczakowi. W tym nadzieja. A Łachacz jak to Łachacz parcie jest. Nie ważne z kim, aby stanowisko było…. Tragedia jakaś ten nasz grajdoł szczycieński.

    Monika NSZ


    2024-04-30 10:36:25
  • Tajemnica leśnego mordu. Sprawa morderstwa 12-letniego Marcina bez przełomu?
    Po prostu Pan prokurator i policja oraz Archiwum X szukajo aż nie znajdo niech szukajo tam gdzie ich nie ma

    Młody


    2024-04-29 21:09:27
  • Mieszkańcy wysłali Wilczka do Sejmiku (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
    Nikt Go nie wysyłał, uzyskał mandat dzięki metodzie D Hondta.Byli inni którzy dostali więcej głosów

    Plik


    2024-04-28 20:26:43
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    panie Grzegorzu czekamy na pana ruch w sprawie Seweryna. Wszyscy bardzo dobrze wiem że on nie mieszka w naszej gminie. Żałosna jest tym bardziej ta cała sytuacja bo jego żona studiowała prawo, a oboje teraz te prawo łamią!!!!!!!!!!!!!! dlaczego mamy nie byc równi wobec prawa! Rozumiem ze musi to byc trudna sytuacja dla Pana bo jednka chodzi o \"swojego\" człowieka, ale jak teraz nic Pan z tym nie zrobi to smórd bedzie za panem ciągnął się cała kadencje. Wizerunkowo bardzo słabo to wyszło. Nie mam nic do Seweryna, bo byc moze ma ochote działac na rzecz gminy,ale nie moze w tym momencie jako RADNY! nie mial prawa wybieralności w dniu 7 kwietnia i nie ma do tej pory, bo STALE nie zamieszkuje w gminie. Sewerynie- troche honoru!!! Pozdrawia gminny chłopak

    Gminny chłopak


    2024-04-28 19:07:21
  • Niespodziewana zmiana warty w Dźwierzutach. Dariusz Tymiński wygrał z Marianną Szydlik
    Nie znam tej osoby ale z twarzy można wyczytać że za kołnierz nie wylewa. Szczególnie dobitnie świadczy o tym dolna warga.

    Ali


    2024-04-28 11:01:34
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    panie Grzegorzu czekamy na pana ruch w sprawie Seweryna. Wszyscy bardzo dobrze wiem że on nie mieszka w naszej gminie. Żałosna jest tym bardziej ta cała sytuacja bo jego żona studiowała prawo, a oboje teraz te prawo łamią!!!!!!!!!!!!!! dlaczego mamy nie byc równi wobec prawa! Rozumiem ze musi to byc trudna sytuacja dla Pana bo jednka chodzi o \"swojego\" człowieka, ale jak teraz nic Pan z tym nie zrobi to smórd bedzie za panem ciągnął się cała kadencje. Wizerunkowo bardzo słabo to wyszło. Nie mam nic do Seweryna, bo byc moze ma ochote działac na rzecz gminy,ale nie moze w tym momencie jako RADNY! nie mial prawa wybieralności w dniu 7 kwietnia i nie ma do tej pory, bo STALE nie zamieszkuje w gminie. Sewerynie- troche honoru!!! Pozdrawia gminny chłopak (w przeciwienstwie do ciebie -moge tak napsiac bo mieszkam w gminie Rozogi z żoną i dziecmi)

    Gminny chłopak


    2024-04-27 21:08:35
  • Apel Nadleśnictwa Jedwabno. Zachowaj ostrożność na szlakach turystycznych
    Może zamknijcie wszystkie lasy. Wycinanie ile i co się da. Jak tak dalej pójdzie to lasów nie będzie. Ważniejsza jest kasa.

    Zaniepokojony


    2024-04-27 19:19:45
  • Moje trzy zdania - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
    Znowu ten komuch się wypowiada jak jakiś znawca. I znowu o pis jak już nowi rządzą. Zobaczymy co napisze za parę lat jak to będzie cudownie

    Romek


    2024-04-27 18:42:24
  • Rozmowa z Marcinem Nowocińskim, nowym burmistrzem Pasymia
    Pitoli jak potłuczony z tymi personaliami. Odpowiem za niego. Skarbnikiem oraz zastępcą burmistrza zostanie Basia. A Arkadiusza pozbędzie się o ile Arkadiusz nie zacznie ciągnąć zwolnień lekarskich. Jakieś pytania?

    Znawca tematu


    2024-04-26 21:15:37
  • Marzenia Joanny i Piotra roztrzaskały się o nieuczciwego dewelopera. Z marzeń o domu pozostały tylko fundamenty
    Te prawnik, no to przecież napisali ze skonsultowali z innym prawnikiem naniosl poprawki i tamten podpisał. Wy prawnicy to jednak matoły jesteście.

    Znafca


    2024-04-26 20:50:42

Reklama