Środa, 12 Grudzień, Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Patriotycznie z Wańkowiczem w Jedwabnie (zdjęcia)


NAPISALI DO NAS: Patriotycznie było w niedzielę 15 lipca 2018 r. w Jedwabnie. Świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę w wyjątkowy i oryginalny sposób. Organizatorami wydarzenia była Gmina Jedwabno, Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Tanecznik”.



Autorskie widowisko „Z Wańkowiczem do Niepodległej” podzielone zostało na trzy sceny. Pierwsza miała miejsce po uroczystej mszy świętej. Na ławeczce przed kościołem w Jedwabnie pisarz Melchior Wańkowicz, odwiedzając tutejsze strony spotkał księdza Jakuba Brzeszczyńskiego, duszpasterza od lat 30 ubiegłego wieku do 1945 r. w Jedwabnie. Przeprowadził z nim krótką rozmowę, a scenę ich spotkania opisał w swojej książce pt. „Na tropach Smętka”.

 

Druga część spektaklu odbyła się na placu za Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jedwabnie, a trzecia scena miała miejsce w Parku w Jedwabnie. Tutaj aktorską grą pochwalili się członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno” oraz grupy rekonstrukcyjne, którzy wspólnie przygotowali wspaniałe widowisko, a narrator przedstawiał koleje losu miejscowości Jedwabno.

 

Niedzielne wydarzenie miało na celu ukazanie naszej lokalnej historii, na tle historii dziejącej się w kraju. Pragnąc wpłynąć na podniesienie znajomości lokalnej historii, dziedzictwa kulturowego i wkładu regionalnego w odzyskanie niepodległości przez Polskę, forma uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości była w Jedwabnie bardzo oryginalna.

 


W widowisku udział wzięli:

 

Aktorzy z Teatru Jaracza w Olsztynie: Marian Czarkowski jako Ks. Jakub Brzeszczyński, Marcin Kiszluk – Melchior Wańkowicz

Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno” – Mazurzy w Gospodzie w Jedwabnie

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Marienburg z Malborka – Niemcy

Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Przasnysza – Rosjanie

Narratorzy: Danuta Orzołek, Witold Olbryś – prezes Mazurskiego Stowarzyszenia Regionalnego

Koordynator Grup Rekonstrukcyjnych: Mirosław Sochacki

Scenariusz: Sławomir Ambroziak (scena 2 i 3), Gminna Bibliotek Publiczna w Jedwabnie (scena 1)

Reżyseria inscenizacji: Mirosław Łachacz, Jerzy Pałasz

Organizacja i koordynacja: Izabela Zapadka

Nagłośnienie: Arbass Arkadiusz Greloch

Zdjęcia: Karol Biernacki



Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

  • Mapa potrzeb aktywnych obywateli
    Czy można gdzieś zapoznać się z tym raportem w necie?
    Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
    2018-12-10 23:22:21
  • Kot postawił strażaków na nogi
    To nie kot ,tylko ktoś postawił strażaków na nogi.Jaja sobie robią.
    Autor: Wiewiorka
    2018-12-10 20:06:27
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    I proszę na głos i ze zrozumieniem przeczytać definicje tego słowa.
    Autor: Mieszkanka
    2018-12-10 19:15:09
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    Hola hola tu nikt nikogo nie poniża proszę się nie rozpędzać. Nie padają wyzwiska wulgaryzmy itp. Jest tylko własne zdanie i nic innego:)
    Autor: Mieszkanka
    2018-12-10 19:09:42
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    Do Ccc. Jeżeli wypisuje się jakieś komentarze, to warto dokładnie sprawdzić a nie wypisywać głupoty. 6 tysięcy to ma cała gmina a nie Świętajno. Świętajno ma około 2 tysięcy mieszkańców.
    Autor: Ela
    2018-12-10 10:12:34
  • InnoPolice już po przetargu, droższe o 14 milionów
    Widzę że temat budzi emocje więc może kilka faktów. InnoPolice kojarzone z WSpol niestety to tylko mit. WSPol pomagał tylko do etapu koncepcji więc bezpieczeństwem będą tam zajmowali się samorządowcy lub emeryci. Zainteresowanie tym produktem było szacowane tylko na podstawie danych statystycznych GUS! Może obecny Burmistrz będzie miał odwagę aby powiedzieć oficjalnie mieszkańcom na co się porywają :) Koszt utrzymania a możliwość generowania ewentualnych zysków? Jaki trzeba będzie wygenerować obrót aby koszt zamknąć na 0? itd. Włącz pan wyobraźnię, jeśli to nie za trudne!!!
    Autor: miejscowy
    2018-12-10 08:49:44
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    Mieszkanko, słowo hejt nie jest popularne, ale ma swoje zdefiniowane określenie. Z DEFINICJI: Co oznacza słowo hejt? To spolszczona wersja słowa hate, czyli nienawidzić. Hejtem określa się działanie w Internecie, które jest przejawem złości, agresji i nienawiści. Wielu internautów czuje się w sieci bezkarnych, dlatego chętnie obrażają innych. Złudne poczucie bezkarności i anonimowości popycha ludzi do cyber -przemocy. Należy również zadać pytanie o powody krytyki innych – często wypływa to z niskich pobudek osób krytykujących. Jest to być może próba dowartościowania samego siebie kosztem kogoś drugiego, bezmyślność, czerpanie „chorej” satysfakcji z poniżania innego człowieka, nadmiar czasu i brak pomysłu na jego spędzenie. Spod płaszcza anonima wylewa się fala nienawiści, złości, głupoty czy psychopatycznego poczucia wartości. Mieszkanko powoływanie się na \"pół wsi\" to nie jest własna opinia... Również życzę miłego wieczoru i spokojnej nocy.
    Autor: Ccc
    2018-12-09 23:32:57
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    O Boże..no tak tak tak samo jak kultura była we Wielbarku stoisko przepiękne ale reszta... Hehehe przepraszam tak.... KULTURA
    Autor: Mieszkanka
    2018-12-08 23:33:23
  • InnoPolice już po przetargu, droższe o 14 milionów
    … kino, teatr i filharmonię na okrasę, żeby było co burzyć za kilka lat. Bo jak ktoś nie pamięta, to kino padło z braku widzów. A ci, którzy najwięcej darli mordy, że nie ma kina, chodzili do tego, które było, raz na pięć lat albo i to nie. Już widzę, jak tatuś z mamusią i 2-3 dzieci codziennie zapitala na basen, żeby to-to zarabiało na siebie przynajmniej. Może jakiś nieliczne sztuki z odległości maks 20 km też czasem zahaczą, Bo z takich wsi jak Warszawa, Szczecin czy Katowice to na ten basen pies z kulawą nogą nie zajrzy. Baseny z maleńkimi aquaparkami są prawie wszędzie. InnoPolice - nie ma nigdzie, więc panie \"mieszkaniec\" włącz pan wyobraźnię, jeśli to nie za trudne.
    Autor: zbudować basen...
    2018-12-08 20:18:57
  • Hilton w Wałpuszu, a w Lipowej Górze hotel z basenem?
    jak tam powstanie ekskluzywny hotel to ja bende ksiendzem
    Autor: antoni buszylo /zielonka
    2018-12-08 18:17:52