Piątek, 3 Maj
Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny -

Reklama


Reklama

Muzyczna uczta z okazji niepodległości


Przed nami kolejny wyjątkowy koncert w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Szczytnie. Zaplanowano go na wtorek, 12 listopada. Będzie on poświęcony odzyskaniu przez Polskę niepodległości.


  • Data:

Usłyszymy - TRIO GDAŃSKIE: Anna Prabucka- Firlej – fortepian, Adam Bruderek – skrzypce, Krzysztof Sperski – wiolonczela.

 

W programie pojawią się utwory polskich kompozytorów między innymi: FRYDERYKA CHOPINA, KAROLA KURPIŃSKIEGO, FRANCISZKA MIRECKIEGO, EMANUELA KANI, LUDOMIRA MICHAŁA ROGOWSKIEGO.

 

Koncert rozpocznie się o godz. 17.30. Wstęp bezpłatny. Polecamy.

 

 

 

 

P R O G R A M

 

 
Karol Kurpiński - Nokturn

(1785 – 1857) opr. na trio fort. K. Sperski

Andante

Andantino con Variazioni

Adagio, Tempo di Mazurka

 

Franciszek Mirecki - Trio F-dur op. 22

(1791 – 1862)

Cz. II Andante sostenuto

Cz. III Finale – Allegro vivace

 

Fryderyk Chopin - Trio g-moll op.8

(1810 – 1849)

Cz. I Allegro con fuoco

Cz. III Adagio

 

Emanuel Kania - Trio g-moll

(1827 – 1887)

Cz. IV Finale – Allegro con fuoco

 

 

Ludomir Michał Rogowski - Suite rapsodique

(1881-1954)

Cz. V Berceuses et chansons d’amour

Cz. VI Chant d’adieu et de la victorie

 

 

TRIO GDAŃSKIE

ANNA PRABUCKA-FIRLEJ – fortepian

ADAM BRUDEREK – skrzypce

KRZYSZTOF SPERSKI – wiolonczela

 

 


 

 

ANNA PRABUCKA-FIRLEJ

 

 

jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej. Zadebiutowała w wieku 11 lat grając z orkiestrą Koncert D-dur J. Haydna. Ma na swoim koncie występy solowe (w recitalach i koncertach symfonicznych) i kameralne w większości ośrodków muzycznych w kraju i za granicą: Finlandia, Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy, Islandia, Włochy, Austria, Grecja, Dania, Rosja, Czechosłowacja, Litwa, Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Węgry, Bułgaria, Chorwacja, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Hiszpania, Francja, Chile, Peru, Tajlandia i Iran. Jest członkiem Tria Gdańskiego, z którym brała udział w wielu znaczących festiwalach muzycznych. Wielokrotnie nagradzana za wyróżniający akompaniament w konkursach krajowych i międzynarodowych. Towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego – m.in.: Eduard Melkus (Austria) i Thomas Zehetmair (Francja) – skrzypce, Peter Damm (Niemcy) – róg, Maria Czajkowska (Rosja), Peter Leisegang (Szwajcaria), Siegfried Palm (Niemcy) – wiolonczela, William Bennett (Wielka Brytania) – flet. W VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Zwickau wyróżniono ją Dyplomem Honorowym. Jest profesorem zwyczajnym, w macierzystej Uczelni prowadzi klasę muzyki kameralnej, od 2003 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki. Zespoły kameralne z jej klasy zdobyły ponad 160 nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych i krajowych. Anna Prabucka-Firlej jest inicjatorem i dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa, który od roku 1997 odbywa się w Gdańsku co trzy lata oraz Międzynarodowych Festiwali Duetów Fortepianowych. Od lat zapraszana na kursy mistrzowskie i seminaria w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Grecji, Litwie, Białorusi, Finlandii, Chile i Peru. Juror konkursów krajowych i międzynarodowych. Nagrała szereg audycji radiowych, telewizyjnych i płyt CD. Odznaczono ją Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta, a także Medalami: Komisji Edukacji Narodowej , Za Długoletnią Służbę i Gloria Artis.


Reklama

 

 

KRZYSZTOF SPERSKI

 

 

– wiolonczelista – studia ukończył w klasie prof. Romana Sucheckiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, Doskonalił swą sztukę wykonawczą w kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. Laszlo Mezö (Węgry) i prof. Arto Norasa (Finlandia). Jako solista i kameralista koncertował w większości ośrodków muzycznych w kraju, a także w Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech, Austrii, Islandii, Rosji, Czechach, Rumunii, Bułgarii, Białorusi, Ukrainie, Mołdawii, Litwie, Chorwacji, Holandii, Belgii, we Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Grecji, Francji, Chile, Peru, Tajlandii i Iranie. Wraz z pianistką Anną Prabucką-Firlej i klarnecistą Markiem Schillerem przed ponad 30 laty założył Trio Gdańskie, aktywnie działające po dzień dzisiejszy, od dłuższego czasu ze skrzypkami Pawłem Kuklińskim lub Adamem Bruderkiem. Uczestniczył w wielu renomowanych festiwalach muzycznych, m.in.: Kołobrzeskie Wieczory Wiolonczelowe, Międzynarodowy Festiwal Oraganowy i Kameralny w Kamieniu Pomorskim, Poznańska Wiosna Muzyczna, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej w Płowdiw, Warneńskie Lato, Mousikis Imeres w Salonikach, Music for Visitors w Helsinkach, Nordelbische Sommerkonzerte, Mattheiser Herbstkonzerte, International Music Festival Fadjr w Teheranie. Dokonał nagrań radiowych i telewizyjnych, nagrał 4 płyty CD. Jako pedagog prowadzący w Akademii Muzycznej w Gdańsku klasę wiolonczeli przeszedł przez wszystkie szczeble akademickiej kariery, od asystenta do profesora zwyczajnego. W swojej macierzystej uczelni pełnił funkcje dziekana i prorektora i Kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych. Jest zapraszany jako wykładowca kursów mistrzowskich i seminariów w Grecji, Finlandii, Białorusi, Szwajcarii, Chile i Peru, a także jako juror krajowych i międzynarodowych Konkursów muzycznych.

 

 

 

Adam Bruderek

 

 

Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczytnie w klasie skrzypiec mgr Iwony Malinowskiej-Bartko. W 2010 roku zakończył naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie w klasie skrzypiec mgr Doroty Obijalskiej oraz został absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. W 2015 roku z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej i dr Anny Wandtke-Wypych oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

Jest laureatem licznych krajowych konkursów skrzypcowych, m.in. III nagroda na V Konkursie Skrzypcowym Polski Północnej w Gdyni (2004 r.), I nagroda na III Regionalnym Konkursie Skrzypcowym Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Olsztynie (2007 r.). Swoje umiejętności gry na skrzypcach kształcił także na kursach mistrzowskich pod kierunkiem znamienitych osobistości sceny muzycznej: Zakhar Bron, Pierre Amoyal, Tomasz Tomaszewski, Michael Vaiman, Edward Gracz, Krzysztof Jakowicz, Elmira Darvarova. Wraz z kwartetem fortepianowym AKME był uczestnikiem oraz laureatem następujących konkursów muzyki kameralnej: IV nagroda oraz cztery nagrody specjalne, w tym nagroda publiczności na IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Sergiusza Taniejewa w Moskwie (2011 r.), III nagroda na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2012 r.), uczestnictwo w półfinale na 19. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Poertschach (Austria, 2012 r.).

Reklama

W 2014 r. w duecie z pianistą Arkadiuszem Godzińskim zdobył I nagrodę w kategorii muzyka kameralna na 13. Międzynarodowym Konkursie „Don Vincenzo Vitti” w Castellana Grotte (Włochy). We wrześniu 2015 ten sam zespół zakwalifikował się do rundy finałowej I. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach.

W 2018 r. wraz z Janem Lewandowskim oraz Danielem Ziomko, z którymi gra w trio fortepianowym został laureatem nagrody Grand Prix na IV International Youth Music Competition „With Music Through Europe” w Wilnie. W 2019 roku, jako członek tego samego zespołu, otrzymał I nagrodę na „VI Turnieju Kameralnym w trzech odsłonach” w Bydgoszczy.

Adam Bruderek od 2014 r. związany jest z Polską Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Jesienią 2019 r. uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. W tym samym roku podjął pracę w Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku asystenta w klasie kameralistyki oraz w klasie skrzypiec.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Gra o tron w Szczytnie i Powiecie. Kto zasiądzie na fotelu wiceburmistrza i wicestarosty?
    No i Furczaki Kurczaki przejmują dwa kurniki miastowy i powiatowy. Ochman to partyjna marionetka z importu do sterowania przez Furczaków i Chmielińskich. Oby Matłach nie dał się ograć Furczakowi. W tym nadzieja. A Łachacz jak to Łachacz parcie jest. Nie ważne z kim, aby stanowisko było…. Tragedia jakaś ten nasz grajdoł szczycieński.

    Monika NSZ


    2024-04-30 10:36:25
  • Tajemnica leśnego mordu. Sprawa morderstwa 12-letniego Marcina bez przełomu?
    Po prostu Pan prokurator i policja oraz Archiwum X szukajo aż nie znajdo niech szukajo tam gdzie ich nie ma

    Młody


    2024-04-29 21:09:27
  • Mieszkańcy wysłali Wilczka do Sejmiku (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
    Nikt Go nie wysyłał, uzyskał mandat dzięki metodzie D Hondta.Byli inni którzy dostali więcej głosów

    Plik


    2024-04-28 20:26:43
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    panie Grzegorzu czekamy na pana ruch w sprawie Seweryna. Wszyscy bardzo dobrze wiem że on nie mieszka w naszej gminie. Żałosna jest tym bardziej ta cała sytuacja bo jego żona studiowała prawo, a oboje teraz te prawo łamią!!!!!!!!!!!!!! dlaczego mamy nie byc równi wobec prawa! Rozumiem ze musi to byc trudna sytuacja dla Pana bo jednka chodzi o \"swojego\" człowieka, ale jak teraz nic Pan z tym nie zrobi to smórd bedzie za panem ciągnął się cała kadencje. Wizerunkowo bardzo słabo to wyszło. Nie mam nic do Seweryna, bo byc moze ma ochote działac na rzecz gminy,ale nie moze w tym momencie jako RADNY! nie mial prawa wybieralności w dniu 7 kwietnia i nie ma do tej pory, bo STALE nie zamieszkuje w gminie. Sewerynie- troche honoru!!! Pozdrawia gminny chłopak

    Gminny chłopak


    2024-04-28 19:07:21
  • Niespodziewana zmiana warty w Dźwierzutach. Dariusz Tymiński wygrał z Marianną Szydlik
    Nie znam tej osoby ale z twarzy można wyczytać że za kołnierz nie wylewa. Szczególnie dobitnie świadczy o tym dolna warga.

    Ali


    2024-04-28 11:01:34
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    panie Grzegorzu czekamy na pana ruch w sprawie Seweryna. Wszyscy bardzo dobrze wiem że on nie mieszka w naszej gminie. Żałosna jest tym bardziej ta cała sytuacja bo jego żona studiowała prawo, a oboje teraz te prawo łamią!!!!!!!!!!!!!! dlaczego mamy nie byc równi wobec prawa! Rozumiem ze musi to byc trudna sytuacja dla Pana bo jednka chodzi o \"swojego\" człowieka, ale jak teraz nic Pan z tym nie zrobi to smórd bedzie za panem ciągnął się cała kadencje. Wizerunkowo bardzo słabo to wyszło. Nie mam nic do Seweryna, bo byc moze ma ochote działac na rzecz gminy,ale nie moze w tym momencie jako RADNY! nie mial prawa wybieralności w dniu 7 kwietnia i nie ma do tej pory, bo STALE nie zamieszkuje w gminie. Sewerynie- troche honoru!!! Pozdrawia gminny chłopak (w przeciwienstwie do ciebie -moge tak napsiac bo mieszkam w gminie Rozogi z żoną i dziecmi)

    Gminny chłopak


    2024-04-27 21:08:35
  • Apel Nadleśnictwa Jedwabno. Zachowaj ostrożność na szlakach turystycznych
    Może zamknijcie wszystkie lasy. Wycinanie ile i co się da. Jak tak dalej pójdzie to lasów nie będzie. Ważniejsza jest kasa.

    Zaniepokojony


    2024-04-27 19:19:45
  • Moje trzy zdania - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
    Znowu ten komuch się wypowiada jak jakiś znawca. I znowu o pis jak już nowi rządzą. Zobaczymy co napisze za parę lat jak to będzie cudownie

    Romek


    2024-04-27 18:42:24
  • Rozmowa z Marcinem Nowocińskim, nowym burmistrzem Pasymia
    Pitoli jak potłuczony z tymi personaliami. Odpowiem za niego. Skarbnikiem oraz zastępcą burmistrza zostanie Basia. A Arkadiusza pozbędzie się o ile Arkadiusz nie zacznie ciągnąć zwolnień lekarskich. Jakieś pytania?

    Znawca tematu


    2024-04-26 21:15:37
  • Marzenia Joanny i Piotra roztrzaskały się o nieuczciwego dewelopera. Z marzeń o domu pozostały tylko fundamenty
    Te prawnik, no to przecież napisali ze skonsultowali z innym prawnikiem naniosl poprawki i tamten podpisał. Wy prawnicy to jednak matoły jesteście.

    Znafca


    2024-04-26 20:50:42

Reklama