Środa, 8 Maj
Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Młodzież zadbała o groby sprzed ponad stu lat (zdjęcia)


Przez dwa tygodnie grupa polskiej, niemieckiej i rosyjskiej młodzieży porządkowała w Wielbarku dawny cmentarz żołnierzy niemieckich, poległych w czasie I wojny światowej. Prace porządkowe odbywały się w ramach projektu, realizowanego przez niemiecką organizację Volksbund wspólnie z olsztyńską Fundacją „Borussia”.


  • Data:

Pierwsza z wymienionych organizacji zajmuje się opieką nad cmentarzami, na których są pochowani niemieccy żołnierze z okresu I i II wojny światowej. Niemiecki Volksbund jest dość dużą organizacją. Zajmuje się 833 cmentarzami w 46 krajach. Główna siedziba znajduje się w Kassel i posiada przedstawicielstwo w każdym landzie.

 

Pracy na cmentarzu w Wielbarku było sporo, bo na wojskowej nekropolii jest pochowanych około 200 żołnierzy armii cesarskiej oraz niewielka liczba żołnierzy rosyjskich. To ofiary potyczek, które podczas I wojny światowej miały miejsce nie tylko w okolicy Wielbarka, ale także w nieco odleglejszych terenach. Główne prace skupiły się na poprawie stanu samych nagrobków oraz terenu pomiędzy nimi i w tym zakresie działania wspomogły władze miasta Wielbark. Ponadto na cmentarzu pomalowano ogrodzenie oraz poprawiono napisy na tablicach nagrobnych. Pierwsze i jedyne działania porządkowe na tym cmentarzu miały miejsce dość dawno, bo w 1993 roku.


Reklama

 

Uczestnicy projektu byli zorganizowani w trzech młodzieżowych międzynarodowych grupach: polskiej, niemieckiej i rosyjskiej, liczącej łącznie ponad 20 osób. Pracowali dokładnie przez dwa tygodnie, wolne popołudnia poświęcając na zwiedzanie naszego regionu, m.in. Grunwald i Gierłoż.

 

W piątek, 9 sierpnia odbyły się uroczystości związane z zakończeniem prac na cmentarzu. Zostało odprawione krótkie nabożeństwo poświęcone poległym oraz złożono pamiątkowy wieniec. Zebrano również podpisy uczestników piątkowego wydarzenia i umieszczono w „kapsule czasu”, która została zakopana pod znajdującym się na cmentarzu krzyżem.

Reklama

 

Jak zapewnia jeden ze koordynatorów projektu i dawny mieszkaniec naszego miasta, Mariusz Siemiątkowski, za rok w ramach projektu po raz kolejny, na terenie powiatu szczycieńskiego wielonarodowa grupa młodzieży będzie przywracać do dawnego wyglądu którąś z zapomnianych żołnierskich nekropolii z okresu I wojny światowej.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama