Piątek, 19 Kwiecień, Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Marszałek wierzy w cierpliwość inwestorów


Na papierze wygląda rewelacyjnie - niemal 100 hektarów pod inwestycje. W realu rośnie tam... las. Mowa o terenie przy lotnisku w Szymanach. Gmina Szczytno przyjęła właśnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.



Lasy zamieniono m.in. na: tereny przemysłowe, turystyczne, usługowe. Mają stać się łakomym kąskiem dla inwestorów, bo tak wielkiej powierzchni na inwestycje trudno szukać w innej części naszego województwa. Dodatkowym atutem ma być pobliskie lotnisko.

 

- Zrobiliśmy swoje. Przyjęliśmy plan zagospodarowania przestrzennego – mówi Sławomir Wojciechowski, wójt gminy Szczytno. - Ale z doświadczenia wiem, że inwestorzy oczekują terenów już uzbrojonych, przygotowanych pod inwestycje. To zadanie dla właściciela gruntów, czyli marszałka.

 

 

 

Zainteresowanie inwestorów terenami jest rzeczywiście spore. Z informacji, do których dotarł „Tygodnik Szczytno” wynika, że interesowały się nim takie potęgi, jak Amazon, DHL, czy Volkswagen.

 

- Zdajemy sobie sprawę z tego zainteresowania, ale uzbrojenie, wykarczowanie tego terenu wymaga ogromnych nakładów finansowych – mówi Marcin Kuchciński, wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Szukać tych pieniędzy musimy w budżecie własnym województwa, bo póki co nie wpisuje się to w żaden program unijny. Najdroższe będzie zapewnienie dojazdu, bo w tej chwili budowa kilometra drogi o standardzie wojewódzkim to około 8 mln zł. W tym roku przygotujemy harmonogram prac. Ale raczej nie sądzę, aby teren został przygotowany pod inwestycje od razu w całości. Myślę, że prace będą postępowały w miarę potrzeb i oczekiwań potencjalnych inwestorów.


 

Pytanie tylko, czy taki schemat działania będzie odpowiadał inwestorom.

 

- Biznes nie ma czasu – mówi nam jeden z samorządowców. - Jeśli znajdzie się ktoś chętny na zainwestowanie w okolicy lotniska, to będzie chciał zrobić to już, natychmiast. Wątpię, czy będzie chciał czekać co najmniej rok, a zapewne sporo dłużej na wykarczowanie lasu, budowę mediów i dróg. Trzeba odwrócić te działania. Teren trzeba przygotować pod inwestycje jak najszybciej i czekać. Jeśli najpierw pojawi się inwestor, to zniknie szybciej niż drzewa, które dopiero wtedy zacznie się usuwać. Owszem, wielkim atutem jest tu lotnisko, które doskonale nadaje się do transportów cargo. Ale to może być i tak za mało.

 

- Jeśli będą konkretni zainteresowani prace przygotowawcze na tym terenie pod inwestycje będziemy starali się wykonać błyskawicznie – zapewnia wicemarszałek Kuchciński. - Ale podkreślam musimy mieć na to pieniądze, bo to naprawdę są ogromne koszty.



Komentarze do artykułu

Mazur

Kolejna baśń z serii baśni 1001 nocy. Już wybudowano obwodnicę Szczytna, już rozbudowano drogę DK53 do przekroju 2+1. Teraz województwo wybuduje strefę inwestycyjną. Śmiech na sali.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

  • Czwartek, 2017-07-06 12:14:04

Wierzyć, że Bóg istnieje – to za mało

  • Czwartek, 2016-10-13 13:17:05

Marszałek wsparła trampkarzy

  • Czwartek, 2016-03-24 11:07:55

Brakuje nam cierpliwości


Komentarze

  • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
    Przy tylu aktywistach sportowych w Szczytnie taki syf,tylko w gebie mocni i duzo ich do roznych fuch za niezle pieniadze, wstyd !!!
    Autor: LOLO
    2019-04-19 13:09:20
  • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
    Piłka nożna w Szczytnie jest w ruinie, ale co jakiś czas nawet na tej stronie pojawia się jakiś wywiad z \"Pasjonatem futbolu\" który opowiada bajki co to on nie robi. Prawda jest taka że nikomu nie zależy na rozwoju piłki w regionie. Pan Burmistrz skupia się na autopromocji wrzucając foty z gościem od wieży ciśnień (co do lat nic nie robi, a teraz nagle stał się zbawicielem), z projektem KFC (gdzie temat jest wciąż plotką, podobnie jak 5 i 10 lat temu), oraz panią Asią z Szansy na Sukces (tak jakby to burmistrz miał wpływ na jej sukces). Dlaczego nie weźmie za łeb ludzi odpowiedzialnych za miejską piłkę? Dlaczego nie zajmie się stadionem, dlaczego nie zrobi czystek w klubie i zastanowi się nad proponowanym połączeniem z Pasymiem? Bo to się mu nie opłaca. Lepiej robić PRowe akcje niż cokolwiek konkretnego.
    Autor: Szczytniak na emigracji
    2019-04-19 09:01:02
  • Szybka „warszawka” już bez... prawka
    „Warszawka” to sformułowanie obraźliwe i świadczące o zakompleksieniu nas czyli tzw. prowincji wobec rodaków ze stolicy
    Autor: Tomasz
    2019-04-18 16:00:36
  • Cittaslow „wywaliło” Kosakowską z klubu PiS
    Działa na szkodę wyborców PiS tylko dlatego, że chce aby Szczytno wstąpiło do sieci miast, które może pomóc miastu nie odstawać na tle innych miast województwa pod względem obiektów sportowych? No to tym bardziej jestem zadowolony że nie głosowałem na PiS... bo im w głowie tylko rozdawnictwo pieniędzy z naszych podatków.
    Autor: Daniel
    2019-04-18 11:28:27
  • McDonald's i KFC w Szczytnie
    Pan Burmistrz planuje mieszkańcom Szczytna dietę cud! Czy to jest droga do podniesienia poziomu życia nas wszystkich, czy tylko sposób na odwrócenie uwagi od spraw naprawdę istotnych - poprawy rynku pracy i płacy ?
    Autor: TTT
    2019-04-18 08:41:39
  • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
    Szczytno pasy i wszystko jasne. Ile razy miałem okazję jechać przez Szczytno to piesi wchodzą na pasy nie rozgladajac sie. Było kilka razy awaryjne hamowanie bo sobie ktoś wbiegł na pasy. A też przepis mów i że pieszy nie może wejść wprost pod nadjezdzajacy samochód.
    Autor: Kierowca
    2019-04-18 07:07:19
  • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
    Nie dziwne piesi w szczytnie chodzą jak święte krowy
    Autor: edas
    2019-04-17 23:58:37
  • Burmistrz i radny pojechali podglądać Elbląg
    Orzoł wylądował w Elblągu :D nie ma jak sie bawic za kase podatników
    Autor: Wrona
    2019-04-17 20:36:23
  • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
    Łatwo osądzać matki/kobiety jak nie widziało się sytuacji, nie wy od tego jesteście! Ludzie przestańcie komentować!
    Autor: Marta
    2019-04-17 20:25:34
  • Radni krytykują szpital i... łatają jego dziurę budżetową
    Co tu dużo mówić. Jeżeli hospitalizowani pacjenci oddalają się ze szpitala bez kontroli - znajdowani są żywi, lub martwi - po interwencji policji. Jeżeli dochodzi do zakażenia bakterią po - zdawałoby się - niegroźnym zabiegu, a następnie do śmierci i nikt tego nie wyjaśnia - no chyba, że rodzinie - ale powinno być wiadomo, czy szpital - oddział jest \"czysty\", czy nie. Generalizować nie można, ale Jeżeli ludzie mają ogólnie kiepską opinię o szczycieńskim szpitalu, to o czym to świadczy? Dlaczego szefostwo szpitala nic nie robi z takim wizerunkiem? Po zbudowaniu lądowiska dla LPR - kierownictwo szpitala zdaje się na dobre odleciało. To jest po prostu wyraz pogardy dla ludzi, \"bo i tak muszą tu trafić\", jak nie mają kasy, albo mozliwości leczyć się gdzie indziej. Śmiać mi się chce, ale nie wiem, czy to prawda, o utworzeniu oddziału geriatrii w naszym szpitalu. Czy to ma być punkt eutanazji?
    Autor: Waga
    2019-04-17 19:15:35