Poniedziałek, 25 Czerwiec, Imieniny: Danuty, Jana, Janiny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Jakie Szczytno? - Felieton Wiesława Mądrzejewskiego

Post wrzucony kilka dni temu do Internetu ze starą informacją o rankingu miast upadających wzbudził niespodziewanie duże zainteresowanie. W sierpniu (może lato?) przeszedł prawie bez echa.



Dla przypomnienia. Poważna instytucja bo Polska Akademia Nauk opracowała w oparciu o obiektywne kryteria ranking miast powyżej 20 tysięcy mieszkańców, które w perspektywie kilkunastu lat „padną”. Padną czyli przestaną spełniać funkcje miasta, a staną się przechowalnią dla starszego pokolenia schodzącego ze sceny. Miła perspektywa, co?



Oczywiście wśród 122 miast, które spotkało to wyróżnienie znalazło się i nasze Szczytno i to z wynikiem wcale obiecującym. Jesteśmy, nie ma co ukrywać, w dobrym towarzystwie, bo z naszego województwa mamy tu m.in. Bartoszyce i Kętrzyn, a z pobliskich okolic Ostrołękę i Augustów. Z dalszych zdziwienie wzbudza np. Zakopane, ale biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcie tej „zimowej stolicy” w łupieniu turystów i beztrosce ekologicznej to już staje się bardzo prawdopodobne.


Sam przyznam się byłem kilka razy w ciągu ostatnich lat w okolicach, ale jakoś do „zakopca” mnie nie ciągnęło. W normalnym kraju i mieście po opublikowaniu takiego rankingu zebrałaby się miejska władza. Specjalny zespół radnych wspierany przez co tęższe miejskie głowy przygotowałby analizę sytuacji i założenia do dyskusji, jak z tego wybrnąć. W normalnym mieście, ale nie u nas. Przeszło bez echa, bo kogo to obchodzi?


Władze mają jeden cel – przetrwać kolejne wybory i utrzymać dostęp do konfitur, więc lepiej zachować ciszę nad tą trumną, w której Szczytno mości się coraz głębiej. Tzw. opozycja miejska – gdzież ona, może się w końcu ujawni – ma inne problemy czyli PR dla idiotów. Rzucanie w przestrzeń a to pomysłu na jakiś mityczny „inkubator przedsiębiorczości”, a to wręczanie paniom kwiatków 8 marca. Byle tylko nie zmuszać nikogo do myślenia o przyszłości. Za nas pomyśli władza i stworzy kolejny przepiękny dokument, który ładnie wygląda w Internecie, ale gdy się w niego wczytać to bełkot.


Dowody? Proszę bardzo, potrafię czytać. Mamy np. uchwalony w 2016 r. przez Radę Miejską „Lokalny program rewitalizacji Miasta Szczytna do 2020 r.”. Kto z Państwa o nim słyszał? A może coś konkretnego o realizacji? Nic dziwnego, gdyż ten liczący 90 stron dokument na 50 stronach zawiera diagnozę sytuacji, a lista planowanych przedsięwzięć i projektów to już tylko pięć stron.

Skąd na to wziąć? To już tylko 3 strony ukryte pod wiele mówiącym tytułem „Indykatywne ramy finansowe w odniesieniu do przedsięwzięć z indykatywnymi wielkościami środków” – prawda, że wszystko jasne? Jak przekonać i włączyć do tego mieszkańców miasta stanowi jeszcze krótszy rozdział „Mechanizm włączenia mieszkańców, przedsiębiorców i innych podmiotów i grup”. Najważniejszym punktem jest rzecz jasna „budżet obywatelski”, który tak jak w ub. roku służy do wsparcia tymi „obywatelskimi” środkami inwestycji, jakie powinny być finansowane z budżetu miasta, czyli stał się kolejna fikcją.


Jak już mieszkańcy sami nie chcą wykorzystać budżetu obywatelskiego to rzecz jasna władza nie uchyli się od wzięcia na siebie odpowiedzialności także za wdrożenie programu. Pół strony już tylko zajmuje „System wdrożenia” gdzie zapisano, iż będą nim światle kierować Rada Miejska, Burmistrz i Urząd Miasta. Szkoda byłoby właściwie marnować czasu na wykazywanie, jak najświetniejsza władza widzi przyszłość NASZEGO – podkreślam miasteczka. Widzi z poziomu biurka w ratuszu z perspektywą dysponowania dziesiątkami miejskich etatów do najbliższych wyborów i po nich.


A my, mieszkańcy? Znaleźliśmy się na tej nieciekawej liście miast bez perspektyw. I tylko od nas zależy czy okaże się, że Polska Akademia Nauk pomyliła się tam nas umieszczając. Właśnie zaproponowano podział miasta na okręgi wyborcze. Wybory, które są ostatnią szansą aby podjąć próbę wypadnięcia z tej listy już bardzo niedługo. Oczekuję w kampanii nie użerania się o stołki, nie wyciągania przeszłości, nie pomysłów rodem z kosmosu. Powinniśmy oceniać kandydatów za realną ocenę sytuacji, za realne pomysły, które do realizacji wymagać będą wsparcia nas wszystkich. Takie będzie Szczytno jakie sobie wybierzemy.

Wiesław Mądrzejowski (wiemod@wp.pl)



Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

  • Karetki w naszym powiecie zostają bez lekarzy, bo minister wie lepiej
    Do "Poirytowanej" Szanowna Pani - do osoby chorej na raka aby zrobić zastrzyk powinna przyjechać pielęgniarka z hospicjum a nie ZRM. Pogotowie powinno wyjeżdzać tylko do stanów nagłych a nie przewlekłych czy termalnych.
    Autor: Obserwator
    2018-06-24 11:21:58
  • Dbają o mazurskie cmentarze w naszym powiecie (zdjęcia)
    Tak trzymać. Należy szanować przeszłość regionu. Bez korzeni każda roślina uschnie. Człowiek też nie jest wyjątkiem.
    Autor: Bienschen
    2018-06-23 18:14:09
  • Brutalny napad na kobietę w centrum Szczytna
    Oby zdechł w kiciu
    Autor: 12345
    2018-06-23 12:13:38
  • Wygrał ponad milion złotych w Multi Multi
    A gdzie kupił kupon. Która to kolektura ?
    Autor: Borys
    2018-06-22 17:47:56
  • Karetki w naszym powiecie zostają bez lekarzy, bo minister wie lepiej
    Ze słucham 4 karetki przez 24 godziny na dobę?no ciekawe. Gdy dzwoniłam w maju po 22 po karetkę odmówili przyjazdu ponieważ jedyna karetka która dysponowali wyjechała w teren . więc gdzie były pozostałe 3 ? W ogóle jakim prawem karetki odmawiają pomocy potrzebującym? np. ludziom chorym na raka . To wola o pomstę do nieba . Jak taka osoba może zrobić sobie zastrzyk z morfiny. Ja się pytam jak ? Przecież w domu nie mogą mieć takich zastrzykow a zlecenie na zrobienie iniekcji jest. Wówczas pamiętnego wieczoru osobiście odebrałam dr. Falkowskiego ze szpitala z opieki nocnej i zawiozlam do potrzebującej osoby. Doktor Falkowski wspaniały człowiek nie odmówił pomocy . Przyjął pacjenta do końca zlecił co trzeba i wychodząc ze mną przeprosil pacjentów na korytarzu . Do samej pacjentki podszedł z dużym szacunkiem . Podał zastrzyk, przepisał dodatkowe leki i wychodząc życzył szybkiego ustania bólu oraz powiedział że jest do dyspozycji tego wieczora i nocy. Odwiezlismy Doktora do szpitala . Pacjentka po minięciu bólu zasnęła spokojnie i przespała całą noc . Takich lekarzy trzeba w Szczytnie . Którzy szanują pacjenta i spieszą z pomocą. bo co nie którzy to zapomnieli przysięgę lekarską która składali.
    Autor: Poirytowana
    2018-06-22 16:40:31
  • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
    Pierwsze co trzeba zrobić , to dać warunki do zakładania firm prywatnych i tych małych. Co z tego , że są markety , gdzie ludzie zarabiają 1500-2000 zł. Ile już małych sklepików i firemek otworzono w tym grajdole. Po 3-5 miesiącach się zamykają. W puszczone zostały markety, i mamy biedę .Co z tego ,że jest praca, za którą ludzie klepią biedę. Mamy zalany rynek dodatkowo Chińczykiem. Do tego Szczytno to miasto "zagłębie" ciucholandów. Szkolnictwo leży, bo dyrektorzy boją się wychylać, bo burmistrz ich "odstrzeli " z ciepłej posady. Do tego nagradzanie uczniów , jest w zależności , właśnie, od czego? Kogo znam. Ale może praktycznie. Mamy miasto i okolica, liczy może 30 tyś osób. Duża ilość to starzy ludzie z niskimi emeryturami, lub byli zomowcy i żołnierze z PRL. Do tego dzieci i kobiety, nie pracujące. Większość pracuje za najniższą krajową u ludzi co mają swoje firmy. Z założenia jest tak, że płacą jak najniżej, bo potrzebuje na nowe BMW lub Mercedesa. Taka wiejska mentalność dorobkiewicza. Do tego lekarze co przyjmują prywatnie i za pieniądze podatnika, mają prywatne zaplecze w szpitalu w Szczytnie. Gdzie , ogólnie się nie leczy, tylko zabija się pacjenta , podawanymi im lekami. Za które dostają bonus od korporacji medycznych. Taki szpital doświadczalny. Nie mówiąc o największym specjaliście , chyba nie w ginekologi, mieszkającym na konopnickiej. Można powiedzieć, że ogólnie miasto i okolica jest w rękach kilku gangów miejscowych. Od gangu co posiada większość nieruchomości w swoich rękach, od gangu lekarzy, co mają monopol na rynku , sprzedaży "dragów" dla pacjentów. Gangi powiązane politycznie, gangi w zależności od stanowiska urzędniczego, więc żyjący na koszt podatników. Wszyscy żyją bardzo dobrze i nawet nie wiedzą z kont znajdują się u nich na koncie pieniądze co miesiąc. Ogólnie od punktu siedzenia, jest punkt widzenia. Patrząc z perspektywy na miasto, to leży i kwiczy. Niech każdy zada sobie pytanie i sobie wyobrazi, że nie mieszka w Szczytnie. A pytanie jest takie, dlaczego chciałbym przyjechać do Szczytna lub w nim zamieszkać? Bo dla osoby ,która ma ustawione życie na dobrym poziomie w Szczytnie, to prawdo podobnie będzie super. Jak to mówią człowiek bogaty i z układami, nie zrozumie ludzie potrzebujących. Ponieważ , jego dochody wysokie ,są wynikiem zaniżania dochodów biednym.
    Autor: Andi
    2018-06-22 15:13:18
  • Wiara w ludzi ratuje życie
    Ja również życzę dużo siły i wiary w ludzi chociaż z własnego doświadczenia zauważyłam że w naszym Szczytnie pomaga się tylko intetesownie. Przykre to ale prawdziwe. Media i władze prawie wogole nie są zainteresowane tym czego potrzebują mieszkańcy ehhh. Życzę dla żony powrotu do zdrowia i jestem z wami całym sercem.
    Autor: Gosia
    2018-06-22 09:28:27
  • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
    Aż mi się buźka uśmiechnęła???? Trzymam mocno kciuki????
    Autor: Anna
    2018-06-21 23:39:08
  • Gdy bliski nie chce już żyć... możemy temu zapobiec (rozmowa "Tygodnika")
    w rozmowie z bliską mi osobą dowiedziałem się że ma myśli samobójcze kilka miesięcy później już nie żyła nie wiedziałem co z tym zrobić
    Autor: x80
    2018-06-21 21:02:09
  • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
    Wydaje mi się, że pora na kogoś "świeżego". Nasza scena polityczna od wielu lat jest zdominowana przez te same osoby. Wielkie obietnice i przedstawianie świetlanych perspektyw, a potem "kicha". Chciałem ale nie wyszło , bo to albo tamto. Pomysł z Innopolice jest podobny do pomysłów asystenta Pani Wójt ze Świętajna- przypomnę: fabryka większa od wielbarskiej Ikei, lotnisko itp. Zostałem wybrany a potem aby do końca kadencji dotrwać. Zbliża się koniec kadencji samorządów- zobaczycie jaka epidemia opanuje ratusz. Większość naszych decydentów wyląduje na zwolnieniach lekarskich. Według mnie radni nie powinni otrzymywać żadnych pieniążków, ewentualnie jakiś ryczałt za czas faktycznie spędzony na posiedzeniach. Diety zryczałtowane to przekupywanie radnych, w ten sposób tworzy się towarzystwo wzajemnej adoracji.
    Autor: dr
    2018-06-21 20:00:39