Poniedziałek, 6 Maj
Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty -

Reklama


Reklama

Ekologiczna spółdzielczość, rozmowa z Krzysztofem Karwowskim, prezesem zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie


Czerwiec był dla Banku Spółdzielczego w Szczytnie miesiącem szczególnym, obchodzi bowiem Święto Spółdzielczości Bankowej, zainicjowane w 1997 roku. „Czerwiec z bankiem spółdzielczym” to ogólnopolska akcja zawsze z przewodnim tematem. W tym roku to czas intensywnego promowania proekologicznych działań. Szczycieński Bank Spółdzielczy ma w tej dziedzinie sporo osiągnięć. Mówi o nich prezes zarządu Krzysztof Karwowski.


  • Data:

Jednym z ostatnich przedsięwzięć jest montaż paneli fotowoltaicznych na bankowych budynkach...

 

Nie tylko paneli, ale także pomp ciepła - są to nasze flagowe inwestycje proekologiczne. Panele znajdują się na pięciu budynkach, pompy – w sześciu. Pompy doskonale sprawdziły się zimą, przy tegorocznych solidnych mrozach. Wniosek o dofinansowanie zakupu i instalacji tych urządzeń złożyliśmy trzy lata temu, inwestycja została wykonana w roku ubiegłym.

 

Bank może się też pochwalić elektrycznym samochodem, bodaj jedynym w posiadaniu banków spółdzielczych w Polsce, a może i wszystkich, w tym i komercyjnych...

 

To był niemal przypadek, chociaż myśl o takim pojeździe kiełkowała już dość dawno. Niemal rok temu bodajże, 28 sierpnia, jak co dzień, jechałem do pracy. W radio usłyszałem o programie NFOŚiGW, w ramach którego na zakup „elektryków” można było uzyskać dofinansowanie. Termin składania wniosków upływał 31 sierpnia. Zdążyliśmy! Auto już jeździ i świetnie sobie radzi. Można nim przejechać, przy jednym ładowaniu baterii, około 270 km, czyli praktycznie dotrzeć w każde miejsce w województwie. Nasze oddziały znajdują się także poza powiatem m.in. w Olsztynie. Do każdej z tych nawet dość odległych placówek można tym samochodem swobodnie dojechać i wrócić jednego dnia. Elektryczny samochód to doskonały ambasador naszej instytucji i dowód na to, że droga, którą podążamy to dbałość o środowisko naturalne.

 

A wydawałoby się, że bank – to przede wszystkim pożyczanie pieniędzy i ich zarabianie, a nie wydawanie...

 

Bank to też przedsiębiorstwo, które musi dbać o swoją infrastrukturę. Wychodzimy z założenia, że jeśli chcemy klientów przekonać do działań proekologicznych, musimy zacząć od siebie. Obecnie znacznie wzrosło zainteresowanie montowaniem paneli fotowoltaicznych. Wystarczy, że klient, który chce na te inwestycję uzyskać kredyt, obejrzy nasze budynki i wie, że mamy w tym względzie własne doświadczenie i praktykę. To gwarantuje, że w naszym Banku uzyska wszechstronne wsparcie zarówno finansowe, jak i merytoryczne.

 

Proekologiczne działania to jednak nie tylko wielkie inwestycje, to także codzienne, drobne pozornie czynności...

 

Dlatego w szerokim zakresie wdrażamy procedury, produkty i rozwiązania mające na celu między innymi ograniczenie „produkowania papieru”. Wprowadziliśmy nowinki techniczne związane z elektroniczną obsługą. Dla osób w młodszym wieku, urodzonych po 2000 roku to standard, dla osób starszych bankowość elektroniczna bywa jeszcze skomplikowana, ale nasi pracownicy potrafią do tej nowoczesności przekonać największych malkontentów. Założą usługę, udzielą instruktażu, wytłumaczą wszystkie szczegóły - klient wychodzi od nas przekonany, że „tona” papierowych dokumentów nie jest mu do niczego potrzebna, a korzystanie z komputera czy telefonu to czysta przyjemność i wygoda.

 

Można by powiedzieć, że istotę proekologicznych działań stanowi sposób myślenia ludzi i ich mentalność...

 

Teren działania Banku Spółdzielczego w Szczytnie to przede wszystkim Warmia i Mazury, a to zobowiązuje, dlatego zależy nam, aby promować ideę zrównoważonego rozwoju przyjaznego dla środowiska na co mamy już namacalne dowody, o których wspomniałem wcześniej. Wdrażanie takich postaw zaczęliśmy od siebie, od zespołu. Pracownicy naszego Banku są nie tylko profesjonalistami w zakresie bankowej działalności, ale też w pełni świadomi tego, że ochrona naturalnego środowiska w najróżniejszej formie, jest ich nie tylko pracowniczym, ale zwykłym, ludzkim obowiązkiem. To ich imperatyw. Ich – pracowników, ale i naszego Banku – jako instytucji. To credo Banku Spółdzielczego w Szczytnie - być integralną częścią lokalnego środowiska: tego ludzkiego i tego naturalnego.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama